Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

    Върнах няколко страници назад и четох за какво става на въпрос. Може и нещо да съм пропуснал и недоразбрал за което се извинявам предварително.
    Стомана 56CrMnVn7 предварително подобрена. Грубо фрезоване на детайла и оставяне на прибавки за окончателно фрезоване и шлифоване-ако има. Вкарване в термичното за закаляване 41-48HRC.
    Операцията с рязането може да бъде преместена преди окончателното фрезоване на клина.
    Понеже се съмнявам да съм разбрал всичко. Може да ми пратиш чертеж и изискванията за детайла и ще мога, да дам повече информация за изработването му ако не успееш.
    KTM 640 LC4 Prestige Supermoto;YAMAHA WR450F/08

    Коментар


    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

      Сечението на клина е успоредник с наклон на двете работни повърнини от 55 градуса и с разлика между двете неработни повърнини (демек дебелината) от около 5мм за 58 сантиметра дължина. И както аз го виждам, трябва да е минимум със 1-2 стотни точност спрямо дъската.

      Ако измислиш начин как всичкото това да се случи с подобрен материал и HSS инструмент на универсална фреза ще черпя. Аз друго не можах да измисля, а инструмента вижда зор и на неподобрена стомана 45. Всичко друго без наклонените работни повърхности е копано с твърдосплавна APKT фреза, която няма да има грижи с подобрена стомана, оначе HSS фрезата ще сдаде безславно още на първия половин пас, според мен, даже със всичкото охлаждане на света.

      Преди рязане е ей-това, надявам се да е достатъчно за да се ориентираш:
      Последно редактирано от sparkybg; 04-02-16, 22:46.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

        Първоначално публикуван от валкиса Преглед на мнение
        ШПХ 51 е голяма машина.
        Сега стягаме и един по голям руски с над метър работен ход .
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

          Дай модела и снимки ако можеш.

          Коментар


          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

            Епизод 2:

            Нова, отгрята заготовка 18ХГТ, 5-6 кила стружки:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160207_140749.jpg
Прегледи:1
Размер:239.2 КБ
ID:5702821

            -наново качване на дъската, подравянване, подлагане, мерене, майки, лели....
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160131_150008.jpg
Прегледи:1
Размер:237.4 КБ
ID:5702820

            След още 5-6 кила стружки:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160214_133658.jpg
Прегледи:1
Размер:242.3 КБ
ID:5702822

            Тоя път реших да спестя до колкото е възможно от работата с HSS наклонената фреза, та изкопах грубо с голямата ламя.
            След обилно мазане по време на фрезоването с 0W30 масло, финиша се получава такъв:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160214_133711.jpg
Прегледи:1
Размер:193.4 КБ
ID:5702823

            От другата страна, 3 частични паса с "грубовата" фреза и накрая на цяло с финишната + обратен, без подаване (да си обере отбиването):
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160214_133652.jpg
Прегледи:1
Размер:287.3 КБ
ID:5702824

            И, тоя път имаше сериозни перипетии с рязането. До сега рязах с диск с български 2мм x 125мм диск с 22мм отвор, на 125 оборота, закрепен върху самоделно дорниче с опашка 25, хванато в цанговия (ER40) патронник. Предишното рязане беше абсолютно безгрижно от край до край, но тоя път, вероятно заради отгрятия материал, заклини веднъж, превъртяйки в цангата, после заклини и втори път, тоя път превъртяйки самия диск, и явно така е достегнал гайката на дорника, че е развалило резбарта. М20 върху стомана 45! Чак машината тръгна да сваля обороти докато плясна stop-а.

            Спешно обаждане на Румбата в неделя по никое време (Господ здраве да му дава), и се сдобих с 2.5мм чешки отрезен диск, пак 125мм, с 27мм отвор. Закрепих го криво ляво вече върху нормален дорник, започнах да режа и.... по едно време забелязвам че вместо да реже прав канал, тръгнал да се изкачва. Извадих го от среза, вкарах го обратно, изряза си това, върху което се е изкачил, и след малко пак същото. Пробвах на сухо, пробвах със смазване, пробвах различни обороти - все тая. Все пак на прибежки и припълзявания след час и кусур неравна битка отрязах клина благополучно.

            Явно при рязане с диск на мек материал прави въртели. Предния път на стомана 45 нямаше абсолютно никакви грини. Не помня и с неръждавейка да съм имал.

            В крайна сметка, клина е готов:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160214_203442.jpg
Прегледи:1
Размер:265.0 КБ
ID:5702825
            Абсолютно прав, и "лепне" на мястото си.


            И седлото - хоп, на фрезата (да не се плашите - тежи около 60-70 кила. Носи се от двама човека безгрижно - лично имах сериозни притесненния по въпроса, ама се оказаха безпочвени):
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160214_224841.jpg
Прегледи:1
Размер:243.6 КБ
ID:5702826
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160214_224851.jpg
Прегледи:1
Размер:252.7 КБ
ID:5702827

            На всичкото отгоре се оказа че още с мятането върху масата на фрезата си е почти изравнено. Явно и в завода са ползвали същите повърхности за изравняване - тези, за които са хванати притискашите планки.

            Следва изравняване спрямо измерените на място отколнения (с микрометър закрепен за шпиндела) и фрезоване, ама от тук нататък е лесниния, сравнено с перипетиите покрай клина.
            Последно редактирано от sparkybg; 15-02-16, 12:27.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

              Всичко ще стане, но аз за отрезния диск да ти кажа. Диска когато сам се изкачва или слиза при рязане, има затъпени въръхчета от предишна работа на зъбите на съответната страна и то само ъгълчетата, нищо друго не може да го принуди да реже криво. Това понякога е съвсем незабележимо но при работа прави точно тоя номер. Аз прорязвам на голямо Ф бронз четири стъпала мъжко-женско които влизат челно едно в друго, малко като почне да ми отбива веднага сменям диск иначе брак а бронза е 15 лв. килограм поне. Отрезните дискове,каквито и да са искат обилно охлаждане и то с бориол най вече. А с клина внимавай при донапасване да не влезе много дълбоко и да има трета серия, което в никакъв случай не трябва да те отказва разбира се.
              При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

              Коментар


              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                Катерещия се отрезен беше чисто нов, в опаковка, на която си имаше и препоръчителни скорости и всичко, които спазих. Това, което може да не съм направил като хората е евентуално нещо по закрепването - поряди липса на подложки за 27мм фланец, ползвах такива от 32мм. Ще проверя и главата да не е мръднала покрай якото запецване на предния диск, макар че ми е хипер невероятно.

                Иначе, дега като се замисля, в долната част на среза беше останало от губовото (виж снимките) и там се трупаха стружки, отделно заради наклона със сигурност е имало склонност да ги подпъхва под диска, вместо да ги чисти. Отделно пореза беше на границата на изваденото от другата страна и диска беше в плътното само с около половин милиметър, тоест натоварен само от едната страна.

                ... но пък и миналия път беше подобна хавата. Само метала беше друг.

                За дебелината на клина не се притеснявам хич. Обзавел съм се с подложна закалена неръждавейка 0.15, 0.25, 0.5 и 1мм със HB нещо като 350-400. Даже се двоумя дали да не залепя от хлъзгащата се страна на клина с анаеробно лепило една лентичка 0.5. Ама това ще го решавам най-накрая, като фрезовам и седлото и ги напасна.
                Последно редактирано от sparkybg; 15-02-16, 18:49.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                  DIMILIEV, на какви обороти и подаване би ползвал 125мм диск за рязане, дебел 2.5мм, върху стомана, примерно 40X или 45 (HB180-250 по каталог)? Май-май имам сериозни съмнения че претоварвам тия пущини.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                    Много, ама много често това което се дава като параметри на даден инструмент не може и няма как да се спазва. И всичко идва от материала който се обработва. Режима се подбира най вече от усет и практиката с която разполага работещия. Аз например особено при рязане или прорязване с циркуляр, много често и най малкото подаване на фрезата ми е много, за това се налага да подавам ръчно. Инструмента само едно леко превъртане и почва да реже с една трета от зъбите най много,ако не стане нещо по сериозно. Пак ще повторя, охлаждане обилно, то не само охлажда а и отмива ситните стружки които са най вредни при дисковите фрези най вече. Но знай че масло за охлаждане не е добро решение, точно при тази операция и с такъв инструмент. Да оставим пушлявенето и омазването на всичко около машината. Има много качествен инстумент и машини на които това не им е или поне не е проблем, но аз ползвам по евтин такъв, по обясними причини. Ако нямаш размер за ширината на среза, винаги ползвай по дебели дискове по са неподатливи на отбиване. Това е разбираемо.
                    При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                    Коментар


                    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                      Спарки, забелязах че си привърженик на твърдосплавните пластини. https://www.youtube.com/watch?v=Oqjh3vW_csc
                      Има и режимите на рязане.
                      Пластината е около 15 лв без ддс, дорниковия държач е скъпичък към 400 лв.

                      Коментар


                      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                        Аз съм привърженик, ако все пак са на някаква смислена цена. При пластините за рязане обаче универсални (дето да ги правят много производители) практически няма, а шанс да ги намеря на смислена цена като тия на APKT фрезата (4лв/бр) няма никакъв. Иначе държачи на различни марки излизат и по-евтини. Да не говорим че са само с един работен ръб, което е все едно APKT пластината да ми е по 30 кинта броя. и става - 200 кинта държач, и ако е с 8 пластини - 120 кинта на зареждане. Чак толкова не съм си надделял на масрафа.

                        Проблема явно е че съм ги претоварвал, а и явно поне за рязането си трябва обилно охлаждане за да чисти стружките между зъбите. Охлаждането го брой уредено - само подходящ съд трябва да си стъкмя. Помпата на фрезата си работи.

                        ...вероятно и ще бера и голям страх докато това работи. То аз и с APKT-то се крия зад един метален шкаф и гледам от там Иначе по отношение на здравината на самата машина вече нямам съмнения - от няколкото издънки, които направих (въпросното заклинване на диска и един ключ лула, който се запъна между едното менгеме и алуминиевата кутия на превключвателите за крайно положение), ако е имало нещо със сигурност щеше да се обади. Вместо това в единия случай взе да сваля оборотите, а в другия премести двете менгемета със все детайла както са си стегнати върху масата.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                          Колеги като стана дума за дискове за рязане да питам и аз. Направих си за струга приспособление с което да си режа заготовки до към фи 90 плзвам hss диск 250мм, проблемът е че трябва много бавно да се подава иначе диска веднага се изтъпява. Въпросът ми е ако взема диск с твърдосплавни пластини от тези за настолните циркуляри дали ще устискат пластините или ще се отлепят и разхвърчът ?

                          Коментар


                          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                            По добре не си прави ядрени експерименти.

                            Коментар


                            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                              Амо имаш прекалено много рязане на такива заготовки, най-добре си купи машинна ножовка или друга машина, дето за това е правена.

                              Иначе с хубав отрезен нож със сменяема пластина до Ф60 (самия нож не може повече) се реже безгрижно и достатъчно бързо поне на C11.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                                Продължението...

                                Реших най-напред да си възстановя маслоподаването на паралелите. Тръбичката към фланчето с малко еквилибристики заварих с телоподаващото, със съшия силициев борнз, с който по-късно ще възстановя очупеното ръбче на седлото:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160220_180537.jpg
Прегледи:1
Размер:116.7 КБ
ID:5703457
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160220_180543.jpg
Прегледи:1
Размер:139.4 КБ
ID:5703459

                                Последва сръткавежа по крепенето на фрезата. Направих и някои еквилибристики за да хвана посоките достатъчно точно - за да хвана напречния наклон залепих със силикон към челото на седлото HSS пластина (между двата белега 0.25мм), а втория наклон взех от двете отбелязани с червено точки (далечната е по-висока с 0.06мм). Макло подложки, малко чесане как да захвана, малко мерене, и готово - подложките са само от едната страна, в 2 точки (купих си лентички 0.09, 0.07, 0.06 и 0.05мм), а от другата е закрепено само в една точка - така по детайла няма напрежения (въпреки че е масивен чугун като го стегнеш в повече точки мърда като жив), малко тръпнеше докато фрезовах, но пък минавах на по 2 финишни паса докато си обере отклоненията заради отбиването и тръпненето:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160221_151918.jpg
Прегледи:1
Размер:235.6 КБ
ID:5703466

                                ...за една бройка да не стане работата на моята фреза:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160220_233158.jpg
Прегледи:1
Размер:125.6 КБ
ID:5703467

                                После, фрезоване. Груба, после финишна фреза, подаване през една десета докато обере всичко, с контрол между грубото и финишното дали не се е поместил детайла - стоеше като залепен без да мръдне нито стотна:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160220_224538.jpg
Прегледи:1
Размер:141.5 КБ
ID:5703468

                                Възстановеното ръбче. Не стана идеално с телоподаващото, но пък стана достатъчно добре и достатъчно здраво. Със сигурност би станало по-добре с ВИГ. Бронзът се работи отвратително и иска попътно фрезоване, иначе се маже:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160220_235319.jpg
Прегледи:1
Размер:138.7 КБ
ID:5703469
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160220_235328.jpg
Прегледи:1
Размер:129.4 КБ
ID:5703470
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160221_161212.jpg
Прегледи:1
Размер:133.5 КБ
ID:5703471

                                После, хоп - на струга. Имам си седло, и клин, и дъска. И се движат адски стегнато и без луфтове по целия ход:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160221_175640.jpg
Прегледи:1
Размер:119.5 КБ
ID:5703472
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160221_175654.jpg
Прегледи:1
Размер:137.5 КБ
ID:5703473
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160221_175702.jpg
Прегледи:1
Размер:106.0 КБ
ID:5703474

                                Имам си и смазване. То си било рахатлък:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160221_175713.jpg
Прегледи:1
Размер:135.7 КБ
ID:5703475

                                Засега - толкоз. Следва шаброване, ама това другия уикенд. Както се и очакваше, и дъската и седлото имат лека изпъкналост (нещо като 1-2 стотни) в средата, която трябва да се обере. Ще трябва да опитам още нещо от металообработката, и да пролея някоя и друга капка пот. Ама вече му се види края, вижда се и резултата, и резултата кефи.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X