Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Щура идейка за вятър и вода

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Щура идейка за вятър и вода

    Ако модовете решат,че има зърно рационалност в тая идея,да пращат темата другаде.

    Понеже съм на вълна правене на рибарник,и понеже вчера и днес духа силен вятър,а може и от Самодивската гроздова да е било,та ми хрумна следната хрумка:

    Водоема е 50-тина квадрата, пък аз искам да гледам вътре 150-тина шараня.Требе им въздух на тея хайвани.

    Та,правим си един вертикален ветрогенератор.Нещо от този :http://greentech-bg.net/?p=3444 сорт.Вертикален,за да не се врътка насам-натам "самолетчето" и да бърка работата.
    Само че,този ветрогенератор няма да прави ток,ами ще му се монтира една тръба от главата до под водата.Тръбата е неподвижна.В нея се монтира ос тип червяк или т.нар Архимедов винт, и се захваща с лагери за главата /перките на турбината/.В горната част се извежда чучур от тръбата и от въртенето на главата се получава изкачване на водата до чучура и свободно падане после обратно във водоема.Като увлича и въздух и по този начин хайваните ще има какво да дишат.

    Вижте схемичката.
    Като екстра ще добавя ,че може да се спретне едно дървено водно колело на падащата струя,което да върти...чеверме,примерно...

    чакам доработка на идеята преди да съм се набутал да почна реализацията.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PICT0235.jpg
Прегледи:1
Размер:75.5 КБ
ID:5905884

  • #2
    От: Щура идейка за вятър и вода

    Идеята е добра, нооо... до там!

    Първо, поради сравнително ниския си кпд, подобна турбина ще има много малка мощност.
    Второ, подобен вертикален шнек, ще издига малко вода, на малка височина. (пак изключително нисък кпд)
    Трето, идеята да превърнеш енергията на вятъра в механична, после да я трансформираш в потенциална и да я ползваш отново, за превръщане в механична си е чиста загуба...

    Препоръка: ако искаш да качиш вода, достатъчно високо, за да я аерираш, то ползвай перка с верикална ос и бутална помпа.
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #3
      От: Щура идейка за вятър и вода

      Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
      Идеята е добра, нооо... до там!

      Първо, поради сравнително ниския си кпд, подобна турбина ще има много малка мощност.
      Второ, подобен вертикален шнек, ще издига малко вода, на малка височина. (пак изключително нисък кпд)
      Трето, идеята да превърнеш енергията на вятъра в механична, после да я трансформираш в потенциална и да я ползваш отново, за превръщане в механична си е чиста загуба...

      Препоръка: ако искаш да качиш вода, достатъчно високо, за да я аерираш, то ползвай перка с верикална ос и бутална помпа.
      Е,значи вертикалната ос остава.Добре.Отде да се снабдя с бутална помпа?Дай разяснение и препоръка как да я материализирам без да се влагат финикийски знаци.

      Коментар


      • #4
        От: Щура идейка за вятър и вода

        Това е една типична, традиционна бутална помпа:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5751water_pump.jpg
Прегледи:1
Размер:46.9 КБ
ID:5225940

        Мога да ти направя и чертеж, ако решиш да си я изработиш. Чстите и са елементарни и всеки стругар може да се справи.
        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

        Коментар


        • #5
          От: Щура идейка за вятър и вода

          Това ми е ясно,и аз се сетих за такава помпа.Но как ще накарам вятъра да дърпа буталото?Дай някаква примерна схема колега.

          Коментар


          • #6
            От: Щура идейка за вятър и вода

            Първоначално публикуван от Мещера Преглед на мнение
            Това ми е ясно,и аз се сетих за такава помпа.Но как ще накарам вятъра да дърпа буталото?Дай някаква примерна схема колега.
            Ти не си ли виждал стара крачна шевна машина? Сега го обърни обратно - машината с въртенето си да клати педала. А сега си представи че клатещият се педал е дръжката на помпата.

            Има го във всеки автомобилен двигател същото. Не ми идва на ум как по-просто да го обясня. Превръщането на въртеливо движение във възвратно-постъпателно не е никаква космическа технология.
            Последно редактирано от giorgio; 09-11-10, 10:17.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Щура идейка за вятър и вода

              Коляно-мотовилков механизъм.

              Във вилните зони край Бургас, е пълно с подобни въртележки, които вадят вода.

              П.П. Ако ще се хващаш да правиш подобно нещо, мога да ти направя чертежите, но освен струг, ще ти трябва и тривалова огъваща машина, за перките.
              Последно редактирано от giorgio; 09-11-10, 10:24.
              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

              Коментар


              • #8
                От: Щура идейка за вятър и вода

                Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                Коляно-мотовилков механизъм.

                Във вилните зони край Бургас, е пълно с подобни въртележки, които вадят вода.
                Да, още от времето на РСО /Татовото/.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #9
                  От: Щура идейка за вятър и вода

                  Аз пък си мисля , че за да се аерира водата по-лесно ще е да се вкара въздух във водата вместо обратното. В края на краищата така се постъпва с всеки аквариум. Механизмът - мях /ковашки/ или направо помпа от типа на крачните помпи за дюшеци закачен към същия коляновомотовилков механизъм като за помпата.
                  0888932647

                  Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                  Коментар


                  • #10
                    От: Щура идейка за вятър и вода

                    Е не ме взимайте на подбив де...

                    Въздух ще вкарвам отделно,с някой агрегат от стар хладилник.
                    А тази джаджа ще е за ефекта повече,но и да работи разбира се.И сериозно мисля да спретна едно място за чеверменце редом,с дървено колело,и хем ще върти агнето,хем ще цамбурка във водата.И по този начин като се върти постоянно колелото,няма да зеленясва водата,мисля.
                    Мъничка,идилична екосистемка...

                    Колега Джорджо,ще се радвам ако помогнеш с чертежите.Другото ще му намерим колая.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:025560071058.jpg
Прегледи:5
Размер:199.3 КБ
ID:5225957

                    Коментар


                    • #11
                      От: Щура идейка за вятър и вода

                      Колега,доста голяма бройка риби искаш да гледаш в този малък/ако може така да се каже/водоем!!До колкото си спомням на 1 дка могат дасе отглеждат до 250 риби,или ти можеш да гледаш на твоя водоем-12,5 риби
                      Колкото е по-добър джипа ти, толкова по-надалеч ще ходиш пеша за ТРАКТОР !!!!!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Щура идейка за вятър и вода

                        Аааа .... ти що не си каза от самото начало , че приоритета всъщност е чевермето???

                        Едва ли ще спреш зеленясването с повишаване на кислородното съдържание. Иначе , най-елементарната и според мен ефектна на външен вид схема , трябва да се състои от "вертикалния ветрогенератор" и водно колело като това от снимката , но работещо на обратно /движено от вятъра/ чрез зъбно колело. Ама не от новите а старовремско. Не може да не си ги виждал. Ей като тия на картинката.
                        Прикачени файлове
                        0888932647

                        Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                        Коментар


                        • #13
                          От: Щура идейка за вятър и вода

                          Като спре вятъра какво правим с чевермето?
                          Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Щура идейка за вятър и вода

                            Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
                            Като спре вятъра какво правим с чевермето?
                            Аз викам да го изядем, а? Иначе мен ако е за чеверме не ми е зор и на ръка да го въртя

                            Коментар


                            • #15
                              От: Щура идейка за вятър и вода

                              Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                              Мога да ти направя и чертеж, ако решиш да си я изработиш.
                              Аз бих желал ако е възможно да видя чертеж на такава помпа.Май има доста общо със рибарските ПВЦ помпи или бъркам ?
                              "Many men go fishing all of their lives without knowing that it is not the fish they are after."
                              "Много мъже риболовят цял живот , без да осъзнават , че не рибата е това което преследват."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X