Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Промяна в скоростта на светлината!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Промяна в скоростта на светлината!

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Къде е уловката?
    Няма уловка, наистина е така. Фотонът наистина си е все същият и нищо не му се е случило, защото няма кога. Ние сме тези, които виждат, че той е минал еди-какво си разстояние, изкривил си е пътя от гравитацията, изгубил е енергия пак от нея и т.н.
    Другите частици, които все пак имат някаква собствена маса, но тя е достатъчно малка, за да се засилят много и да объркват сметките с времето, са неутрините. Всъщност, така е изобщо открита масата им - те са няколко вида и докато пътуват, се преобразуват едно в друго - нещо, което няма как да стане, ако се движат със светлинна скорост. До преди да се открие осцилацията на неутрините, те се смятаха за безмасови - при взрив на свръхнова звезда те идват часове след (или преди!) видимата експлозия. Чевръсти гадове - печелят много милиарди години съревнование с фотоните, само защото са тръгнали часове по-рано и въпреки, че са (теоретично) по-бавни.

    Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
    чакаме да чуем за " Формулата на Ясен" в бъдеще!
    Ще почакате. С научна работа ще се занимавам най-рано в следващата българска държава. А по-вероятно - в следващото си прераждане.

    Коментар


    • #32
      От: Промяна в скоростта на светлината!

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      С научна работа ще се занимавам най-рано в следващата българска държава. А по-вероятно - в следващото си прераждане.
      Не се заричай - живота е смешно нещо и поднася неочаквани изненади.
      Науката ни определено е загубила като те е загубила, но така като те чета - ти не си се отрекъл още от нея...А старата любов ръжда не хваща, казват...

      Коментар


      • #33
        От: Промяна в скоростта на светлината!

        Аз си мисля, че разковничето е във "науката НИ". Той не се (и не смята да се) занимава с наука, защото няма науката НИ, а не иска да прави науката ИМ! Онова нещо БАН е една пародия и то не от вчера (откак тръгна приказката за "феодалните")...
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #34
          От: Промяна в скоростта на светлината!

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          Аз си мисля, че разковничето е във "науката НИ". Той не се (и не смята да се) занимава с наука, защото няма науката НИ, а не иска да прави науката ИМ! Онова нещо БАН е една пародия и то не от вчера (откак тръгна приказката за "феодалните")...
          Поставяш фундаментални въпроси за българската наука - ИМ / НИ, пък аз съм семейно пристрастен - според мен скоростта на светлината намалява, когато преминава над наша територия, най-вероятно това важи и за електрическите импулси в централната НИ/ИМ нервна система...

          Окипазихме темата...

          Не познавам Ясен лично, но от написаното - не само в тази тема - личи, че има дарба. Което е много различно от това да е добър в специалността си.

          Коментар


          • #35
            От: Промяна в скоростта на светлината!

            Сарказъм ли трябва да усетя.
            Светлината си фърчи се едната навсякъде наистина, но и аз напълно споделям убеждението, че мястото на българите е в България. Ма аз съм един ретроградно-консервативен копришки арнутин, та сигурно има някакви изкривявания.
            А темата, ако е толко окепазена, се има кой да я разокепази.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #36
              От: Промяна в скоростта на светлината!

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Сарказъм ли трябва да усетя.
              Не е към теб.
              Имах предвид, че науката НИ - правена по начина, по който се прави, наистина се е превърнала в науката ИМ (на тия феодалните от БАН), но не всички там са такива - просто вече нямат тая свобода на избор. Друг е въпроса, че опита за реформа е като палеж на Александрийската библиотека...

              А що се отнася до местоживеенето и избора дали да се прави науката ИМ (на тия зад голямата вода, например) е по-скоро битов въпрос. Това да си учител - също...

              Но наистина нараства убеждението ми, че като че ли хората тука са една идея по-тъпи от ония там... Не знам дали има връзка със скоростта на светлината...

              Коментар


              • #37
                От: Промяна в скоростта на светлината!

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Със скорост над светлинната много неща биха се обърнали наобратно. Времето, например. Частиците, по-бързи от светлината, условно се наричат тахиони, но ги няма в никой по-сериозен модел.
                Ех...върнах се в 1987 г., когато в едно Военно у-ще открих принципа за построяване на Машина на Времето, а именно- едно тяло да развие такава скорост, че да пристигне преди да е тръгнало. Все още работя по въпроса за пътуване в бъдещето. Благодаря за Темата и най-вече на тези, които я развиха!

                Коментар


                • #38
                  От: Промяна в скоростта на светлината!

                  Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
                  Но наистина нараства убеждението ми, че като че ли хората тука са една идея по-тъпи от ония там... Не знам дали има връзка със скоростта на светлината...
                  Не, просто с една идея по-умните отидоха да правят науката ИМ, я отвъд океана, я по-наблизо.... Резонно, тука останаха тия с една идея по-тъпи, в голямата си част. Останалите го правят за идеята и за някакво лично удовлетворение, покрай другото, с което си изкарват хляба.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Промяна в скоростта на светлината!

                    Имаше един лаф:

                    Какво значи да си бърз?
                    Да заключиш чекмедже толкова бързо, че да успееш да пъхнеш вътре ключа...

                    От темата разбирам, че ако ключа се движи с надсветлинна скорост - може и да стане...

                    Коментар


                    • #40
                      От: Промяна в скоростта на светлината!

                      Бъркате всички. В момента фундаментална наука почти не е останала по света - и тук, и зад голямата или малката локва. Колайдерът дължи възникването си повече на грандоманията и съревнователното начало, отколкото на стремежа на участващите страни към дълбоко познание. Много други - по-скромни, но може би пак толкова значими проекти, остават нереализирани - защото за тях трябват по-малко пари, но все пак повече от нечии джобни. И да, не се заричам - това, кога лично аз ще се занимавам с наука е само предположение. Пак поради горните причини има съвсем неразкопани, но силно плодородни поленца в науката, съвсем под носа ми, не изискващи повече от време, връзка към Интернет и скромен компютър. А някога може да се случи да имам и време, и желание. Ще видите вие тогаз. Събирам си ги на списъче и от доста време гледам, че никой не ги копае, а са в най-различни области. Имам и известна идея защо.

                      Бъркате и за една-идея-по-умните - вярно, позаминаха доста. Но пък толкова плява замина по същия начин, че аз подписвам сделката без възражения, само с особено мнение.

                      И още - науката винаги е науката НИ. На хората. Нямам претенции къде се произвежда, даже НАСТОЯВАМ китайците да усвоят производството - така тя ще стане по-евтина и по-достъпна, а качеството като фактор тук не съществува, все едно.

                      Моите съображения за българската държава са, че има много малко места по света, където лично аз съм склонен да живея.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Промяна в скоростта на светлината!

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Моите съображения за българската държава са, че има много малко места по света, където лично аз съм склонен да живея.
                        Това имах предвид под битов въпрос - и като гледам - не бъркам много за останалите неща. Науката щеше наистина да е на хората, ако не бяха джобните.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Промяна в скоростта на светлината!

                          Както виждаш, който си го влече си работи и сам! Въобще незнам защо днешно време са необходими сгради, организации, парно и т.н., след като науката се прави във виртуалното пространство?!

                          Ако ти трябва експеримент, поръчваш го в някоя лаборатория в Щатите или Германия и си купуваш резултатите!
                          Защо трябва да строиш лаборатория, да издържаш един влак хора и то постоянно и то на щат, за да направиш два експеримента?

                          Както и да е, темата отива към едно трибуквено съчетание свързано с науката и ако не спрем посоката, ще ни удари един лъч с надсветлинна скорост и няма да разберем, можеш ли да видиш лъч, като пилот на изстребител, застигнат от куршум движещ се с почти същата скорост и бавно отминал до стъклото на кабината!

                          Коментар


                          • #43
                            От: Промяна в скоростта на светлината!

                            Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                            Както виждаш, който си го влече си работи и сам! Въобще незнам защо днешно време са необходими сгради, организации, парно и т.н., след като науката се прави във виртуалното пространство?!

                            Ако ти трябва експеримент, поръчваш го в някоя лаборатория в Щатите или Германия и си купуваш резултатите!
                            Защо трябва да строиш лаборатория, да издържаш един влак хора и то постоянно и то на щат, за да направиш два експеримента?

                            Както и да е, темата отива към едно трибуквено съчетание свързано с науката и ако не спрем посоката, ще ни удари един лъч с надсветлинна скорост и няма да разберем, можеш ли да видиш лъч, като пилот на изстребител, застигнат от куршум движещ се с почти същата скорост и бавно отминал до стъклото на кабината!
                            За съжаление, малко от науката работи така. Обикновено трябва и някой и друг колайдер. Може да е 2 на 2 метра и пак не може да си го държиш у дома. Може и пак да струва доходите ти за следващите 80 години. Да се поръчват експерименти може само в редки случаи - и за тези редки случаи даже има разработена методика, но извън заводските (т.е. инженерни) изследвания, случаите са крайно редки и особено приятни - защото струват малко и стават бързо.

                            ... а как изглежда светлина, когато бягаш бързо от източника и, е известно отдавна. Тя пак се движи със светлинна скорост спрямо теб, но изглежда червена. Ако се засилиш наобратно (към източника) - синя, и пак със същата скорост спрямо тебе.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Промяна в скоростта на светлината!

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              ... а как изглежда светлина, когато бягаш бързо от източника и, е известно отдавна. Тя пак се движи със светлинна скорост спрямо теб, но изглежда червена. Ако се засилиш наобратно (към източника) - синя, и пак със същата скорост спрямо тебе.
                              Ей, че хубав заек извади от цилиндъра!

                              Поразкажи още нещо.. Защо небето е синьо, а залеза - червен! Поне като омайваме някоя, да вкараме и нещо за Доплеров ефект - да и съберем очите!Майтап...

                              Можеш ли да го разкажеш с думи прости? Но примерно, ако досега си ползвал степен на усложняване в израза 7 по десетобалната система, да свалиш да кажем на 4?

                              Коментар


                              • #45
                                От: Промяна в скоростта на светлината!

                                Небето е синьо заради озона, течността с която ти удължават срока на годност на продукцията -също е озон.
                                Sent from my Nokia s fenerche

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X