Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпроси за XTZ660 Tenere

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпроси за XTZ660 Tenere

    Здравейте от скоро съм собственик на Тенеренце 660кубиково 92г.

    Доволен съм от машинката, изчетох повечето теми от колегата ЕМО, който ги е систематизирал. Намерих си и мануали за мотора, както си списък със ОЕ номерата на частите за което съм благодарен на колеги от този и други форуми.

    Но като новак за този мотор имам чуденки и се надявам да помагате

    Моторчето ми се оказа по някво стечение на обстоятелствата при мен не съм го търсил точно конкретно. Двигателя ми е здрав засега, на 45 000км. е (толкова показва) за 3 седмици каране забелязах, че не гори масло, аспуха ми е тъмен от богата смес но няма следи от масло. Отворих го почти до цилндъра но нямаше следи от масло. Четох че този двигател има проблем с лагери на колянов и като ги разбият тропат здраво. Моя май е от малкото които не тропат и работят плавно.

    Имам проблем с жилото на оборотомера, скъсано е и като го отворих беше ръждясало. Даже забелязах че тече вода от кожуха, предполагам това е помогнало да се скъса. Някой сблъсквал ли се е с тоя проблем?

    Другото е че ми предстои да сменям верига и зъбаци. Какво може да ми препоръчате да сложа, сега е с оригиналните. Мисля да го карам асфалт и черно и малко горско(знам че е тежко).. Какви зъби да подбера, някой правил ли е експерименти?

    Има ли място в София от където си купувате части на добри цени. Знам ги повечето мотомагазини защото карам от доста време но питането ми е дали има някое на добри цени?

    Ами май е това, макар че ще се сетя и още нещо.

    Също ще ми е от полза да прочета мнения от хора карали такива машини и отзивите им.

    Поздрави на всички Бижо Бижев
    Който оцелее ще закусва!

  • #2
    От: Въпроси за XTZ660 Tenere

    Всеки може да кара в гората с каквото иска , независимо от кубици и килограми , това си е негов избор. Но за всичките ти въпроси , има теми в които пише , как да си смажеш жилото , каква верига да избереш , какви гуми да сложиш , просто трябва четене.
    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

    Коментар


    • #3
      От: Въпроси за XTZ660 Tenere

      Мотор_men - прочетох всичко което намерих в този форум за XTZ660 (макар търсачката да не работи както трябва и търсенето си е кауза пердута)

      Но не намерих отговор на въпроса - Защо и от къде се пълни вода в кожуха на жилото за оборотомера?

      Също така не намеих тема в която изобщо да е писано само за 660-тка или съм достатъчно тъп и немога да се оправя с търсачката или просто няма тема само за 660.
      Веднага ще кажете ами те са много общи нещата с 600 Тенере, има допирни точки и с СТ. Е може и да има ама си говорим точно за ХТЗ 660..
      Не намерих и мнения на хора карали ХТЗ-та. Вярно няма какво да си кривя душата имаше няколко мнения които изчетох подробно но все още има какво да се каже предполагам.

      Не намерих също дали някой е пробвал да качи 18" вместо 17" - от какво е джантата, правил ли е втулки или само обръч е нареждал. Засужава ли си и ей такива работи

      Все пак се радвам че си първия писал, надявам се да не си и последния.

      Бижо Бижев
      Който оцелее ще закусва!

      Коментар


      • #4
        От: Въпроси за XTZ660 Tenere

        За разлика от жилата на газта и съединителя , това жило предава въртеливо движение към оборотомера , затова неговата метална част е различна. Точно по тези причини , ако има контакт с вода /дупка на кожуха или не е уплътнено/ след няколко оборота се пълни с вода . При задната капла , проблема е голямото разстояние между пиньона и спирачния диск , мисля , че беше 18.5см. , при 18" е 14 до 16см., така , че освен втулки ще са ти нужни и фланци . Друг вариант е да смениш и задната вилка , комплект с каплата и спирачния апарат , така можеш и да свалиш някой килограм . Най-лесно е да смениш обръча , стига да намериш подходящи спици , при тях е много важно да са под същия наклон и форма , иначе се късат.
        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

        Коментар


        • #5
          От: Въпроси за XTZ660 Tenere

          Това което казваш за жилото си го мислех и аз. Към края на другия месец ще съм на крака вече и мисля да сваля цялото жило и да го разгледам подробно. Жилото е скъсано в средата което ми говори че там е получавало най голямото усукване. Новото ще му направя едно подобрени е мисля че ще стане вечно.

          Ценна информация ми даде за джантата за което съм ти благодарен. Имам при мен 3 кросови от различни марки и мисля да сваля задни джанти от тях и да меря кое е най близо до това което ми трява. Направата на фланци няма да е проблем има доста стругари околко мен. Дам ли точен чертеж ще ми направят каквото искам. Въпроса е дали си струва.
          Варианта който казваш за задната вилка ми допада повече. Мисля да се разровя по нета и да помисля по въпроса.
          Варианта със спиците също изглежда добър, но не съм редил спици от 20 години, последно правих на колелото си.
          Който оцелее ще закусва!

          Коментар


          • #6
            От: Въпроси за XTZ660 Tenere

            Първоначално публикуван от БИЖО БИЖЕВ Преглед на мнение
            Не намерих и мнения на хора карали ХТЗ-та. Вярно няма какво да си кривя душата имаше няколко мнения които изчетох подробно но все още има какво да се каже предполагам.

            Не намерих също дали някой е пробвал да качи 18" вместо 17" - от какво е джантата, правил ли е втулки или само обръч е нареждал. Засужава ли си и ей такива работи

            Все пак се радвам че си първия писал, надявам се да не си и последния.

            Бижо Бижев
            Няма мнения , щото просто рядко предизвиква въпроси :-). Прекрасна машина. Карах такъв около 2 години - 20000км. Не можахме да се разберем само меренето на нивото на маслото.

            Жилото ти вероятно има пукнатина по кожуха и от там събира водица. Търси и лепи. Ако си перфекционист сменяй с ново. А тая заигравка с джантата защо ти занимава ума? От скука ли? Нямам представа какво точно е накарало япончетата да сложат този размер , но има причина в това съм сигурен. Най-често основателна , но ние тук я разбираме след като сме натворили щуротии.

            И като си озаглавил темата "Въпроси". И аз имам въпрос. Защо замениха прекрасната петклапанова глава с четриклапанова на новите модели?
            0888932647

            Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

            Коментар


            • #7
              От: Въпроси за XTZ660 Tenere

              Здравей Жоро. Относно питането за замяна на джантата. Ами такъв съм трябва да пробвам, имам свободно време както и сервизно място и ми доставя удоволствие да се занимавам.
              Жилото ще се отремонтира по най добрия начин и се надявам, че повече с този проблем няма да се сблъсквам.

              Това което ще творя по задната джанта мисля да стане по най чистия начин:

              Вариатн 1
              Друга задна вилка. Неизвестни - захват на задния амортесиор, дължина на рамената, тегло, разтояние от/до (оста на задната джанта), подходяща като размер за захват към рамката

              Вариант 2
              Обръч 18" и спици с подходяща дължина. Главина от джанта закупена 2-ра ръка за Тенере 660. Не обичам да развалям нещо работещо затова ще се експериментира с части 2-ра ръка.

              Вариант 3
              Джанта 18", бай стругар извърта фланец и втулки - най гадния за мен и последен като вариант.

              Както се вижда съм се спрял на 3 варианта. Мисля да събера максимално инфорамция преди да действам. Макар че няма как да знам всичко и гаранция ще се сблъскам с нещо непредвидено но това е част и от забавлението. Имам малко опит с мотори и автомобили а и няма да е първия който го променям както на мен ми харесва. Да ме извинят собствениците на ХТЗ, няма да унищожявам а ще опитам да направя нещо което ми допада.

              На твоя въпрос мога да изкажа моето лично мнение което не е базирано на подробно разглеждане на техническите данни на двата двигателя и не ангажирам за достоверност. Изказвам мнение от опита си натрупан по двигателите както на автомобили така и мотоциклети.

              Обикновенно замяната на детайли в един агрегат(двигател) най често се продиктува от: Повишаване на КПД или Еко норми(в последните години). Принципно както всички знаем, вече е почти всичко измислено за бензиновите двигатели и в последните години няма толкова фрапиращи открития в тази сфера. Производителите или добавят или отнемат по някой детайл представяйки двигателя за напълно нова концепиция и разработка. Незнам точно дали двигателя на Ямаха за който става дума тук е бил подложен на подобни изследвания но ако е бил, то той може би е променен защото . Се е получило по добро "изпразване" или "пълнене" на цилиндъра. По добра специфична мощност съобразена със подредбата на предавателните числа на ск. кутя. По леко тегло на цялата машина и от там както всички знаем по малко тегло - по малко гориво - по ниски вредни емиси. Също може да се дължи на по голяма площ на клапаните които компенсират трите други. Влияние също може да окаже дори размерите на портовете, дали входящи, дали изходящи, но все пак имат значение за работатата на двигателя. Дори ъгъла на клапаните може сериозно да повлияе на работния такт. Помня че преди време ни беше обзела манията да променяме ъгъла на входящите клапани на Опелчета с определен двигател... та тези моторчета след обработка на леглата по глвата и нови по остри ъгли на клапаните...работеха като флексове. Проблем беше "изсушаването" на цилиндъра и в крайна сметка колата вървеше до определени обороти и после сушеше и умираше.
              Но да се върнем на Ямаха , за да направят такава промяна, вероятно са били продиктувани от гоненето на някаква цел. Предполагам има доста писано в Интернет, защото няма начин от Ямаха да не са направили търговски трик да си похвалят двигателя като нова концепция. Бих се разровил из мрежата и ако попадна на достатъчно достоверно инфо. Ще имам гриждата да го кача в темата.

              Бижо Бижев
              Който оцелее ще закусва!

              Коментар


              • #8
                От: Въпроси за XTZ660 Tenere

                ХТZ 660 Тенере на Ямаха е много добър мотор за пътешествия. Особено по-новият с двата кръгли фара отпред, но не най-новият. Много мек петклапанен двигател. Толкова мек и приятен, че създава впечатление за двуцилиндров мотор. Не знам защо сте си наумили да го мушите в гората този мотор, но той определено не е за там. Този модел е тежък за гора. Трябва да се олекоти. Това означава да му се махнат спойлерите, роубарите, (ако има), да се смени предният калник и т.н. Включително и упражнението, което се каните да направите със задното колело от 17 на 18. Аз не виждам никакъв смисъл в това. Точно този модел на Ямаха е създаден за пътешествия по черно и лоши пътища, но много добре и икономично си върви и по асфалт с много багаж. Но за гора определено не е ! Много по-добри за гора са моделите на Ямаха ХТ-Е, или ХТ-R. Те са създадени точно за хард офроуд.
                Последно редактирано от ВладиЧ; 25-11-10, 14:12.
                Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                Златомир Попов - Forry

                Коментар


                • #9
                  От: Въпроси за XTZ660 Tenere

                  Здравей и на теб колега Владич

                  Мотора определено не е за горско, по подходящ би било някое ХТ, ТТ или нещо в този клас от другите марки.

                  Абсолютно съм наясно че мотора няма да стане "лек" и добър за силно пресечен горски терен. Но и нищо не ми пречи да опитам. Доста четох за модела и неговото използване, навсякъде мненията са близки до твоето. Мотора става за преходи по асфалт, леки горски терени, форсиране на черни пътища и т.н.

                  Ето нещо подобно, искам да си направя в краен вариант.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:xtz660_3yf.jpg
Прегледи:2
Размер:242.1 КБ
ID:5230582

                  Като карам черно ще ми e по удобно, ако карам по разкалян терен или коловози, отделно малко по голяма задна ще ми даде още малко стабилност, защото цетъра на тежестта, мисля че тук е доста висока.

                  Затова искам, гумата да е малко по голяма. Ако не стане ще се задоволя и с 17" но все пак трябва да се опита, може да повече положителен ефекта.После ще се заиграя с пиньоните да си намеря точния баланс на моя стил на каране.

                  Предния калник днес пристигна и лека, полека започвам да си събирам нещата.

                  Както писах по горе в момента съм на легло от едно хлъзгане с моторетката, но вдигна ли се и мога ли да работя ще има и снимки от процеса.

                  П.С Някой дали знае какво е разпределението на тежеста предно към задно?

                  П.С Мотора няма фабрични ролбари и е с единия фар 92г. Точно като този на снимката.
                  Последно редактирано от giorgio; 25-11-10, 16:26.
                  Който оцелее ще закусва!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпроси за XTZ660 Tenere

                    Ти си знаеш най-добре. При смяната на каплата от зад няма нужда от фланци и сложни решения. Взимаш твоята главина от 17-ката, купуваш обръч 18 цола и комплект по-дълги спици. Редиш, стягаш, центроваш и си готов. Ако не можеш да се оправиш с реденето се консултирай с майстор, който може да реди спици на велосипеди. Има някои тънкости. И по-голям заден венец трябва да сложиш за гората. Успех!
                    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                    Златомир Попов - Forry

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпроси за XTZ660 Tenere

                      Върти ми се в главата , че колега /моторист/ от Асеновград си преработи Тенерето на по леко ендуро. Зора беше да ходи с него по горите. Рових по форума ама не откривам темата. А и не съм убеден , че има тема тук. Та той изпосмени резервоар , маска, и кво ли още не. И май накрая беше доволен от резултата. Така че пожелавам успех в начинанието. А ние ще ръсиме мозък наоколо ако има.... нужда или мозък.

                      Не искам да натрапвам мнение , но според мен по-удачна инвестиция от задната джанта за излизане на по-тежък терен би била обърната прадница. Например от ХТ600 Белгарда. Мисля , че след 93г. има такива. Според мен задницата на твоя мотор си се държи прилично , но страда отпред. И все пак то си е въпрос на вкус до голяма степен. А пък ако смяташ да го изкараш и в кал и както няма ролбарове /баси чуждицата - дали така се пише/ просто трябва да свалиш пластмасите отпред , че после да няма обява купувам .... пък тои и резервоара стърчи доста встрани.....
                      0888932647

                      Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпроси за XTZ660 Tenere

                        Таааа понеже явно съм роден с червей в задника и нямам мира...докато лежах гипсиран си купих по интернет "висок" калник от Сузуки ДРЗ. За скромната сума от 15лв.
                        Проблема с кросовите гуми го реших кардинално. Взех си чистак нова гума от типа таралежка на цена от 45лв.
                        Мислех вариант за задна 18" да използвам обръча, но идеята да редя спици и последващи проблеми ме отказаха. След като си намерих сигурен доставчик на гуми и то на доста прилична цена за 17 таралежка, се спрях на варианта да си закупя още 2 джанти 21" и 17" цолови. Като едните ще са с таралежки а другите с ендуро гуми. И при нужда ще сменям.
                        Смяната е доста лесна и лично на мен ми отнема не повече от 30мин. нормална работа.
                        Сервиза, където ни са моторите на групата има приходяща идеална поляна..като подарък от природата имаме рекичка, кален терен, "скоци" ,бабунки, хълмчета и почти всичко за едни добри тестове.

                        Тези дни ще седна да си изработя плана за още малко "отслабване" на мотора, но без да се нарушава цялостта на превозното средство.
                        По каталожни данни мотора е 195кг. пълно тегло, масло и други течности
                        Ако успея да го сваля до 155кг. ще е добре,защото все едно ще карам ХТ. Според мен е достижимо и ще се опитам да го направя. Резервоара ще го заменя с пластмасов. Намерих фирма която внася от братски Китай резервоари 5лит. от пластмаса на скромната сума от 20лв. и едни малко по големи но напълно достатъчни за мен пак на символични цени.Обема не ме притеснява.

                        Имам идея за задният калник как да го "изправя" като му запазя място и за регистрацията.Ролбари отпадат, протектори за радиатора мисля в момента защото не ми се занимава с поправки на радиатори. Правил съм го няколко пъти и не ми допада операцията

                        Обърната предница няма да търся на този етап поради факта че няма да ми трябва. Мотора така или иначе няма да мога да то натоваря на 100% от възможностите. Тази предница с която съм ще ми стигне на първо време. Ако видя че е слаба част ще мисля за подобрения но за сега остава.

                        Ако времето ми позволи да работя по мотора събота и неделя ще има и снимки.

                        Таааааа enjoy....
                        Който оцелее ще закусва!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпроси за XTZ660 Tenere

                          Само да вметна, че сменяйки колелата ще трябва или да сменяш и спирачните дискове и задният пиньон или да си купиш и тях. Освен това дисковете трябва да са в отлично състояние и на двата комплекта колела или ще се наложи да имаш и 2 комплекта накладки, които да сменяш заедно с колелата. Практиката е показала, че желанието да се правят тези смени се изпарява доста бързо и в крайна сметка се кара с таралежите по асфалта без да се ползва много предна спирачка за да не се заоблят предните ръбове на предната гума.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпроси за XTZ660 Tenere

                            Варианта със обръч и спици ?
                            Който оцелее ще закусва!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпроси за XTZ660 Tenere

                              Не разбирам въпроса. Обръч и спици може да смениш ако намериш подходящи. Аз обяснявах че ако имаш 2 комплекта гуми с джанти и решиш да ги сменяш ту едните ту другите - трябва да помислиш и за пиньони и дискове/накладки.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X