Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да направя ракията по-мека

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Как да направя ракията по-мека

    Ракиен сладолед..... яко. Трябва да се пробва. Иначе ракията веднага като е изтекала от казана я смесваме в 1 бидон, по - силна и по - слаба до желания градус, 53 градуса някъде(като нали се отделя най - силната и най - слабата ракия, тя не се смесва, а се отделя за следващия казан). Прясната ракия като е примерно 53,4 градуса и като престои седмица в бидончето и градусите паднат до около 51 и ракията се избистря. В казана преди варенеро отгоре поръсваме със семена колиандър мисля, че беше, и чай от липа както бе споменато по - горе - върши работа определено... Така, чакай че се отплеснах и замечтах, значи след като прясната ракия се изсипе в бидона веднага след това поставям няколко черничеви цепенички (дузина), трябва да са от кафявата (вътрешна) дървесина, и примерно няколко пакетчета чай, от този, където е от кутийките, като сложа по пакетче от всеки вид, който има вкъщи и те станали към 6, 7. Капачето на бидона го нахлузвам само лекичко, да не попадат мръсотии, и нощеска да не влезне котката вътре . Та така като престои около седмица в бидончето и после в туби и дамаджани. След тези процедури ракията става приятна на цвят, мирис и вкус. Като отлежи и няколко годинки на тъмно става доста мека и пивка. Имам мерак да си направя 1 казан за домашно ползване, но няма да е тази година. Тази година смятам да засадя още няколко реда лозе. Наздраве!
    Ако е машина, нека бъде немска!
    XJR 1200
    ETZ 150
    Kawasaki Ninja ZX10R

    Коментар


    • #32
      От: Как да направя ракията по-мека

      ...В казана преди варенеро отгоре поръсваме със семена колиандър мисля,...

      Кориандър значи...Има резон.Ще го пробвам.Да видим каква супа ще излезе накрая.Не се бъзикам де.

      Коментар


      • #33
        От: Как да направя ракията по-мека

        Първоначално ракията е безцветна, като може да придобие жълтеникав до кафеникав цвят при отлежаване в бъчви или след употребата на различни добавки. Приготвя се чрез дестилация на ферментирали плодове. Суровината е от плодове, захар и вода и се нарича джибри. Процесът на дестилация се нарича варене или печене. Алкохолният градус на ракията обикновено е около 40-50 °. Ако получената ракия се превари още веднъж, се получава "ракия препек" с градус 55 ° до 65 °, която се пие разредена с вода. Разбира се, количеството зависи от процента захарност, аромата и вкуса на плода. Ориентировъчно от 1 кг захар се получава приблизително 0,7-0,8 л ракия. Ракията може да бъде приготвена от всички известни на хората плодове, но най-често се прави от грозде, кайсии и сливи. Някои видове ракия се оставят да отлежат в дъбови бъчви, за да придобият по-мек вкус и кафяво-златист цвят.След като сте сварили ракията и сте коригирали алкохолният и градус, тя трябва да отлежи за да се изпари метиловият алкохол, а по-тежките алкохоли се утаят на дъното. Това става в акациеви бурета за ракията и в дъбови за виното. Това че метила се отделя по-лесно е така. В тази връзка, просто метила се изпарява при по-ниска температура от етила... Нали точно по тази причина първите 300-500 гр. дестилат се изхвърлят при варене, защото в началото излиза повече метилов алкохол,а тежки алкохоли - естери алдехидиса в патока под 40гр.алкохол, което е по отровно. Домашните ракии, особено плодовите, съдържат и много висши алкохоли - пропилов, изобутилов и др., които също са много по-отровни от етиловия и имат по-силно наркотично действие от него.
        Края на отлежаването се разбира най-лесно по дядовата технология: Бурето се запушва с обелена ябълка и когато тя изсъхне питието може да се консумира.

        Метанолът е силно отровен; токсичната доза е 20 - 50 ml.
        Алкохолът "менте" е богат на метилов алкохол. Пределното количество метанол, което успешно се обезврежда от организма, е 7.8 мг.на ден
        .
        Ракията да не промени по никакъв начин вкусовите си качества на плода е когато не се препича а се извлече метила – има начини.Когато препичаме получаваме почти чист спирт от там идва остротата на ракията като се губят и вкусовите качества.При разреждането ….всяка вода има някакъв вкус, до като дестилирана никакъв..

        Метилът има градус на кипене 68˚-70˚ като го има в по-малки количества в гроздето от колкото в костеливите плодове.
        Тежките алкохоли имат градус на кипене 85˚-90˚˚
        С тази моя информация, дано съм бил полезен.
        Всеки от вас най-вероятно си има някаква рецепта.
        Наздраве! Желая късмет.
        Аз си пийвам само собсвено........мека и не боли главата.
        Последно редактирано от Асен Савов-bebo2973; 28-02-11, 13:16. Причина: допълнение
        Здравето е щастие.Трудът е едно голямо възнаграждение.Децата са смисъла на живота.
        GSM-0878722322

        Коментар


        • #34
          От: Как да направя ракията по-мека

          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
          Най добре е да не са пръчки, а цепеници от пън.
          В стъклени дамаджани от 25 литра. Не я обичам пластмасата.
          3-4 трески от черница /дуда/ дебели колкото пръст и толкова от смрадлика.
          Черницата дава цвят, а смрадликата омекотява и променя вкуса към по-добро.
          Последно редактирано от Chicho1; 28-02-11, 15:40. Причина: Грешка
          сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
          dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

          Коментар


          • #35
            От: Как да направя ракията по-мека

            Стигам до извода,че водата с която разреждаме готовото питие /за мен задължително е поне двойна преварка/,е много важен компонент за постигане на вкусовите качества.
            Пробвал съм с минерална вода.Приятелите хвалят,но аз самият,не съм удовлетворен.
            Затова тая година ще напълня два бидона от един близък много стар извор и ще я дестилирам тая вода директно в казана.Малко дърва ще има харч, и време , и труд,но се надявам да постигна резултат.

            А резултата трябва да е,ако не ударим чичо Джак в земята,поне да се изравним с него.

            Коментар


            • #36
              От: Как да направя ракията по-мека

              Аз си купувам напролет домашна гроздова ракия на 55% спирт, варена от вино отел. Сипвам я в дамаджани и пускам вътре клечки от сърцевина (тъмната дървесина) на черница. След 1 месец става 52% и е елексир. Ако се налага я разреждам само с вода от стъклен дестилатор.
              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

              Коментар


              • #37
                От: Как да направя ракията по-мека

                Някой да е правил или пил ракия от МЕД? Току що приказвах с познат който се е почерпил снощи и беше меко казано очарован. "Не съм пил уиски което така да ми хареса" - цитат. Пък той митичар завалията- не като да не е попийвал .
                Някой???
                Sent from my Nokia s fenerche

                Коментар


                • #38
                  От: Как да направя ракията по-мека

                  Не съм правил.Просто щото няма матрял.
                  Чувал съм ,че наистина става еликсир.Аз мажа балона на казана отвътре с мед и сметана като правя двоен дестилат.Много голям ефект дава.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Как да направя ракията по-мека

                    Първоначално публикуван от Р.Якимов Преглед на мнение
                    Някой да е правил или пил ракия от МЕД? Току що приказвах с познат който се е почерпил снощи и беше меко казано очарован. "Не съм пил уиски което така да ми хареса" - цитат. Пък той митичар завалията- не като да не е попийвал .
                    Някой???
                    Пил съм такава и +1!
                    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                    Коментар


                    • #40
                      От: Как да направя ракията по-мека

                      Едно време учих и завърших химия. С две думи най-добре става с казан с надстройка на капака , процеса се казва дестилация. Добре е да се сложи термометър на капака или термодвойка с уред. Дестилата до 70 градуса Целзий се изхвърля, тъй като основното му съдържание е МЕТАНОЛ. Когато температурата стане 72.4 нагоре е етанол т.е спирта или ракията, но температурата не трябва да минава 80 градуса ,тъй ,като почват да се дестилират по-висши алкохоли и именно от тях боли главата. Колеги смятам, че това е най-важното, но тук и аз научих бая тънкости и за което благодаря.
                      Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                      Коментар


                      • #41
                        От: Как да направя ракията по-мека

                        Уред за състаряване на алкохол
                        Volcano Expert - световен хит !
                        Ултразвуков уред за дезинфекция и състаряване на алкохол по японски лиценз ! 20 минути обработка с уреда, състарява алкохола с около 1 година !
                        Мощното ултразвуково поле, създавано при работа на уреда гарантира: премахване на вредни интермолекулярни и разграждане на високомолекулни съединения в алкохола; активиране процесите на естерификация, които подобряват вкусовите качества, получавани при продължително стареене на алкохола; пълна дезинфекция и удължаване срока на съхранение на всякакъв вид течности;
                        Производство : България (по японски патент) Гаранционен срок : 12 месеца И днес вижте на какво попаднах- пратено ми е във пощата
                        Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                        Коментар


                        • #42
                          От: Как да направя ракията по-мека

                          Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
                          Уред за състаряване на алкохол
                          Volcano Expert - световен хит !
                          Ултразвуков уред за дезинфекция и състаряване на алкохол по японски лиценз ! 20 минути обработка с уреда, състарява алкохола с около 1 година !
                          Мощното ултразвуково поле, създавано при работа на уреда гарантира: премахване на вредни интермолекулярни и разграждане на високомолекулни съединения в алкохола; активиране процесите на естерификация, които подобряват вкусовите качества, получавани при продължително стареене на алкохола; пълна дезинфекция и удължаване срока на съхранение на всякакъв вид течности;
                          Производство : България (по японски патент) Гаранционен срок : 12 месеца И днес вижте на какво попаднах- пратено ми е във пощата
                          Колега,аз отдавна писах за този уред.Ползвам го за тази цел/щото жената го купи уж за пералня/,и съм много доволен.Гарантирано има ефект!

                          Коментар


                          • #43
                            От: Как да направя ракията по-мека

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            Баси колко глупости са изписани в тази тема.
                            Метиловия алкохол не го ли изолираш още при първото варене на материала после е много трудно да се премахне.
                            А отделянето става най-лесно чрез стриктен контрол на температурата на врящия материал. И разбира се да не се допусне образуването му в значими количества в същия този материал.

                            За медове, млека, лук, сода не ми се говори. Единствено липата има някакво значение като ароматизатор.
                            +1

                            Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
                            Едно време учих и завърших химия. С две думи най-добре става с казан с надстройка на капака , процеса се казва дестилация. Добре е да се сложи термометър на капака или термодвойка с уред. Дестилата до 70 градуса Целзий се изхвърля, тъй като основното му съдържание е МЕТАНОЛ. Когато температурата стане 72.4 нагоре е етанол т.е спирта или ракията, но температурата не трябва да минава 80 градуса ,тъй ,като почват да се дестилират по-висши алкохоли и именно от тях боли главата. Колеги смятам, че това е най-важното, но тук и аз научих бая тънкости и за което благодаря.
                            Етиловия алкохол се изпарява точно при 78.4 градуса по Целзий, Метиловия при 65-67 градуса в зависимост от условията.

                            За улавянето на тежките алкохоли се прави филтър/утайник, но който се интересува трябва малко да почете.

                            Колегите цитирани от мен са повече от ясни с какво трябва да се съобрази относително грамотен човек при "варенето" на ракия, а другите ако искат може да правят и Вуду-магии по съвет на прабаба си или защото "ние тука така го правим".

                            ...

                            Първоначално публикуван от Асен Савов-bebo2973 Преглед на мнение
                            Първоначално ракията е безцветна, като може да придобие жълтеникав до кафеникав цвят при отлежаване в бъчви или след употребата на различни добавки. Приготвя се чрез дестилация на ферментирали плодове. Суровината е от плодове, захар и вода и се нарича джибри. Процесът на дестилация се нарича варене или печене. Алкохолният градус на ракията обикновено е около 40-50 °. Ако получената ракия се превари още веднъж, се получава "ракия препек" с градус 55 ° до 65 °, която се пие разредена с вода. Разбира се, количеството зависи от процента захарност, аромата и вкуса на плода. Ориентировъчно от 1 кг захар се получава приблизително 0,7-0,8 л ракия. Ракията може да бъде приготвена от всички известни на хората плодове, но най-често се прави от грозде, кайсии и сливи. Някои видове ракия се оставят да отлежат в дъбови бъчви, за да придобият по-мек вкус и кафяво-златист цвят.След като сте сварили ракията и сте коригирали алкохолният и градус, тя трябва да отлежи за да се изпари метиловият алкохол, а по-тежките алкохоли се утаят на дъното. Това става в акациеви бурета за ракията и в дъбови за виното. Това че метила се отделя по-лесно е така. В тази връзка, просто метила се изпарява при по-ниска температура от етила... Нали точно по тази причина първите 300-500 гр. дестилат се изхвърлят при варене, защото в началото излиза повече метилов алкохол,а тежки алкохоли - естери алдехидиса в патока под 40гр.алкохол, което е по отровно. Домашните ракии, особено плодовите, съдържат и много висши алкохоли - пропилов, изобутилов и др., които също са много по-отровни от етиловия и имат по-силно наркотично действие от него.
                            Края на отлежаването се разбира най-лесно по дядовата технология: Бурето се запушва с обелена ябълка и когато тя изсъхне питието може да се консумира.

                            Метанолът е силно отровен; токсичната доза е 20 - 50 ml.
                            Алкохолът "менте" е богат на метилов алкохол. Пределното количество метанол, което успешно се обезврежда от организма, е 7.8 мг.на ден
                            .
                            Ракията да не промени по никакъв начин вкусовите си качества на плода е когато не се препича а се извлече метила – има начини.Когато препичаме получаваме почти чист спирт от там идва остротата на ракията като се губят и вкусовите качества.При разреждането ….всяка вода има някакъв вкус, до като дестилирана никакъв..

                            Метилът има градус на кипене 68˚-70˚ като го има в по-малки количества в гроздето от колкото в костеливите плодове.
                            Тежките алкохоли имат градус на кипене 85˚-90˚˚
                            С тази моя информация, дано съм бил полезен.
                            Всеки от вас най-вероятно си има някаква рецепта.
                            Наздраве! Желая късмет.
                            Аз си пийвам само собсвено........мека и не боли главата.
                            Колега, добре е когато човек цитира/копира някой да го споделя пред аудиторията за да не го мислят за плагиат, иначе в училище за преписване пишат 2.

                            Относно "Пределното количество метанол, което успешно се обезврежда от организма, е 7.8 мг.на ден"-ами няма такова количество защото човешкия организъм не произвежда ензим който да разгражда метиловия алкохол.
                            За съжаление или късмет това се постига от ензима който разгражда етиловия алкохол, но много бавно и по малко, докато разгражда етиловия. Явно и тук важи поговорката "покрай сухото гори и мокрото".
                            При натравяне с метанол се сменя кръвта, а ако е в по-лека форма пациента се натрясква с чист етилов спирт.
                            Друга оправия няма.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • #44
                              От: Как да направя ракията по-мека

                              ей момчета, преди 15г. знаете ,че имаше криза с алкохола и ЦАР КИРО разцъфтяваше заедно е един президент ,който ядеше вафлата от широката й страна. Та да си дойдем на думата, купиха 1 л. ракия от сергиите на Женския пазар и 3 дена гледаха ЧЕРНО БЯЛО. за това става реч в тая дискусия.
                              Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Как да направя ракията по-мека

                                Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
                                Уред за състаряване на алкохол
                                Volcano Expert - световен хит !
                                Ултразвуков уред за дезинфекция и състаряване на алкохол по японски лиценз ! 20 минути обработка с уреда, състарява алкохола с около 1 година !
                                Мощното ултразвуково поле, създавано при работа на уреда гарантира: премахване на вредни интермолекулярни и разграждане на високомолекулни съединения в алкохола; активиране процесите на естерификация, които подобряват вкусовите качества, получавани при продължително стареене на алкохола; пълна дезинфекция и удължаване срока на съхранение на всякакъв вид течности;
                                Производство : България (по японски патент) Гаранционен срок : 12 месеца И днес вижте на какво попаднах- пратено ми е във пощата
                                Преди време произвеждахме подобни уреди, предназначени за перални-диск с диаметър 7-8см със захранване. Вървяха накъде за необятната братска страна. Главният конструктор се смееше на глас, когато го питаха, дали върши работа. По една случайност поназнайвам малко за алкохолите и въпреки, че съм чел за съществуване на ултразвукова технология за състаряване на акл. продукти, смея да твърдя, че слуховете, че този уред помага за нещо са силно преувеличени!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X