Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

    Колеги ,ще помоля знаещите или тези дето имат Аутодатата да споделят как се определя дали кислородният датчик работи вярно.
    Конкретно моят ме съмнява, със три кабела е и искам да го проверя преди да престъпя към евентуално закупуване на друг.
    Мисля че ще излезе полезна тема!
    Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

    А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

  • #2
    От: Как да определим дали ламбда сондата работи със помоща на мултицет?

    Обяснение: не ти трябва Аутодата, на всички коли е едно и също.

    Датчикът, щом има 3 жици, 2 от тях са отопление и по тях му се пуска 12 волта. Третата (при някои коли е отделна, с екранирана букса) е сигналът. За да се измери сигналът, мултицетът се включва на волтметър, обхват 2 волта, черната жица се свързва някъде на маса, червената - към сигнала. Ламбдата заработва около минута след запалване на двигателя, преди това е безсмислено да се измерва.

    Има два варианта на измерването - когато сигналът е изключен от компютъра или когато си е включен към него. В първия случай, трябва да имаме около 0.7-0.9 волта, което означава богата смес - с такава работи двигателят преди да загрее, а като няма сигнал от ламбда - и след това.

    Във втория случай, сигналът си е свързан с компютъра и той се съобразява с него, измерването е на загрят двигател и на празен ход. Тогава горивната смес се колебае около вярната - леко бедна, леко богата и тн, а сигналът се колебае между двете си състояния - 0.0-0.2 волта (бедна смес) и 0.7-0.9 волта (богата). Преминаването от едното в другото състояние трябва да е поне веднъж в секунда. По-бавно колебание или липса на такова означава, че ламбда-сондата е остаряла и трябва да се замени.

    Коментар


    • #3
      От: Как да определим дали ламбда сондата работи със помоща на мултицет?

      Двата едноцветни/сиви или бели/ са подгрев, интересува те третия/май черен, че не ми се слиза сега/.Както е вързан куплунага закачаш единия край на мултицета към него, другия на корпус.На работещ двигател трябва за по-малко от секунда да мени стойности от 0,1V до 0,12/15 или 0,02/4.Смените на волтажа трябва да са динамични и с големи маржове, 0,1V го приеми за базов волтаж, половината или там някъде трябва да скача нагоре/надолу.Ако смяната става бавно/3,5 секунди/ или със съвсем малка промяна на стойностите, сондата е пътник.

      п.п. писали сме с Ясен заедно.
      Последно редактирано от maxxx; 26-11-10, 08:28.

      Коментар


      • #4
        От: Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

        Първоначално публикуван от EXALIBUR Преглед на мнение
        Колеги ,ще помоля знаещите или тези дето имат Аутодатата да споделят как се определя дали кислородният датчик работи вярно.
        Конкретно моят ме съмнява, със три кабела е и искам да го проверя преди да престъпя към евентуално закупуване на друг.
        Мисля че ще излезе полезна тема!
        Тебе ти хареса май да си караш на бензин. Поне засече ли какъв разход ти дава в града?

        Коментар


        • #5
          От: Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

          В града не карам много, не мога да определя. Иначе междуселско(разбирай от село до работа) около 9л бензинец при скорост до 90км.ч.
          Ама да не спамим темата!!!!
          Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

          А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

          Коментар


          • #6
            От: Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

            С тея унифицирани отговори подразбирам, че смяната на ламбда от една кола на друга зависи от буксата на кабелите и резбата в ауспуха. Така ли е ?
            Sent from my Nokia s fenerche

            Коментар


            • #7
              От: Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

              Първоначално публикуван от radolino1 Преглед на мнение
              С тея унифицирани отговори подразбирам, че смяната на ламбда от една кола на друга зависи от буксата на кабелите и резбата в ауспуха. Така ли е ?
              Почти.

              Ламбда-сондите са няколко вида, но 98% от колите ползват теснолентова циркониева сонда, за която са и валидни горните разсъждения. Този пък вид сонди бива с "отопление" (+2 проводника) или без (на по-старите коли). Буксите са различни, но ако ги пренебрегнеш, сонда с 3- или 4- проводника можеш да забучиш на почти всеки автомобил със сонда. На кола, която е нямала отопление на сондата, можеш да го свържеш към 12 волта през контактния ключ или да го оставиш несвързано - без него, тя ще работи поне колкото предишната.

              Резбите са поголовно еднакви, приличат на тези на запалителните свещи.

              Коментар


              • #8
                От: Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

                Благодаря за инфото!Интереса е породен от това,че разликата м/у отопляема сонда и неотопляема в цените е около 100лв. а понякога и повече.А ако вършат една и съща работа и няма кеш.......
                Последно редактирано от //Радо//; 30-11-10, 13:33.
                Sent from my Nokia s fenerche

                Коментар


                • #9
                  От: Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

                  По-бавно влиза в работен режим сондата и компа подава команда "смукач"/тромава е, в плюс или минус докато е студена/ на база инфото от кюнеца.
                  Последствията, ясни.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

                    Нещо не ми звучи познато, тази разлика от 100 лева. Колко струва нова сонда напоследък?

                    Проблемът с неотопляемата сонда е, че в някои режими тя може да изстине и да спре да работи, след като е работила преди това. Компютрите, които са проектирани за работа с отопляема сонда, не са много адекватни на такъв сценарий.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Нещо не ми звучи познато, тази разлика от 100 лева. Колко струва нова сонда напоследък?

                      Проблемът с неотопляемата сонда е, че в някои режими тя може да изстине и да спре да работи, след като е работила преди това. Компютрите, които са проектирани за работа с отопляема сонда, не са много адекватни на такъв сценарий.
                      Отделно има значение и къде е разположена. Ако на колектора - от отопление има нужда крайно рядко, обаче ако чак при гърнетата, въпроса вече седи по-иначе.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

                        Така, така - има и сонди зад гърнетата, при някои по-претенциозни машини. Там вече без отопление нямат никакъв шанс да работят.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

                          Всички автомобили които съм виждал сондата е след колекторите.След като обяснихте работата на сондата чак се зачудих за какъв ... и е отопление.
                          Вариант 1:Стар автомобил -неотопляема сонда (намира се на 50 см. от цилиндрите)-при при бедна смес трябва да покаже 0,2В (примерно).
                          Вариант 2:Малко по-ново возило -отопляема сонда (намира се на 50см. от цилиндрите +/- 5см.) -при бедна смес трябва да покаже 0,2.
                          За такъв модел който е зад гърнетата,или са 4 броя (на всеки от колекторите-имаше такъв проблем някъде във форума)-схемата е ясна (магазина).За автомобили на които ламбдата е веднага след колектора за изгорели газове ми се струва че е все тая.Неотопляема е в диапазона 60-70 лв. а отпляема е 160+ до колкото си поискат.Отопляемата предполагам че на студен двигател работи по-коректно, но се питам дали си заслужава разликата в цената спрямо по-адекватната работа на сондата -какъв % ти дава в + откъм разход на гориво и динамика.Все пак през нея минава всичко което си сложил в резервоара и е изгоряло недоизгоряло в цилиндрите.Малко повече да гори масло колата и точността на по-модерната ламбда (спрямо обикновенна ) може да си замине за 500км.
                          Това са мои си разсъждения, но докато не се обади някой който не само се занимава а е и пробвал ,са си само разсъждения.
                          Последно редактирано от //Радо//; 30-11-10, 17:21.
                          Sent from my Nokia s fenerche

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

                            Знам ли. Моята Лада 96г има отопляема сонда. Проверявах по едно време - 80лв. После се оказа, че не е виновна тя и не купих нова. Не вярвам 2 години от тогава, сондите да са поскъпнали.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как да определим дали ламбда сондата работи с помощта на мултицет?

                              Тук намерих разкази в картинки [http://www.bmwpower-bg.net/forums/vi...c.php?t=109677 ,но нищо за опит за замяна.
                              Sent from my Nokia s fenerche

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X