Обява

Свий
Няма добавени обяви.

4Х4 - Хибрид

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: 4Х4 - Хибрид

    Верно вземете да четете. Целия тоя път вече е минат още през 50-те, и в началото на 60-те всичко е зарязано. Целите семейства експериментални военни камиони с висока проходимост на американците. Със смесено дизелово и електрическо задвижване. Смесените автомобилно - тролейбусни пътища на руснаците в Крим. Заради безобразното объркване на движението от ТС с принципно различни възможности. Там всички са се пречкали на тролеите по баирите нагоре, а тролеите - на останалите на спусканията, но заради законовите ограничения на скоростта на масовия пътнически транспорт.
    Немците не са успели с дизел-електрическия танк през войната, но в началото на 40-те елементната база е била мизерна, в сравнение с днешната. Сега такъв проблем изобщо казано няма. Остават батериите, каквото и да значи "батерия", и идеология, по която колата да може да се зарежда сама и мигновенно, а не да живее по режима на конните дилижанси.

    Коментар


    • #17
      От: 4Х4 - Хибрид

      Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
      Искаш да кажеш, че няма загуби от трансмисията ли?
      Когато ония калпазани от квантовата физика направят използваеми свръхпроводници, ще имаме, ако много искаме, и лебедка без трансмисия. Понеже те не са се разбързали, електромоторите в транспорта вървят с (поне) редуктор. Той един стартер, само от добавянето на планетен редуктор си утроява ефективността, пък какво остава за тягови инсталации.

      Коментар


      • #18
        От: 4Х4 - Хибрид

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bigdump.jpg
Прегледи:1
Размер:43.3 КБ
ID:5254983 Има големи камиони по кариери рудници и тн. които са на ток , но не с батерии а с дизел-генераторна група и огромните им задни колела се задвижват от електромотори с електрически диференциал защото за всяка гума си има електромотор.

        Коментар


        • #19
          От: 4Х4 - Хибрид

          На тия камиони ел. диференциал представлява последователното свързване на моторите. Ако пък трябва блокаж - свързват се в паралел. Три релета и имаш джип.

          Коментар


          • #20
            От: 4Х4 - Хибрид

            И за това е писано тука.
            Има две най-общи схеми на електрокарите. Тролейбусната: мост с диференциал, който получава движението от управляем електромотор. Спестяваш тежката и скъпа трансмисия от коляновия вал, чак до мостовете. И белазовата - мотор колела, управляеми всяко само за себе си. Отърваваш се от цялата трансмисия, даже дизелът ти вече не е многорежимен автомобилен, а на практика какъв да е, най-прост стационарен. Като корабните. Но ти остават много големи неподресорени маси, с всички последствия за стабилността, скоростта, и каквото там още.

            Коментар


            • #21
              От: 4Х4 - Хибрид

              Стефане не съм съгласен с теб тролейбуса има доста внушителен тягов двигател и като се вземе предвид цената на бакъра мисля , че е по-скъп от трансмисия с двигател .

              Коментар


              • #22
                От: 4Х4 - Хибрид

                Първоначално публикуван от Rado__ Преглед на мнение
                Стефане не съм съгласен с теб тролейбуса има доста внушителен тягов двигател и като се вземе предвид цената на бакъра мисля , че е по-скъп от трансмисия с двигател .
                Ти да си чул някога да се сменя маслото на електромотор?

                Коментар


                • #23
                  От: 4Х4 - Хибрид

                  Ясене учил съм 4 години тез пущини + практики стажове и тн. ! Това че не сменяш масло не значи че нямаш разходи по него -релета , контактори , проводници , четки колектори и какво ли още не . Поддръжката не е никак евтина единственият им голям + е , че при спирачен режим двигателя минава от двигателен в генераторен режим и връща електричеството в мрежата и на практика са доста икономични .

                  Коментар


                  • #24
                    От: 4Х4 - Хибрид

                    Всичко е много хубаво, но има една-две гадни подробности: тролеите си имат съответната стационарна мрежа, а БелАз-ите тежат ужасяващо много и там номера с дизел-генератор минава. както и на локомотивите.
                    Ако ДВГ ще врътка генератор ... все пак за колко киловата говорим? Ако е 4-5, как да е, ама не стигат. Ако е за 20тина ... пиши 3 тона обща маса. Интересна Нива ще бъде.

                    Не се заяждам - просто и аз съм си мислил понякога за красотата да напъхаш 4 електромотора в главините и факоф на всичките трансмисии и диференциали. Има такива мотори, но не питай за цената.
                    Дори съм се чудел, що не слагат направо хидромотори, че са по-евтини от електромоторите (при равни габарити и мощност!), помпата със сигурност е по-малка и лека от генератор ... всъщност, като се замисля, не знам отговора. Вероятно опира пак до цена и надеждност. Или пък управление?

                    На ПриМуса добре са му 500V батериите, но не разбрах колко амперчаса са?
                    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                    Коментар


                    • #25
                      От: 4Х4 - Хибрид

                      Не, хидромоторите нямат диапазон по обороти. Или бърз, или бавен. Регулира се в много тесни граници.

                      Поддръжката на електромотора, всякак ще е безплатна, в сравнение с поддръжката на трансмисията на джип, който ходи не само по асфалта.
                      А какво общо има мотора на тролейбуса? Той празен е 15 тона, джипа - 1,5 ... 2. И количките за голф са по тролейбусната схема.

                      Коментар


                      • #26
                        От: 4Х4 - Хибрид

                        Ако не греша, един синхронен електромотор с постоянни магнити и мощност 15-20 KW при 3000 rpm идва някъде около 100-150 кг. Така ли е ?
                        Александър

                        Коментар


                        • #27
                          От: 4Х4 - Хибрид

                          Уф, закарфичи ме. Най-големия който сме имали, беше 70 киловата, голямо нещо е. Ама колко тежеше - изобщо не помня.

                          Коментар


                          • #28
                            От: 4Х4 - Хибрид

                            Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                            Как е най-удачно да се осъществи задвижването на такъв автомобил, ......
                            Ето някои как го правят ....не че е евтино...
                            0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X