Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Геноцидът в Руанда

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Геноцидът в Руанда

    Случайно попаднах на 2 филма за геноцида в Руанда, които ме потресоха. Единият се казва "Застреляй кучетата" (Shooting dogs), другият - "Хотел Руанда" (Hotel Rwanda). Има ги в Замундата. Мислех си, че съм сравнително информиран по теми за етнически войни, даже в един семинар през 1998 г. имахме специален панел за Руанда, но още не мога да си обясня как съм могъл така да подценявам тази история. Може би работата е в това колко хубави са филмите. Аз по телевизията гледам само новини, филми почти не съм гледал, но явно навремето журналистите по целия свят не са си свършили работата.
    Покрай тези филми поизчетох доста за този регион. Но ако имате повечко по въпроса, особено за участието на Франция в геноцида и за формирането на етническото разделение от германци и белгийци, ще ви бъда благодарен.
    www.offnews.bg

  • #2
    От: Геноцидът в Руанда

    За племената тутси и бхуто съм чел, че са живяли много векове в мир, докато не дошли белгийците. Едните направили работници, а другите надзиратели, щото имали по-добри физически характеристики. Естествено, на надзирателите им харесало и почнали да се престарават в работата. Един ден белите си тръгнали и нататък не е за описване..

    Коментар


    • #3
      От: Геноцидът в Руанда

      Генерал Лейтенант Ромео Далер (командващ силите на ООН в Руанда по време на геноцида), "Здрависай се с Дявола".

      Romeo Dallaire: Shake hands with the Devil

      Автор на книгата, консултант по двата филма (документален, 2004та, игрален - 2007ма).
      Последно редактирано от Goblin; 05-01-11, 20:23.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        От: Геноцидът в Руанда

        Само да добавя още един подобен филм, който вчера изгледах. Не е за Руанда, а за съседна Уганда и е малко по-художествен, но пак е много хубав. Казва се "Последният крал на Шотландия" (The Last King of Scotland).
        Едно малко уточнение - книгата на Ромео Далер на български е преведена като "Ръкуване с дявола". Обикалях книжарниците сега да я търся, но я нямаше. В понеделник ще мина през издателството.
        www.offnews.bg

        Коментар


        • #5
          От: Геноцидът в Руанда

          Виждам, че темата е старичка, но пък какво- ще се опитам да обясня. Приятелят ми е руандец, бил е дете, когато е започнала войаната, гледала съм много филми по темата и каквото не ми е било ясно съм го питала. В общи линии, хуту са коренното население на Руанда, тутси са били чужденци, но тяхното преселение по тези земи се е случило много отдавна. Имало е социално разделение на тутси и хуту- ако си богат си тутси, ако си от "средната" класа си хуту, има и още едно племе, което се нарича туаа (пигмей) и са възприемани за нещо като нашите цигани. Ако хуту забогатее, то тогава се превръща в тутси. Когато беглийците идват в Руанда, за да я направят своя колония, всъщност не е имало война, това е било тактика на самите руандци, да ги приведстват, да им дадат всичко и след това да се отърват от тях. Белгийците са осъзнали, че докато руандската нацията е единна, то те няма да успеят да ги "покорят". За това са въвели изкуствени етнически различия- мерили са им носовете и височината, и ако си висок с не знам си какъв нос си тутси, ако си нисък си хуту. Сами разбирате, че това не са етнически разлики, все едно някой да дойде в България и да ни каже, че трябва да се изтребваме един друг, защото едните са българи, а другите, с русите и сини очи- славяни. Пълно безумие! Както и да е...Започнали са да обозначават в личните им карти, кой е хуту и кой е тутси. Тъй като главно тутси са били богаташите и съответно са били на по- високи постове, се пуска и слухът, че тутси са там за да вземат земите и имотите на хуту, един вид и да ги изгонят. Та горе- долу, с по- простички думи, така са ги разделили. Вината на Франция е, че са подкрепяли геноцида, доколкото съм чела са обучили и въоръжили екстремистите от племето хуту. Когато започва войната, Руанда е била изоставена от целия свят- Белгия изтегля войниците си, ОНН също ( остава само въпросният капитан Ромео Далер), САЩ ясно заявяват, че нямат интерес към Руанда. Оттам последиците са факт.
          Надявам се, че съм помогнала, разбира се нещата са доста по- сложни, но горе- долу така се случило разделението. Питала съм приятеля си защо са повярвали на всичко това, той ми отговори, че няма представа, понеже всички от онова време вече са мъртви и той, както и връстниците му, не могат да си обяснят защо са се "вързали".

          Коментар


          • #6
            От: Геноцидът в Руанда

            Преди време имаше документален филм(май по Дискавъри, не помня със сигурност), в който генерал Далер(не капитан), канадец разказваше за случая.Казано общо взето звучеше така. ООН забранява всякакви превантивни действия(нападения над местата със складирано оръжие).САЩ са "опарени" от Сомалия и се правят на глухи( забранено е било употребата на думата геноцид) за да се избегне намесата им. Белгия си изтегля частите(според генерала най-боеспособните войници подчинени на него), но имат загуби( 12 парашутисти са принудени да сложат оръжие и екзекутирани,ако помня правилно още първия ден на ескалацията) за които после се мъчат да съдят канадеца, но не им се удава, отнася го техен офицер.Частите на ООН не са снабдени и с муниции, отказват му ги с повода че са там с мироопазваща. а не мироналагаща цел.Резултата е ясен.Клане в голям мащаб.Точно клане, поради използването основно на хладно оръжие.

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X