Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дакар през погледа на Тодор Христов. Разказът!

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Дакар през погледа на Тодор Христов. Разказът!

    Поздравлвния за участието и благодарности за емоциите през изминалите седмици!
    Успешно завършване...на подиума през 2012

    Искам да попитам за гумите на 4х2 АТВ-тата,особенно в етапите през пустинята.От снимките,които видях ми се струва,че са огромни

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:164834_137865829606066_104027932989856_230711_7224312_n.jpg
Прегледи:2
Размер:47.8 КБ
ID:5245411Натиснете снимката за да я уголемите

Име:163241_137865849606064_104027932989856_230712_438986_n.jpg
Прегледи:2
Размер:49.8 КБ
ID:5245412Натиснете снимката за да я уголемите

Име:164028_137866519605997_104027932989856_230741_2103921_n.jpg
Прегледи:2
Размер:104.8 КБ
ID:5245413
    Николай Миланов

    "Fear. Fear attracts the fearful… the strong… the weak… the innocent… the corrupt. Fear. Fear is my ally."

    Коментар


    • #32
      От: Дакар през погледа на Тодор Христов. Разказът!

      Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
      На мен пък ми е любопитно механиците защо не са проверили нивата на маслата в скоростите и диференциалите, независимо, че машините са чисто нови?!? Според мен това е първото нещо, което трябва да се проверява преди и след всеки етап.
      И аз това се канех да питам от доста време,ама не набирах кураж,че покраи тая еуфория,да го не отнеса заради механиците!!!

      Коментар


      • #33
        От: ХРИСТОВ И ЦЕНКОВ НА "DAKAR 2011"

        Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
        На мен пък ми е любопитно механиците защо не са проверили нивата на маслата в скоростите и диференциалите, независимо, че машините са чисто нови?!? Според мен това е първото нещо, което трябва да се проверява преди и след всеки етап.
        АТВ-та не бяха довършени до края, когато пристигнаха и всичко се правеше вечер в лагера (добре, че финиширахме първите дни )
        Отчитаме го като претупване от страна на Морел и недоглеждане, а механика ни беше читав, но вместо да поправя само щетите от деня, той трябваше да довършва и несвършеното от Морел...
        Иначе беше пич и един от малко говорящите английски Като свършеше оставаше бележки по машината, защото бачкаше до сутринта...почти.




        Първоначално публикуван от ТОДОР ХРИСТОВ Преглед на мнение
        Много го коментирахме този въпрос с Петър докато бяхме там... Защото, едно е да ти разказват и обещават, друго е на трасето...
        Голямата полза е, че не мислиш за логистиката, за административния и техническия преглед, всичко ти е подготвено, машината ти е по изискванията, документацията е сортирана в папка и когато отидеш на гишетата щом видят MD Rally Sport всичко става бързо.
        Механика ни също беше много добър и компетентен, като според случая се включваха още двама и почти не сме мислели за техническата част.
        Отбора ни осигури палатки и легла (които не ползвахме, че няма време за разгъване и прибиране) както и други екстри за нашия бивак - осветление, маси, шатри, въздух, ток и т.н.
        Това, което не ни хареса е, че се мислеше и се обръщаше основно внимание на автомобилите и бъгитата (единия е световен шампион в класа си)
        Първоначално публикуван от nism0 Преглед на мнение
        ....
        Искам да попитам за гумите на 4х2 АТВ-тата,особенно в етапите през пустинята.От снимките,които видях ми се струва,че са огромни
        От снимките така ти изглеждат, повечето бяха с 10-ки, нормалния размер за машините, а както знаеш MAXXIS RZR нямат по-големи размери...

        Първоначално публикуван от Жоро Танев Преглед на мнение
        Тодоре здравей, по горе мисля, че също имаше интерес към роуд бука и сега те подсещам за него, че и на мен ми е инетресно. Преди години те нямаха този вид и за мен би било интересно да ми обясниш кое как се чете по нея, кое с какъв цвят оцветявате и изобщо всичко свързано с това. Благодаря ти!
        Аз по-малко оцветявам, че шаренията ме обърква понякога Основно само зоните за ограничение и контролните точки...
        В месец февруари мисля да направя пак един курс за навигация, че се явиха нови желаещи и ако искаш заповядай, ще има интересни неща
        Първоначално публикуван от ТОДОР ХРИСТОВ Преглед на мнение
        Първо искам да ти благодаря за поздравленията и пожеланията ! Бъди жив и здрав и ти пожелавам да усетиш тръпката Дакар...
        Навигацията беше нещото, което много ме притесняваше...
        Оказа се, че в Аржентина не е нужна, заради публиката
        Пътната книга си е като при нас, означенията и забележките са на френско-английско-испански
        Книгата е изключително подробна, досадно подробна бих казал, но при скоростите с които се движим това е от голямо значение...
        означават се всички скокове, хлътвания, оврази, тесни завои, пропасти, големи камъни и т.н.
        Кара се само на голямата дистанция, защото разстоянията са големи, скоростта висока и няма време за нулиране.
        При голямата дистанция само коригираш метрите и става много бързо...
        Вземал съм няколко роудбука да ги покажа, но са в багажа ми и като ги донесат ще ги снимам.
        В това състезание GPS-a на организатора е всичко !
        Всеки ден получаваш код, който като го въведеш активира техниката за всички точки, ограничения и контроли.
        Има няколко вида контролни точки, едните са скрити, другите са ориентировъчни и т.н.
        Всички тези точки ги пише в книгата с техните означения - WPM. WPE, WPN . Когато я наближиш на 800 метра, ГПС-а се активира и се появява стрелка, която те води по правилния път. След като те валидира и я отминеш, веднага изгасва и показва само градуси с големи цифри.
        Тези градуси (азимут) ги има нанесени и в книгата и по тях се ориентираш в пустинята.
        Освен това за пустинята има и картинки...
        Примерно каменни пирамидки, определен брой хълмове, понякога има и ел. стълбове (ако сме близо до цивилизация)...
        Ако пропуснеш контролна точка, ГПС-а няма да светне автоматично за следващата, трябва ръчно да му дадеш команда NEXT за да започне отново да ти ги показва.
        Сайнц е видял в книгата, че има точка, но не му е светвал GPS-а и затова се е връщал да я търси...
        Различните точки имат различна тежест в наказанията, в роудбука в началото за всеки ден ти описват коя колко е.
        Може да е 30 мин. до 3 часа, зависи от зоната в която си...
        Пои всяко време можеш да влизаш в менюто и да видиш дали си взел всички точки и какви наказания имаш.
        За мен беше голям помощ когато карах вечерта, защото стрелката ми гарантираше, че съм в трасето когато светнеше...
        Коагато наближиш зона с ограничение на скоростта, започват да ти светят зелено-оранжево-червени светодиоди, а цифрата с ограничението мига на черен фон на GPS-а.
        След като влезеш в зоната свети постоянно със знак внимание.
        Когато си предаваш карнета на финала, доближават една джиджавка до GPS-а и за 1 мин. ти разпечатват всичко.
        Ако имаш превишения и наказания се разписваш на протокол, ако откажеш...си отиваш
        Този подпис служи и за съгласие да ти изтеглят пари от депозита, ако ще имаш и такова наказание...
        В общи линии, тайната е в GPS-а, ама аз го схванах чак на 4-я ден и вече бях натрупал наказания за следващите два Дакар-а
        Последно редактирано от ТОДОР ХРИСТОВ; 20-01-11, 22:16.

        Коментар


        • #34
          От: Дакар през погледа на Тодор Христов. Разказът!

          Първоначално публикуван от Жоро Танев Преглед на мнение
          Тодоре здравей, по горе мисля, че също имаше интерес към роуд бука и сега те подсещам за него, че и на мен ми е инетресно. Преди години те нямаха този вид и за мен би било интересно да ми обясниш кое как се чете по нея, кое с какъв цвят оцветявате и изобщо всичко свързано с това. Благодаря ти!
          Интересен момент в цялата организация и навигация са брифингите във връзка със следващия ден и навигацията !
          Първия брифинг беше на 1 януари от 10 часа и бяхме всички накуп (глобата беше 500 евро за неприсъствие)
          Преди това ни бяха извикали в 8:30 за обща снимка на всички мотористи и АТВ-исти на стадиона за корида и беше голям купон...
          Имаше над 100 фотографа и камери и един орханизатор командваше: "Станете", "Пляскайте", "Ръцете горе" и т.н. маймунджулъци

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:162659_170818532959736_165434546831468_311896_7565702_n.jpg
Прегледи:1
Размер:114.5 КБ
ID:5245471


          Ние се бяхаме "избарали" като за конкурс "Мистър Нация на Дакар" ...



          На брифинга бяха всички и щраках наред Избъзиках се с Махачек (не вдява никакъв чужд език) и той ме зяпаще странно...
          После му викам "Баха Саксония" (нали го бихме там) и той отговаря "Ааааа, България оффроуд тим... )
          Падна майтап с него, ама ще дойде на Маратона през септември



          Ето и още звезди...



          Залата беше огромна с два големи екрана и индивидуални машинки за симултантен превод на три езика-английски, френски и испански !



          Първо имаше приветствие от организатора, а после напомниха най-важните правила от правилника и накрая обяснения за всички етапи до края.



          Всички промени в книгата се дават на отделни листи с описаните километри, в които има промяна.
          След това ти сам ги "ундурдисваш" щото понякога бяха над 4 страници и над 30 точки от книгата.
          По време на състезанието ходех само веднъж на брифинг, че успях да финиширам навреме, но ако не успееш, всички промени, класирания, анонси, кода за ГПС-а и наказанията са изнесени на огромни табла до кетъринга.
          Т.е. цялата философия е да имаш навреме промените, часа на стартиране и кода за деня за ГПС-а и тогава можеш да спиш...
          Последно редактирано от ТОДОР ХРИСТОВ; 20-01-11, 22:26.

          Коментар


          • #35
            От: ХРИСТОВ И ЦЕНКОВ НА "DAKAR 2011"

            Първоначално публикуван от ТОДОР ХРИСТОВ Преглед на мнение
            В месец февруари мисля да направя пак един курс за навигация, че се явиха нови желаещи и ако искаш заповядай, ще има интересни неща
            Благодаря ти за отговорите и интересните снимки. Колкото за курса брой ме от сега, където и да се проведе, каквото и да е времето ще дойда.
            Георги Танев (0+)
            Land Rover Discovery 1 300 TDi
            Land Rover Club Bulgaria
            0887 930 238, 0878 797 768

            Коментар


            • #36
              От: ХРИСТОВ И ЦЕНКОВ НА "DAKAR 2011"

              Благодарим ти Тодоре!Точно това очаквахме да видим.Повече info,повече снимки,нещата от кухнята.Давай.......
              [I][FONT=Arial Black]Наско Лазов[/FONT][/I] :DHarley davidson elektra glaid

              Коментар


              • #37
                От: Дакар през погледа на Тодор Христов. Разказът!

                Първоначално публикуван от ТОДОР ХРИСТОВ Преглед на мнение
                Газта беше сменена с моторджийска (масур) с много меки дръжки, много чувствителна и агресивна.
                Бих искал да запитам, имаше ли и други с такава газ. Бях слагал на моето АТВ масур, но се оказа неудобно.
                И още един път ПОЗДРАВИ за това което направихте с Пепи !!
                Диян Димитров

                Коментар


                • #38
                  От: Дакар през погледа на Тодор Христов. Разказът!

                  Първоначално публикуван от sunny88 Преглед на мнение
                  Бих искал да запитам, имаше ли и други с такава газ. Бях слагал на моето АТВ масур, но се оказа неудобно.
                  И още един път ПОЗДРАВИ за това което направихте с Пепи !!
                  Тази газ е удобна много за асфалтовите преходи и местата където се развиват високи скорости за по-дълго време...
                  Обаче, когато се появят камъните, стръмните спускания и изкачвания тя става пречка (поне за мен е така) !
                  Тренирах в Троян с комбинирана газ и всеки път когато бяха на масура в гората по един "таван" на ден минимум реализирах
                  За мен лично най-добрия вариант е комбинирана, защото иначе с палец само се вцепеняваш по асфалтовите преходи...
                  За България специално палеца е задължителен за всички трасета, просто нямаме такива трасета по 500-600 км. на ден !

                  Коментар


                  • #39
                    От: Дакар през погледа на Тодор Христов. Разказът!

                    Уникално! Огромно БЛАГОДАРЯ за споделената информация, снимки, видео, както и за неописуемите емоции през последните седмици.
                    Ако е удобно да попитам...на едното клипче (това с камиона) се чува едно "бибиткане", от къде ето? Това сигнал за приближаваш състезател ли е?
                    Благодаря още веднъж. Бъдете живи и здрави и през 2012г. на стълбичката-доказахте, че е възможно.

                    Поздрави!
                    Способен съм на всичко, стига то да е човешко. Който ме надмине не е човек.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Дакар през погледа на Тодор Христов. Разказът!

                      Както всички българи, любители на оффроуда, аз също съм ви БЛАГОДАРЕН за това, че ни направихте част от това велико състезание.
                      Още веднъж ПОЗДРАВИ за чудесното ви представяне.
                      Кадрите и снимките които ни представяш, направени от теб по време на самото състезание, направо са уникални и са много по-силни от репортажите на телвизиите.

                      "........И така...свързах се с центъра, обясних какво става и те веднага изпратиха най-близко намиращия се състезател (в случая французи с автомобил) и те чакаха с мен докато дойде линейката......."
                      Как се отразява това на времето на състезателите които са ти помагали. Ясно е че, когато спреш сам да помагаш си е чист феърплей, но в случая казваш че организатора ги е пратил.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Дакар през погледа на Тодор Христов. Разказът!

                        От много постове с "браво, ура и да живее" Бай Тодор не може да се вреди да напише нещо интересно!
                        Оставете го да пише бре!
                        Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                        Коментар


                        • #42
                          От: Дакар през погледа на Тодор Христов. Разказът!

                          Първоначално публикуван от Гриша Преглед на мнение
                          Уникално! Огромно БЛАГОДАРЯ за споделената информация, снимки, видео, както и за неописуемите емоции през последните седмици.
                          Ако е удобно да попитам...на едното клипче (това с камиона) се чува едно "бибиткане", от къде ето? Това сигнал за приближаваш състезател ли е?
                          Благодаря още веднъж. Бъдете живи и здрави и през 2012г. на стълбичката-доказахте, че е възможно.

                          Поздрави!
                          Това е сигнал когато наблизо някой е включил червения бутон, т.е. има нужда от помощ и е задействал алармата...
                          В случая имаше паднал моторист и до него линейка, но не съм снимал, че ми беше неудобно...
                          Това служи да те забележат останалите състезатели, ако не си точно в трасето.
                          Сигнала от сантинела е същия, но на по-къси и бързи интервали, направо ти чупи нервите и няма как да не го чуеш
                          Вечер в лагера, тези от автомобилите си правеха бъзик и го задействаха и който от мотористите не си го е изключил скачаше като луд, щото това пищи здраво
                          Ставаше като дискотека...

                          Първоначално публикуван от vasko jonchev Преглед на мнение
                          Как се отразява това на времето на състезателите които са ти помагали. Ясно е че, когато спреш сам да помагаш си е чист феърплей, но в случая казваш че организатора ги е пратил.
                          Времето на състезателя се спира от момента на пристигане на точката и се пуска при тръгването му, или на края се изважда от общото !
                          Въздесъщия GPS прави и записва всичко...ако не спре го грози дисквалификация, веднага !
                          Но искам да ти кажа, че ако бяха ме видели и те самите, пак щяха да спрат...при аматьорите и частниците цари атмосфера на взаимопомощ, щото не знаеш дали няма да ти потрябва и на теб...все пак са 14 дена...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Дакар през погледа на Тодор Христов. Разказът!

                            Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
                            От много постове с "браво, ура и да живее" Бай Тодор не може да се вреди да напише нещо интересно!
                            Оставете го да пише бре!
                            Руси, ако знаеш колко си мислехме с Пеко за теб и твоята Тойотка докато се мъчехме с нашата "бабичка" (браво на Пеко, Румен и Драев, че я съхраниха), но все пка за наем 3000 евро нямахме право на много претенции
                            Искам да благодаря на Тони (Траян Траянов), че ни оказа голямо съдействие при различните проблеми, които имахме с "бабичката"...
                            Все пак си я харесвахме и гледахме, щото нямахме и избор де...







                            В тази връзка искам да разкажа, че местните състезатели имаха голям авантаж от нерегистрирана асистенция, т.е. без иритрак и трипи !
                            Ако нашите ме доближаха мен или Петър или влезеха в трасето, Организатора веднага им търсеше сметка и ни грозяха наказания...
                            Всички аржентинци имаха асистенция в леасоните (някои и в SS-a) и сами си направете извода какво е да караш с асфалтови гуми 500 км. и после да ги смениш преди SS-a с други и как се "влачехме" ние по асфалта с оффроуд гуми и АТВ-та се тресяха от вибрации при 120 км/ч....
                            На старта на SS-a в първия ден хванаха и една смяна на пилотите...
                            Отивам си аз на старта заедно с Патронели ( и той отнесе 6 часа наказание) и съдията ми иска да покажа лентата на ръката...
                            Прочете я с машинката каза О.К., а аз го питам защо я гледа ?
                            Показа ми едно АТВ отстрани и каза "Сменят си пилотите..."
                            Т.е. единия кара 420 км. асфалт, другия се вози в кола и влиза свеж в SS-a...
                            Тогава си приказвахме доста с Патронели (силно казано,че не вдява чужди езици ) докато чакахме...оплака се,
                            че всичко го боли и има пирони навсякъде и е гълта много лекарства.
                            Когато станахме за старта вървяхме заедно, той се куца с десния крак, аз с левия и бяхаме голям майтап
                            Един репортер се развика да се върнем да ни снима като се "клатим" като матрйошки, ама Патронели му показа среден пръст и му спомена нещо за майка му на испански...
                            Накрая се снимахме самички

                            Коментар


                            • #44
                              От: Дакар през погледа на Тодор Христов. Разказът!

                              Първоначално публикуван от ТОДОР ХРИСТОВ Преглед на мнение
                              .........

                              В тази връзка искам да разкажа, че местните състезатели имаха голям авантаж от нерегистрирана асистенция, т.е. без иритрак и трипи !.......
                              Ако нашите ме доближаха мен или Петър или влезеха в трасето, Организатора веднага им търсеше сметка и ни грозяха наказания...
                              Всички аржентинци имаха асистенция в леасоните (някои и в SS-a) и сами си направете извода какво е да караш с асфалтови гуми 500 км. и после да ги смениш преди SS-a с други и как се "влачехме" ние по асфалта с оффроуд гуми и АТВ-та се тресяха от вибрации при 120 км/ч.... .........
                              Нерегистрината асистенция и особено смяната на гуми (изключвам резервните по машините) не е ли абсолютно забранено.До колкото си спомням на предишния Дакар стана скандал за гумите на Марк Кома и май беше наказан?
                              Николай Миланов

                              "Fear. Fear attracts the fearful… the strong… the weak… the innocent… the corrupt. Fear. Fear is my ally."

                              Коментар


                              • #45
                                От: Дакар през погледа на Тодор Христов. Разказът!

                                Първоначално публикуван от nism0 Преглед на мнение
                                Нерегистрината асистенция и особено смяната на гуми (изключвам резервните по машините) не е ли абсолютно забранено.До колкото си спомням на предишния Дакар стана скандал за гумите на Марк Кома и май беше наказан?
                                Така е, рискуват и разчитат, че не са във фокуса на медии и организатора...а и не забравяй, че всички фенове там са и асистенция
                                Същото е, ако се провежда в България такова състезание и е нормално да имам подкрепа от София до Варна, през всеки 10 км.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X