Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

    Доста късно виждам темата, затова пиша чак сега.
    Карам жигулката с такъв модул от доста годинки, без никакъв проблем. Моя е произведен през 1987г. от ЗССУ гр.Пловдив. Името му е ЕЗМ-Т 12V, но явно през годините името на завода и изделието са се променили.
    Главния транзистор в модула е BU 323 A. Ето този http://www.alldatasheet.com/datashee...LA/BU323A.html

    Коментар


    • #32
      От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

      Две такива ретро неща дадох на Маниака М20 вчера. Ако искате - отървете го.

      Коментар


      • #33
        От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

        Ако някой се интересува от покупката на ново модулче, все още ги има в магазина за Шкода на Симеоновско шосе в София. Произведени в Г.Делчев или Петрич с черна кутийка, върху която е захванато ключето за превключване към оригиналното запалване при евентуална повреда. Цена 17.50лв. Гаранция - Франция.
        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
        Из "Златния телец"

        Коментар


        • #34
          От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

          Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
          Ако някой се интересува от покупката на ново модулче, все още ги има в магазина за Шкода на Симеоновско шосе в София. Произведени в Г.Делчев или Петрич с черна кутийка, върху която е захванато ключето за превключване към оригиналното запалване при евентуална повреда. Цена 17.50лв. Гаранция - Франция.
          Много бре колега..Аз знам, че в завода в Пловдив вървят по 15 лева.. Ще взема да накажа на едно приятелче да ми вземе ...

          Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
          Две такива ретро неща дадох на Маниака М20 вчера. Ако искате - отървете го.
          Писах му, мерси за съвета!!
          За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
          Honda Dominator 650
          088ЧЧ93979-->Борис
          0878956Ч38-->Борис

          Коментар


          • #35
            От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

            [QUOTE=Борис Хаджиценев (bob4oo);1422870]Много бре колега..Аз знам, че в завода в Пловдив вървят по 15 лева.. Ще взема да накажа на едно приятелче да ми вземе ...
            Говорите за различни устройства. Преди години съм ползвал и двете- ефектът е еднакъв, т.е. голям. Ползвал съм и едно руско, в упътването на което пишеше, че е добре да се ползва с бубина от Самара/ по- голям коеф. на трансформация/. Тази тънкост приложих към черното устройство. Ефектът от голям става огромен- искрата става синьо-лилава. Но, както се казва, пълно щастие няма. Добре е да се носи винаги ориг. бубина, защото самарската дава фира. С бубина от Самара, без ЕЗМ, запалителната с-ма не работи, т.е. работи лошо. Начинанието си заслужава на 100 процента.

            Коментар


            • #36
              От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

              Ако се разтърся в къщи,ще намеря едно две на автоелектроника Пловдив......Изключително много върши работа тоя комутатор,маха се кондензатора и съответно запалването става по-малко уязвимо,искрата като потенциал става еднаква и при ниски обороти и при високи,което с стандартна запалителна уредба не е така,което пък зависи и сумарно променя в положителна посока общо ъгъла на затворено състояние на контакта на чукчето...... Е тука ма барнахте...това ми е специалноста от средното !

              Същия комутатор съм го присаждал на опел ,както е известно там преди 90 -та година масово страдат от комутатори,които са вътре под капачката на делкото ,освен комутатора се добавя и бобина за чюкче с по-високо съпротивление...инъче прегрява транзистора на автоелектрониката....!

              А това за шкода в черна кутийка е електронен регулатор на зареждането вместо вибрационното такова...ключето е лятно зимно 13.7-14.4 волта...Пълен боклук.....Истинските са в масивен алуминиев корпус и няма опция включи/изключи

              А и за цена от 15 лв. няма да го намерите...само транзистора струваше около 20 лв....Навремето май се продаваха около 30 лв...или 70 лв....не съм сигорен но автоелектроника все още продава модули и бобини ,отивате на място и ви продават каквото искате особенно за лада !Познавам се и с двамата директори
              Последно редактирано от Roninn; 01-02-11, 07:21.
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар


              • #37
                От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

                Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                Ако се разтърся в къщи,ще намеря едно две на автоелектроника Пловдив......Изключително много върши работа тоя комутатор,маха се кондензатора и съответно запалването става по-малко уязвимо,искрата като потенциал става еднаква и при ниски обороти и при високи,което с стандартна запалителна уредба не е така,което пък зависи и сумарно променя в положителна посока общо ъгъла на затворено състояние на контакта на чукчето...... Е тука ма барнахте...това ми е специалноста от средното !

                Същия комутатор съм го присаждал на опел ,както е известно там преди 90 -та година масово страдат от комутатори,които са вътре под капачката на делкото ,освен комутатора се добавя и бобина за чюкче с по-високо съпротивление...инъче прегрява транзистора на автоелектрониката....!

                А това за шкода в черна кутийка е електронен регулатор на зареждането вместо вибрационното такова...ключето е лятно зимно 13.7-14.4 волта...Пълен боклук.....Истинските са в масивен алуминиев корпус и няма опция включи/изключи

                А и за цена от 15 лв. няма да го намерите...само транзистора струваше около 20 лв....Навремето май се продаваха около 30 лв...или 70 лв....не съм сигорен но автоелектроника все още продава модули и бобини ,отивате на място и ви продават каквото искате особенно за лада !Познавам се и с двамата директори
                Нищо против това мнение, но момчетата от магазина за Шкода са доста осведомени и могат да различат електронно реле-регулатор от електронно запалване. Друг е въпроса кой какви виждания има за външен вид и за икономия на вложени елементи/разбирай малък ламаринен радиатор и елементи със занижени характеристики/. При това, когато се пазарува на килограм цената е доста по-ниска.
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • #38
                  От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

                  Има и друг начин без електроника. Правих го преди 20 г. Иначе и аз се полакомих по електронното запалване производство на Гоце Делчев. Тогава струваше 15 лв. Не изкара много време. Тогава разпитах колегите техници колко ампера минават през чукчето. 4 ампера на чукчето и мръсни контакти и то изгаря. Намерих в службата реле с механични контакти и посребрени пъпки на което пишеше 6.3 ампера. Изпилих контактите на едно старо чукче и на тяхно място занитих и след това запоих контакти от релето. Повече нямах проблеми с чукчето.
                  На нас клиренс ни трябва , не скорост

                  Коментар


                  • #39
                    От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

                    Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                    Ако се разтърся в къщи,ще намеря едно две на автоелектроника Пловдив......Изключително много върши работа тоя комутатор,маха се кондензатора и съответно запалването става по-малко уязвимо,искрата като потенциал става еднаква и при ниски обороти и при високи,което с стандартна запалителна уредба не е така,което пък зависи и сумарно променя в положителна посока общо ъгъла на затворено състояние на контакта на чукчето...... Е тука ма барнахте...това ми е специалноста от средното !

                    Същия комутатор съм го присаждал на опел ,както е известно там преди 90 -та година масово страдат от комутатори,които са вътре под капачката на делкото ,освен комутатора се добавя и бобина за чюкче с по-високо съпротивление...инъче прегрява транзистора на автоелектрониката....!

                    А това за шкода в черна кутийка е електронен регулатор на зареждането вместо вибрационното такова...ключето е лятно зимно 13.7-14.4 волта...Пълен боклук.....Истинските са в масивен алуминиев корпус и няма опция включи/изключиА и за цена от 15 лв. няма да го намерите...само транзистора струваше около 20 лв....Навремето май се продаваха около 30 лв...или 70 лв....не съм сигорен но автоелектроника все още продава модули и бобини ,отивате на място и ви продават каквото искате особенно за лада !Познавам се и с двамата директори
                    Точно такова черно с ключе съм карал 50к км на Сузуки Кари/ става въпрос за ЕЗМ, а не за електронен РР( също съм завършил ДВГ 1986 г. ОТМТ Варна)/. С монтажа на ЕЗМ се постигат две цели:
                    1. През веригата чукче-наковалня тече ток с големина под 1 А, който управлява транзистор, яваващ се прекъсвач във първичната верига. Този ток не води до искрене в контактите.
                    2. Прекъсването на веригата с ниско напрежение чрез транзистора/ или друг електронен елемент/ става за много по-кратко време, отколкото при прекъсване с механичен контакт. Това позволява да се увеличи времето на затворено състояние на контактите, което води до формиране на по-мощно магнитно поле в първичната намотка на бубината и последващо индуциране на по-високо напрежение във вторичната намотка, т.е. ако класическа запалителна с-ма дава до 18к волта, то с ЕЗМ напрежението достига до 23к волта( според учебниците от онова време)

                    Коментар


                    • #40
                      От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

                      Първоначално публикуван от Нешо 68 Преглед на мнение
                      Точно такова черно с ключе съм карал 50к км на Сузуки Кари/ става въпрос за ЕЗМ, а не за електронен РР( също съм завършил ДВГ 1986 г. ОТМТ Варна)/. С монтажа на ЕЗМ се постигат две цели:
                      1. През веригата чукче-наковалня тече ток с големина под 1 А, който управлява транзистор, яваващ се прекъсвач във първичната верига. Този ток не води до искрене в контактите.
                      2. Прекъсването на веригата с ниско напрежение чрез транзистора/ или друг електронен елемент/ става за много по-кратко време, отколкото при прекъсване с механичен контакт. Това позволява да се увеличи времето на затворено състояние на контактите, което води до формиране на по-мощно магнитно поле в първичната намотка на бубината и последващо индуциране на по-високо напрежение във вторичната намотка, т.е. ако класическа запалителна с-ма дава до 18к волта, то с ЕЗМ напрежението достига до 23к волта( според учебниците от онова време)
                      Абсолютно вярно, само ще допълня, че токът през подвижния и неподвижния контакт е около 250 мА, в зависимост от схемата на комутатора. Не, че не може да се понижи още, но тогава контактите се зацапват, но не с нагар, ами с прах, докато така прашинките се изгарят и всичко е чук. Както почти винаги в техниката (или електротехниката в случая), всичко се крепи на компромис - този ток от 250 мА (условно) се приема за границата м/у вредния за контактите комутационен ток и съответно също вредното механично зацапване.
                      С "Фармахим" - непобедим
                      Дизел - само дънки!

                      Коментар


                      • #41
                        От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

                        Първоначално публикуван от Нешо 68 Преглед на мнение
                        2. Прекъсването на веригата с ниско напрежение чрез транзистора/ или друг електронен елемент/ става за много по-кратко време, отколкото при прекъсване с механичен контакт. Това позволява да се увеличи времето на затворено състояние на контактите, което води до формиране на по-мощно магнитно поле в първичната намотка на бубината и последващо индуциране на по-високо напрежение във вторичната намотка, т.е. ако класическа запалителна с-ма дава до 18к волта, то с ЕЗМ напрежението достига до 23к волта( според учебниците от онова време)
                        Колега,за едно и също говорим,тъй като започваш малко енцеклопедично,ще си позволя да те коригирам,прекъсването на веригата с и без електронен комутатор е началото на подаване на искрата и винаги е в един и същ момент ,а именно отварянето на чукчето.При електронния комутатор съпротивлението между емитера и колектора е много високо и затова няма инертност ,при бубина с чукче тая функция се поема от кондензатора ,той обира искренето именно при високи обороти като там липсата на кондензатор обуславя почти постоянното наличие на проводима дъга,предимството на комутатор се изразява в това че коригира проблема при който при високи обороти времето през което контакта остава затворен ,драстично намалява ,при което тока в първичната намотка не достига такива стойности както при ниски обороти .И на всичко отгорепри ЕБУ(Електронен блок за управление) искрата не гасне по бързо а напротив,гасне по бавно поради по високия ток(благодарение на по дългото време на зареждане на бубината ),и това частично води до по-добро изгаряне и съответно електрода на свеща става бял,бялокафяв.....Няма константа време на затворено състояние а се изобразява графично като ъгъл на затворено състояние на контактите.Като заговори за напрежението на вторичното на бубината със и без комутатор да ти задам един въпрос .Защо пробивното напрежение на свещите намалява с увеличаване на оборотите след като би следвало от посочената от двама ни логика то да се вдигне.....!

                        А и за тока през чукчето е под 0.5 А със сигорност заради тока на самопочистване както е писал колегата но не е 1 ампер и не това е причината за искренето.Причината за липсата на искрене е високото съпротивление на емитер-колектор ! А инъче с 100 милиампера мога да ти покажа дъга

                        Така го написах но с прости думи да го кажа ,след като чукчето отвори и бубината изпразни заряда си образно казано,бубината чака отново чукчето да затвори и да я зареди за следващия залп.....да обаче при високи обороти пълненето става вече за кратко време докъто комутатора след като изпразни заряда не чака чукчето да затвори а си затваря сам и чака само командата от чукчето за залп !
                        Последно редактирано от Roninn; 01-02-11, 22:50.
                        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                        Анатолий Пейчинов o8875о9815
                        https://dvrbg.com/

                        Коментар


                        • #42
                          От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Ми, 2N3055 е 2 кинта. Радиатор за него - вероятно още 5-6. Ма не е правилно.
                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Да, ама трябва да е PNP и за доста по-високо напрежение. Иначе, освен транзистор, схемата завъжда и други детайли.
                          Транзисторът трябва да е NPN или N канален IGBT, за поне 300 - 400V.
                          При някои от тия запалвания кондензаторът е вграден в него. Не се лъжете, че след като се разкача фабричният, схемата работи без кондензатор.
                          Не чета коментари и не отговарям на такива.

                          И коментаторите...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

                            Стига сте се лъгали, ами вървете да помогнете на човека.

                            http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=111999
                            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                            Коментар


                            • #44
                              От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

                              Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                              Транзисторът трябва да е NPN или N канален IGBT, за поне 300 - 400V.
                              При някои от тия запалвания кондензаторът е вграден в него. Не се лъжете, че след като се разкача фабричният, схемата работи без кондензатор.
                              Да! Точно така! Кондензатора е вътре в кутийката-0.22мF. Образува се паралелен трептящ кръг (бобина и кондензатор), и не е един, а множество от разряди. Без кондензатор, искрата е мижава. А понякога, въобще я няма.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Контактно-транзисторно запалване за класиката 2121

                                Транзистора не е 2N3055.Мисля че е PNP и е от рода на KDU или КТ......за работа с много високи напрежения.....Като го изровя ще ви го покажа как е изпълнено !
                                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                                https://dvrbg.com/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X