Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени за носене на носители

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Спомени за носене на носители

    640 килобайта [RAM] би трябвало да са достатъчни за всекиго.
    Бил Гейтс, 1981 г.

    През декември ми подариха симпатично USB от 8 гигабайта и от време на време то ме подсеща за такава тема. (Тя е сродна на тази за твърдите дискове, но мисля, че е все пак по-различна).

    Ето го USB-то:




    Знам че съществуват и устройства, по-дребни и по-вместителни. Но ключодържателчето е достатъчно, за да ми се завие свят, щом се замисля. Така е защото помня "като от вчера" доста неща и често изпадам в изумление: "Кога успя да стане всичкото това?!?!"


    1.

    Първите носители на информация, подготвена за обработка с ЦЕИМ, които съм виждал, бяха хартиени. Това беше през 1967-1968 г. ЦЕИМ означава цифрови електронно-изчислителни машини, но по-късно ги понижиха в ЦЕСМ (демек, "електронно-сметачни"), тъй като изчисляването е мислене, а само човекът може да мисли и т.н.

    Носителите, които споменах бяха перфоленти и перфокарти. Дупчат ги със съответни машини и те - ако е позволено да се изразя така - се превръщат в дигитални. Цялата информация по тях е преведена на единици и нули, във вид на дупки и недупки.

    След гимназията мои приятели работеха и учеха в изчислителен център и ми даваха перфокарти - приятни да си записваш това-онова на обратната страна. Но тъй като не можах да намеря къде в къщи съм запазил някой друг екземпляр, взех от мрежата това изображение:




    На една перфокарта можеха да се запишат (надупчат) двоично 80 байта информация. А картончето е дълго приблизително 18 см.

    Ако разположа на перфокарти толкова информация, колкото може да се събере във въпросното USB и ги подредя надлъж една след друга, общата дължина ще бъде 18 000 километра.

    (Разбира се, сравнението по обем е чисто теоретично и освен това крайно непълно. Има и други съществени показатели, не на последно място времето, необходимо да запишеш да речем 1 КВ на флашка и на перфокарти. Предполагам, че сравнението и тук ще бъде зашеметяващо.)

    От друга страна, ако една карта тежи половин грам, разтоварването на моето USB ще погълне 50 тона картон. Не, това не е разумният начин да спасиш дърво.


    2.

    Пак по онова време, разбира се, има и магнитни носители, и хората се мъчат да намаляват техните физически размери, увеличавайки капацитета им. (Но и най-смелият тогавашен спец не би повярвал, че моето USB някога ще бъде възможно.)

    Ето, между другото, малък откъс от "Епичното съперничество" (Epic rivalry), много хубава книга за най-горещите години на космическата надпревара между САЩ и СССР.

    Една от най-обезсърчаващите задачи, пред които беше изправен проектът "Аполо", беше навигацията: да се пропътуват 237 000 мили до Луната и обратно... Способността на контролния център на НАСА да предвиди къде във всеки момент ще бъдат едни спрямо други Луната, Земята и корабът "Аполо" зависеше от високоскоростни компютри. Без техните многобройни изчисления за посоката и скоростта, мисията "Аполо" не би била възможна.
    ...
    Компютърът в командния модул (на кораба) беше програмиран с кодирани инструкции за полета до Луната върху защитени от изтриване запечатани в пластмасови кутии ивици от намагнитена жица. Макар примитивен, той беше способен да заведе астронавтите до Луната и обратно. Въпреки тази толкова значима роля, бордовите компютри на "Аполо" бяха изключително ограничени, сравнени даже с възможностите на днешните настолни модели.
    Например навигационният компютър на "Аполо" тежеше 70 паунда (към 35 кг) и беше в плоска кутия три на пет фута (към метър на 1,5 метра). Той имаше процесор от един мегахерц, един килобайт RAM и 12 килобайта ROM. Днешният типичен настолен компютър предлага хиляди пъти по-висока скорост на процесора и може би 500 000 пъти повече RАМ. Твърди дискове заместиха RОМ, увеличавайки капацитета милиони пъти.


    3.

    Колкото и да помня това-онова "като че ли беше вчера", си давам сметка колко мухлясала история изглеждат днес перфокартите. Поне за половината колеги във форума ЦЕИМ и "Аполо" са също толкова далечни и архивно-пожълтели, колкото са за мен гражданската война в Испания и Джони Вайсмюлер.

    Затова нека да погледнем нещо, свързано с носителите от по-близкото минало.




    Подариха ми две такива кутии преди 17-18 години. Бяха много скъпи - демек, да ги ползваш със здраве дълги години. Като мебели, като IT глезотии не за всеки джоб. И то с ключе и дръжка за носене. (Защото един носител, освен че съдържа информация, трябва да е удобен за носене от компютър А до компютър В - това беше доста важно преди да напъпи и цъфне евтината, бърза и надеждна електронна поща. В заниманията ми през годините носенето на носителите винаги е имало значение.)

    Една такава кутия събираха около 35-40 дискети - от "меките", по-големите по размер, но скромни по обем, 600 - 700 КБ, ако не греша.

    Ако флашчето ми е пълно и реша да прехвърля данните от него на онези дискети, ще трябва да напълня приблизително 300 (!) такива кутии. А аз, горкият, имам само две: в едната държа дребни инструменти и винтчета, а в другата лекарства.

    Освен това онези дискети много често получаваха изнервящи дефекти.


    4.

    Явиха се по-компактните и надеждни 3,5-инчови дискети. За първи видях такава в някакъв шпионски екшън - заради нея се преследваха и се обстрелваха. Но аз така се бях захласнал по тази симпатична и удобна за носене дискета, че не разбрах развръзката на филма. (Надявам се добрите да са се измъкнали живи, влюбени и богати, както често става. На кино.)

    Не след дълго и аз - наяве! - си имах дискети от 1,44 МБ. Още имам няколко.



    Много им се радвах и им купих една-две кутийки за лесно и надеждно пренасяне в джоб. Най-приказното носене на носители, което ми се беше случвало.



    Сега даже малко ми е мъчно, че скоро ще пенсионират окончателно и тези дискети.

    Мъчно или не, ако повторя (потретя) експеримента с прехвърлянето на данните от флашчето и после подредя запълнените симпатични дискети една върху друга, ще получа колонка, висока над 18,5 метра!

    За по-лесно смятане (или проверяване) - три дискети имат обща дебелина 1 см, доста точно. А заедно събират 4,32 мегабайта.



    5.

    Нека се пооткъснем от абстрактно-звучащата дума "информация". Допреди 30-35 години преобладаващият "носител" на музика бяха грамофонните плочи. (Наистина, примерът, не е съвсем прецизен, тъй като записите върху тях са аналогови, а не цифрови.) От двете страни на една от т. нар. дългосвирещи плочи (разговорно наричани някога "тепсии", 33 оборота в минута) се събираха 15-20 парчета.

    В моето USB има пространство за приблизително 3000 песни, еМ-Пе-тройки. Или 150 "тепсии", 20-30 килограма плочи... Как се носят 30 кила плочи?!

    Такива работи.

    ***

    А - сякаш беше вчера - толкова се радвах на на кутийката, с която лесно мога да нося цели два носителя по цели 1,44 МВ!



    Край на тази порция спомени.

    Поздрави!
    Искам България чиста!

  • #2
    От: Спомени за носене на носители

    Колко има да видим. И фантазията не стига!
    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

    Коментар


    • #3
      От: Спомени за носене на носители

      Много хубава тема..

      Само ще те помоля да върнеш назад, да слезнеш надолу, да клекнеш и да назърнеш в дупката където са незнаещите..

      Как се запаметява информация в тази флашка, след като нито има дупка в картата, нито има батерийки от фенерче?

      И ако я прекарам през магнит, ще ли и взема акъла?

      Коментар


      • #4
        От: Спомени за носене на носители

        Нямаш толкова як магнит. Всъщност никой няма.

        Коментар


        • #5
          От: Спомени за носене на носители

          Ако събираш такива неща, мога да ти дам петинчови дискети, може да имаше и някоя още по-голяма. И някое парче перфолента може да има.

          Коментар


          • #6
            От: Спомени за носене на носители

            Мога да ти дам чисто нова касета, неразпечатвана. Май ТДК беше...
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #7
              От: Спомени за носене на носители

              Аз пък, като дете леко разминало се с "големите дискети", бях очарован от употребата на пластмасовото им покритие (с изваден диск) в дигиталната ера - като меки обложки за компакт дисковете ))
              Интересен технологичен "преход"... Скоро никой няма да ползва изобщо CD-тата, но компютрите все още ще се произвеждат със CD ROM-и, та всички ще открием новото им амплоа - да извадиш табличката му и да си сложиш пластмасовата чаша с кафето в дупката )) Важното е всичко да намира някакво приложение
              Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

              Коментар


              • #8
                От: Спомени за носене на носители

                Когато излезе CD-ROM 650Mb ( да не се бърка с ром шиткащ CD-та )

                го рекламираха , като носител побиращ цялата енциклопедия Британика.

                когато излезе DVD, пак беше Британика ама със всички картинки + мултимедийки.

                твоята флашка е 2хDVD

                като деца мечтаехме за видеотелефони, е сега виждаме, че не е баш кеф
                байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                Суперспам - спама на суперите

                Коментар


                • #9
                  От: Спомени за носене на носители

                  Mного интересно написано, Ники! Благодаря!
                  edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                  Коментар


                  • #10
                    От: Спомени за носене на носители

                    ...Имало едно време...
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                    • #11
                      От: Спомени за носене на носители

                      Ники, поздравления за темата!

                      А спомняш ли си онзи носител, от големите ЕИМ, който се превърна в TV-антена тип "народна".
                      Kолко са произведени, колко са откраднати за антени, колко ли хиляди има още по стрехи, колове, прозорци и сайванти по цяла България.
                      Даже кабеларките не успяха да ги убият.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Спомени за носене на носители

                        Не, те не са външна памет. Това са чаркове от дисковите пакети на самата машина - оперативната и памет. РАМ-а. Стояха в колони от много такива, все едно много плоски грамофони, наредени на много етажи.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Спомени за носене на носители

                          с капацитет 5 МБ пакета....

                          колкото и първите български твърди дискове - СМ5505 - 5.25" - двойна височина - MFM....

                          Коментар


                          • #14
                            От: Спомени за носене на носители

                            Пък моя Правец 16 -ТУРБО беше с флопи за малки дискети и почти цветен :П нууууууууууууу

                            пък втория ми 8C с отделна клавиатура с кабел , първия беше с дървена кутия жълта
                            088455338две
                            "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                            Джамбазов 2010г..

                            Коментар


                            • #15
                              От: Спомени за носене на носители

                              Първоначално публикуван от Jivko Преглед на мнение
                              Пък моя Правец 16 -ТУРБО беше с флопи за малки дискети и почти цветен :П нууууууууууууу

                              пък втория ми 8C с отделна клавиатура с кабел , първия беше с дървена кутия жълта
                              A 8Д? 8 цвята на телевизора, ако имаш такъв с PAL система. Програмите - на касетофона, със скорост 300 или 1200 бита в секунда. Седиш, слушаш бръмченето (или свиренето на 300 бита), и стискаш палци да се зареди без грешка.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X