Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    ...Предполагам всяка надлежно заточена достатъчно голяма пластина би свършила работа. Тая на Sandvik е заводски полирана, обаче. Руската е матова и не е толкова гладка.

    По някое време ще трябва да мисля и държач - от немско може да се купи за около 120 кинта, ама не ми се дават. И разни мухи ми бръмчат да си правя електрически шабър от саблен трион на Bosch, ама пък за това съвсем не ми се дават 200 кинта. Подходящия модел е PSA 700 E - до колкото съм гледал картинки на карантиите му, може да му се намали хода на 8-10мм вместо заводските 20, което за шаброване е много. И захвата на оста му е подходяща за здраво монтиране на накрайник-държач за въпросните пластини. Заводска машина намирам само на APEX, и сумата е 4-цифрена, като първата не е 1.
    За първоначални тестове залепих пластината с анаеробно лепило към голяма отвертка. Става, но само за тестове. Рано или късно се разлепя.
    Като по-сериозно, пак временно решение, сделах държач от длето. Някакви хромванадиеви технологии, т.е. каквото имаше в бриколаж. Отвърнах го с горелката. Един отвор за винта, малък канал за фиксиране на пластината и стана работата.

    Относно електрическата версия. Не съм виждал на живо такова, но от видяното в "нета" съм останал с впечатление че движението не е само надлъжно, а има и някакво напречно към края на хода. Следата е като запетайка...
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

      Не съм забелязал такова нещо. Тук се вижда перфектно - съвсем праволинейно движение според мен:


      Големия недостатък му е само цената.

      Проблема с преправянето на саблените е че имат голям ход и трябва да се преправя механизма вътре, за да стане хода поносим за шаброване, а това е между 6 и 10мм, до колкото четох. Тоест ако някой тръгне да прави такова, предварително трябва да проучи кой модел е подходящ. На BOSCH-овете поне има схеми с частите. И някои определено не стават, или поне не виждам как - не са с пиньон/корона/мотовилка, ами с друг вид механизъм. Въпросния модел според мен би се преправил лесно, и най-важното - обратимо. Тоест ще продължиш да си имаш и саблен трион, когато потрябва. Иначе сигурно и евтин раидер би станал, мо предвид захвата на ножа отпред ще е по-скоро необратимо. А и не мога да намеря изглед на чарковете му.

      ПП: във втората част на клипа се вижда че има и друг режим - прави вълнички. Тоест острието се и врътка леко. Явно е регулируемо това му свойство.
      ППП: Ей тук се вижда ясно:
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
        Що не каза че ти трябва фрезова глава...
        Така или иначе рано или късно трябваше да си купя поне една читава глава.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
          ...Като по-сериозно, пак временно решение, сделах държач от длето...
          Това е космическата технология.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:S1.jpg
Прегледи:1
Размер:21.2 КБ
ID:5697929

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:S2.jpg
Прегледи:1
Размер:135.0 КБ
ID:5697930
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

            Е то така де. Аз железа имам - таман с Ф25. И отрезен диск дебел точно колкото пластината (пробвано). Малко фрезова работа и готово.

            Но идеята с длетото си я бива.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Е то така де. Аз железа имам - таман с Ф25. И отрезен диск дебел точно колкото пластината (пробвано). Малко фрезова работа и готово.

              Но идеята с длетото си я бива.
              Признавам си, търсех някакво мързеливо решение и не ми се задълбаваше толкова...
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                Признавам си, търсех някакво мързеливо решение и не ми се задълбаваше толкова...
                Съвсем си е практично - получаваш готов ръчен шабър с дръжка, вероятно малко къс, но пък с минимални усилия. Даже може да се възползвам от идеята. Вероятно дори няма да се наложи да отвръщам длетото - надали е по-твърдо от HSS, а такова вече няколко пъти струговам безгрижно.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                  До колкото виждам от клипове, държача трябва да е еластичен.
                  Поне аз си го обяснявам че по лесно се премерва какъв натиск прилагаш.
                  Ето един клип
                  https://www.youtube.com/watch?v=t0gg9z4gG3A

                  Коментар


                  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                    Първоначално публикуван от 1georgi Преглед на мнение
                    До колкото виждам от клипове, държача трябва да е еластичен.
                    Поне аз си го обяснявам че по лесно се премерва какъв натиск прилагаш.
                    Ето един клип
                    https://www.youtube.com/watch?v=t0gg9z4gG3A
                    Това е съвсем друг "японски" метод на шаброване. Тия гонят точност от 3 хилядни на метър.

                    При класическия се работи горе-долу като с длето. Има и друг, при който се работи "наобратно", тоест с дърпане, а шабъра вместо на 20-ина градуса е на около 70 спрямо детайла, но той е за "финиша", тоест за последните 1-2 паса.

                    Купих си книжка по въпроса, затова се изказвам толкова "компетентно". Ако имам време ще взема да я сканирам и да я кача.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                      Някой с такъв вид фрези (APKT и подобни "модерни" системи) работил ли е?

                      Че тука гледам и мигам и ми излизат разни стойности, дето за бе зохлаждане ми се виждат марсиански. От една страна, на моите пластини им дават стружка 0.08 - 1.5mm, и според опита ми от стругарските им еквиваленти, това задължително трябва да се спази, иначе не работи добре (няма добър финиш) и се износва повече. От друга страна, за стомана 45 и тая сплав на пластината дават скорост около 150м/мин. По прости сметки излиза нещо като 600 оборота в минута, което да речем е що-годе реалистично. Обаче за подаването, дори за 0.08мм, излизат 576mm/min, което ми се чини доста. Дори да реша да сваля оборотите (това струва ми се е допустимо) да речем на 350, пак отиваме на около 300мм/секунда, което пак ми се струва доста, предвид че охлаждане няма.

                      Някой има ли да каже нещо по въпроса?
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                        с български аркт карам без охлаждане, с охлаждане ще ми трябва шнорхел и водолазна маска. За момента не съм им намерил спецификациите, но се старая за Vc да не падам под 180 . Могат и над 220 и доста повечко, но се старая да не падам в ниските, за да не ги счупя. За ap тръгвам отначало с нещо малко 0,05 и качвам постепенно. То се усеща по самата стружка. Но специално тази пластина не е за обемно фрезоване и не задълбавам. Тя е за фейсмилинг. Страничният и ръб е права линия и не е част от спирала както при кобалтовите за финишно, не работи добре странично. За подаването също гледай стружката. Позволява доста високо подаване. Махам всичко запалимо около машината и задължително с добри очила и работни дрехи. Първият път щях да направя пожар За обемно фрезоване съм много доволен от тази, която държи на последната снимка sek1. Български са с малки и големи пластини. За съжаление на малката ми фрезова глава с 3 пластини единият от щифтовете фиксиращи пластината го погубих и никъде не мога да си намеря нов, колкото и да търся. Сигурно по Габрово и в Севлиево се търкалят по улицата
                        Последно редактирано от i208; 06-01-16, 20:15. Причина: корекция

                        Коментар


                        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                          Да не би да бъркаш аp (което е височината на пластината) с fz, което е дебелината на стружката за зъб? То имам и сериозни опасения че пластините ми са китайско менте на ISCAR, ама няма как да съм сигурен.

                          Иначе, ей-такива са, уж, от сплав 908:
                          http://www.iscar.com/eCatalog/Item.a...FSTYP=M&srch=1

                          От друга страна, отзад пише Ap=4-6mm за стомана и 4-8мм за неръждавейка. За Fz пише същото - 0.08 - 0.15. При 4 десети радиус, нещо като 5-6 десети ширина на стружката би трябвало да е минимума, при който пластината влиза баш в режим, или поне при струговите е така, иначе финиша никакъв го няма. Ама това пък е позитивна геометрия, с широко долно ръбче 1.8мм, та би трабвало да заглажда.

                          ...май ще си поръчам малко резервни. Един хаймана ги продава по 4 кинта бройката, та няма да е голям разход поне.

                          Сетфе чувам че има български пластини APKT. От де ги зимаш тия? Иде реч за 1003 размер.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                            Първоначално публикуван от i208 Преглед на мнение
                            с български аркт карам без охлаждане, с охлаждане ще ми трябва шнорхел и водолазна маска. За момента не съм им намерил спецификациите, но се старая за Vc да не падам под 180 . Могат и над 220 и доста повечко, но се старая да не падам в ниските, за да не ги счупя. За ap тръгвам отначало с нещо малко 0,05 и качвам постепенно. То се усеща по самата стружка. Но специално тази пластина не е за обемно фрезоване и не задълбавам. Тя е за фейсмилинг. Страничният и ръб е права линия и не е част от спирала както при кобалтовите за финишно, не работи добре странично. За подаването също гледай стружката. Позволява доста високо подаване. Махам всичко запалимо около машината и задължително с добри очила и работни дрехи. Първият път щях да направя пожар За обемно фрезоване съм много доволен от тази, която държи на последната снимка sek1. Български са с малки и големи пластини. За съжаление на малката ми фрезова глава с 3 пластини единият от щифтовете фиксиращи пластината го погубих и никъде не мога да си намеря нов, колкото и да търся. Сигурно по Габрово и в Севлиево се търкалят по улицата
                            Имам и 63 мм главичка с малките Z пластини . В нея буквално е влюбен нашия оператор на МСто и е при него . Държачи за пластините на тия глави ми дадоха арменците вярно исках им само за голямата но вероятно имат и за малката . Ще видя дали не са еднакви ако са понеже имам десетина ще ти дам да си комплектоваш твоята .
                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            Да не би да бъркаш аp (което е височината на пластината) с fz, което е дебелината на стружката за зъб? То имам и сериозни опасения че пластините ми са китайско менте на ISCAR, ама няма как да съм сигурен.

                            Иначе, ей-такива са, уж, от сплав 908:
                            http://www.iscar.com/eCatalog/Item.a...FSTYP=M&srch=1

                            От друга страна, отзад пише Ap=4-6mm за стомана и 4-8мм за неръждавейка. За Fz пише същото - 0.08 - 0.15. При 4 десети радиус, нещо като 5-6 десети ширина на стружката би трябвало да е минимума, при който пластината влиза баш в режим, или поне при струговите е така, иначе финиша никакъв го няма. Ама това пък е позитивна геометрия, с широко долно ръбче 1.8мм, та би трабвало да заглажда.

                            ...май ще си поръчам малко резервни. Един хаймана ги продава по 4 кинта бройката, та няма да е голям разход поне.

                            Сетфе чувам че има български пластини APKT. От де ги зимаш тия? Иде реч за 1003 размер.
                            Спарки ако става въпрос за тези пластини на Цератицит съм по скоро разочарован от възможностите на този тип пластини . Искарските са малко по добри но и от тях не съм доволен . Има едни подобни на Сандвик с които се опитвахме да работим още в БЕТА даже имам някъде една глава тип царевица със сандвиковите която я домъкнах на времето от Червен бряг но горе с батето нещо и потрошихме на големия Чепел и така си седи от десетина години . За малки палцови фрезички са компромисен вариант но им идва слабо болтчето и много се късат . Като цяло за мен не си оправдават цената . Тия ги взех за работа в неръждаема 304 уж със скъпи пластини за неръждавейка бях надул охлаждането колкото може и едвам си изкарах детайла . Добре че детайла беше скъп та си оправда разхода . За фрезова глава гледай пластините да са с възможно най здрав захват защото са големи усилията . Ако искаш мога да ти дам мобилен казан за охлаждането от струг заедно с помпата да си свършиш работата . Аз за това го държа местя го където ми трябва . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1927.jpg
Прегледи:2
Размер:124.2 КБ
ID:5697967Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1921.jpg
Прегледи:2
Размер:116.5 КБ
ID:5697968
                            Последно редактирано от sek.1; 07-01-16, 04:40.
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                              XD пластини са това. Можех и такива да взема, но едно че са значително по-скъпи от AP, и второ че не са толкова масови.

                              Снощи четох разни интересни документи по върпоса - при някои смеси за пластини (при това универсални), си пише черно на бяло че охлаждане не е препоръчително, та може и издувайки го да си направил точно обратното на това, което си мислел че правиш. Другото, както и предполагах - по-тънка стружка от номинала води до повишено триене за сметка на рязането и им скъсява живота. За скоростта на рязане - намаляването и с 20% води до трикратно увеличение на живота на пластините. И разни други интересни нещица.

                              Отделно, номиналните режими на ISCAR-ските пластини са изчислени за 20 минути живот на пластините. От там - 20% намаление на скоростта и живота им става час. Иде реч за постоянно рязане.

                              Височина на стружка до 1/4 от ширината на външния ръб се брои за лек режим, до 1/2 за среден режим, до 3/4 за тежък режим. Съответно трябва да се подбере пластина за режима, в който искаш да я ползваш за да работи както трябва а не да мачка и да се трие в детайла, вместо да реже.

                              Лошото е че проби-грешки тук излизат скъпо. При струговането и да счупиш или износиш някое ръбче на пластината, тя има поне още между 3 и 5 режещи ръба и грешката ти струва левче-два, даже и на маркова пластина. При тия има 2 ръбчета и толкоз, и едно огелпване дори с най-евтините пластини струва като минимум 25 кинта и боли.

                              При по-новите и по-скъпи засега пластини отново се връщат към негативна геометрия. ISCAR например имат същата 90 градусова фреза с "триъгълно-осмоъгълни" пластини с негативна геометрия с по 6 режещи ръба. Пластините дори да са 3 пъти по-скъпи като бройка де-факто излизат на същата цена, защото имат 3 пъти повече режещи ръбове. Ама купиш ли такава фреза, връзваш се към ISCAR със всичките плюсове и минуси от това, а това някакси не ми е оферта.

                              ПП: Можеш ли да издириш някаква снимка на въпросните Z пластини, че нещо не мога да се ориентирам.
                              За това ли иде реч?
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pic_wkz_frs_f-sf90-chpc-04-3d_sall_aesh_v1.jpg
Прегледи:1
Размер:22.7 КБ
ID:5697976
                              Последно редактирано от sparkybg; 07-01-16, 09:37.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                                На голямата глава на другата снимка са големите Z пластини а на тая са малките . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0107.jpg
Прегледи:1
Размер:121.3 КБ
ID:5698001
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X