Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

    Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
    Какво ще стане ако си направите омлет е леко стари яйца и пийнете леко старо млекце?Шансовете да се окька някой са по-големи нали?

    Голяма дискусия- стара гума е на +- 3 години,опасна гума е над 5-6,гума на 10 години е антика па ако ще сьс свинска мас да са намазани и да са дьржани под леглото на детето.И тук важи вече правилото на омлета-шанса или % омазване при каране с такива гуми.
    Неуместни сравнения. `Що не сравняваш млада шира с отлежало вино или пресен "самогон" с 12-годишно уиски ?

    Първоначално публикуван от suzuki team Преглед на мнение
    А дали се сети,че по важния фактор е възраста,а не километрите!Щото при мене гума на два сезона(без значение зимна или лятна) е на поне 140 000км!Какво стана с километрите до които се карала видинката!
    Такива легенди сме чели достатъчно из форума, благодаря. 400 км пробег всеки божи ден (няма събота, няма неделя) = мечтата на ТИР-аджията или бакшиша, ама трудно става по нашите пътища Като построи Боко магистралите, тогава ще звучи по-правдоподобно.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #77
      От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

      И к'во стана сега - във форума с най-големите бизнесмени, дето в други теми се напъват кой колко милиона оборот - същите не си купуват гуми ами карат с видинки и други галоши ! Модератора - със 17 - годишни ...... Две предни нови, задна лева 10 - годишна, задна десна 8 - нов внос. Не е лошо като се изхвърляте по други теми, а в такива като тази да си признавате истинската същност. Не дай боже да се случи нещо на детето ми от такъв бизнесмен, ще му навра и 4 - те гуми там дето им е мястото !

      п.п. Миналата година купувай ки си 4 нови 13-ки за фиат пунто 94 набор, за 240 лв с ДДС, който след това подарих на баща ми, гумаджията ми каза че съм луд на тая кола да купувам нови гуми. Много прост народ сме, много .................
      2018 KIA Sportage 1.6T AWD GT Line
      2007 AUDI A6 3.0TDI S-Line Quattro
      2007 HOMDA FMX 650

      Коментар


      • #78
        От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

        Първоначално публикуван от shavo Преглед на мнение
        И к'во стана сега - във форума с най-големите бизнесмени, дето в други теми се напъват кой колко милиона оборот - същите не си купуват гуми ами карат с видинки и други галоши ! Модератора - със 17 - годишни ...... Две предни нови, задна лева 10 - годишна, задна десна 8 - нов внос. Не е лошо като се изхвърляте по други теми, а в такива като тази да си признавате истинската същност. Не дай боже да се случи нещо на детето ми от такъв бизнесмен, ще му навра и 4 - те гуми там дето им е мястото !

        п.п. Миналата година купувай ки си 4 нови 13-ки за фиат пунто 94 набор, за 240 лв с ДДС, който след това подарих на баща ми, гумаджията ми каза че съм луд на тая кола да купувам нови гуми. Много прост народ сме, много .................
        Другарю, на мойто возило една гума е 240 лв. и не мисля да изхвърля 4 бр. такива на 18 000 км., защото били станали на 3 години. Пък ако знаеш колко повЕрвАх на анкетата - че всички тук карат по две години и хвърлят гумите... Виж какви екзепляри се продават в раздел "купувам-продавам" - точно толкова повярвах, колкото и в оная анкета "давал ли сте рушвет на катаджия" - оказа се, че само аз, видиш ли съм бил давал
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #79
          От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

          Другарю /обръщението е предполагам лош твой навик от едно време с видинките /, аз не гледам анкетата, а коментарите и като цяло манталитета. 240лв на гума е изцяло твой проблем и предполагам си си направил сметката като си си купувал "возилото". Или то е само за гъзария ? Щото аз купувам на 3 возила гуми и са пак толкова, ама не се оплаквам, върша си работа с тях.
          2018 KIA Sportage 1.6T AWD GT Line
          2007 AUDI A6 3.0TDI S-Line Quattro
          2007 HOMDA FMX 650

          Коментар


          • #80
            От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

            Всеки има право да кара с каквито гуми смята за редно. Има си регулация и тя трябва да се спазва: 1.6 мм протектор. Зимни, летни, всесезонни - няма значение.
            От там насетне всеки си има глава на раменете и си прави сметка. За някои възрастта на гумата е важна, за други - километрите. Някои карат с всесезонни, други карат зимата с МТ.
            "Въпрос на вкус" - казало кучето преди да се оближе под опашката.
            Аз тази зима карах с гуми 2011-та след като пенсионирах по принуда едни 2008-ма, но не заради възрастта, не и заради протектора - имаха си достатъчно, просто не държаха. В същото време на леката кола имам 2 гуми 2003-та и 2 гуми 2007-ма, които и тази зима си държаха достатъчно добре на сняг. Мога да ги пенсионирам тези 2-те от 2003-та, но кому е нужно? На производителите на гуми? На екологията? На този дето заплашва да навира гуми "където трябва"?
            Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

            Коментар


            • #81
              От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

              Според мен, понятието стара гума, някак не ми звучи.....Какво е стара гума??
              Според мен, няма стара гума, има гума, която е загубила своите качества, по ред причини, километри, години и т.н.
              И не може да изпълнява задачата/предназначението, за коя/е-то е създадена....
              Защото стара гума, можете да кажете на гума от 2011, 2010, 2009 и от 1995-та...А те се различават, по една или друга причина, всяка, с всяка..
              Всеки знае, че може да сложи гума от 1900-ната година, ще я сложи, ще я надуе, ще потегли даже, но друг е въпросът, какво сцепление и как ще се държи гумата на пътя, може да се разбортирова в движение и тем подобни лошотии
              Последно редактирано от Борис Хаджиценев (bob4oo); 24-04-12, 00:12.
              За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
              Honda Dominator 650
              088ЧЧ93979-->Борис
              0878956Ч38-->Борис

              Коментар


              • #82
                От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                Кому е нужно да карам с 25 покрай децка градина,що пьк да не фуча сьс 100?

                Що ли след като производителите казват,че стара гума е тая над 5 годинки аз да не карам 15 годишна щото никой не ме проверява?Що ли Москвич дванайстак ще е на улицата като е минал преглед без проблем с гуми на 12 години?И що пьк това нещо да не се качи и на магистралата и да пердаши с колкото може?Що пьк не........

                Що ли да не ви снимам какви гуми ще изхвьрля като се пребера?И годината си им пише,и грайфера ще им премеря ако трябва за снимката,и пример ще дам,че тук мина ли проверка за газове не им дреме за друго.Що ли пьк на мен ми дреме дали след тестове такава гума се води стара и опасна и детето ми е вьтре в колата?

                Темата е коя гума е стара,а не колко може да се кара стара гума.Може с над 220 да се кара оригинален Мишелин произведен в края на 1998.Може ма да е 2 сутринта и да сьм сам в колата за проба,то може и на обяд сьс семейството вьтре ма сьвсем тьпо ми се вижда това.

                А може и да си купя гуми намалени на 520 с доставката от оригинални 900 и нещо щото производителите са бальци и не знаят,че тия гиму дьржат по десетина двайсе години,а тьрговците пьк не м дреме дали ще я прьсна с 200.И защо ги намалили?Ми били малко под 3 години,а жената се стяга да не сьм взел боклуци някакви.Боклуци са,дьржат до 300 км/ч и ако ги подкараш някьде там може и да направят проблем ма трябва да му изкьртя и ограничителя,че няма да ги вдигне тия.
                е те това се наложи да обясня на жената и ме разбра,обяснете ми какво да и кажа като чета как се карат гуми на по 15 години аз защо давам тия пари и си играя да сменям.Аз ли сьм сбьрка или стара гума е тая на гьрбавия Москвич,а дванайстака си е в модата все още?
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #83
                  От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                  Benz, много се палиш. Недей така. Никой в темата не е писал за минаване със 100 покрай детска градина, особено пък с москвич. Пък и какво общо в тази ситуация има възрастта на гумите?
                  С 220 може да се кара на магистралите в Германия. Тук в БГ не може.
                  Не се ядосвай, а вместо да ги хвърляш тия чисто нови гуми с неизносен протектор, организирай ги към БГ. Даже и бизнес може да направиш, ако и други в USA правят като теб Тук ще им се радваме много.

                  П.П. С над 220 в града се убиват предимно 18-25 годишни младежи, на които тати им е купил "бегачка". Обикновено са с нови гуми "пистарки". Но това е много тъжна тема, макар и друга.
                  Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                    Спокойно ! Скоро очаквайте кампания колко опасни са колите над 5 години Как така BENZBOSS ще ми се вози на някакви "архивни" "Мерцедеси" по над 10-години ?!! Ми, че той ако е самоубиец, банкерите, производителите на автомобили и лизингодателите да не са длъжни да го търпят по пътищата, я ? Я, да се насмита там и да скача в нов Great Wall или Dacia на цената на три стари S-Klasse, да взима кредит, да си залага къщата, жената и децата, ако иска да има кола, пък ако не иска - да ходи пеш !!!
                    Защото това с гумите е само началото, очаквайте продължение
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #85
                      От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                      Гумата я купувам с дадени показатели - скорост,натоварване,износване.......които важат за нормална гума,а не за 10 годишна такава.Грайфера не играе там ни на скоростта ни на натоварването ни на износването,не го бьркат годините.Казано е обаче какво става с 10 годишна гума нали и каучука и на какво ще заприлича ако го подкарам по писаните му показатели.Е по тая причина е половин цена гума на 3 години,чукаш си главата сам след петата и си правиш сметка как да я караш щяото е вече стара.Нали това е темата?
                      и сьвсем мои прилича на ненормално каране това сьс старите гуми,сьщото като минаването покрай децка градина.

                      А иначе по вьпроса за годините на колите си е верно,моите са на вьзраст на която се налага смяна на окачването,обикновенно сменям предница,спирачна система,кьде какво мьрда по управление и карам на големите вьзможно най-големите валяци които предницата сьбира.Това щото е по-скапана от една Дачия на 7 години с оригиналните си гуми.



                      Темата е коя гума е стара,а не колко ми е акьла на мен обаче.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #86
                        От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                        Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                        Казано е обаче какво става с 10 годишна гума нали и каучука и на какво ще заприлича ако го подкарам по писаните му показатели.Е по тая причина е половин цена гума на 3 години,чукаш си главата сам след петата и си правиш сметка как да я караш щяото е вече стара.Нали това е темата?
                        ...
                        Темата е коя гума е стара,а не колко ми е акьла на мен обаче.
                        "Казано е обаче...." - това е въпросът - от кого е казано и кога са започнали да го твърдят това ? По-горе пуснах линк - кампанията започва 2003 г. Над 150 години производство на гуми за автомобили, изведнъж науката стигна до гениалното откритие, че срокът на годност е 3 години ? И, както много хора писаха тук, от гума до гума има разлика. Имах през 1997-98 г. Lancia Thema 1987 г. с "Firestone Firehawk"... на същата възраст - е, нЕма такива гуми, ама откраднаха колата заедно с тях от охраняемия паркинг, където нощуваше . Естествено, че за такова време "видинки" ще се разпаднат на черен прах, а разните "Дебици" и др. ще се напукат и изкривят.
                        И защо се карат регенерати и то от ТИР-ове, автобуси и т.н. ?
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • #87
                          От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                          Ми казано е според когото трябва,аз ако чакам да го усетя дебелия.......ми се наложи да сменя 4 Мишелинки на по 6 години щото жената прьсна една с около 130 на магистралата,гума без да е натискана,без да е удряна,тротоар не е виждала.Оригинална джанта с оригинален размер и нормално напомпана,грайфера преди марките за износване.

                          И като се огледам гледам да гледам в правилната посока,а не какви Видинки е хвьрлял баща мимна полскиячфият и как като вдигна 160 по магистралата от Варна кьм Девня и беше голям кеф и още го помня,а е било преди повече от 30 години.

                          Натоварена колата ми е около 2.5 тона,иска си гима с определени показатели и гледам да стоя в модата щото от скромния ми опит и тате може и бате може ма козата си иска прьч.И говоря за Мишелин,Гуд Иьр подкарах щото не им издьржах на цената,малко да мрьднат и минават на малкия в който децата не се качват и купувам нови Мишки.

                          Аз казвам,че се прьскат,и жената го казва,производителите го казват,а и тия които ги продават.Аптекаря на ьгьла не сьм го питал както и ТИРаджията кото ако ми паднат нови или регенерат ще скочи на регенерата.А в коя нормална дьржава мога да карам регенерат по магистрала и защо?
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #88
                            От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                            В някои държави проверяват гумите при Годишния технически преглед, а и повечето хора с "млади" автомобили ги пускат на сервиз за проверка веднъж годишно, така че няма нужда да го пише специално в инструкциите за самия автомобил.
                            Самия закон там определя допустимото износване на гумата, примерно минимум 1.6мм дълбочина на грайфера на поне 75% от цялата площ. Гледат да няма "цицини", да несе виждат основата с конците и подобни.
                            За регенерирани гуми също си имат законови разпоредби, най-вече трябва да е маркирано на самата гума че е такава.


                            На практика няма необходимост за нарочно определяне колко стара гума е годна и колко не е, просто защото не са много автомобилите които си седят на трупчета с години. Който си ги кара ще му се износват грайферите и по това ще си личи, нали. Предполагам с увеличаването на "дамските" автомобили дето "дамите" си ги карат само колкото да си напазаруват, вече има и гуми дето не се износват по мъжки и се налага някакъв контрол където се взема предвид само възрастта на гумата.


                            Средно за да се износи една гума трябва да я карате над 1000км на месец. Ако се кара по-малко от това, е желателно да се проверява гумата за "остаряване".


                            Не знам да има "научно доказан" тест за годност колко години държи една гума, като някакъв общ стандарт.


                            Напоследък самите производители дават препоръка да се сменят гумите на 6г, дори да са видимо годни за каране, все пак има остаряване на материала и по-голям шанс за спукване по време на път. Идеята с шестте години е от това, че повечето производители дават 5г гаранция, което естествено не значи че гумата ще се спраска на следващия ден, затова им дават още една година "годност". От там нататък е на късмет. Някои производители споменават 10г, може би просто си хвалят гумите )))


                            Всяка гума има индикатор от за седмица и година на прозводство, примерно 375 значи 37-ма седмица на 1995г, 1204 значи 12-та седмица на 2004. Ако ви продадат някоя антика и случайно ви се наложи да проверите, разликата между гуми произвеждани 1980-те и 1990-те години е в присъствието на един триъгълник след номера, който зпочва да се добавя в началото на 1990-те години (иначе номера е същия с 1980-те)


                            Причината за остаряването на гумите е чиста химия и си е съвсем реален факт. С времето гумите губят еластичност и стават чупливи, по следните причини:


                            - светлината (ако стоят) и топлината (в движение) продължават процеса на вулканзация в гумения материал ;
                            - кислорода във въздуха кара полимерните връзки в гумата да се съединяват и това втвърдява гумата, както и прави по-хлабаво захващането между гума и джанта ;
                            - мокренето на колелата води до навлизане на влага, която компрометира спояването гума-стомана. Освен това ако самият въздух с който си помпате гумата е по-влажен, това също води до постепенно намаляване на здравината на гумите.


                            Влошаването на гумата се забелязва с просто око, хубаво е да се проверяват особено резервните гуми, които често си стоят непипани дълго време. Цепнатини, пукнатини по страничната стена или "цицини" означава че е време за нова гума. Но все пак имайте предвид че и без такива признаци гумата може да е станала лесна за пукане, дори да не й личи. Всеки да си решава какъв шанс иска да поема.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                              Ти явно не се занимаваш с продажба на стари гуми........хихихихи

                              А ТИРовете защо карат регенерат?И тия парчета дето ги обикалям на магистралата са от нови гуми повечето щото регенерата дьржи повечко нали.

                              Майтап да става,няма да питам кой трябва да проведе тестове и кой какво го интересува.Тук интернет гумаджията си ги прави тестовете,има си ревюта на дадени гуми,а вече кой на какво вярва е друга бира.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар


                              • #90
                                От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                                ... изведнъж науката стигна до гениалното откритие...
                                Ъхъм!

                                През 83-та взех книжка и до този момент нямам беля по моя вина. Още по-малко заради стари гуми. Нови гуми съм си купувал веднъж или два пъти. Оцелял съм някак от немския кашон до двутонния сандък сега все със стари . Може би защото съм знаел винаги какво карам и колко си може то, че и аз. Или просто не ми е дошло времето, знам ли.

                                Не е лошо да се разчита на хубава нова гума, но по-важно е да се внимава за "динени кори" по пътя.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X