Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпроси за Доминатор

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпроси за Доминатор

    Здравейте, купих си като първи мотор Доминатор 650(модераторите са прочели предполагам, а и някои от колегите, които мислеха, че просто се шегувам с тях), свалих си мануалите, но не съм много добър в английския, а и снимките там са много неясни и започнаха да изникват въпроси, ще карам не по хронология.
    1. След няколко кръгчета по асфалта се престраших и го подкарах по средно пресечен терен, убедих се, че си е тежък мотор за такава местност, но бях подготвен и си го знаех, няма проблем, ще му свикна, скоростите обаче ми идват дълги. Четох няколко теми за зъбаците, включително и в http://www.gearingcommander.com/, но ми се иска колега с Доминатор да сподели какви пиньони са най-удачни за ДОМИНАТОРА (защото в една тема колега сподели, че смяната много зависи от самата марка мотор, предавки, цолаж на гуми, по-добре било да се променя само задния пиньон и т.н.) ако ще се кара основно в гората, за да не откриваме топлата вода, пък ако знае горе - долу и цените на пиньони и верига...., как се разбира дали са за смяна?
    2. Свалих предната гума и срам, не срам, ще попитам, когато се монтира остта докрай ли се натяга или чрез нея се регулира натягането на лагерите, защото когато я стегнах до откат гумата спря да се върти свободно (принос за това имаше и от накладките като че ли), поради което развих оста и я оставих в такова положение, че хем да няма луфт в лагерите, хем да се върти свободно, след което затегнах четирите контриращи гайки. Притеснява ме това, че между десния кол и "охлюва" (скоростомера) има разстояние, може да се обере, но като натисна кола към каплата и той леко се извива. Появи се и ефекта при наклонен мотор наляво и завит наляво волан предната гума при вътренето си оказва съпротивление, в накладките ли или в остта, не мога да разбера. Нещо не съм направил както трябва ли, пък си мисля братята японци едва ли са го направили да е нещо сложно, ама на....
    3. Измерване на маслото, четох пак няколко теми и мисля да спазя инструкцията, както казват и някои колеги - 5 мин. на място, 1 мин. загасен и мериш или загрява на място, покарваш 10-ина минути, гасиш и след 30 секунди мериш.
    4. Колко масло е нормално да гори мотора като караш по пресечен терен?
    5. Как да разбера коя година ми е мотора, няма ритач поради което предполагам, че е 93 година или по-късно?

    Имам още въпроси, но по-нататък, че става нахално, благодаря на отзовалите се.
    Прикачени файлове
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ

    HONDA DOMINATOR 650NX

  • #2
    От: Въпроси за Доминатор

    1. Тук ще кажа само, че всичко е въпрос на лични предпочитания, както и на свикване с машината - с няколко сериозни излизания ще видиш и усетиш дали ти е удобна конфигурацията или те натоварва (уморява - значи не е твоята). Въпрос на стил е, няма да го намериш в книгите. За смяна ли са може да ти каже всеки средно разбиращ колега след един поглед "на живо".
    2. Братята японци не правят нищо случайно - ако нещо те съмнява и не е наред, значи - не е наред! По конкретно ще ти отговоря утре, като хвърля едно око на моя (в смисъл има ли разстояние м/у кола и охлюва и т.н.).
    3. Маслото го мериш след 5 минути каране (не на място) и още 2-3 изгасен. Ако обаче ти е ниско нивото - не избързвай с доливането! Има тънък момент с задържането на маслото в рамката. Може да е "ремонтиран" от аматьори и да не държи нивото горе, а маслото да е нормално, че и повече от нормалното...с две думи - проверка дали държи клапана (съчмата) в предната част на рамката. Ако има проблем с него, след изгасване нищо не задържа маслото и то се стича за секунди в картера, пък ти си доливай колкото искаш.
    4. Нормално моя изгаря 100 - 200 грама от смяна до смяна, почти не можеш да забележиш разлика на щеката (идентичен двигател). Има ли видим спад в нивото - не е нормално.
    5. Годината на мотора е много относително понятие - може да е 2009 и да е труп, може да е 1988 и да е като новородено бебе. Щом ти е харесал и си го купил - можеш да го направиш която година искаш. Моя е "86, но освен рамката, резервоара и картера, друго от тази година май няма.

    Обобщено: потърси приятел с опит (поне пиши от къде си, може и тук да намериш такъв) щом самият ти нямаш необходимия опит и знания.
    Honda XR600
    Kawasaki KLX650
    Honda XL600V Transalp
    +359 888 6З5 9З4

    Коментар


    • #3
      От: Въпроси за Доминатор

      Колега аз имам доминатор и сега ще изкажа мнение.
      1.Да мотора найстина е тежък, прекалено е тежък за гората,но за асвалт и черни пътища е идеален.
      Мойта хонда е със 15/47 зъбаци.И да ти кажа честно се справя много добре. На втора се изправя само с газ.Максималната скорост е 120-130 км.С 14 зъба отпред ще заспи Да предавките найстина са къси.
      Маслото се сменя на 2000-2500 км,моя е 93г и го карам с 15W60 (мисля че беше).Събира около 2-2,5 литра.

      2.Затягаш оста, но не прекалено много,след това затягаш гайките отгоре и си готов.Внимавай да не превъртят.!!!

      3.Аз така проверявам маслото.Отивам при мотора,когато е студен и не е пален (примерно цяла вечер).Паля го,докато загрее
      (около 5 мин),гася,вадя щеката,избърсвам с един парцал, слагам без да я завивам.Ето така проверявам.

      4.Всеки доминатор си похапва по малко масло,около 100мл на 1000км.

      5.Мотора ти е 1991-1992 година.
      Дано съм ти помогнал.
      Поздрави.

      Коментар


      • #4
        От: Въпроси за Доминатор

        2. Братята японци не правят нищо случайно - ако нещо те съмнява и не е наред, значи - не е наред! По конкретно ще ти отговоря утре, като хвърля едно око на моя (в смисъл има ли разстояние м/у кола и охлюва и т.н.).

        Колега, благодаря за отговорите, ако може като за невежа да ми напишеш реда за демонтаж и монтаж на предната гума, като например-развивам 4-те законтрящи гайки на оста на десния кол, развивам оста, изваждам оста, охлюва и гумата заедно със спирачния диск (би трябвало да не изпадат никъде дистанционни втулки), монтаж - вкарвам гумата между коловете, така че спирачния диск да влезе между челюстите на спирачния апарат, намествам охлюва и вкарвам оста, като я натягам докрай (предполагам, че с натягането на оста не се рагулира натягането на лагерите в каплата, защото би трябвало да има между 2-та лагера дистанционна втулка, която да не позволи дори и да стегнеш оста докрай да не се пренатегнат лагерите т.е. лагерите не се регулират чрез натягане на оста), стягам законтрящите гайки.... нещо подобно, нали?!
        Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ

        HONDA DOMINATOR 650NX

        Коментар


        • #5
          От: Въпроси за Доминатор

          Ето моята предница, притеснява ме разстоянието което остава между охлюва и кола с червените стрелки...
          Прикачени файлове
          Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ

          HONDA DOMINATOR 650NX

          Коментар


          • #6
            От: Въпроси за Доминатор

            При мен това разстояние е около сантиметър - можеш да си спокоен, всичко е наред.
            Honda XR600
            Kawasaki KLX650
            Honda XL600V Transalp
            +359 888 6З5 9З4

            Коментар


            • #7
              От: Въпроси за Доминатор

              Споко бе, и при мен има разстояние около един см.

              Коментар


              • #8
                От: Въпроси за Доминатор

                Благодаря пак за отговорите колеги, само дето няма споделено от други "Доминаторджии" за експерименти с пиньоните, не е спешно, защото май каквото ще правя ще е за другия сезон. С предното колело се оправих, всичко си е било наред, само дето накладките стягали, свалих спирачния механизъм и се убедих, че колкото и да стягаш оста дистанционната втулка между двата лагера си върши работата и не се получава затягане, т.е. гумата се върти свободно.
                Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ

                HONDA DOMINATOR 650NX

                Коментар


                • #9
                  От: Въпроси за Доминатор

                  3.Аз така проверявам маслото.Отивам при мотора,когато е студен и не е пален (примерно цяла вечер).Паля го,докато загрее
                  (около 5 мин),гася,вадя щеката,избърсвам с един парцал, слагам без да я завивам.Ето така проверявам.



                  Колега, не стана така, показа гола щека, разкарах го, както препоръчва колегата dmihailov и показа наполовината, надявам се това да е вярно. Вероятно клапънчето не държи..
                  Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ

                  HONDA DOMINATOR 650NX

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпроси за Доминатор

                    Първоначално публикуван от jik-tak Преглед на мнение
                    3.Аз така проверявам маслото.Отивам при мотора,когато е студен и не е пален (примерно цяла вечер).Паля го,докато загрее
                    (около 5 мин),гася,вадя щеката,избърсвам с един парцал, слагам без да я завивам.Ето така проверявам.



                    Колега, не стана така, показа гола щека, разкарах го, както препоръчва колегата dmihailov и показа наполовината, надявам се това да е вярно. Вероятно клапънчето не държи..
                    Клапан няма .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпроси за Доминатор

                      Клапан има, но той в случая не играе роля. Маслото се мери както ти казах - две години карам почти същия двигател, "не питай старило, питай патило" - и аз така го мерех без разкарване, докато не източих 3+ литра масло при смяната. Врътваш кръгче - мериш, това е.
                      Honda XR600
                      Kawasaki KLX650
                      Honda XL600V Transalp
                      +359 888 6З5 9З4

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпроси за Доминатор

                        ... ц,ц,ц,ц,ц, толкова ли няма колеги, които да са експериментирали с пиньоните на Доминатора и да предложат решение като за гората, 15 на 52, 14 на 48, 13 на .... всъщност 13 май не ми се иска да слагам отпред за да не се натоварва излишно, май най-добре ще си е да си остане с 15 отпред и отзад вече не знам .....
                        Последно редактирано от viki terzieva; 05-11-10, 09:42. Причина: Отрицателната частица "не" се пише ВИНАГИ отделно от глагола - например "не знам"
                        Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ

                        HONDA DOMINATOR 650NX

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпроси за Доминатор

                          14/47,48,50,52... , зависи къде ще караш.Мисля,че 14/48 ще е най-добре.Това е тежко ендуро и не става за офроУд.
                          Тези зъбчатки ще ти вършат работа. Както по черното, така и на асФалта. Имай предвид, че с големи зъбаци се увеличава
                          разхода на гориво.
                          Последно редактирано от viki terzieva; 05-11-10, 09:43. Причина: Отрицателната частица "не" се пише ВИНАГИ отделно от глагола - например "не става"

                          Коментар


                          • #14
                            Хм..., други мнения, защото засега се спирам май на 14/50, защото 52 ще дойде множко или се лъжа? Ще карам основно в гората и искам първа да ми е много бавна и като казвам бавна си го представям в баир като я включа и потегля да мога да крача с двата крака от страните на мотора с цел да го подпирам в коловозите, а не да стъпвам тук -там...

                            В каталога на карловския майстор има Доминатор NX-M, NX-K, NX-J и само NX, как да разбера моя кой модел е и те ли изчисляват дължината на веригата или аз трябва да им я кажа?
                            Последно редактирано от viki terzieva; 05-11-10, 09:45.
                            Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ

                            HONDA DOMINATOR 650NX

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпроси за Доминатор

                              http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=9344
                              На тази страница може да си провериш коя година е доминатора ти.
                              Поздрави!
                              Последно редактирано от viki terzieva; 05-11-10, 09:44. Причина: Моля, използвайте главни букви!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X