Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Terrano 2 - окачване и кормилно управление. Факти, лифт, тунинг.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

    Задно окачване:

    От сервизното ръководство:
    Пружини къса база:
    диаметър на телта - 13мм
    дължина отпуснати - 400мм
    константа на пружината - 2.6кг/мм

    Пружини дълга база:
    диаметър на телта - 13.5мм
    дължина отпуснати - 417мм
    константа на пружината - 3.0кг/мм

    Лек пример само за ориентация - сметките не могат да са съвсем точни:
    Задницата на къса база е грубо 800 кила. Пружините в нормално състояние на задницата ще са с дължина около 246мм. Ако на същата къса база се сложат чисто нови пружини от дълга, то те ще са с дължина 284мм, или грубо получения лифт ще е около 38мм.

    За сравнение - пружините на TrailMaster за 0мм лифт на дълга база се слагат като пружини за 50мм лифт на къса. 50мм лифт на дълга се слагат за 80-100мм лифт на къса. Та, горното грубо изчисление не е твърде далеч от истината.

    Амортисьори (тук става интересно ):
    Оригинални къса база:
    дължина отпуснати - 586мм
    дължина свити - 350мм
    сила на сгъване при скорост 0.3м/сек - 35.3-53.4кг
    сила на разгъване при 0.3м/сек - 101-136кг.

    Оригинални дълга база:
    дължина отпуснати - 596мм
    дължина свити - 356мм
    сила на сгъване при 0.3м/сек - 30.7-47кг
    сила на разгъване при 0.3м/сек - 119-159кг

    TrailMaster 58510 (за лифт 40-60мм, къса и дълга база):
    дължина отпуснати - 625мм
    дължина свити - 389
    същите ги дават за:
    Mitsubishi L200 87-96, лифт 30-60мм
    Nissan (M)D21 85-98, лифт 100мм
    Nissan (M)D22 98-05, лифт 80-120мм
    TLC BJ40/42/45, FJ40/45 69-84, лифт 50-80мм

    TrailMaster 58890 (за лифт 80-100мм)
    дължина отпуснати - 652мм
    дължина свити -399мм
    същите ги дават за:
    Patrol 260, лифт 60мм
    TLC FJ40 BJ40/42, лифт 60мм
    Mitsubishi L200 4WD, лифт 0-60мм

    Rancho RS999344 (за лифт 0мм)
    дължина отпуснати - 606мм
    дължина свити - 376мм
    същите ги дават за:
    Nissan Patrol 160/260 0мм лифт

    Потенциален FOX кандидат за отзад - 2 инчов с външен резервоар, с 10 инча ход.
    дължина отпуснат - 26.10 инча (663мм)
    дължина свит - 16.10 инча (409мм)


    стабилизираща щанга къса база:
    диаметър - 23мм
    константа - 2.5кг/мм

    стабилизираща щанга дълга база
    диаметър - 24мм
    константа - 3.0кг/мм

    Повече информация отзад нямам. TrailMaster 58510 се справя прилично отзад. Само че като повозих Дедо Владо по бабуните Димата разправя че се вижда как предните колела следват терена при що-годе хоризонтална предница, а задницата се подмята насам-натам. Вътре усещането е подобно, всъщност.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #32
      От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

      За амовете - мога да кажа - много добро магистрално поведение. На гадните участъци, където преди ми беше леко дискомфортно да карам с максимално разтешение 130км/ч, с тия амортисьори тераното се държи доста по-адекватно, и ми коства доста по-малко усилия и корекции за да поддържам тая скорост.

      Друг интересен факт - както някои знаят купих 200мм диференциал от терано 1 за отпред, със все полуоските и каретата. Първо, оказа се че външните карета са по-добели и не влизат в главината. Второ, оказа се че фланците на диференциала на терано 1 след 1988г. са несъвместими с моите вътрешни карета. Бях тръгнал да правя полуоски. Оказа се трудна работа. После реших да преправям фланците, което включваше заварки и прочие, понеже от двата фланеца наличен като резервна част е само единия, и той е скъп. В крайна сметка приятел с терано 1 с правилните фланци счупи вътрешно каре, и му предложих да му дам двете поуоски със все каретата (в идеално състояние), барабар с моите фланци, само и единствено срещу неговите фланци, съвместими с моите вътрешни карета. Речено - сторено. Сменил нашия маншоните, тръгнал да вкарва карето в главината - и тсъ! По-дебело и не влиза. Оказа се че на терано 1 с VG30I двигател (до 1988г), както и на терано 1 с 2.4 двигател, частта на външните карета, която влиза в главината, е същата като на терано 2, поне като диаметър.

      Та, ако някой се заиграва с 200мм (R200A) диференциал, слагайки го върху терано 2, опциите са няколко:
      1. да търси архаично терано 1 с VG30I двигател (преди 1988г), и да вземе само дифа. Фланците на дифа са съвместими с полуоските на терано 2
      2. да вземе преден диф от трилитрово терано 1 след 1988г., със все полуоските и вътрешните карета, на които полуоски да монтира външни карета от терано 1 2.4 бензин (предполагаемо и 2.67 дизел, но не съм сигурен).
      3. както аз мислех да направя - да преправя фланците за да паснат на вътрешните карета на терано 2

      Вероятно има и още варианти. Вероятно могат да се намерят вътрешни карета, съвпадащи с фланците на трилитрово терано след 1988г, чиито шлици да съвпаднат с полуоските на терано 2. Има няколко варианта на полуоски и карета, вътрешни и външни, на терано 1 и терано 2, но освен оригиналните номера, няма как да разбера размерите им и кое би станало.

      А за какво е заигравката:
      - R200A диференциал е значително по-здрав от R180A. Все пак се случва терано 2 да строши преден диф, макар и рядко.
      - За R200A има доста варианти за монтиране отпред на пластинчатоLSD, виско LSD, Quaife/Torsen LSD, пълен блокаж. В моя случай - Quaife касета модел QDF7L. За R180A няма почти нищо. За R200А има и китайски варианти за диференциал тип Quaife, които се водят марка OBX. Могат да се пазаруват от еBay примерно. Имаме и колега, закупил и поставил такава касета. Факта поради който за тоя диф има повече неща е че от край време се използва в доста голяма гама автомобили на NISSAN, включително и "мускулести" такива - 200ZX, 300ZX, 350Z (виско LSD), както и в доста 4x4 машини - Патрол Y160/260 (преден отворен), Terрano 1 3.0 бензин (преден отворен), Terrano 2 3.0 дизел, 2.7 дизел и 2.4 бензин след 2000г. (заден с пластинчато LSD).
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #33
        От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

        Хъбовете. И тук мешавината е пълна.

        Автоматични:
        40260-31G00/4260-34G00 - Pathfinder с двигател VG30I (до 88-ма) и Z24I, Terrano 1 и Terrano 2 с TD27T, КА24Е
        40260-0F000 - Terrano 2, всички модификации.
        40260-88G00/40260-88G01 - Pathfinder/Terrano 1 с двигател VG30E (трилитровите V6 бензин след 1988-а) Тия със сигурност не са съвместими с 40260-0F000

        Ръчни (да, има ръчни оригинални ):
        40250-31G00/40250-32G00/40250-32G01 - Terrano 1/Pathfinder с двигатели VG30I(до 88-ма), Z24I,TD27T
        40250-88G00/40250-88G01/40250-2S610 - Terrano 1/Pathfinder с двигатели VG30E(след 88-ма)

        Предполагаемо, групите по съвместимост са общо 2 за всички Pathfinder/Terrano 1-2:
        - Едните са за карета с по-тънкия вал в главината - с двигатели VG30I, Z24I, KA24E, TD27T, TD27TI
        - Другите са за усилените карета на всички с двигател VG30E (реално всичко що е с трилитров бензинов V6 от 1988г. нататък)

        Буквално до дни ще се разбере окончателно каква е хавата с външните карета и хъбовете. Стане ли AVM-ски хъб за терано 2 на каре от джипка с VG30I двигател, работата ще е повече от ясна.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #34
          От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

          Оше за хъбовете - освен известните AVM/Superwinch, китайските са копие на номер 40250-31G10, които са за някакъв DATSUN. Стават за терано 2. В момента съм с такива.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #35
            От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

            При каква експлоатация мога да очаквам да строша моите оригинални хъбове?Може би при лашкане напред назад. Лесно ли се трошат?
            Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

            Коментар


            • #36
              От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

              Първоначално публикуван от damyan82 Преглед на мнение
              При каква експлоатация мога да очаквам да строша моите оригинални хъбове?Може би при лашкане напред назад. Лесно ли се трошат?
              Обикновено им се износват едни анджаклами вътре. Рядко са тотал щета, поне по отношение на силовите части. Неприятното е че в редица случаи включват с трясък, което е товар по целия път, като тръгнеш от колелото, каретата, полуоските, преден диф, и по-малко преден кардан и раздатка.

              Като ми включиха така няколко пъти една зима (гаража ми е на такова място, че зимата вкарвам джипката на 4x4), реших че това не е за мен, и ги смених с AVM, а после с китайски. Пресен случай с приятел - пръснато вътрешно каре. Буквално пръснато. Хъбовете му му въртяха номера от известно време. Вярно че е и с 33-ки, ама и предния диф, карета и полуоски са по-здрави от на терано 2, уж.

              Други случаи, при който се случва да въртят номера е при спускане и при клатене напред-назад в нЕкоя локва.

              Живи-здрави скоро ще разкостя един автоматичен, да видя дали пък няма да мога да го направя ръчен, или още по-добре - ръчно-автоматичен, като на Patrol GR.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #37
                От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

                На какво налягане караш фоксовете On-road? Имам 2 комплекта останали от състезанията и бая се замислям да влязат в цивилна употреба.

                Коментар


                • #38
                  От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

                  Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
                  На какво налягане караш фоксовете On-road? Имам 2 комплекта останали от състезанията и бая се замислям да влязат в цивилна употреба.
                  На каквото са излязли от завода. Предполагам 200Psi, поне според това, дето пише в сайта им. До няколко месеца ще ги проверя профилактично. Засега не виждам смисъл.

                  Може и ако ме ухапе мухата да си взема капачки за резервоара с регулация, ама много станаха нещата дето чакат монтаж, и засега ще почакат.

                  ПП: На място не мога да ги свия. При монтажа ги свих отвън и ги вързах. Нямах такива проблеми с монрото и TrailMaster-а.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

                    Провери ги при Гого флекса той трябва да има необходимите уреди, че иначе става мазало. И аз мога да ти ги чекна ама съм ти далечко .

                    Коментар


                    • #40
                      От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

                      Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
                      Провери ги при Гого флекса той трябва да има необходимите уреди, че иначе става мазало. И аз мога да ти ги чекна ама съм ти далечко .
                      Ще. Не мислех че нови трябва да се проверяват, но явно има неща, които тепърва ще научавам.

                      ПП: Да не имаш в предвид че в монтирано положение трябва да са на номинала? Щото ако са на номинал в разтегнато, както са излязли от завода, то логично в монтирано, където са горе-долу по средата на хода си, ще да е повечко, още повече че резервоарите ми са по-къси спрямо стандартните.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

                        Я дай акъл за автоматичния хъб как става на ръчен,че в момента съм със свален такъв и умувам какво да го правя.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

                          Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
                          Я дай акъл за автоматичния хъб как става на ръчен,че в момента съм със свален такъв и умувам какво да го правя.
                          Идеята е да стъкмя "врътки", които да заместват оригиналния заключващ механизъм на автоматичния. Все пак имам машини за това. Ама додето не разкостя един със собствените си ръце, колкото и да гледам картинки, не мога да преценя. Живи-здрави до седмица-10дни ще имам яснота по въпроса.

                          А защо - еми защото се оказва че оригиналното си е най-здраво. А оригиналните ръчни са към 1000 кинта комплекта, което е твърде "кисело грозде".

                          ПП: Иначе мисля че не е проблем да се зацепят перманентно, което също е някакво решение.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

                            Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
                            Я дай акъл за автоматичния хъб как става на ръчен,че в момента съм със свален такъв и умувам какво да го правя.
                            Ще ти дам аз един акъл на тебе Утре се яви при мен да те закича с един комплект хъбове

                            Коментар


                            • #44
                              От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

                              Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
                              Ще ти дам аз един акъл на тебе Утре се яви при мен да те закича с един комплект хъбове
                              Китайските са абсолютно копие на оригинала, между другото, поне от това, дето намирам из интернет като информация за оригиналните ръчни.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Някои факти по предното окачване на Terrano 2, и изобщо.

                                Спарки, ти кво искаш да направиш? Ръчни и автоматични в едно или от автоматични да ти преправиш на ръчни?
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X