Обява

Свий
Няма добавени обяви.

РПК Калашников и наличието и, в БА

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • РПК Калашников и наличието и, в БА

    Айде сега ... Картечници има във всяко отделение от 39-та, в нашата армия - от началото на 50те, а от 60-те - по три. Две ПК и една КПВТ.

  • #2
    От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

    Настоятелно моля, оставете настрани спора за въоръжението на нашата армия. Такава вече почти няма!
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #3
      От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

      Конкурса за който говоря по-нагоре е именно за унифициране на лекото стрелково оръжие в армията на СССР. Избор на лека шурмова пушка (автомат) и лека картечница. Автоматът, трябва да бъде еднакъв както за войнишкия, така и за офицерския състав, а компонентите на двете оръжия трябва да бъдат взаимозаменяеми.
      Както davc отбеляза именно тогава конструкторите въвеждат щамповачната технология в серийно производство. Използва се листова стомана с дебелина 1.1мм за производство на цевната кутия и сгъваемия приклад. Кутията е укрепена с напречни елементи за здравина, като са използвани заварки и нитове. По същата технология са произведени автоматичния и самия спусък, които до тогава са били фрезовани. На базата на тези опитни образци в последствие се разработва АКС, но и за мен остава загадка, защо неговата камера продължава да бъде наклонена.
      На въоръжение в БА е била и все още РПК, но само в калибър 5.45. Същата естествено е с правата газова камера. В казармата ми беше зачислена такава руско производство.
      Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

      Коментар


      • #4
        От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        Това не е леката, това се казва Ротна картечница. У нас не е приемана. Нашата лека е просто ПК, тежка е била Максим, после за кратко Горюнов, и отдавна ги няма, понеже имаше пълноценни мотострелкови полкове.
        А па РПК няма друго, освен проблеми. Главно - тия.
        Виж сега не те знам по кое време си започнал службата в армията, но по мое време 5,45 мм РПК беше приета на въоръжение и я имаше. Не съм виждал да имаме на въоръжение 7,62 мм РПК т.е виждал съм бойна, но само за целите на обучението в едно местенце през 1988 година.
        ПК... ПК съм виждал следните варианти: ПК, ПКН, ПКМ тези дето бяха монтирани на машини и за станок Саможенников не ги коментирам.
        За отворите на газовата камера за първи път се прилагат при АКМ ( стрелял съм и с такъв което е съветско производство и то чистак новичак и аз му бях първия натиснал спусъка след излизане от завода) на който ъгъла на газовото отверствие е същият като АК 47. Та въпросните отвори са точно 4 бр. и са разположени по два от всяка страна.

        Коментар


        • #5
          От: РПК Калашников и наличието и, в БА

          Знам. За някакви си специални цели, и мене ако питаш - проформа.
          Каква ти е файдата че е по-леко, като се окаже че не върши нищо, където си го домъкнал. То просто не е картечница. По-добре дай повече пълнители и два резерни автомата на тая нещастна група. И без това си я обрекъл, като не си и дал ПК.
          Да, за мене тая работа започна по-рано, през 80-та. За РПК-то знаехме, не го бяхме виждали, освен на снимки. Додето всичко беше тихо и кротко, завиждахме че е по-леко. После станаха други години, сума народ изгоря, и иди сега да кажеш на кашиците за тая играчка - ще те бият.
          И ПКТ си виждал
          Те са си същите. В Търново ли, в Търговище, бяха правили и зенитна тринога, и комплект за ПКТ-то, да може да се свали от машината, и да работи на ръка. Трябваше за стои закопчан отвънка на бронята, за резервно средство. После всичко се срути.
          А РПК е просто автомата, с угоена цев. Сигурно е прилична пушка когато е 7,62, а картечница не е. Както УАЗа не е ТИР, и не може да стане, каквато и табелка да му заковеш.
          Последно редактирано от Стефан; 30-01-11, 17:52.

          Коментар


          • #6
            От: Наклон на газоотводната тръба на АК-47 <-> АК-74 Причини и следствия

            Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
            Настоятелно моля, оставете настрани спора за въоръжението на нашата армия. Такава вече почти няма!
            Да. Доколкото има армия, има и полагащото се по щат въоръжение. Всичко това благодарение на великите ни политици след 1990г. Амин....

            Коментар


            • #7
              От: РПК Калашников и наличието и, в БА

              Разликата между РПК-74 и ПК освен калибъра е около 3кг и 10-на сантиметра. За нуждите на кашимерията естествено ПК, но я си представете извършване на парашутен скок и 90км преход с това чудо на гърба през пресечена местност. Благодаря, но нямам намерение да я нося аз. Идеята на РПК-74 е при нужда да осигурява огнева поддръжка на отрядите със специално назначение. Същите извършват разузнавателни или диверсионни операции в тила на противника и трябва да останат "невидими" за врага. Щом се е стигнало до гърмене, значи операцията тотално се е о...ла, така че не ПК, ами и ДШК няма да им свърши работа. Виж една FN Minimi, няма да я откажа, но ПК - благодаря.
              Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

              Коментар


              • #8
                От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                И скачахме, и носихме, дори и по-тежки неща носихме. Аз лично в цялата тази линейка РПК харесвам само едно - пълнителите. ПКМ е в пъти по-добра машина, мощна и надежна.

                Коментар


                • #9
                  От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                  Ше прощавате по запознатите с оръжията ама това не е ли леката картечница Калашников 7.62.Ручной пулемет Калашников.Като бяхме 100те дена батальон в Гоце Делчев преди да ни пръснат по заставите бяхме на роти взводове и отделения .И всяко отделение имаше картечар това желязо беше към 12 кила и нещо и беше носено за наказание от изоставащите при всекидневните тренировки и маршнаскоците.

                  После на заставата бяхме първата година 1980 с картечници Дегтяров на втората ги натоварих на каруцата и свалих в селото и там ни дадоха от тези ПК чисто нови помна че имаха по още една цев.Та втората година бая я разглобявахме и сглобявахме и на всички стрелби стреляхме и с тях.Помня че калашника хвърля гилзите на дясно а тези картечници наляво .Мисля че ни казваха че случаен куршум може да те убие на 4 километра.Поздрави.
                  К мирной жизни не пригоден.
                  Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                  ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                  Коментар


                  • #10
                    От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                    Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                    Ше прощавате по запознатите с оръжията ама това не е ли леката картечница Калашников 7.62.Ручной пулемет Калашников.Като бяхме 100те дена батальон в Гоце Делчев преди да ни пръснат по заставите бяхме на роти взводове и отделения .И всяко отделение имаше картечар това желязо беше към 12 кила и нещо и беше носено за наказание от изоставащите при всекидневните тренировки и маршнаскоците.

                    После на заставата бяхме първата година 1980 с картечници Дегтяров на втората ги натоварих на каруцата и свалих в селото и там ни дадоха от тези ПК чисто нови помна че имаха по още една цев.Та втората година бая я разглобявахме и сглобявахме и на всички стрелби стреляхме и с тях.Помня че калашника хвърля гилзите на дясно а тези картечници наляво .Мисля че ни казваха че случаен куршум може да те убие на 4 километра.Поздрави.
                    Не е едно и също
                    Това е РПК:



                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rpk_02.jpg
Прегледи:1
Размер:16.0 КБ
ID:5249333

                    А това е ПК:

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:300px-PKM_DD-ST-85-01257.JPEG
Прегледи:1
Размер:5.0 КБ
ID:5249332
                    יעבור
                    «И това ще мине»

                    Коментар


                    • #11
                      От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                      Не е въпроса, че не може да се носи. Носи се. Каквото му дадеш на войника, това ще носи. Въпроса е във смисъла на допълнителното тегло, което може да бъде обърнато в нещо по-полезно, като например допълнителен боекомплект. РПК-74 освен, че е по-лека е и много удобна за пренасяне и боравене. Върви в комплект с 2 сумки с по 4 пълнителя. По-слабия калибър се компенсира с по-добра точност. Надеждността няма да я коментирам, защото надали има различния. За сметка на това има допълнителни опции, като възможност за монтиране на заглушител, а на някои образци дори релса за оптика. В БА и по конкретно в Парашутната бригада РПК-74 се появява заедно с "детските" автоматчета (АКС-74), като идеята беше унифициране на боеприпаса. Последните обаче бързо бяха захвърлени като абсолютно непригодни за нуждите на поделението, така че РПК си остана "сираче" от гледна точка на патроните.
                      Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                      Коментар


                      • #12
                        От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                        Виж, има едни не са много дебели книги, при нас те с еднакво начало, и то е "Наставление по стрелковому делу...". От тях научаваш много, ако не всичко. Ето какво се пише за ПК, ПКТ, ПКМ, ПКМС, ПКМСН:

                        ...Подача патронов в приемник при стрельбе производится из металлической патронной ленты, уложенной в коробку емкостью 100, 200 или 250 патронов.

                        Наиболее действительный огонь из пулемета по наземным и воздушным целям ведется на дальности до 1000 м. Прицельная дальность стрельбы—1500 м (из пулемета ПКТ—1300— 2000 м, указывается на шкале прицела ма*шины).

                        Дальность прямого выстрела по грудной фигуре—420 м, по бегущей фигуре—640 м.

                        Темп стрельбы (техническая скорострельность) — 650—750 выстр./мин (из пулемета ПКТ—700—800 выстр./мин).

                        Боевая скорострельность—до 250 выстр./мин.

                        А какво се пише за РПК-74?

                        ...Подача патронов производится от коробчатого магазина на 45 патронов (возможно использование магазинов на 30 патронов от АК74)

                        Дальность эффективной стрельбы составляет:
                        по одиночным наземным целям — 600 м;
                        по воздушным целям — 500 м;
                        по групповым наземным целям — 1000 м.
                        Дальность прямого выстрела:
                        по грудной фигуре — 460 м;
                        по бегущей фигуре — 640 м.

                        Мисля, че тези цифри сами си говорят за себе си.

                        Коментар


                        • #13
                          От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                          Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                          Не е едно и също
                          Това е РПК:



                          [ATTACH=CONFIG]295864[/ATTACH]

                          А това е ПК:

                          [ATTACH=CONFIG]295863[/ATTACH]
                          За долното писах а това на горната снимка не съм го и виждал
                          К мирной жизни не пригоден.
                          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                          Коментар


                          • #14
                            От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                            Виж сега Sibirski, вашето ВДВ и нашето (не знам как да го нарека) изпълняват различни цели и задачи и в тази връзка имат различно оборудване. Ако не греша на щат ВДВ имат бронирани машини и дори скачат от самолет с тях. Нали? Е ние нямаме и съответно не скачаме. Идеята на нашите специални сили преди време беше момчетата да отиват някъде в тила на противника, да водят разузнаване, да взривяват това-онова и да се изтеглят по най бързия начин. Те нямат за цел да задържат огневи позиции срещу настъпващи чеченски терористи, защото и чеченци нямаме (слава Богу!). В тази връзка една по-лека картечница повече подхождаше като въоръжение за тези мобилни отряди. Използването и се предполагаше единствено за осигуряване на етап изтегляне или в много краен случай при превземане на обект с бой. Личното ми мнение като войник е че в такъв случай е много по-удобно да си нося боекомплекта на врата в две сумки и да си презареждам когато се налага, отколкото през цялата операция да ми тежи на ръцете един 9 килограмов винкел с прикачена за него консерва пълна с 250 копърки, препасани една за друга в метални гащи. Стана хубава метафора

                            Ако обаче ми трябва огнева мощ и се предполага, че някъде трайно съм се окопал, тогава изхвърлям "Р"-то и ги почвам лошите с "ПК"-то

                            П.С. Въпреки цитираните наръчници, твърдо заставам зад твърдението си, че РПК-74 бие като точност и прецизност ПК. Това е на база опит, а не четене.
                            Последно редактирано от paunoff; 31-01-11, 21:39. Причина: П.С.
                            Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                            Коментар


                            • #15
                              От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                              Чакай, бъркаш ВДВ и разузнавателни поделения. В българската армия, доколкото аз запознат с нейната структура, никога нямало тази структура като ВДВ, или нямало като отделен род на войските. Така че редно е да се сравняват разузнавателните поделения в руската и българските армии. И така, без да влизаме в подробности, щатното въоружение в разузнавателен взвод в руската армия на практика много не се различавало от същото в мотострелковият взвод, разликата била е основно в спецоръжието и свързочната и наблюдателната техника. Щом по щатното расписание ни се полагало да има ПКМ, имахме го. А разликата между ПК и РПК не е само в теглото. Разузнавачи на терена и в група са винаги малобройни и при тях много важно при контакт да нанесеш колкото може повече поражения на противника. Тука е ПК ненадминат, все пък и патрон не е абортирал 5,45Х39мм недоносък, а нормален ружеен патрон 7,62Х54мм, и един къс откос от 200 куршума винаги действа успокояващо на противник, плюс сменяемата цевта - ама ПК си е ПК, оръжието за войната, докато РПК е оръжие за почивка.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X