Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Топор ( брадва), засега само на руски.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Топор ( брадва), засега само на руски.

    Хайде малко по-сериозно. Хикорията като вид е много близко до ореха. Характерно за това дърво е влакнеста структура с дълги надлъжно разположени влакна. това осигурява изключителна устойчивост, малко тегло и слабо предаване на вибрациите. Единственият сходен еквивалент по нашите земи е ясен-а. Ореха не става, защото е по-плътен и респективно много по-тежък. Хикорията е най-доброто за дръжка на брадва, чук и прочие ударни инструменти. Тя не е подходяща за дръжка на отвертка например, защото точно качествата и,, там ще пречат. За подобно нещо е важно дървото да има къси и здрави влакна. Това го прави тежко, предава вибрации, лесно се чупи надлъжно, но пък е много по-здраво и издържа на напречни усилия.

    Всеки материал си има области в които е отличен и приложения където не става.
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #47
      От: Топор ( брадва), засега само на руски.

      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
      ...Характерно за това дърво е влакнеста структура с дълги надлъжно разположени влакна. това осигурява изключителна устойчивост, малко тегло и слабо предаване на вибрациите...
      Няма дървесина, за която това да не може да се каже ...
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #48
        От: Топор ( брадва), засега само на руски.

        Хич даже не е така, в това отношение антагонист на хикорията е букът да речем... От него хубави дръжки за секири не стават да речем, но пък ложа, полуложа и дръжка за Калашник отлично... и за отвертки става...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #49
          От: Топор ( брадва), засега само на руски.

          Стават, защо да не стават. Е, не са толкова добри като габъровите, но са по-добри от ореховите (та ако и ореха да е от странство). Ставаше въпрос за: "влакнеста структура", "дълги, надлъжно разположени влакна" и др. дефинитивно присъщи характеристики на дървесината изобщо и еластичността (респективно - предаване на вибрациите) е типично присъща за дървесините изобщо, вече измежду тях има разлики. Примерно, дръжка за лопата от дрян е "върхът", но много кофти решение за брадва, или чук.
          Последно редактирано от davc; 01-04-13, 14:17.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #50
            От: Топор ( брадва), засега само на руски.

            Е така де, със сигурност разликите между дървесините са по-малки от приликите... но достатъчни за да има смисъл да се избира нещо конкретно за конкретно приложение... А влакната дълги, дълги ама колко..., на едното и на другото ;-) Във връзка със заглавието на темата, по-добро за топор, брадва и прочие от хикорията няма... засега...

            Конкретно за брадвите и топорите, мисля че поне едно 80% от горният клас топори съм пробвал и тествал. За секирите въпросът е по-сложен, защото там промишлено качество няма, всяка е за "себе си", т.е. каквото направил майстора... Но пък мисля че един от последните истински майстори, доста време поработи за мен и Злати, та имам наблюдения... Хикорията ни се видя не толкова скъпа, колкото трябваше да чакаме месеци за доставка, та от всичкото възможно европейско избрахме австрийски ясен. Не е хикория, тя стои малко как да кажа, по-мазно някак. Но е ОК. Дръжка от бук за брадва съм правил, та да съм сигурен в каквото говоря... не става... Ако нищо друго няма, може би, но като възможна употреба при алтернатива не.
            Ако някой се интересува с подробности за качествата и приложението на дървесината, най-добре ще е да пита специалист. Хубавата новина е, че тук си имаме един Гадев, който с удоволствие обяснява...

            И да не забравя да напомня ако някой чете темата с идеята да си купи брадва. Пластмасовите дръжки стават, само за мобилизационна готовност. Ако имате каквато и да е алтернатива, бягайте далеч от пластмасата.
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #51
              От: Топор ( брадва), засега само на руски.

              И с`я, ясена като е австрийски - какви са му повече качествата (извън авторитетното звучене по форуми) от такъв расъл на има-няма хиляда километра...
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #52
                От: Топор ( брадва), засега само на руски.

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                И с`я, ясена като е австрийски - какви са му повече качествата (извън авторитетното звучене по форуми) от такъв расъл на има-няма хиляда километра...
                Ми освен в обработката след отсичането.
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • #53
                  От: Топор ( брадва), засега само на руски.

                  Ми аз (да кажем) знам как съм си го обработил след отсичане. Ма човек отишъл в магазина, след образоване от реклами - приема това, което му каже търговецът.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #54
                    От: Топор ( брадва), засега само на руски.

                    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                    Ми освен в обработката след отсичането.
                    М не баш- мисля че си беше отделен дървесен подвид , не точно като географско понятие.
                    В тази връзка някой пробвал ли е Волверин? Много ги чета по разни западни форуми тези устройства.....Ама....някой ако има практически опит.
                    Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                    No man left's behind !!!!

                    Коментар


                    • #55
                      От: Топор ( брадва), засега само на руски.

                      Ква е тая росомаха?
                      Единственото с което го свързвам е М10
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #56
                        От: Топор ( брадва), засега само на руски.

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        `Айде не се прави на ударен... Три четвърти от нещата около нас се правят в Китай. На Скандинавския полуостров, расте ли хикория! То и български нефт няма, ма нефтохима бълва бензин - нали.
                        Не се правя на ударен, на Скандинавския хикория няма, ама и в Китай няма, поръчва се от Канада или САЩ. Ама не вярвам жълтурите да внасят дръжки, че няма да можеш да си купиш отвертка за 2 лв, дето хем с хикория дръжка.
                        подаръци за мъже от FACOM
                        промоция на читави инструменти

                        и на хоби такива

                        тел. О879 Ч8Ч 2З5

                        Коментар


                        • #57
                          От: Топор ( брадва), засега само на руски.

                          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                          И с`я, ясена като е австрийски - какви са му повече качествата (извън авторитетното звучене по форуми) от такъв расъл на има-няма хиляда километра...
                          Купих австрийски ясен най-вече за да може ако стане въпрос за дръжки да прозвуча авторитетно, както бе отбелязано. Другата причина, съвсем незначителна е, че на нашият пазар това е единственият ясен, при това за съжаление на цена от 1780 лв. за кубик. Което прави, има няма, за една талпа, близо 200 лв. Нищо работа в името на това да прозвуча авторитетно, но честно казано бих се лишил от това удоволствие при възможност... В същото време, български ясен се продава на кубик, по 20-30 лв. от горското за дърва за огрев... Даже лично знам един горски дето го прави. Защо е така..., това е друга тема, който иска да пита Радо Гадев, той ще му обясни... по-авторитетно от мен.

                          Колкото до качествата по същество, надявам се австрийският да е като българският... В Илиада мисля, един от героите беше с копие от ясен, мисля си, че сигурно някъде по южните части на България е сечен..., според показаните резултати... ;-)

                          Сушенето не е проста работа, да не говорим, че е времеемка... но и това е за друга тема...
                          Последно редактирано от Венцислав Петров; 01-04-13, 16:19.
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #58
                            От: Топор ( брадва), засега само на руски.

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            Ква е тая росомаха?
                            Единственото с което го свързвам е М10
                            Това пред топора:
                            http://www.bestofparkour.com/how-to-...survival-tool/
                            Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                            No man left's behind !!!!

                            Коментар


                            • #59
                              От: Топор ( брадва), засега само на руски.

                              Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                              ...на Скандинавския хикория няма, ама и в Китай няма, поръчва се от Канада или САЩ...
                              Точно така!
                              пп
                              А че отвертката е от два лева - не съм споменавал...

                              Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                              Купих австрийски ясен най-вече за да може ако стане въпрос за дръжки да прозвуча авторитетно...
                              Аз съм сигурен, че не е така, но всъщност точно така прозвуча (и пространното допълнение с цените, затвърждава звученето).
                              Български ясен се намира. Пък и от метрови дърва за огрев прекрасно се получават дръжки (освен за лопати), а не е и незаконно, ако е за собствени нужди.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #60
                                От: Топор ( брадва), засега само на руски.

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                Точно така!
                                пп
                                А че отвертката е от два лева - не съм споменавал...
                                Аз не бих дал повече за сцепена, всъщност нищо не бих дал.
                                подаръци за мъже от FACOM
                                промоция на читави инструменти

                                и на хоби такива

                                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X