Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Манастир Света Петка край Асеновград

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Манастир Света Петка край Асеновград

    http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=630647
    http://bnt.bg/bg/news/view/37990/poj...etka_muldavska

    Това е любимия ми манастир , уникално място .
    Много кофти ми стана, като чух по радиото за пожара. Утре ще се опитам да отделя време да се кача до горе, ще се опитам да разбера с каво можем да се помогне за реставрацията.
    Сигурно ще имат нужда от помощ за рзчистване на отломките .
    Пътя до горе е за джип , може и с прежалена лека кола като събера информация ще пиша пак .
    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

  • #2
    От: Манастир Света Петка край Асеновград

    Днес се качихме до манастира , картинката не е приятна изгорял е половината манастир. За щастие пожара се е запалил рано преди да си легнат хората и няма жертви .
    Майка Юлита игуменката на манастира ни посрещна ведро, разведе ни из манастира и ни разказа подробно историята му. Изключителен човек е Юлита, рядко се среща толкова образовна и ведра жена изцяло отдадена да служи на бога .
    За момента отломките още тлеят и докато не изстине всичко горе ще дежури една пожарна и няколко пожарникаря , от енергото са спряли тока и няма да го пуснат скоро , понеже пожарникарите не са съгласни да се пусне по сегашната инсталация и с право. Дано успеят да си издействат поне някаква времянка с няколко разклонителя, че в момента са на полеви условия. Изгорели са помещенията в които е живял персонала заедно с цялата покъщнина хладилник печка и др. Аз имам излишен газов котлон и тези дни ще го кача горе , но нямам свободна бутилка ,ако някай има излишна ще помогне много. Също така и някой, ако има излишен хладилник, който работи и евентуално някаква готварска печка .
    На 14 е Петковден празника на манастира , ако до петък отломиките изгаснат и от пожарната дадат разрешение може да се организира едно почистване за събота и неделя, по-късно или утре ще кача снимки и подробности.
    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

    Коментар


    • #3
      От: Манастир Света Петка край Асеновград

      Краси на газ или на ток да е готварската печка?
      Звънни ми че жена ми изпра телефона и всичките номера ми изчезнаха.
      Със себе си съм имал повече проблеми,
      отколкото с всеки друг човек. Нямам по голям враг от самия себе си!!!!!!
      Да изградим Параклис: www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=113508

      Коментар


      • #4
        От: Манастир Света Петка край Асеновград

        И на мен ми е любим този манастир и ще помогна с каквото мога ...
        Предлагам, като начало да се включим с разчистване и поправяне на пътя до манастира ( до колкото е възможно ), за да се олеснят последващи действия. А що се отнася до уреди от първа необходимост мисля, че също мога да помогна с някои нещица. Като организираш ходене моля те, обади ми се 0897 884 885 Петър.
        www.4x4Trips.bg

        Коментар


        • #5
          От: Манастир Света Петка край Асеновград

          Пътя е в добро състояние вчера се качих само на задно без проблеми , очаквах да е по-зле . Почти всяка не съвсем ниска кола може да се качи до горе, ако се кара внимателно.
          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

          Коментар


          • #6
            От: Манастир Света Петка край Асеновград

            Здравейте приятели. И аз да споделя впечатления. Този манастир притежава наистина богата история и мястото на което се намира предразполага към душевен покой. Игуменката е страхотна жена и човек би научил много от нея не само за манастира, но и за общуването с Бога. За съжаление след пожара отпред фасадата е жалка картинка и честно казано на мен не ми се вярва, че държавата или църквата ще помогнат за възстановяването. Игуменката също разчита на добрата воля и ентусиазма на хора, като всички вас в този форум. За щастие църквата и скривалището на Васил Левски са спасени.
            Ето малко снимки.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG047.jpg
Прегледи:1
Размер:164.2 КБ
ID:5216336Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG048.jpg
Прегледи:1
Размер:166.3 КБ
ID:5216337Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG049.jpg
Прегледи:1
Размер:108.9 КБ
ID:5216338
            0899 48 65 96

            Коментар


            • #7
              От: Манастир Света Петка край Асеновград

              Вчера за първи път посетих този манастир и въпреки отломките причинени от пожара, там все още беше тихо, споконо и красиво. За това спокойствие допринесе и Игуменката - много ведра жена. Включвам се със 2 ръце и ще съм там събота и неделя, нека повече хора да помогнем този манастир да стане отново онова приказно място, което е било преди пожара

              Коментар


              • #8
                От: Манастир Света Петка край Асеновград

                Вече имаме зелена светлина от пожарната за разчистване.
                Организираме се за събота сутрин и всеки е добре дошъл.


                Разчистването ще започне със събаряне на тези комини и всичко, което се клати около тях .



                След това предимно ще се разчистват отломки от пръст и камъни .

                Главната цел е да се обезопаси сградата и да се разчисти входа на манастира за празника в четвъртък . Всичко останало, което свършим е бонус
                И един интересен факт

                този кръст е дървен от вътре

                стоял е над тази икона и дори не е опушен, Майка Юлита каза че господ си пази своето .
                0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                Коментар


                • #9
                  От: Манастир Света Петка край Асеновград

                  Колеги, аз мисля че ще ни трябва малък багер и камион, иначе едва ли ще успем да помогнем с две ръце като гледам колко големи камъни има иначе съм за.....

                  Коментар


                  • #10
                    От: Манастир Света Петка край Асеновград

                    Наистина уникален манастир. Иска се обаче техника за разчистване, спазване на определени процедури, за да не стане някоя беля. Вероятно вече е уговорено фирма да започне разчистването, превоза и изхвърлянето на отпадъци. Ако имате желание, мога да говоря с дядо Николай и да го попитам. Ако кажете ще организирам и среща за да споделим нашите виждания. Мащабите обаче са сериозни. Искат се мнооого средства, но пък след грубите дейности, ще дойдат и по-малките. Там вече ще има нужда от патриоти и работари.
                    Няма безнадежни ситуации; има единствено хора, които гледат безнадежно на тях.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Манастир Света Петка край Асеновград

                      Колега @bgbul, трудно ми е да се сдържа и късам сенджира без много обяснения! Едва ли е необходимо да развивам тезата, че всичко в България е така и чака да му дойде реда за да бъде осъвременено. Никой не е толкова тъп, че да не се сети защо всичките манастири са се певърнали в атракциони, че да спечелят някой лев за да се самоиздържат някакси. Коментара ти е толкова излишен в този контекст, че повече няма на къде. Ако милееш за Българското ще се явиш там с каквото имаш в гаража и няма да се обаждаш много. Ако не си се обидил - заповядай! Ще има организация и групата от Пловдив ще се включи с каквото може!
                      Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                      Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Манастир Света Петка край Асеновград

                        И аз мисля да присъствам,въпреки,че смятам, че нашата помощ ще е твърде недостатъчна,имайки предвид какви финансови средства са нужни. Подкрепям начинанието на групата.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Манастир Света Петка край Асеновград

                          Колега BGBUL за стареене на материала и отслабване на диелектричната якост на изолаторите било то и текстилни не е виновна само експлоатацията им . Мога да те уверя, че в този манастир не могат да си позволят да се отопляват на електричество .
                          Искам да ви припомня , че целта на почистването за събота не е да премахнем всички отломки, а да обезопасим сградата и да освободим входа към манастира за празника му в четвъртък . Всичко друго , което успеем да свършим е добре дошло .
                          Ще се опитаме да прекараме временна ел. инсталация до западното крило, Станко обеща да донесе хладилник и някои други неща с които да осигорим малко по-леко пребиваване на хората в манастира.
                          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                          Коментар


                          • #14
                            От: Манастир Света Петка край Асеновград

                            И аз не съм от най-вярващите и няма да отида там заради църквата, ще отида там заради българското и заради спокойствието което цари там. Книгите са си заминали, тъжно е, но поне можем да запазим малкото което е останало от нашата история, защото имах честа да чуя историята на манастира и неволите му през годините. Бъдете патриоти.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Манастир Света Петка край Асеновград

                              Малко снимки
                              Прикачени файлове

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X