Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпросче: X-Drive (BMW X5)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпросче: X-Drive (BMW X5)

    И тази година зимата по моите ширини не ни изненада, но уви, и тази година изненада другите

    В неделя вечер времето се смили и натрупа една огромна камара сняг за малката. Наигра се тя из квартала с нейните играчки, после се наиграх и аз с моята. За разлика от предишните години обаче, когато кварталът беше приятно свободен за осморки и гевречета, тази година закъсалите бяха повече, и картинки от рода "пет джипа запушени зад безнадежно окопана тойота корола модел 1986та с гуми огледалки" бяха доста типични. Съответно направих една две обиколки и хрисимо прибрах субаруто в гаража.

    Това което ме озадачи беше гледката как две чисто нови Х-5ци безнадежно свистят в 20см сняг. Направо покъртителна гледка. Кибици бол, избутахме ги, и повече не се сетих за тях.

    Всъщност - ето го единия калпазанин, секунди след като го избутаха и закачи твърд сняг. Това в което го виждате е горе-долу това в което закъса (е, да речем че беше малко по-натрупано, на кръстовище с коловози).




    Та както и да е. Вечерта точно пред блока гледам съседката от 23я етаж, пак на едно никакво, ама никакво снежно наносче (все едно Х5цата на снимката да мръдне метър в дясно), безнадеждно заседнала. Пак с Х5ца. Спомагаща активно за запушването на улицата заедно с безнадеждно заседнала линейка. Линейката я избутаха, съседката остана. Качих се, огледах се да видя дали нещо е пропуснала, дали няма някъде някое екзотично бутонче - ниц. Пробвах да я изкарам - бзззттт...бзззттт...бзззттт... Все едно на мост съм я качил.

    Успях да надуша един бутон DTC, преположих че е за антибуксуващата система, оказа се че е именно това: при включен бутон (изключен DTC) колата вече се режеше повече, та от бзззттт минахме на бзззииииииииииииииииииттт, но ефект - подобен. Нула.

    Както и да е. Откопахме я с лопата за 45 секунди, измъкна се, прибра се. Четирите котки в четирите клетки в багажника са живи и здрави. Та. Въпрос:

    - X-Drive препраща ли "умно" мощност на колелото което се нуждае от нея, има ли някакво подобие на блокаж, и въобще - има ли някакви известни/доказани недостатъци на сняг ? Накратко - сериозна 4х4 система ли е за зимни ПЪТИЩА ?

    - Пропуснал ли съм нещо по електрониките ? Навредил ли съм с нещо ? Има ли специална процедура / режим на кутията / бутон който да е полезен в конкретния случай ? Признавам че БМВ-тата са ми чужди, а нямахме време да четем упътването (но дамата обеща да го изгризе от кора до кора като се прибере). Скоростният лост си имаше PRND и ръчен режим -+, не видях екзотични бутони в основата му, но де да знае човек. Любознателен съм, не че ще се засиля да си взимам БМВ.

    В интерес на истината - 99.999% сигурен съм че и в трите случая вчера беше въпрос на гуми. На съседката гумите бяха повече от читави, но си бяха летни. На другите двама - гумите са били 100% същите като нейните, и трите коли бяха достатъчно нови за да са още с оригиналните гуми, и предполагам са били като нейните едно към едно.

    Допълнителна причина да мисля че системата не е лоша - като се откопа, с крясъци и дюдюкания я накарах да продължи на мръсна газ (без поощрение не смееше). Съответно жената опули очите на панички и заби газта в ламарината. Трасето до входа на гаража беше 10 метра права > обратен завой > 50 метра права. В обратния завой се метна на мръсна газ, и го взе в невероятно елегантен дрифт, за който мисля нямаше грам принос. Просто си личеше как колата си я води.
    Издъних се на Тюринг теста

  • #2
    От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

    Другия път задръж бутона DSC 10 секунди, докато светне една голяма удивителна на малкия дисплей и тогава подавай, но внимателно за да не излетиш на съседната улица .
    Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

    Коментар


    • #3
      От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

      Благодаря

      Това го открих в чичко Гугъл вечерта на топло. Но с какво щеше да помогне ? Нали просто изключва dsc системата, която е против занасяне, демек - когато колата вече е в движение ? Щеше ли да помогне при окопана кола ?
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)



        100% е въпрос на гуми - понеже се води performance кола, им слагат едни летни високоскоростни, дето са гладки като бебешко дупе. За по-добро сцепление на магистралата. Иначе е с електронна 4х4 система, каквато имат доста от модерните автомобили, и освен ако не е окаляна до калниците(да задръсти датчиците на гумите), не би трябва да има проблем с подобни лесни препятствия.

        П.С. На видеото се вижда, че и двете гуми въртят, но няма ефект, заради гладките гуми.

        П.П.С.
        Още едно видео с летни гуми, но се вижда, че поне доста се въртят:
        Последно редактирано от Tihomir(imageo); 28-12-10, 21:16.
        Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

        Коментар


        • #5
          От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

          Изключва 80% стабилизиращата програма и може сериозно да развърти гумите.Колкото и да са износени помага.DSC е доста повече от стабилизираща програма!При Х5 работи невероятно добре,
          Ако не умееш да шофираш добре категорично не препоръчвам да се изключва , освен като затъне колата в кал или сняг.
          С еднократно натискане се активира "гъзарската" част от DSC системата, която прави колата сама прави дрифтове за да се кефят същите тия дето се присмиват като някоя кака закъса в 2см сняг.И да си мисли карача че е карач...

          Това важи за всички БМВ.Изключането на DSC при 3та или 5та серия с як мотор направо си е опасно, защото остава 20% да действа, с което мен поне сериозно ми пречи и обърква.

          Старите баварци нямат такива гъдели и затова ме кефят!!!
          Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

          Коментар


          • #6
            От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

            Колегата Русев е напълно прав. Ако задържиш бутона става хала. Аз съм със старото Х5 и със зимни Пирели Скорпион. Карал съм на около 20 см. сняг и никакви проблеми. Явно си е до гумите. На пресечен терен обаче честно казано не смея да го пусна. Не знам как ще реагира. В кал съм го вкарвал и достажалка картинка се оказа. Бучеше ужасно и вървеше малко. Само за сравнение на другия ден минах през същата кал с Тераното и без включено предно предаване даже не разбрах че съм минал през калта.
            Системата Х-драйв е прекрасна обаче за магистрала и с гуми естествено. Без гуми и 6 колела да има няма как да стане.
            Гласът на разума е тих, но не успокоява докато не бъде чут.

            Коментар


            • #7
              От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

              Благодаря на всички за информацията

              При така наученото, отдавам проблемите сто процента на гумите в конретния случай. А за изключването на dsc-то, - ех, само да затъне пак съседката
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #8
                От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

                Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                Благодаря на всички за информацията

                При така наученото, отдавам проблемите сто процента на гумите в конретния случай. А за изключването на dsc-то, - ех, само да затъне пак съседката
                Защо не и предложите да се понаучи да кара СУВ-а на някой "полигон" в хълмисто-гориста местност. С "интелигентните" МПС-та трябва да се мине през курс на опознаване, защото в някои случаи не реагират адекватно в критична ситуация.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #9
                  От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

                  Със летни гуми няма как да стане номера...зимната гума работи на температура......В България хората който имат някакви познания зимата слагат съответните гуми.....Вече дванадесет години се занимавам с марката БМВ,ходя на обучения с появата на всеки нов модел,и никаде не пише че зимата се кара с летни гуми!!!!!!!! БМВ Х5 не е кола за офф........
                  Никто в человеческом обществе не относится к диким животным природы так бережно, как охотники

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

                    Какъв оффроуд бе колега?
                    Те на улицата закъсват щото БМВто им криво.
                    Иначе твойто БМВ става за офроуд.Мойто не!!!
                    Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

                      Наскоро и аз станах свидетел на нещо подобно.Две госпожи с Х5 словашка регестрация /не ги знам точно колко вида са тези Х5/видимо новичко с чисто нови зимни гуми как го оставиха в снега и си поръчаха такси.
                      не ме е яд когато ме лъжат а когато си мислят че им вярвам

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

                        Първоначално публикуван от jaxan Преглед на мнение
                        Наскоро и аз станах свидетел на нещо подобно.Две госпожи с Х5 словашка регестрация /не ги знам точно колко вида са тези Х5/видимо новичко с чисто нови зимни гуми как го оставиха в снега и си поръчаха такси.
                        А, Х5 със зимни гуми може много. Карал съм курсове при баварците за 4х4 машините и там казваха задължително зимата да сме с подходящите гуми и още по-задължително да изключваме стабилизиращата програма щото души колата на сняг. Излита на ракета и няма проблем. Карал съм х5 в половин метър сняг, на лед като от пързалка, въпрос на плавно каране без нерви за да мине на много места...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

                          И аз предположих че няма да е от машината.Бяха го завъртели до една ограда и целите трепереха от страх.Даже един колега им го извади и паркира до тротоара а те заявиха, че продължават с такси.
                          не ме е яд когато ме лъжат а когато си мислят че им вярвам

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

                            И аз мисля че е от гумите,ако отдолу под купето не е имало сняг и джипа да е полегнал няма от какво да е. Имахме едно БМВ 330 ХД добре си вървеше по сняг.

                            ОФФ - Какво ли ще правиме когато тия Х5 станат по 10 000 - 15 000лв и започнеме да ги взимаме за Оффроуд!
                            Mitsubishi Pajero 2.5 TDI 96г.
                            ТРЪНСКА OFFROAD ГРУПА !

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

                              Ами мотора има достатъчо ресурс, слага се на една тойота с цели мостове и ..... глей к`во става.
                              Гласът на разума е тих, но не успокоява докато не бъде чут.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X