Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Черни спомени

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Черни спомени

    Оооо Индииии !! Респект!!!
    Най-добре е да имаш богати приятели!!!
    Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

    Коментар


    • #17
      От: Черни спомени

      Първоначално публикуван от Красимир Начев Преглед на мнение
      ...
      Ако е възможно напиши още нещо за плодовете, които виреят там, някакви зеленчуци отглеждаха ли се?
      ...
      За плодовете и зеленчуците какаво да ти кажа - райско изобилие. Да вземем ананасите, това тука в Европа не знам как смеят да му казват ананас. Ето ти един случай - седя си на терасата на едно кафене в най-близкия град( събота и неделя ходех до града, за припаси и развелчения) и пред мен на улицата спира камион, пълен с над 2 тона ананаси. Стоварат няколко за кухнята на кафето. Аз пък питам шофьора ще ми продаде ли два и на мен. Отговори ми - влизай и си избирай. Е, избарх си два, по 5-6 килограмови, леко сиво зелени отвън, още киселки, но приятно сладко- киселки, за по долар парчето. Кажи ми сега, дори след 11 години как да ям ананас тука. Къде е оня божествен вкус, особена кисела сладост и литри сок в тоя плод.Там, а не тук определено.
      Иначе си има всичко, домати, чушки, всякакви зелени салати, картофи местно поизводство. Но всичко трябва да си миеш и режеш сам. Като казвам миеш, не с вода, а с разтвор на калиев перманганат. По едно време имаше масово холерна зараза и ние за да ядем салата от домати първо ги миех обилно с калиевоперманганатен разтвор, после ги слагах за кратко в кипяща вода, после в студена. От тая процедура кожата им се отделяше и белеше лесно. И от белените домати си режех салата.
      Сещам се и друго, големите дървета на снимката от къщата в Муяне са мангейри, дърветата, даващи плода манго. Преди 2 години с хиляди мъки до мен стигна един плод от тия дървета( там бизнеса с българско участие още продължава). Направо все едно ми донесоха късче злато за ядене. Това тука, дето го продават на баснословни цени, е гадно зелено, неузряло подобие на манго.
      Иначе цитрусови плодове, авокадо, банани...свята да ти се извие. Бананите ги ядяхме сурови, пържени, фламбирани с карамел и ракия. Има много и различни сортове, пържените стават най-добре от сорта "банана макаку"( в превод маймунски банан). Имаше един тип фуражни - "банана маса"( банана ябълка). А хубавите сладките, се казвата "банана мадейра"( сладки банани). Знаеш, бананите не зреят на клона, а трябва да се отрежат. Виси си връзката на верандата и почва да зрее от най-долните плодове. Хапваш и вървиш нагоре - ти ядеш, то зрее и така до следващата връзка.
      Уф, Краси, върна ме в някакви стари кулинарни спомени, направо ми потекоха лигите за стари неща. Взе да ми мирише на ананас пак, а още не съм заспал и не сънувам.
      Последно редактирано от zzlatev; 10-02-11, 08:40.
      LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
      www.ADV-Bulgaria.com

      Коментар


      • #18
        От: Черни спомени

        Чудесен разказ и прекрасни снимки!Благодаря за споделянето!
        0осем9осем7шест0осем7едно
        Миро

        Коментар


        • #19
          От: Черни спомени

          Ето още малко от моите Черни спомени
          Тук съм на един от проучвателните обекти. Това не е голяма кариера, просто интересна жила скали, която с копане проверяваме не крие ли нещо ценно. На снимката съм се скрил огт жегата, че нещо тоя ден ме тресеше маларията

          Ето и снимка от същото място, тотална безпътица, но с Дифендъра път не ти трябва.

          На тая снимка съм в съвсем реална обстановка в саваната, на една река близо до нашата концесия. Виждате, армейския камуфлаж и дахщайнките са задължителни, че змиите не спят. Виждал съм от 10 метра зелена мамба, голям и опасен звяр.

          Тая снимка е хем шеговита, хем сериозна. Колегата ми се къпе в реката, а аз отвисоко дебна да не дойде крокодил. Оръжието не е майтап, това мачете сега винаги ми е в Рейнджа и по нашите планини. А крокодил съм виждал отблизо, по-дълъг беше от 3,5 метра

          Питате и за камъните. Ето още 1-2 снимки. На първата са няколко кристала много рядък яркожълт кварц - цитрин

          Като говорим за редки и разсеяни минерали, сивото късче на преден план е масивна бисмутова руда - бисмутинит( грозно и безкрайно ценно)

          А това зеленото е редкия полускъпоценен минерал амазонит, сниман в рудниците на Монапо, на няколкостотин километра на север от моето царство

          А ето тука един почти половинметров кварцов кристал, още не изваден от скалата( брата му близнак е вкъщи на шкафа)

          А тук съм го гушнал изкопания кристал. Снимката е един ден преди да си тръгна окончателно от Муяне

          И за край, защото вече няма какаво да Ви покажа, един истински Мозамбикански залез, красив завършек на деня в тропиците.


          Върнах се замалко "там", макар и духовно, радвам се че и на вас ви е интересно това "там", моето "там"
          LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
          www.ADV-Bulgaria.com

          Коментар


          • #20
            От: Черни спомени

            Би ли се върнал там да си изкараш старините?

            Ти с тези дахщайнки, а работниците боси, тях не ги ли е страх?
            Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

            Коментар


            • #21
              От: Черни спомени

              Първоначално публикуван от Танасе Преглед на мнение
              Би ли се върнал там да си изкараш старините?
              Не знам засега, но да си посетя моите места и села със сигурност ще се върна, дори и чак на старини
              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
              www.ADV-Bulgaria.com

              Коментар


              • #22
                От: Черни спомени

                Злати разкажи за Дифендъра-как ги поддържахте без сервизи, на колко км ги обслужвахте и как, какво им се чупеше най-често?

                Аз имам теория, че колите в Африка издържат много и се чупят рядко, защото кто знаеш , че няма къде да я поправят караш много внимателно и леко.
                За разлика от карането което правим тук в България.
                Дали ми е вярна теорията?
                Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                Коментар


                • #23
                  От: Черни спомени

                  Уникални снимки. Завиждам ти .
                  Прави ми впечатление, че всички кристали са единични и едри. Така ли са всички, или има и друзи?
                  И какъв е произхода им та да са така разпръснати , толкова големи и единично. А се впечатлих много ...
                  Продължава ли някой твоя бизнес и сега (там в черното ) ?

                  Коментар


                  • #24
                    От: Черни спомени

                    Злати, колко мина от времето когато разказва в сутерена на Галичица?
                    Повечето неща си ги спомням, но тук си пуснал много повече снимки. Супер е.
                    От какви оригинали са сканирани?
                    ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                    СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                    Коментар


                    • #25
                      От: Черни спомени

                      Много интересно беше, благодаря.
                      Toyota Rav 4 2007 2.0 Aut
                      Kia Cerato 1.6 lpg

                      Коментар


                      • #26
                        Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
                        Злати разкажи за Дифендъра-как ги поддържахте без сервизи, на колко км ги обслужвахте и как, какво им се чупеше най-често?

                        Аз имам теория, че колите в Африка издържат много и се чупят рядко, защото кто знаеш , че няма къде да я поправят караш много внимателно и леко.
                        За разлика от карането което правим тук в България.
                        Дали ми е вярна теорията?
                        Руси , и е така, и не.
                        Естествено , пазиш колата, като можеш да минеш встрани, не ореш в трудното. Но тамошното лесно си е наш хард, всеки божи ден правех по 72 километра сравнително тежък оффроуд с пресичане на река и каменисти терени. С гуми галоши и без лебедка се пазиш определено. От там съм научил да не съм "хардаджия", ако трябва, да загубя 5-10 минути, но да е по-леко и сигурно за колата, ще ги загубя тия минути. Тоя пикапа, дето го карах постоянно, си беше 84 коня чист дизел, вървеше си перфектно с вода от реката в радиатора. Горивомера не работи, с мене винаги си имах туба гориво и все си доливах, проблеми не съм имал. Освен когато се проби резервоара и всичко изтече. Хванахме го късно и двигателя глътна въздух. Развих някави там смукателни клапани и газ на празни обороти, то се пени и тече, докато тръгна чисто гориво. Завихме ги и готово, колата тръгна. Не ме питай точно какво съм развил и направил, не знам. Само това можеше да се развие. Иначе натърках спуканото със сапун и готово, теча спря.
                        Един път ми се спука и радиатора. С лъжица червен пипер вътре и това се реши. Един път съм късал заден амортисьор и съм вадил пружина, това лесно се оправи. Други сериозни повреди, освен катастрофата и търкалянето нямаше. А и след две салта през покрив само му очукаха тенекиите, смениха един скъсан тампон на двигателя, сложихме един плексиглас вместо предно стъкло и пак си го карах. Абе евтина кола аз поддръжка, и сигурна.
                        Тоя втория, с лебедката, съм го карал по малко и нарядко, той беше 2,5 ТД, някакъв двигател разработка точно преди 200 ТДИ. С него никога никакви проблеми не съм имал. Той ми беше по-градска кола, с него събота и неделя ходех до града.

                        Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                        Уникални снимки. Завиждам ти .
                        Прави ми впечатление, че всички кристали са единични и едри. Така ли са всички, или има и друзи?
                        И какъв е произхода им та да са така разпръснати , толкова големи и единично. А се впечатлих много ...
                        Продължава ли някой твоя бизнес и сега (там в черното ) ?
                        Кристалите по-често са единични и естествено не винаги толкова едри. Това са пегматитова находища от особен тип, кристалите растат в нещо като кухина, запълнена с глина, в която плават( вижте кварца преди да го извадя). Няма отворени пространства, на чиито стени да се образуват друзи. Самите пегматити са особен тип, много богати на тантал, ниобий, бисмут и други рядкости. И са огромни по размер и богатство на минерали, подобни има само още на 2-3 места в света( само в Бразилия и Мадагаскар са в тоя размер и богатство). Сега българския бизнес там продължава, ръководи се от човек, на който аз съм му преподавал закратко минералогия, когато той беше студент, а аз аспирант в СУ. Но е основно фокусиран върху редките и разсеяни елементи, докато моя фокус бяха скъпоценните камъни.

                        Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
                        От какви оригинали са сканирани?
                        Нормална фотолента, мисля АГФА. Снимани са с Практика. Сканирани са от самата фотолента на добра машина от познат фотограф.
                        Последно редактирано от zzlatev; 10-02-11, 08:44.
                        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                        www.ADV-Bulgaria.com

                        Коментар


                        • #27
                          От: Черни спомени

                          Злати,евала за смелоста.
                          878511557

                          Коментар


                          • #28
                            От: Черни спомени

                            уникални снимки.
                            мерси !

                            Коментар


                            • #29
                              От: Черни спомени

                              В Мозамбик пак има сблъсъци и гражданска война, бият се в централната част на страната. Това го няма в новините на фона на всичко останало в света, но разни въоръжени банди върлуват в района на Рио Сави и доста хора са загинали. Там бандитизма и войната вървят ръка за ръка иникога не са били изкоренени, тлеят под повърхността, кога по-дълбоко, кога по-плитко. Дано се оправи всичко скоро.
                              И най-тъжното за мен, след 17 години бизнес моята фирма хлопна кепенците, повече български геолози и обекти там няма.
                              Последно редактирано от zzlatev; 30-08-17, 14:43.
                              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                              www.ADV-Bulgaria.com

                              Коментар


                              • #30
                                От: Черни спомени

                                Но са ти останали спомените , които сподели с нас . Благодаря !
                                На нас клиренс ни трябва , не скорост

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X