Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фотоволтаични системи, размишления по темата....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

    Няма да има синхронизация с мрежата, инвертор 12/220 и хладилника постоянно в него,осветлението ми е 12в , акумулатор може да сложа някакъв само да обира пиковете .
    Паралелно с панела ще се свърже захранване 220- 12 , което го имам за осветлението, но ще е настроено на малко по-ниско напрежение от контролера на панела, така че щом не стига слънцето товара поема захранването през мрежата .
    Опита ще е с изследователска цел с един или два 100 ватови панели, понеже няма изплащане. Очакваната икономия е макс 10-20 ст на ден .
    Главната цел е за използване и за къмпинг.
    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

    Коментар


    • #32
      От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

      Изгради я на модулен принцип с grid tie inveter (P= 350 W, Uinp = 28-52 V dc; или P = 500 W), без акумулатори, свързана с енергийната мрежа, консумирай на място тази електроенергия чрез умно управление на енергийните потоци без тя да достига до електронния електромер. Щом се справяш с Нивата, то за теб тази фотолтаична система ще бъде развлечение тип ЛЕГО.
      Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

      Коментар


      • #33
        От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

        Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
        Освен казаните горе аргументи "против" има и други. Тази седмица при обсъждане на топлинни и енергийни системи на панаира в Пловдив,специалисти от водещи в областта фирми беше изказано мнението,че климата в България не е подходящ за фотоволтаици поради факта,че високите летни температури качват температурата на панелите доволно много и КПД-то им пада драстично (над 40 тмп.гр.),което абсолютно обезсмисля ползването им за половината година. На запад решение има-с монтиране на съответните чилъри...,но инвестицията става сериозна. Говорим за промишлени системи,а не за 1,или 2 панела по 160 W за домашни цели,където пък парите изобщо не се вързват.
        без да съм специалист, това не го разбирам пък въобще...
        за промишлени/комерсиални цели май тук не е това темата..
        защо ли: всяка 2-ра къща в Южна Германия (особено от по-новите) е с панели на покривите - ако не целия - половината... не само 1-2 панела за по 160 W
        aкo няма изгода или е само за 10 години - няма да се занимават...
        пък и тока го намалиха от 01.01...
        сега пък слънцето много печало - ама нали тва е идеята?
        някой спомена - за колите някои колко инвестирали и сравненията с къщите...
        хм, така и не разбрах, или не видях инфо и точна калкулация, ако съм пропуснал
        моля да ме поправите:
        за 100 м2 на покрива - каква инвестиция е необходима за модерна система
        какъв е прихода за 10-20-30 г...

        Първоначално публикуван от krasivl Преглед на мнение
        Да колега набил съм доста,не съм ги пропил изиграл загубил.За 5KW. няма ли да се вместим в 10000лв.
        ...и така за 5 kW - 10 бона в лева, стигат или не?
        ами еко-меко? та това е най- (стария, неограничен изчточник на енергия, съответно и за в бъдеще)...
        не споменавам за "програми" на правителствено или общинско ниво - щото ако има такива, то е ясно как
        и защо ще "функционират"/или по-скоро няма...
        ами европейските проекти... или и тук, на местно ниво е същия батак...
        Последно редактирано от ivied; 19-02-15, 13:16. Причина: 5 kW - 10 000 лв.

        Коментар


        • #34
          От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

          Един доста глупав въпрос.

          Амперите които изразходвам след инвертора, върху 220 волта ли да ги смятам?
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • #35
            От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

            Не! Смятай ги върху волтажа на акумулаторите.
            088пет722пет99
            http://www.hydropompi.com/

            Коментар


            • #36
              От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

              Мерси, Круме!
              Обмислям да мина на 12 волтова система.
              Контролера, така или иначе автоматично ги разпознава.
              Ще трябва да сменя инвертора.
              Но ще имам по-голям капацитет като амперчасове.
              Нямам толкова големи консуматори, та да оправдават 24 волтова система.
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • #37
                От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                Да де,ама ако имаш консумация от примерно 100 вата,на 24в. ще е 4.2 ампера,а на 12в. ще е над 8ампера.Аз бих предпочел 24 пред 12 волтова система.А и там ще имаш големи загуби от панелите(нали са по-големи от 170вата)!?

                Откъде ще ти дойде по-големия капацитет като ампери,че нещо не стоплям?
                088пет722пет99
                http://www.hydropompi.com/

                Коментар


                • #38
                  От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                  2Х240 са.
                  Значи, отказА ме.
                  За това не бях помислил...

                  ПП: два акумулатора по 115 ампера на 12 волтова връзка...
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                    Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                    Значи, отказА ме.
                    Е,свърших една полезна работа днес!!!
                    088пет722пет99
                    http://www.hydropompi.com/

                    Коментар


                    • #40
                      От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                      Е добре де.
                      Имам да речем 4 ампера на 24 волта, ама имам само 115 амперчаса така вързани.
                      Ако ги вържа успоредно, не би ли следвало да имам двоен капацитет?

                      Или викаш при двойно ампери консумация, се тая?
                      Баси, много съм бос в тоците!
                      Не ме е срам да си призная.
                      Затова питам.
                      Your conscience is all you can take to your grave.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                        Няма нищо срамно че питаш.И аз хабер си нямах,докато не монтирах компресорен хладилник(220в) в кемпера! И се започна-панел,инвертор и няколко съсипани акумулатора,докато не сложих ампер-клещите и ми стана лошо-7.8-8.2 ампера консумация от хладилника. И с малко питане и четене,стигнах до извода че панела ми е малък(150w). Та сега ще монтирам още два,за да си вържа гащите. Ако сега трябваше да си купувам всичко това(инвертор-контролер-панели)щеше да е на 24волта.И панелите са по евтини,и нямаше да оставам без ток на третия ден.
                        088пет722пет99
                        http://www.hydropompi.com/

                        Коментар


                        • #42
                          От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                          Като си помисля с тия разходи по разни инсталации, ако ги разпръсна във времето като бензин за генераторчето, ще свети всяка вечер като елха.
                          Ама, на...
                          Your conscience is all you can take to your grave.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                            Цената мисля, че излизаше грубо 3-4-5лв за 1W на фотоволтаика - като включим панела, акумулатори и инвертор.
                            т.е 1kW - 3-5000 лв.
                            Генератора мисля че беше - 2-3 лв за 1kWh - само като гориво.
                            След 1500 часа употреба - фотоволтаика ти излиза на далавера спрямо генератора. Една седмица е 168 часа общо. Средногодишните слънчеви часове за България са около 2100-2400 (макс. 4000-4500).
                            1 кW/h от ЧЕЗ/ЕОН/... е около 0.2 лв.
                            Т.е далаверата ти спрямо тях започва някъде след поне 15-20000 часа употреба. Тук не включваме консуматива акумулатори. Може да приемем грубо че 7-10 години е избиването на инвестицията, без да отчитаме ежегодното нарастване на цената на тока с 10%, и подръжката и консумативите на фотоволтаика.

                            За собствена употреба , фотоволтаика се смята малко по-различно от този за паркове и продажба на тока.
                            Хубаво е че може да се направи модулно като започнеш с по-малки мощности и да добавяш постепенно докато достигнеш оптимална обща мощност. В началото необходимата мощност ще я допълваш от мрежата, а след това от мрежата ще обираш основно пиковете и продължителните периоди без слънце. Бонус ще имаш солидна UPS система от цялата работа, и няма да те притеснява спиране на тока за по-малко от 1 денонощие.

                            Тези дни ще се опитам да направя една груба сметка , при приблизителни текущи цени, и ще видим какво ще излезе.
                            Начални условия :
                            Средна денонощна консумация 10-15кWh (300-450кWh месечно- 60-90лв. сметка ).
                            Ще търсим максимално бързо избиване на инвестицията.
                            Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                              Аз ще ги сменя и този път акумулаторите.
                              Но се замислям да си монтирам пак ветрогенератора и да направя системата хибридна.
                              Но съм решен, както казват братлетата, да следя зорко какво влиза и излиза като заряд-разряд.
                              Няма да разчитам на контролера.
                              Проблемът е, че мониторите ми се виждат ужасно скъпи.
                              Your conscience is all you can take to your grave.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                                Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                                Проблемът е, че мониторите ми се виждат ужасно скъпи.
                                А акумулаторите?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X