Обява

Свий
Няма добавени обяви.

РПК Калашников и наличието и, в БА

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: РПК Калашников и наличието и, в БА

    Единствените, които са направили от РПК наистина ЛЕКА КАРТЕЧНИЦА, това са сърбите. Те само са сложили дебела, в горната си част оребрена цев и са постигнали желаният вариант. Оригиналният руски РПК е несполучлив компромис между АК и ПК.

    Последно редактирано от derhunter; 02-02-11, 17:00.

    Коментар


    • #32
      От: РПК Калашников и наличието и, в БА

      Но пък аз лично много харесвам тази вече остаряла ръчна картечница РПД.

      Последно редактирано от derhunter; 02-02-11, 17:01.

      Коментар


      • #33
        От: РПК Калашников и наличието и, в БА

        Нашите не бяха като тази от снимката, а със значително по дебела и оребрена цев. Мислех, че са унгарски, ама може и да се лъжа. Трябва да се разровя из снимките си да видя имам ли я някъде.... А това второто даже не съм го виждал.
        п.п. На този "прекрасен" пеизаж от Кербала и се вижда само мушката...
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1030088.jpg
Прегледи:2
Размер:128.6 КБ
ID:5249675
        Ето още една, правена по време на пясъчна буря (около 17 ч.):
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOT0014.JPG
Прегледи:2
Размер:69.0 КБ
ID:5249679
        Последно редактирано от kuzdov; 02-02-11, 14:13.
        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
        Неизвестен мъдрец

        Коментар


        • #34
          От: РПК Калашников и наличието и, в БА

          Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
          Нашите не бяха като тази от снимката, а със значително по дебела и оребрена цев. Мислех, че са унгарски, ама може и да се лъжа. Трябва да се разровя из снимките си да видя имам ли я някъде.... А това второто даже не съм го виждал.
          Ха, та в България си се произвеждаше (а и още се произвежда) РПК и 7,62, и 5,45 - Защо смяташ, че са били унгарски и изобщо - вносни!
          А това второто и баща ми смътно си спомня, но затова пък дълго е служил (докъм средата на ,60-те) с ПД - онзи същият Люис, със "тавата" отгоре.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #35
            От: РПК Калашников и наличието и, в БА

            Май надписите по нея бяха някакви странни. Не бяха български със сигурност.
            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
            Неизвестен мъдрец

            Коментар


            • #36
              От: РПК Калашников и наличието и, в БА

              Имал съм в родната казарма съприкосновение с ПКТ. От купола на Т 55 мога да кажа само добри неща за това оръжие. На едно учение на полигона в Ново село се бях заредил с около 4 000 патрона около 1/3та трасета от тях, /2 бойни, 1 трасе/, знаех предварително схемата и реда на появяване на целите /все пак бях полигончик/, но в машината отказа захранването на купола. С картечницата поради липса на ел. захранване стреляхме по следния начин: Като командир на танка вързах с колана си пълнача и когато мерача ме сръга дръпвах колана за откос 3-5 секунди. При следващо дръпване на колана, ако пълнача не е прекратил стрелбата -спираше огъня. Успешно стреляхме на позиция 1000-1300 метра /1300 пиша т.к. бяхме доста назад в редицата, тъй като сериозно изостанахме още при тръгване когато захранването отказа, и тъй като знаехме коя редица мишени в коя секунда ще се покаже стреляхме с "кратки" и понеже карахме на 1-ва скорост в бойно положение все повече и повече изоставахме в определени участъци от трасето. Унищожавахме на всеки рубеж мин. 2 -3 мишени. Макар, че имахме резервна цев пълнача до края не я смени. Последно на въртолетните цели дадох края на колана на мерача, а аз излезнах да пробвам ДШК-то, но мерача с ПКТ имаше по-добри резултати, въпреки голямата дистанция, защото макар и ръчно той въртеше купола, а аз се собразявах с него. В крайна сметка останаха около 2-3 кутии с патрони. Преди това съм стрелял 1 един път на учение с ПКТ "на ръка", много е неудобно, но не невъзможно да се води качествена стрелба. Поразявахме мишени на пехотинец и РПГ на 400 м, ако правилно си спомням. Упражнението беше много гърчаво: Танка се "запалва", екипажа излиза от десантния люк на пода, извежда картечниците, с цевта към танка, за да не ги забие в почвата и прикрити от веригите на танка водим огън.

              П.П. Ако модератора прецени, че поста не е по темата, защото имам впечатление само от ПКТ, нека мести в "Спомени на танкистите".
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • #37
                От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                [ATTACH=CONFIG]296599[/ATTACH]
                Точно тези двусаставни цеви не са много издръжливи на продължителен огън, много бързо се прегряват и бавно изстиват. Те са същити като наши, руските. Сърби просто сложили дебела цевта, и с техен РПК, ПМ - пушкомитральез се води при тях, можеше да се изстрелва много повече куршуми.

                Коментар


                • #38
                  От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                  Може. Не съм имал случай да изстрелям повече от 1-2 пълнителя последователно. По-продължителен бой съм водил само с АК.
                  "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                  Неизвестен мъдрец

                  Коментар


                  • #39
                    От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                    Някъде по-нагоре съм писал аз лично какво харесвах в РПК-то, това са пълнители. Любимият ми тн "бубен", кръгъл пълнител на 75 патрона е песня без край!

                    Коментар


                    • #40
                      От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                      За дисковия съм съгласен, но нещата не стоят така при щатния с 45 бр. 5,45 мм патрони.Много е неудобен за стрелба -опира в земята и ограничава маневрите с оръжието особено във височина.Ползвахме 30бр.пълнители от АК-74
                      "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                      Коментар


                      • #41
                        От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                        Така е, увеличава се проекция на стрелящ, ако се исползва 45-заряден пълнител от РПК-то, но 15 патрона отгоре в един пълнител хич не е за пренебрегване, нали колега?!

                        Коментар


                        • #42
                          От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                          Прав си абсолютно особено разликата се усеща като сметнеш разликата от целия боекомплект 4х15бр.-доста си е.Абе като видя зора и без пълнител ще стрелям ,по един ще ги пъхам..............като не забравя да си оставя един накрая.
                          П.п.Наистина пречи особено когато изпълняваш упражнение и времето те притиска. Някой движения особено клякането със сумка с 4бр. от тези пълнители става почти невъзможно
                          "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                          Коментар


                          • #43
                            От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                            Затова в Русия много популярни са тези както ти пишеш сумки!





                            Има тези РПС и за АК, и за СВД, и за ПК.

                            Коментар


                            • #44
                              От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                              Апа двуногата отпред на цевта, окончателно закопава мерача.
                              Онова, дето не сте го виждали, е РПД-44. И у нас го е имало, не знам в какви количества.
                              С Люиса има толкова общо, колкото каруцата с танка - някакви колела имат и двете. То е и родоначалника на всички днешни комични картечничета. Всякакви минимита, и прочее комикси. Но.
                              Нито конструкторите, нито военните министерства са имали каквито и да е илюзии за играчката. Пробвали са какво ще стане като унифицират патроните за автомата и картечницата, видели са, и веднага са го разкарали. Няма 15 години на въоръжение, значи че нещото веднага е било изхвърлено.

                              Коментар


                              • #45
                                От: РПК Калашников и наличието и, в БА

                                О, аз много харесвах РПД, страхотно оръжие е. Имало ги бол по моето време в една чудесна и прашна комшийска държава.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X