Обява

Свий
Няма добавени обяви.

През Кения и Танзания до Занзибар - 3 част - Килиманджаро

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • През Кения и Танзания до Занзибар - 3 част - Килиманджаро

    Продължението на темата е оттук.

    Така и така бяхме в Аруша, решихме да оползотворим времето и да направим изкачване на Килиманджаро - друга моя детска мечта.

    Парка е много сериозно организиран и поддържан, със строг контрол на влизащите и изкачващите се.
    Изкачването става на два етапа - до базовия лагер и до върха на кратера. Ако искате да се качите до върха, ви трябва алпинистка екипировка и провизии за 3 дни - един ден до базовия лагер, там се преспива, на втория ден се изкачвате до горе, а вечерта се връщате обратно до базовия лагер. Едва на третия ден е връщането обратно на изхода.
    Ние решихме да отидем само до базовия лагер. Там може да се отиде за 5 часа и връщане за 4 часа, в рамките на един ден.
    Спазват се много правила. Например, без стикове - тояжки за подпиране не е разрешено. Ако нямате - има гардероб, дават се евтино под наем. В раницата трябва да имате поне 5 литра вода, пакети храна за един ден, аптечка. Контрольорите проверяват всичко.
    Ако ще се качвате до върха и носите много екипировка и провизии, всичко се претегля на кантар и се записва, за да се види какво изнасяте после - да не сте оставили боклук или оборудване...

    Ето един от входовете - Марангу.





    Преди години Килиманджаро е бил покрит с лед и сняг целогодишно. Сега шапката е изтъняла и през лятото е много малка. Ще я видите после "на живо".



    Ето основните правила



    Отпред, с червеното яке е водача ни, а се вижда и началото на пътеката, по която ще катерим цял ден. Раниците са претъпкани в началото.





    Очакват ни почти 8 км стръмно изкачване.



    Джунгла, пълна с живот и звуци отвсякъде!





    Има и много романтични места. Ако не е раницата и стръмната пътеката с темпото, което задава водача, човек може да се изтъркаля на сянка и да подремне до потока.







    Много интересни цветя - тези приличат на орхидеи.





    По пътеката има поставени каменни стъпала, за да предоствратяват ерозията от силните дъждове. Смяната на ритъма - пътека, стъпала, докарва бързо мускулна треска.





    В едната ръка водата, в другата - стика.



    Може и по половин час да се ходи, без да се види небе.



    Ето ме и мен с тоягата. По едно време ме стигна и лека чернодробна криза, но с равномерното ходене бързо преминава. Само дето раницата ми се струваше два пъти по-тежка. А аз освен моята вода и храна, носех и част от провизиите на другите.











    Местните работници помагат в изкачване багажа на алпинистите, които ще изкачват върха. По Килиманджаро е абсолютно забранено ползването на джипки, нищо, че има и по-широки черни пътища.





    Ето как върви изкачването. От 1200 метра сме вече на 2573 метра.



    Само някой тиранозавър остава да изкочи. Звуците са си същите като от Джурасик Парк.


    Има и места с по-полегата пътека, там се сещам обикновено да снимам.



    Най-сетне! базовия лагер на 2726 метра!!!





    Тук преспиват алпинистите, за да стигнат на другия ден до върха.



    Леле, че съм доволен





    Почивка, че за някои има още много път - и нагоре, и надолу.





    По-ниския кратер е наблизо, ама времето напредна и трябваше да се връщаме...



    Това цвете не разбрах как се казва





    Брадясали дървета навсякъде, много е красиво!



    Ура! Пътеката остава назад!







    Вече почти се стъмни, а ние бързаме с големи крачки, че е забранено да се движим нощем - има големи глоби!



    Изведнъжм когато се бях отчаял, че няма да видя Килиманджаро, облаците за секунди се вдигнаха, като по чудо и вулкана се показа - величествен и потаен!





    Малкият, близък връх



    Завоя, от който ни се откри гледката





    Ето го и късметлията!



    А вечерта - с тематична бира!

    Прикачени файлове
    Show must go on!
    LZ1VES

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X