Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Оранжерия за некомерсиална цел

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Оранжерия за некомерсиална цел

    Подобна е оранжерията на ЗММ Златоград
    https://youtu.be/G-sGtR0NrQM

    Коментар


    • #47
      Здравейте. Проучвам да си направя оранжерия и имам няколко въпроса:
      1.на места видях като препоръка да се зарови на 30-40-50 см дебел сторипор в краищата
      2.вместо бетон отстрани може ли да се ползва нещо по-бързо например бордюри,тротоарни плочки
      3.ако няма нито сторопор ,нито бордюри/бетон винкелите се заравят директно в земята ли?
      Благодаря

      Коментар


      • ичиконти
        ичиконти коментира
        Редактиране на коментар
        "1.на места видях като препоръка да се зарови на 30-40-50 см дебел стиропор в краищата." Това то правят, когато ще ползваш оранжерията през студените зимни месеци. Т.е. ще имаш култури вътре и , за да не изстива почвата - да не отдава пъм почвата извън оранжерията. Не е за укрепване или за основа на оранжерията.

    • #48
      "2.вместо бетон отстрани може ли да се ползва нещо по-бързо например бордюри,тротоарни плочки ". Има тунелни оранжерии при които стоманената конструкция завършва с Т образни планки. Точно те се заравят в земята, но по-стабилно е ако се изгради конструкция в земята до 20 см. Приятел ми каза, че подложил циментови колове от старото си лозе под конструкцията. При бордюрите трябва да се нивелира добре и после конструкцията да се прикрепи към тях с дюбели /на повечето/, че иначе има опасност да хвръкне и да отиде при съседите. При оранжериите с найлон няма тая опасност, защото повечето зариват найлона в земята, докато при поликарбонатните не бива да зариваш поликарбоната. В зависимост от дължината и материала на скелета теглото е от 50 кг до около 90 кг. Сметни колко площ има една примерно 6/3/2,1 м. и при умерен порив на вятъра тия 80 кг могат да се вдигнат, ако не са трайно закотвени с бордюрите.

      Коментар


      • #49
        Моята е 16х4 метална конструкция хенд мейд сегменти през 2 м - около 200 кв м найлон - краищата са заровени 30тина см в земята без да слагам нещо друго освен земя. За 7 г не е литнала.
        O888 749-O86
        C20LET 4x4 198 kW 370 Nm - любимата
        NC 750

        Коментар


        • Gadnyara
          Gadnyara коментира
          Редактиране на коментар
          Да, на нашата по същия начин само съм заровил на 30-40 см края на найлона. Никаква основа не съм правил, освен подравняване. Така мога и да я местя, с помощ от приятели. Също в големите жеги разкривам на 40-50см височина.

          Всичко съм изпълявал по съвети от близък приятел с вече голям професионален опит в био-оранжериите. И досега имам чудесен добив, почти без препарати.

      • #50
        Добре, рабрах. В моя случай ще е съвсем малка 4х3 или 5х3, но сега се сетих да ви попитам и друго.

        1.от къде купувате найлон?
        2.поливането в оранжерийката има ли особености? мисълта ми е за предпочитане ли е капковото или не?
        Имам възможност да поставя 1куб. резервоар на малко по-височко място и да вадя от кладенец вода, за да се стопля (чел съм че температурата също оказвала стрес на корените) и впоследствие по гравитачен път да си отива до коренчетата домат в оранжерийката. А другия вариант е с лехички за поливане вътре ...

        Коментар


        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          Коле за водата и температурата и, аз лично съм убивал дръвчета, лози, и много различни зеленчуци именно защото ползвах супер студена вода, маркуча топъл и викам си супер няма ядове, но след няколко минутки идва ледена вода от тръбите под земята и резултата е ясен до часове, перфектно здрави дръвчета и млади лозички баха капут, а зеленчуците направо все едно си ги поливал с киселина, толкова бързо погиват от ледена вода а може и просто да са били урочасани )

        • rosen_offroad
          rosen_offroad коментира
          Редактиране на коментар
          Коле чукча нечитател а писател....

          Аз казвам да не се преполива количествено.....

          Оранжерията задържа влагата и почват едни болести....

          Каква е температурата е друг въпрос.

          Аз райграса го поливам от кладенец - не умира. То даже вече не е от кладенец а от кенефната вода де

          Доматите от бидон с външна температура - ти както искаш

        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Ми аз откак се помня(значи има-няма 45 години)-все от кладенеца поливаме на село. А ако е зор за вода-и от чешмата, ама това преди доста години, още по комунизма.
          Нито зеленчуци, нито дръвчета са се оплакали или нещо да са се повредили от студената вода. Преди да умре майка ми отглеждаше разсад и две оранжерии с домати и краставици. За разсад идваха от села през две, толкова си беше направила име. А то става с качествена продукция. И никога у нас не е поливано с нещо друго освен от кладенеца(директно-помпа-маркуч-вада), или както казах в редки случаи чешмата.
          Пък ти ако искаш доведи поп да освети водата, или ходжа да и върже муска. Както ти се струва за добре.
          Само дето на растенията не им пука от нашите мисли. Те просто си вегетират.

      • #51
        Как работи при мен: сондаж -> помпа -> редуктор за налягане -> тръбна мрежа с кранчета -> капков маркуч около растенията. Някои дребни екстри съм си добавил, като часовник със седмичен таймер, дистанционен модул.
        Остава да измисля как да автоматизирам кранчетата по трасето, че заради тях съм дневален по превключване - примерно при доматите са затворени през 6 дни от седмицата, а краставици, ягоди, малини са при всяка поливка.
        Имам съдове, имам поплавъци за г/д ниво, има къде да ги кача... но си представих какво заблатяване ще стане вътре и ще трябва да добавям антисептици.

        Найлон може отвсякъде, асеновградският например не бил никак лош, но не издържал повече от 3-4 години (по думи на по-опитни). Аз се доверих на твърдението, че "израелският" за оранжерии издържа по-дълго, но пък беше около 1лв/кв.м за 150µm.
        Помислете как ще го закрепвате към конструкцията. Аз огънах поцинковани тръби 1/2 цол и ги закачам с такива щипки. След като я завърших, попаднах на оферти за комплекти сглобяеми парници с 20-30% по-ниска цена от материалите за моята.

        П.п. Влагата в оранжерията обикновено е в излишък, та пулверизатор не бих си и помислил да добавям. Освен, ако не отглеждам гъби.
        Последно редактирано от Gadnyara; 05-03-21, 08:26. Причина: добавка
        Човек се учи докато е прост!

        Коментар


        • large
          large коментира
          Редактиране на коментар
          За автоматизация на поливната система, в частност управление, можеш да ползваш това
          https://sonoff.tech/product/wifi-diy.../4ch-r2-pro-r2
          Про варианта предлага изолирани NO-NC релета, с които можеш да превключваш ел.магнитни клапани на всякакъв волтаж.
          "Не-про" варианта е удобен ако клапаните са на 220в.
          Удобното е че можеш да им програмираш таймери, и да ги управляваш дистанционно, както и да правиш "сцени". Тоест - про пускане на този кръг, изключи този кръг.
          Можеш също и да интегрираш други сензори, които да внасят условия в управлението - Ако влагата или температурата е над/под дадена стойност, направи това, или спри онова.

          С про варианта съм имал малко проблеми, заради 433мхз сигнал от някъде, ми бъркаше логиката, та се налага през няколко месеца да нулирам 433 настройките (които не ползвам), но аз имам 1ва верия на устройството, а вече има 3та. Там може да няма вече ghost switching.

          Системата иска интернет, за да управлява сцени и синхронизация на няколко устройства. В някои от новите модели има "Офлайн" режим, където правилата се запазват локално и се изпълняват без интернет.

          Ако обаче искаш да минеш на ново ниво, сленяш "операционната система" с "Tasmota" и получаваш многократно по-способна система, без възможност за външна намеса от производителя.
          Само ти трябва един рутер с OpenWRT, на който се инсталира "брокер" - програма за менажиране на комуникационните съобщения между устройствата.
          Но, съм сигурен че нормален, немодифициран 4 канален Соноф ще ти свърши работа, в зависимост колко напоителни кръга имаш.

          Ако са повече от 4, тогава има много елегантен вариант, за изключително малко пари.
          "Мозъка" на Сонофа и платка с релета.
          Продават ги по 2-4-8, че дори и 16.

          Едно такова "ESP8266 ESP-12E", програмирано с Tasmota + "8-Channel Solid State Relay Module", ти дава 8 канала.
          На пръв поглед, може до 19 релета да управлява, ама сигурно някои от пиновете са резервирани.
          Слагаш водомер "турбинка" и можеш да следиш колко вода е изтекла и дали нещо не тече, непредвидено. Може и графика на външен сайт да пращаш
          Едно захранване от телефон и за 15-20лв имаш какво да ти командва клапаните.

          Май нещо се отплеснах... във връзка с кризата на средната възраст, обсъждана в друга тема... взех да си мисля за ферма за щрауси... чак ферма може би не, 2-3 на село, в 4 декара двор...
          Детето (3г) беше много объркано, като му казах че искам да яздя кокошка и още по-впечатлено, като му показах клип надбягване

      • #52
        Gadnyara

        Може ли да споделиш тия оферти за евтини оранжерии
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #53
          Първоначално публикуван от large Преглед на мнение
          large коментира
          Днес, 12:53
          За автоматизация на поливната система, в частност управление, можеш да ползваш това
          https://sonoff.tech/product/wifi-diy.../4ch-r2-pro-r2
          И що да ставаме програмисти?

          На някои хора и ей тва за 100 кинта им върши работа:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:i-dial.jpg
Прегледи:302
Размер:63.1 КБ
ID:6716653
          Land Rover Discovery II, V8 4.0
          VW Golf VI variant
          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

          Коментар


          • large
            large коментира
            Редактиране на коментар
            ПрограмизЪма се избягва с използване на "заводски" соноф с 4 релета.
            Ако обаче човека иска повече зони, за по-малко пари или иска повече възможности, като да речем графиката с разход, температури, влажност (почвена, въздушна), вентилатори и т.н. щуротии - тогава става програмиС (както казват с мерак става. После с питане)


            П.С.
            Ето един мишок показва процеса от-до, даже в прекалено много детайли, заради проблема с релетата. Те могат да се избегнат, като се ползват готови реле модули, които си имат оптрони за защита и отделни захранвания.
            https://www.youtube.com/watch?v=IGxRYvJgVoc
            В дадения пример няма никаква автоматизация, всичко става с отваряне на приложението и натискане на бутон.
            Ако обаче човека не му се занимава да цъка на няколко места, може да си сложи бутона директно на отделен екран на Адроид-а. С повече играчка мож да се сложи плъзгач, с който да се праща команда колко мин да работи зоната и т.н. докъдето се простира въображеинето и възможностите.

            А ето и конктерно за сонофа - приложение за поливна система
            https://www.youtube.com/watch?v=hriiDTuOVr8

            П.С. 2
            https://www.instructables.com/Tasmot...-Sonoff-Relay/
            Ето как би изглеждало нещото с 8 релета с Tasmota.
            За удбство 8те бутона могат да са на отделен екран на телефона или да се запамети адреса на тази уеб страница на началния екран.
            От стъпка 9 нататък, вече е интеграция със система за домашна автоамтизация (че дори да отчита прогнозата за времето), но съм сигурен че разписанието може да се програмира и на самото устройство.

            С Тасмота е малко по-пипкаво да се достъпва отдалечено (рутера иска ВПН), затова Соноф е по-лесен.
            Последно редактирано от large; 05-03-21, 13:45.

        • #54
          Не ми е проблем да си подкарам архаично Arduino. Релета и контактори също съм виждал как изглеждат на картинка.
          Трудност ми е изпълнителното устройство - кой конкретен клапан ще работи на ниско налягане, да речем 1 атм, и няма да ми струва себестойността на реколтата за цял сезон!? Изпълнения от перални/миялни машини на 230VAC съм отписал отдавна.

          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
          Gadnyara
          Може ли да споделиш тия оферти за евтини оранжерии
          Беше преди два пълни сезона, снимките много приличаха на тази обява.
          За 18кв.м бяха на около 300лв, а аз платих само полиетилена на около 100лв и поцинкованите тръби (мисля 17-18бр х 6,0м) за около 200-250лв. Плюс занимавка по огъване, сглобяване.
          Човек се учи докато е прост!

          Коментар


          • large
            large коментира
            Редактиране на коментар
            За Ардуиното - е там си трябва програмизъм и ме отказа. За проста схема става, ама като са се добави часовник, външен контрол и т.н. кода става...

            ESP8266 е на едни пари с ардуинотата но има WiFi (но и работи на 3.3в).
            Като му се инсталира https://tasmota.github.io/docs/Getting-Started/, всичко се настройва през браузър. Точно време взима от WiFi

            Прочетох че имаш помпа, и затова си помислих че налягането ще е достатъчно.
            В такъв случай, може да се ползва такова чудо, за да не се притеняваш от липса на налягане
            https://www.youtube.com/watch?v=M6n5TsR38GQ
            Или някакво изпълнение със серво моторче, има т.нар. "MG995", които могат да се упрвляват доста прецизно, но са на 5в да речем. (просто +1 чип за изравняване на нивата, ако не става с 3.3в.)
            Ако не е на открито, сервото би трябвало да изтрае доста време.

        • #55
          Благодаря
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
            ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
            Редактиране на коментар
            Подобни на обявата имаше в Практис, на цени добри цени , ама големите площи изчезваха бързо , само 6 и 12 квадрата оставаха. 6 квадрата беше на 80 лева май , а 12 на 120 . а горепосочената 24 .. беше нещо като 300 лева или 280 .

            Обаче, като гледам , тази година са други цените: https://praktis.bg/oranzheriya-s-2-v...1000x300x200cm

        • #56
          Първоначално публикуван от Gadnyara Преглед на мнение
          ..............кой конкретен клапан ще работи на ниско налягане, да речем 1 атм, и няма да ми струва себестойността на реколтата за цял сезон!? .........................
          т.е. искаш да захраниш клапаните гравитачно с вода от резервоар разположен на 10 метра височина, така ли да разбирам?

          щото 1 бар се прави от 10 метра воден стълб.

          Oт това по евтино в магазин от България няма да намериш, пише че става за 1 атмосфера.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rain.jpg
Прегледи:281
Размер:81.2 КБ
ID:6716707
          Последно редактирано от rosen_offroad; 05-03-21, 17:54.
          Land Rover Discovery II, V8 4.0
          VW Golf VI variant
          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

          Коментар


          • #57
            Не поливам гравитачно, а през регулатор за налягане. Сваля под 1 атм веднага след помпата, оттам имам около 30-40м ф25 HDPE тръба (такава имах налична) и после се разклонява по капковите маркучи.
            Не, тези Rainbird не работят при ниско налягане. Пробвано от мой приятел, при това поръчани от същите напояване.ком.

            Но, аз не разбрах как стана така, че всички тръгнаха да решават задание, за което не съм търсил помощ.
            Вижте колегата с въпросите.
            Човек се учи докато е прост!

            Коментар


            • rosen_offroad
              rosen_offroad коментира
              Редактиране на коментар
              Извинявам се че давам акъли без да са искани

              Иначе няма електро магнитни клапани (магнет вентили) дето работят под 1 бар, евентуално сферични със ел задвижка (ползват се в ОВК) но са скъпи х3-4 от тези по горе.....

            • Gadnyara
              Gadnyara коментира
              Редактиране на коментар
              Не исках да прозвучи грубо.
              Просто ми е неудобно колегите да ми търсят решения за нещо, което не ми е на дневен ред и няма да приложа скоро.

              И да, и аз стигнах до извода, че трябва да е задвижка + сферичен или кеклов кран.

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X