Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да направя ракията по-мека

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Как да направя ракията по-мека

    От захар глава не боли, от ферментирала захар-пак не боли...приемете истината.
    За колегата с дефлегматора искам да добавя, че устройството е супер и трябва да работи добре, но ако беше възможно да се прилага проста фракционна дестилация, визирам разделяне на метанол от етанол, нямаше да се изграждат толкова скъпо струващи системи за пречистване. Сместа от тези алкохоли(както и от други) се "държи" по различен начин и има други параметри. Таблицата трябва да се допълни, да речем с изоамилиов и изопропилов алкохол, които всъщност са стотици пъти по-отровни и определено водят до главобол.
    Поздрави и наздраве!

    Коментар


    • #77
      От: Как да направя ракията по-мека

      Аз пък пускам в прясната ракия бълбукатора на помпичката за въздух /тия от аквариумните рибки/ за 3 часа.Стува ми се, че "остарява" и се омекотява вкуса.

      Коментар


      • #78
        От: Как да направя ракията по-мека

        Колеги, късно виждам темата и искам само да поясня две заблуди писани тук. Първата е, че при домашно изваряване на алкохол е възможно напълно да се премахне метанола. Няма как да стане, той присъства от първата до последната капка. Най голямата му концентрация е при протичането, затова и се отделя около един процент от обема на казана, но в минимални дози той присъства до края на процеса, независимо, че точката на кипене е по ниска от тази на етанола. Оставянето на дестилата в отворени съдове, бидони и други с цел изпаряването на метила, пълна заблуда, изпарява се общото количество алкохол. Ферментацията на костилковите плодове е желателно да става без костилките. Някои дори го варят с тях-ужас. За правилна ферментация се ползват подходящи дрожди а не турска мая. Темата е много голяма и много интересна,с няколко поста не може да се изчерпи. Ще се радвам ако продължи.

        Коментар


        • #79
          От: Как да направя ракията по-мека

          Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
          За правилна ферментация се ползват подходящи дрожди а не турска мая. Темата е много голяма и много интересна,с няколко поста не може да се изчерпи. Ще се радвам ако продължи.
          Давай,човек се учи докато е жив...
          Нищо не мога,и нищо не знам...

          Коментар


          • #80
            От: Как да направя ракията по-мека

            Да споделя моя опит, след препоръка от лаборант.
            Не помня лекцията точно, но нарязана ябълка в бидона с готовата ракия извличала част от вредните съставки. Ябълката става кафява. Ефекта го няма когато ракията е варена на модерен колонен казан, т.е. ябълките не покафеняват.
            За омекотяването 7-8 капки глицерин и толкова капки оцет на литър. На варена на домашен казан ракия се получава бял прах на дъното от реакцията "както навремето на истинската бира". Налагало ми се е да меря градуса пред гости, че не вярват че е силна. Правил съм го само на гроздова ракия от зърно.
            ВАЗ 2102 СС пакет проект 4х4
            Е250 1998-продаден
            Субару Пустош

            Коментар


            • #81
              От: Как да направя ракията по-мека

              Първоначално публикуван от krismarg
              Правил съм го само на гроздова ракия от зърно.
              Не те разбрах колега, варил си ракия от самоток или когато си правил виното си изчистил чепките?
              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
              0878 79 20 61 Борис

              Коментар


              • #82
                От: Как да направя ракията по-мека

                Всичко започва още от събирането на плодовете. Неща като малко загнило, листа, дръжки и тнт трябва да се махнат. Това важи и за гроздето, загнили или не добре узрели зърна до колкото е възможно се изчистват. Затова, който купува от пазара да взима най доброто, а не най евтиното, после ще разбере защо. Следва ронкане, мачкане, отделяне на костилки/задължително/ от костилковите плодове, пасиране с кой каквото приспособление си е направил на дрелката. И тук следва една важна за мен процедура-сулфитиране, иначе казано добавяне в кашата на серниста киселина, чиято задача е да "убие" дивите дрожди в плодовете. Замерване на захарността с рефрактометър или захаромер, кой каквото има и корекцията и до 20%. Защо 20%, защото нагоре става все по трудно на дрождите да я преработят, а надолу има опасност от вкисване на материала. Захарта за корекция аз я варя,защо,ще пиша друг път. Ако гроздовата мъст е повече от 22%, разредете с вода до 20%. Някои добавят още захар и вода, ефекта от това е повече алкохол, но с по ниско качество, а и ако си направите сметката, с парите за захарта просто може да се купи още грозде, резултата е същия но с друго качество. Следва посяването с дрожди. Такива има почти във всяка селскостопанска аптека, купувате си и активатор за тях, не е задължителен. Ако не можете да намерите, поръчайте си примерно от vinarko.com. Там има и пълно описание как се работи с тях. Да се има в предвид, че първоначално дрождите се нуждаят от кислород, затова е необходимо да се бърка кашата поне три четири пъти на ден, след това нямат нужда,но поне два пъти на ден трябва да се топи шапката в течността. Задачата е да не остава суха, че поради порестата си структура точно там се образуват млечно-киселите бактерии,които може да вкиснат материала. Кашата е готова когато шапката потъне и отгори излезе сока, или мерите със захаромера и той показва нула. Понякога по ред причини показва 3-5% и не иска да слезе,не се чудете,варете веднага. Аз варя само сока, изстисквам кашата с преса. Няма да изгубите нищо от това, може само да спечелите качество, а и притесненията да не загори отпадат. От тук нататък съвети не давам, всеки си има собствено мнение и не търпи чуждо. Така бил варил дядо му, после баща му и нищо им нямало, ракията била много хубава, всеки сам си решава. Само да поясня, че аз говоря за ракия от грозде, а не от чепки,захар и мая, след точенето на сока за вино.И на края да напиша нещо по темата, че ако цялата процедура по подготовката на материала и изваряването се направи правилно, готовия продукт няма да има нужда от нищо друго, освен от отлежаване,но и това е дълга тема.
                Надявам се на някой да съм бил полезен.

                Коментар


                • #83
                  От: Как да направя ракията по-мека

                  Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
                  ...И тук следва една важна за мен процедура-сулфитиране, иначе казано добавяне в кашата на серниста киселина, чиято задача е да "убие" дивите дрожди в плодовете. ...Следва посяването с дрожди. ...
                  Каква е причината да махна "дивите" дрожди и да ходя да си купувам "питомни" ?

                  Коментар


                  • #84
                    От: Как да направя ракията по-мека

                    1. Ферментират при по "трудни" условия на средата
                    2. Изкарват до по-висок алкохол и така намаля опасността да останат неизферментирали захари
                    3. Продуцират по-силни аромати

                    Коментар


                    • #85
                      От: Как да направя ракията по-мека

                      Не отлагай за друг път, а кажи защо вариш захарта. Благодаря предварително!

                      Коментар


                      • #86
                        От: Как да направя ракията по-мека

                        Добре, заболяха ме пръстите ама ще напиша. От известно време се заговори, че има захар менте. Тая пускала много, пък другата била гола вада. Няма захар менте. Просто започнаха да слагат в нея разни химии с цел увеличаване срока на годност и не знам какво още. Е точно тая химия/ако попаднете на такава захар/пречи за по добрия рандеман. При варенето всичко си идва на място, химията се изпарява, но не по малко от десет минути трябва да ври,повтарям ври, не много силно,но да ври. Ако сте сигурни, че захарта е чиста от към химия, може само да я разтворите в топла вода, но кой да ни информира със сигурност коя е и коя не е, затова наред. После при влагането и да се внимава за общата температура на материала, не трябва да надвишава 35-37 градуса, че дрождите при 40 умират.
                        Това е.

                        Коментар


                        • #87
                          От: Как да направя ракията по-мека

                          Всичко блъскат с химия гадовете. Вече няма нищо истинско. Станал съм като дегустатор - от първата глътка усещам вкуса на захарта във вино, все едно има лимонада от най-долнопробната в него. На домашно вино със захар в него, усещам вкуса и, дори и на сутринта. Добре, че и в ракията не се усеща

                          Коментар


                          • #88
                            От: Как да направя ракията по-мека

                            В ракията няма как да се получи остатъчна захар. Просто неферментиралата до край захар, при изваряването не преминава в дестилата, губиш само количество.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Как да направя ракията по-мека

                              Toжа с каната Брита дали действа?
                              Дали активния въглен обира отрови и мизиерии?!
                              Живей всеки ден така все едно ти е последен, защото рано или късно ще се окажеш прав
                              :D

                              Коментар


                              • #90
                                От: Как да направя ракията по-мека

                                Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
                                После при влагането и да се внимава за общата температура на материала, не трябва да надвишава 35-37 градуса, че дрождите при 40 умират.
                                Това е.
                                33-34 e максимума

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X