Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Къщата"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: "Къщата"

    На ясно съм със състоянието на къщата, и по-горе съм го писал. Работата не е за от покрива на долу, а за от основите на горе
    Жалко, че процедурата по сделката се забави и пропуснах хубавото време тази есен, за да се започне с разчистването.
    Но не си губих съвсем времето, засадих живия плет откъм улицата, че да спечеля един сезон от вегитацията на растенията. А беше и един вид капаро, за доказателство за сериозните ми намерения спрямо продавача.
    Сега първото предстоящо е да се разчистят саморастляците около къщата, за да се отвори поле за действие след това. А и трябва да се отвори място и за около 15 кубика дървен материал, по най-груби сметки, и то без дъсчения материал... На снимките не съм показал че има и "действаща" плевня на 2 ката.
    И само да вметна. Истинското удоволствие и тръпка по Опела ми беше докато го възстановявах. Сега - почти нищо. Просто още една вещ...
    Докато, до колкото съм чувал, работата по една къща никога не свършва...

    Коментар


    • #32
      От: "Къщата"

      Хм.Завчера и аз си направих подобен подарък (мечтата ми от известно време) Съборетина от всякъде но има ток и бита сонда.Лошото е че аз я искам в стария си стил от оно време а жената с плазмен телевизор удобни диванчета и ред други глезотии неприсъщи за вида на къщето (жена какво да я правиш) Стигнахме до някакъв компромис.Мечтата ми е голяма стая с каменна зидария примерно 6 на 8 метра гредоред,каменна камина,дълга дъбова маса,стари ножове и друго по стените и прочие и прочие.......Оградата пак ще се помъча да я възтановя и доправя от камък и запазя донякъде стария стил на двора.Останалите стаи ще са в женския стил няма как за да има мир и любов и добра воля между човеците.Да пукне пролет затягам "опинците" и я почвам.Идеи имам много ще видим колко от тях ще реализирам.Като почне ремонта (ремонта е слабо казано)ще споделя.

      Коментар


      • #33
        От: "Къщата"

        Къщата е на около сто и петдесет години. Не е наша фамилна, дядо я е купувал преди шестдесетина години. Не е обитаема от тридесетина, а баща ми се е изнесъл преди четиридесетина (аз всъщност не съм живял в нея). Това са снимки отпреди четири-пет, в момента покрива е подменен, една братовчедка похарчи около петнадест хиляди лева.
        Аз си купих един съвсем празен парцел, на страхотно място (на "санър" със къщата на Каравелови).
        В момента събирам материали, това си е много съществен момент. Дървеният материал, трябва да е естествено сушен, поне 10-15год. подбирам си заготовки за всеки отделен елемент - ползвам (и търся) натурално извити детайли, дори чатали и др. под. Имам четири дъбови колони от по 9-10метра, 35-40см диаметър, прави като свещ. На Ослековата къща (и на други) те са от Ливански кедър, но в момента не сме в рамките на Османската империя, пък и в Ливан не са `артисали такива кедри. Загледайте се в иглолистните талпи от стените, те са широки по 50-60см. Пробирам си керемиди, обилно обрасли с мъх и лишеи. Тъмносин цепен (не ломен) гранит. Дървеният материал не се бичи, всичко се дяла. Букови шиндли, по класическа технология от правостволи трупи. Самоделни тухли от стари сгради. Стари, автентични, ковани железни елементи и пр. обков. Дори варта съм си пекъл саморъчно, а в момента отлежава във класическа варница.


        Наздраве! Разчуствах се нещо и си сипах една чаша червено...
        Прикачени файлове
        Последно редактирано от davc; 23-12-10, 21:50.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #34
          От: "Къщата"

          Знаех си че и тук ще се намерят съмишленици
          И как от дума на дума си дойдохме и на сериозния въпрос и проблем за избора на материал...

          Коментар


          • #35
            От: "Къщата"

            Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
            Диалектика.. Всички от града мечтаем за плевник, всеки от село мечтае за мол!
            ...
            +1 !

            Коментар


            • #36
              От: "Къщата"

              Ето лъскава обстановка в Слънчев бряг.
              Има интернет, климатици, тенис кортове, голф игрище, басейни, магазини. Затворен тип комплекс, с целогодишна охрана.
              Ходил съм 2 пъти, защото не ми е интересно жилище облицовано с кнауф.
              Не мога да си представя да живея тук, няма я тръпката. Ще разкарам всичко това скоро.

              Изглед от партера


              Изглед от втория етаж


              Предпочитам да си живея в старата 200 годишна къща, със старите проядени греди.
              Затова, приветствам всички, които решат да живеят в стари къщи, колкото и да им струва това като труд и пари.

              Коментар


              • #37
                От: "Къщата"

                Oт известно време съм теглил чертата на чалго-лудницата и живея според моите разбирания. Експериментът е по-успешен, отколкото предполагах. Но не бива да се бърка с живеене в средновековието.
                Първоначално публикуван от Volk
                Ако ме питаш мен, няма по-хубаво нещо от ТЕЦ, плазмен телевизор, диван и червено вино!
                Всичко без ТЕЦ може да си го организираш и насред гората. А ТЕЦ някои дават мило и драго да го махнат от главата си!
                Последно редактирано от Rabin; 24-12-10, 10:09.

                Коментар


                • #38
                  От: "Къщата"

                  Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                  Знаех си че и тук ще се намерят съмишленици...
                  Истинската българска къща е мечта за много от обитателите на урбанизираните гета. Въпреки, че 40 години живея в къща с голям двор,но в София, си мечтая за приключение като твоето.Не само пари, но много смелост и адски много труд са нужни за това. Но пък нищо не може да се сравни с удоволствието със собствените си ръце да превърнеш мечтата си в красива действителност. Хубавото е, че дори когато я завършиш, пак ще има с какво да се занимаваш. Желая ти здраве, сили и търпение! Ще стане!

                  Коментар


                  • #39
                    От: "Къщата"

                    Първоначално публикуван от Майкъл Преглед на мнение
                    Ето лъскава обстановка в Слънчев бряг.
                    Има интернет, климатици, тенис кортове, голф игрище, басейни, магазини. Затворен тип комплекс, с целогодишна охрана.
                    Ходил съм 2 пъти, защото не ми е интересно жилище облицовано с кнауф.
                    Не мога да си представя да живея тук, няма я тръпката. Ще разкарам всичко това скоро.

                    Изглед от партера


                    Изглед от втория етаж


                    Предпочитам да си живея в старата 200 годишна къща, със старите проядени греди.
                    Затова, приветствам всички, които решат да живеят в стари къщи, колкото и да им струва това като труд и пари.

                    +1 И при мен е подобна история,имам апартамент в свети влас но ако искайте ми вярвайте тази година дори не стапих а миналата ходих за 4 дена,а като се сетя че продадохме страхотна виличка в щъркелово гнездо с изглед към язовира ,декар и 200 двор и вилата беше последна къща , граничеше от двете си страни с гора направо ми става лошо.А по лошото е че сега дори не мога да разкарам апартамента понеже цените яко се сринаха надоло а и няма никакво търсене.
                    0 8 76 36 8 542

                    Коментар


                    • #40
                      От: "Къщата"

                      Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                      Знаех си че и тук ще се намерят съмишленици
                      И как от дума на дума си дойдохме и на сериозния въпрос и проблем за избора на материал...
                      Ха честито - има да се наиграеш... Аз самият съм в два такива филма - единият с подобна паянтова къща (среднобългарски, или шопски тип - по Вакарелски), другият с каменна родопска къща. Добрата новина е, че реконструкция на двуетажна паянтова къща на равно е в пъти по-лесна и евтина от възстановяване на 12 метра висока каменна постройка на стръмен склон. Лошата новина е, че си си избрал откровено проблемна къща - ама това си го знаеш вече

                      Не мога да преценя доколко има нужда от разглобяване до основи по снимките - но да знаеш, че каквато стара дървения се разглоби, няма сглобяване вече. Основите на тия къщи обикновено са прости каменни ивични основи на 50-70 см. дълбочина, така че за спокойствие най-вероятно ще трябва да ги разкриеш и да ги укрепиш със скрити бетонни пояси и една плоча отвътре.

                      За материала - най-добре събери стари греди от съборени постройки наоколо. В пъти по-здрав и надежден материал от всичко, което може да се купи от гатера. Дори и да има следи от дървояд, за 50-80 години дървото се е спекло и изсъхнало така, че нищо не може да го яде вече. (А и моторната резачка се зори много.) Майсторите ще мрънкат, че с тия кривундели не може да се работи (или ти сам ще се псуваш много), но накрая се получава. Ако се притесняваш от гадините, ще ти дам координати на фирма, която внася английски индустриални препарати за защита на едро - в пъти по-евтини от наличното в магазина.

                      За обработка на дървото - вместо да плескаш с лак, доста по-добре се получава с масла (Osmo, например). Дървото остава почти естествено, но е защитено много добре. Стават и за външна употреба - дограми и врати.

                      За стените - леска със сигурност има в близкия дол, плете се с лекота. За глината - местните ще кажат откъде се вади кал за мазане. Ако не държиш на тухлата по някакви твои си странни причини, това си остава идеалната технология. Паянтовата къща съм я тествал и лете, и зиме - много е добре.

                      Успех!
                      Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                      TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                      Коментар


                      • #41
                        От: "Къщата"

                        Ако намериш един от дебелите каталози на Rofix - там има много подробно описано как се възстановяват всякакви видове мазилки и зидарии. Не е нужно да купуваш техните продукти (вероятно има по-евтини), но е добре описано кое как се прави.
                        Александър

                        Коментар


                        • #42
                          От: "Къщата"

                          Импрегнирай дървото с препарат срещу горене, защото тия къщи ги наричат ненапразно "барутарници"!
                          Една искра в елинсталацията и с тая суха дървесина я отнема светкавично! Пази Боже! И ако имаш металотърсач я "преслушай", защото в една подобна извадихме едно зазидано нещо.. Голяма изненада! Пожелавам ти да е гърне!

                          Успех колега, като гледам как си барнал Опела, със сигурност ще направиш нещо много хубаво! Пък и явно някаква форма на мазохизъм не ти е чужда.

                          Поздрави!

                          П.С. davc, много сериозен подход, поздравления! Според мен скоро ще се заговори за разлика между стари и автентично възстановени къщи!

                          В цял свят подобни имоти са безценни! Само че трябва да се реставрират с твоите способи, а не с Кнауф и Оргахим! И да се елиминира напиращото желание на твореца да вложи някой кич в проекта! Става само, ако са дълги ножове или подобни атрибути на мъжественноста!
                          Последно редактирано от Volk; 24-12-10, 15:05.

                          Коментар


                          • #43
                            От: "Къщата"

                            Първоначално публикуван от G_P_S Преглед на мнение
                            [ATTACH=CONFIG]281623[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]281622[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]281621[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]281620[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]281619[/ATTACH]

                            Познавам експерт по възстановяване на подобни неща. Сега работи по тази къща
                            Малко спам. Ако това е къщата по пътя Стефаново-Дебнево - много я харесвам и винаги я зяпам като минавам оттам. Мислех, че е бивш хан. Такова и е разположението.
                            Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                            Коментар


                            • #44
                              От: "Къщата"

                              Хубава тема стана.Да ни дава господ здраве (и пари)да ги възтановим съборетините и им се радваме дъъълги години.

                              Коментар


                              • #45
                                От: "Къщата"

                                Гледам, гледам снимките на къщата, и не мога да преценя дали наистина трбва да се срива и да се вдига наново. Ако дървеният скелет поне на първия етаж не е изгнил напълно, и можеш да минеш с частична подмяна на греди и нова покривна конструкция, ще ти бъде много по-лесно. Иначе да си беше взел една празна ливада и накупил камъни и стари греди от съседите. Дюшемета и стени ще трябва да се правят нови, то е ясно.

                                Още няколко дребни хитрини: като се фугира каменната зидария (много пипкав процес, с няколко фази), чистият циментов разтвор остава студено-сив, с повече вар фугата става искрящо бяла и много контрастна. Най-здравата и приятна за окото комбинация е разтвор с много цимент и добавка на малко оксидна боя - кафява, оранжева, точният цвят се докарва с проби.

                                Ако мажеш с вар вътре, с добавка на малко Ц-200 в разтвора престава да оставя бели следи по дрехите. Традиционният начин за боядисване на стени пък - синка за пране, разтворена във вода, и намазана върху варосаното, дава велико турско синьо, сигурно си го виждал по селата. NB: Маже се само върху чиста вар, ако е добавяно Ц-200, става на петна.

                                Ако държиш на стари ключове и контакти към новата ел. инсталация, почвай отсега посещения на битака - на мен ми отне близо година почти ежеседмични разходки, за да събера всички необходими чарколяци - 30-40 бройки. При антикварите няма количества, и те дерат по 4-5 кинта на парче минимум. А колко време съм си играл да ги чистя и да ги приведа отново в годност - не питай.

                                Ето и няколко снимки. Цялата дървения вътре е мазана с масла на "Осмо" - само дограмите, за съжаление, са с лак, на този етап още не бях научил за маслата.
                                Прикачени файлове
                                Последно редактирано от badeff; 24-12-10, 16:20.
                                Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                                TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X