Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

    Пичовете в Самоков ги правят без всякакви носачи и карат вече от много време.Педи няколко седмици бях написал и телефона на едно от момчетата ,ако някой има въпроси по смяната на ресорите,но явно обичате да откривате топлата вода,успех

    Коментар


    • #17
      От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

      Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
      На амовете ли разчиташ да не излизат пружините?
      Ами тя Ферозата си е така, ходовете на разпъване се ограничават от амортизаторчетата.

      А пък от Самоков първо прочетете за какво говорят хората и после топлата вода може да я ползвате, не е патентована
      Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
      Най-добрите ми спомени са предстоящите!

      Коментар


      • #18
        От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

        Книците са триъгълните планки, които си сложил странично на захватите на горния носач.
        Bertone freeclimber 1.8 115hp

        Коментар


        • #19
          От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

          Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
          Ами тя Ферозата си е така, ходовете на разпъване се ограничават от амортизаторчетата.
          На работещите (щото има и не толкова работещи) фабрични 5-точкови и 3-точкови окачвания, разгъването се ограничава от амовете. Тук обаче не виждам защо трябва да правим "фабрични", като си ги имаме "фабричните".
          Дадох ти една идея с готови носачи и 4-точково окачване. Малко трябваше да се удължът и евентуално да се подсилят - става лесно и здраво. Като бюджетен вариант и правилно.
          Сега ще ти дам друга - за конуси, комбинирани с буфери. Та правиш си конуси и на върха на тоя конус монтираш буфера. Демек, "с един изтрел два заека". Така ще можеш да монтираш по дълги амове и да увеличиш ходовете.
          Въпреки че с това сбъркано окачване е безмислено. Евентуално ако го правиш втори път. Това е нормално, първия път всички правят грешки.

          Коментар


          • #20
            От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

            Сега колегата Sobax планира да продаде патента на японците.
            Поздравления много добра работа!

            Коментар


            • #21
              От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

              Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
              първия път всички правят грешки.
              Още не съм съзрял "грешката". По-скоро говорим за различни концепции. Ходовете сега са ми достатъчно големи. Правя огромна разлика с преди промяната. Като ми остане време ще отида да се наперя на някоя рампа и ще снимам. Не смятам, че разбиването на втулките е проблем. По-скоро е конструктивен проблем и то на повечето джипки. Смятам да го преглътна. Снощи на срещата ми даваха идеи да огранича ходовете с колани между моста и шасито, но по-скоро ще сложа полиуританови тампони, да видя колко ще изкарат.
              Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
              Най-добрите ми спомени са предстоящите!

              Коментар


              • #22
                От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
                Още не съм съзрял "грешката". По-скоро говорим за различни концепции. Ходовете сега са ми достатъчно големи. Правя огромна разлика с преди промяната. Като ми остане време ще отида да се наперя на някоя рампа и ще снимам. Не смятам, че разбиването на втулките е проблем. По-скоро е конструктивен проблем и то на повечето джипки. Смятам да го преглътна. Снощи на срещата ми даваха идеи да огранича ходовете с колани между моста и шасито, но по-скоро ще сложа полиуританови тампони, да видя колко ще изкарат.
                Полиуретанови тампони на кое? Коланите се слагат за да оцелеят амортисьорите при рязко разгъване на задния мост. Повечето, да не кажа почти всички, амортисьори си имат вътрешни бъмп стопове за ограничаване при разгъване, доста от тях включително хидравлични, тоест към края на хода си, амортисьора постепенно се втвърдява, като това не позволява (поне на теория) рязък удар при пълно разпъване. Практиката явно показва друго - че така или иначе тия удари скапват амовете или захватите им, и затова се слагат колани.

                А за пружините и прочие - хората са го измислили - койловъри, ама тогава бюджетния вариант заминава някъде си, пък и не всеки, включая себе си, може да смята пружини правилно. На мен например с паджерските пружини ми стои прекалено висока отзад, поне според снимките. Варианта на другия колега, дето си направи бертонето на пружини, ми се вижда по-правилен откъм височина.

                А колко ще издържи А рамото отгоре - практиката ще покаже. Аз също бих го направил тръбно и с по-голямо разстояние между захватите към шасито (всъщност максималното възможно), но пък може да се окаче че и така ще държи достатъчно. Бих използвал и долен шарнир от най-тежката джипка, дето мога да намеря на вменяема цена. Например от Паджеро. Тогава със сигурност преди нещо по А рамото и шарнира да мръдне, ще трябва да е станала манджа с праз с всичко останало около тях.

                ПП: А единственото, което лично според мен е безсмислено, е ползването на квадратни тръби за долните щанги. Нито е по-здраво (напротив дори), нито е по-леко за еднаква здравина, сравнено с подходяща безшевна тръба с кръгло сечение. Сега ако ми кажеш че е и от стомана 3, работата съвсем става зле. Аналогични по дължина щанги, от кръгли тръби, от правилния материал, при една и съща здравина с настоящите, ще тежат значително по-малко.
                Последно редактирано от sparkybg; 17-09-10, 09:55.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #23
                  От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                  Оригинален шарнир за Дифендър е към 12 лири. Говоря за шарнира на А рамото. Разглобяем с налични ремонтни комплекти от Мадара. Ама вече е 45 лв.
                  За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                  Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                    Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                    Оригинален шарнир за Дифендър е към 12 лири. Говоря за шарнира на А рамото. Разглобяем с налични ремонтни комплекти от Мадара. Ама вече е 45 лв.
                    Еми вероятно добър вариант. Хем и като се има в предвид разликата в теглото на дифендъра, спрямо ферозата, ще живее дълго и щастливо.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      ...

                      А колко ще издържи А рамото отгоре - практиката ще покаже. Аз също бих го направил тръбно и с по-голямо разстояние между захватите към шасито (всъщност максималното възможно), но пък може да се окаче че и така ще държи достатъчно...
                      Знаеш много добре, че в тоя размер (широчина) държи моста да не се завърта. Колко здраво зависи от шарнирчето и тия уши. В тоя размер (пак широчина) обаче, не може да държи моста да не ходи настрани. Затова и джипа е нестабилен.
                      Един колега беше правил нещо подобно и се принуди да монтира панхард на 3-точковото, което е абсурд.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                        Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                        Знаеш много добре, че в тоя размер (широчина) държи моста да не се завърта. Колко здраво зависи от шарнирчето и тия уши. В тоя размер (пак широчина) обаче, не може да държи моста да не ходи настрани. Затова и джипа е нестабилен.
                        Един колега беше правил нещо подобно и се принуди да монтира панхард на 3-точковото, което е абсурд.
                        Да де, ама ферозата е лека. Отзад - доста лека. Интересно ми е например колко широки са фабричните захвати на Vitara, сравнени с тия.

                        А това че трябва да се направят максимално широки - точно мен няма нужда да ме убеждаваш. Колегата е търсил бюджетно решение - може и да е намерил такова, което на него му харесва, въпреки компромисите. Понякога се случва учудващо слабо изглеждащи неща да вършат учудващо добре работата си. Носача впрочем съвсем не е сигурно колко е здрав или колко не е здрав. Аз затова питах от к'во рено е.

                        Виждал съм винкел, монтиран като нанхард. Не искам да коментирам правилността, щото тя е ясна, тоест - няма я никаква. Въпроса е че издържа времето, докато собственика си намери/направи какъвто трябва панхард. Друг е въпроса че по никакъв начин нямаше да успее да ме накара да се кача в това возило, и да кара с по-голяма скорост от 20км/ч.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                          Мисля, че сте в грешка за "нестабилноста". Причината за това е същата като тази, поради която в пловдивската група на Ферозата й викат Кючекчийката. Ще обясня подробно:

                          Когато окачването е с ресьори или пет точково извъртането на задния мост при свиване или разтягане на едната страна е около точката, където стъпва на асфалта другата страна. Един вид там е опорната точка. При три точковото окачване опорната точка е шарнира и когато амортизира едното колело шарнира изтласква купето на страни. Помислете и ще се светнете какво имам в предвид.
                          Освен това има още едно много важно нещо! Надлъжните щанги не са хоризонтални. Когато автомобила завива и от центробежната сила се накланя към външната страна на завоя и външните колелета се свиват, а вътрешните се разпъват. При свитата страна надлъжната щанга се доближава до хоризонтала, което избутва моста назад. Аналогично от другата страна моста се измества напред. При това положение целия мост започва да "гледа" в посоката външна на завоя. Имайки в предвид, че са изхвърлени всички възможни стабилизиращи щанги купето доволно лесно се заклаща. При всяко заклащане се променя посоката в която "гледа" задния мост. Ами нормално е да се усеща нестабилност. Ясен е и начина за избягване на това нещо. Щангите трябва да са много по-дълги, да са монтирани на по-предна точка и ъгъла им да е по-близък до хоризонтала. Разгледайте снимките в началото и ще видите моите как са навирени.

                          Предназначението на автомобила е за гората и горните недостатъци не ме притесняват. Освен това никой от Вас не се е возил за да усети за каква нестабилност говоря. Тя не е фрапираща, а просто усещането е ново за този автомобил. Съвсем спокойно ще си я карам градско без ограничения. Единствения висящ въпрос е колко ще издържат носача и шарнира. До сега колата е била на два офф-а, единия е от снимките в пловдивската тема, а другия е по каменист терен със стегнато до високо темпо (което според мен е най натоварващия тест). Дефекта, който се появи е следствие от няколко неща. Първо дефекта е, че се разхлопаха гайките, които стягат шарнира към носача. Огромен пропуск от моя страна, че не го разглобих за да го разгледам преди да го монтирам. Както си го купих носача с втулки и шарнир, така си го сложих. В последствие се оказа, че отворите в носача са елипсовидни за да се регулира надлъжен наклон на Реното. Ремонта се състоеше в разпробиване до 12мм и поръчване на болтове клас 10.9 с удебелени шийки със съответната дължина и стягане с гайковърта до къто спре да завива. Пропуснах да кажа, че лекичко усилих носача в зоната на шарнира.

                          Благодаря за вниманието
                          Последно редактирано от sobax; 17-09-10, 17:53.
                          Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                          Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                            Айде да уточним за какво спорим? Пускат се снимки във форума на правено 3-точково окачване. Казва се "джипа стана нестабилен, ама в гората не се усеща и е добре". Причината не била точно в това окачване, ами едва ли не в принципа на работа на 3-точковото. Категорично няма такова нещо! Доказателство е "Класика" на Рейндж, който спокойно вдига 200 км. Как си го предствя някой да играе "кючек" на магистралата!?
                            Тоя линк е от нашия форум:
                            Калкулатор 4-линк
                            Пуснах го още когато се питаше как да се направи окачването, ама ...
                            Ето ги и по важните пропорции:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:131_0307_link_12_z[1].jpg
Прегледи:2
Размер:33.0 КБ
ID:5209211Натиснете снимката за да я уголемите

Име:131_0307_link_04_z[1].jpg
Прегледи:6
Размер:22.5 КБ
ID:5209210

                            В крайна сметка, тук сме се събрали хора с претенции за техническа грамотност.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                              Да, за едно и също говорим с малка разлика
                              Аз не съм конструирал автомобил, а съм взел някакъв и съм му направил три точково окачване. Използвал съм неговото си шаси и старите планки за ресьорите и "а" рамото не стои хоризонтално и надлъжните щанги не са под 7 градуса и т.н.
                              При мен ситуацията стои горе долу така:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:111.jpg
Прегледи:1
Размер:22.4 КБ
ID:5209246

                              Окачването ме устройва напълно. А за кючека говорим за в гората, а не из града да се търкалям през таван. Прояви малко въображение и няма да е нужно да си пояснявам всяка написана дума. Даже аз тук не виждам спор. Просто обяснявам какво съм направил. Ако някой мисли, че дадено нещо може да се направи по-добре, да каже как. Няма нужда да се обяснява кой е Питагор, а да се правят конкретни забележки към конкретния автомобил и ситуация.
                              Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                              Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                                Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
                                ...
                                а да се правят конкретни забележки...
                                "Забележки" няма. Има/ше, айде да не са приятелски, ама колегиални съвети. Както и на мен са ми ги давали, и съм се старал да си видя грешките и да си извадя поуките.
                                Няма нужда да повтарям едно и също. По назад, а и в другото ти питане казах в общи линии каквото прецених, напълно адекватно и на въпросите, и на представянето на преработките.
                                По натам ако имаш конкретни въпроси, каквото знам ще го споделя.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X