Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво направих днес по Нивата..

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Какво направих днес по Нивата..

    За нищо, колега.
    Жив и здрав...

    Коментар


    • От: Какво направих днес по Нивата..

      Здравейте,
      не знам в коя тема да пиша, а не виждам смисъл да отворя нова, ако е обратното - извинете ме.

      Някъде бях чел (ако не бъркам, от Ясен), че ако се сложи класическото масло EP-90 за СК/РК/диференциали, втора скорост лека по лека изчезвала.
      Е, тъй като бях сменил всичките масла на изброените агрегати миналото лято именно с такова, на втора мога да карам, когато давам газ, но отпусна ли педала съвсем леко, веднага излиза.
      За спускане по наклони да не говорим. Трябва да държа скоростния лост и пак е зор да не изключи.
      Та, какво е решението? Ако някой е запознат какво точно се случва и защо, моля да обясни проблема, че ми е интересно (имам се за една идея технически грамотен).

      Благодаря!

      Коментар


      • От: Какво направих днес по Нивата..

        Първоначално публикуван от Fanatico Преглед на мнение
        Здравейте,
        не знам в коя тема да пиша, а не виждам смисъл да отворя нова, ако е обратното - извинете ме.

        Някъде бях чел (ако не бъркам, от Ясен), че ако се сложи класическото масло EP-90 за СК/РК/диференциали, втора скорост лека по лека изчезвала.
        Е, тъй като бях сменил всичките масла на изброените агрегати миналото лято именно с такова, на втора мога да карам, когато давам газ, но отпусна ли педала съвсем леко, веднага излиза.
        За спускане по наклони да не говорим. Трябва да държа скоростния лост и пак е зор да не изключи.
        Та, какво е решението? Ако някой е запознат какво точно се случва и защо, моля да обясни проблема, че ми е интересно (имам се за една идея технически грамотен).

        Благодаря!
        Странно ...на УАЗа не изчезва втората предавка от такова масло ...а вече 25 години кара с такова
        На нас клиренс ни трябва , не скорост

        Коментар


        • От: Какво направих днес по Нивата..

          Първоначално публикуван от Fanatico Преглед на мнение
          Здравейте,
          не знам в коя тема да пиша, а не виждам смисъл да отворя нова, ако е обратното - извинете ме.

          Някъде бях чел (ако не бъркам, от Ясен), че ако се сложи класическото масло EP-90 за СК/РК/диференциали, втора скорост лека по лека изчезвала.
          Е, тъй като бях сменил всичките масла на изброените агрегати миналото лято именно с такова, на втора мога да карам, когато давам газ, но отпусна ли педала съвсем леко, веднага излиза.
          За спускане по наклони да не говорим. Трябва да държа скоростния лост и пак е зор да не изключи.
          Та, какво е решението? Ако някой е запознат какво точно се случва и защо, моля да обясни проблема, че ми е интересно (имам се за една идея технически грамотен).

          Благодаря!
          Износена муфа,вилка или и двете.
          При мен изхвърляше 1ва при натоварване.
          Тогава смених муфа,включващата вилка и се оправи.
          Имал съм случаи ми е изхвърляла предавка и заради хлабава гайка на хвостовика-/голямата гайка на опашката на вторичния вал/......-вече взех да забравям авариите по Нивата.
          Почти нямаше място, където да не е имало нужда от ремонт-...

          Коментар


          • От: Какво направих днес по Нивата..

            Първоначално публикуван от Fanatico Преглед на мнение
            Здравейте,
            не знам в коя тема да пиша, а не виждам смисъл да отворя нова, ако е обратното - извинете ме.

            Някъде бях чел (ако не бъркам, от Ясен), че ако се сложи класическото масло EP-90 за СК/РК/диференциали, втора скорост лека по лека изчезвала.
            Е, тъй като бях сменил всичките масла на изброените агрегати миналото лято именно с такова, на втора мога да карам, когато давам газ, но отпусна ли педала съвсем леко, веднага излиза.
            За спускане по наклони да не говорим. Трябва да държа скоростния лост и пак е зор да не изключи.
            Та, какво е решението? Ако някой е запознат какво точно се случва и защо, моля да обясни проблема, че ми е интересно (имам се за една идея технически грамотен).

            Благодаря!
            От неправилно масло изчезва синхронизацията на 2 предавка. Ама ако изключва сама - не е от маслото (освен ако не е свършило преди време).

            Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
            Странно ...на УАЗа не изчезва втората предавка от такова масло ...а вече 25 години кара с такова
            УАЗ от преди 25г въобще няма синхронизатор на 2 предавка.

            Коментар


            • От: Какво направих днес по Нивата..

              Благодаря ви!
              Ще се сваля, то е ясно.
              Предполагам, че е по-добре да си оправя моята, отколкото да търся цяла употребявана кутия с неизвестна история?

              Коментар


              • От: Какво направих днес по Нивата..

                Смъкни първо гуменото каре и виж дали гайката е затегната.Ако е развита,затегни и пробвай,в 90% от случаите проблема изчезва.
                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                Коментар


                • От: Какво направих днес по Нивата..

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  От неправилно масло изчезва синхронизацията на 2 предавка. Ама ако изключва сама - не е от маслото (освен ако не е свършило преди време).



                  УАЗ от преди 25г въобще няма синхронизатор на 2 предавка.
                  И що пък точно на втора предавка изчезва синхронизацията?Другите да не се мажат отделно?

                  Проблема на втората предавка колегата Петров го е посочил.Другия проблем е недоклатеното гумено каре и от години се каня да отделя известно време да търся по каталози нещо с подобни размери и армировка подобно на тези от бмв и мерцедес, те изкарват доволно дълго с нулеви вибрации.Третия проблем е заводското "законтряне" на трите болта на капачката на лагера, там проблема се решава с изхвълряне на трите пикливи стопорни шайби,здраво стягане на болтовете с лепило и зачеканяването им.

                  Коментар


                  • От: Какво направих днес по Нивата..

                    Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                    И що пък точно на втора предавка изчезва синхронизацията?
                    Втора предавка се включва най-често в движение.

                    Ама няма проблем, ако упорстваш умират и другите синхронизаори. Впрочем втора предавка първа придобива и шум при натоварване (това при 4-степенни кутии, иначе 5-та).

                    Но на човека не му е това проблемът.

                    Коментар


                    • От: Какво направих днес по Нивата..

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Втора предавка се включва най-често в движение.
                      Това е единственото смислено обяснение, в една друга тема пак бяхме стигнали до него.Това, че се е счупила от ЕП90 не е вярно.Около десетина ниви са ми минавали през ръцете на горското, при тях се кара навсякъде с ЕП90 предимно поради финансови причини, на всяка една от тях съм отварял скоростната кутия, случвало се е да строшат и четиристепенна.В нито една от кутии проблема не е бил от масло, имаше такива с ужасни налепи,масло несменяно над 300 хиляди километра, доволно количество стружки от всякакъв метал, но в 99% от случаите причината е немърливост в завода и каране през просото от шофьора.Единствената кутия, която се повреди заради масло беше 5 степенна с пукнат картер на задния корпус и от нея източих към 200 грама масло.Моята също изкара доста години с ЕП90, сега е с репсол 75/90, единствената промяна, която наблюдавам е по-лесното превключване зимата, докато маслото още не е загряло, не съм и очаквал нещо по различно.Температурата на скоростна кутия през лятото си е същата, меря я относително точно с пипане на тръбата на скоростния лост, пластмасите на тунела не са се разтопили, шум нямаше и със старото масло, та промяна в шума не съм забелязал.Като чета отзиви по форумите оставам очарован колко хора са си поправили скоростните кутии с една смяна на масло и добавка, шумовете изчезнали, скоростите се превключвали по-плавно, разхода намалял, абе нещо като космодиск за скоростната кутия.

                      Коментар


                      • От: Какво направих днес по Нивата..

                        Отново благодаря!
                        Глася се тази или другата седмица да я започвам, че наближава сезона, доколкото важи това за Варна..
                        Извинявам се за не съвсем нужния коментар, но просто да знаете, че следя темата.

                        Коментар


                        • От: Какво направих днес по Нивата..

                          Забравих да ти напиша най-важното, ако си с 5 степенна кутия смело наливай още половин литър масло след като протече от контролната пробка.Фокуса се прави като развиеш капака на скоростния лост и сипваш през него, развиваш долните три гайки(тези които държат фланеца с по-голям диаметър), защото горните ще те вкарат в приключение.

                          Коментар


                          • От: Какво направих днес по Нивата..

                            Някъде около 2007г. кутиите са оправени, след тази година не е необходима тази операция!

                            Коментар


                            • От: Какво направих днес по Нивата..

                              Абе чак да са оправени не са, по-скоро са преработени.И при тях петата страда от лошо мазане при ниски обороти, впрочем задната също страда, но на нея не и пука особено.Едното решение е пета да се включва само над 80км/ч другото е да се кара с повече масло.Противно на всякакви теории как кутията щяла да се превърне в зъбна помпа и да изгубим 50к.с. от нея аз такъв проблем не съм имал, доста време си правих експерименти и засичах разхода с повече масло и с нормално количество,нито в динамиката, нито в разхода забелязах разлика.
                              Ако колата няма да се кара с висока скорост по асфалт най-работещото решение е 4 степенна кутия от жигули, шанса на тази кутия да надживее всичко останало по нивата е много сериозен, въпреки че от завода не са правили никакви "подобрения" по нея.Лагери задължително нови оригинални, те са наистина подобрени и за цената си са перфектни, комплекта лагери е на смешна цена сравнен с лагери за която и да е друга кутия.

                              Коментар


                              • От: Какво направих днес по Нивата..

                                Здравейте,
                                тъй като ви запознах с проблема, е редно да ви запозная и с решението, което приложихме.





                                Зегера беше счупен и тази шайба (не съм сигурен, че е точно шайба) беше изключително изядена.
                                Валовете имаха луфт. Сменихме лагерите на първичен и вторичен вал, както и семерингите.
                                Смених тампона на скоростната кутия и тампоните на раздатката - и на двата имаше по едно спукано ухо за захващането към купето. Като ги отвих, направо паднаха парченцата.
                                В последствие, от стягане, спуках още едни чисто нови тампони по същия начин.. 44лв на вятъра. Новите стегнах умерено и освен зегерката, която имаха болтовете, поставих и още една гайка за контра.
                                Вметка (ако някой се чуди по горния ред) - предното лято сменях съединител и разпробих захватите (шпилките) на скоростната и раздатъчната кутия към купето, след което поставих 10мм болтове от най-висока якост, като обхванах всяка двойка болтове с една обща планка при главите им.
                                Смених също вилката за аксиалния лагер, че едно от крачетата, с което се захваща към ябълката за да се получи лост, беше счупено.

                                Та, считам, че проблема е бил от тези два елемента от първата снимка и луфта, който отстранихме с новите лагери и замяната на гарнитурите със силикон (без тази на картера).

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X