Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мерителни инструменти и измервания.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Мерителни инструменти и измервания.

    Следващите няколко снимки са правени на самоснимачка и не винаги е уцелен точния момент.

    Ккато писах по-горе, обикновено микромерите са снабдени с две "врътки", едната от която е за бързо предвижване до стойност, приблизителна на размера, който ще мерим, а другата е тресчотка, която осигурява нужния натяг, при самото измерване:



    Преди измерване, желателно е да се провери калибровката на уреда. При микромерите, които започват от нула, това става така:



    При останалите се ползва калибър:



    На двете снимки по-горе се вижда, че калибрирането става с тресчотката, която в двата показани микромера е на различно място. При първия е свързана с пластмасовия детайл, с по-голямия диаметър, докато при втория е най-отзад и е с по-малък диаметър, спрямо "връката" за предвижване.

    Това е лостчето за "заключване" на позицията, при взет размер:



    Измерванията е желателно да се правят при 18 градуса по Целзий, или близки до тази температура. Преди измерване, детайлът трябва да се почисти, а при прецизни измервания и да се обезмасли и темперира. Прецизни измервания се извършват в климатизирани помещения и измервателните уреди се предполага, че са темперирани, защото би трябвало да се съхраняват в същите.
    Желателно е да се работи с бели, памучни ръкавици.
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #32
      От: Мерителни инструменти и измервания.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0077.jpg
Прегледи:1
Размер:183.2 КБ
ID:5205276

      Още един измервателен уред магнитна стойка с часовник. Използва се практически при всички металообработващи машини за центроване на детайла или инструмента а при струговете и фрезите е незаменима. Другата седмица като тръгна на работа ще онагледя практическото използване защото сега не ми се доближава до струга. Преди няколко месеца едни приятели от един автосервиз ми поръчаха и им купих такава за да мерят искривяване по спирачните дискове колко е реално при неравната повърхнина на работил спирачен диск не знам но е някъкъв що годе реален ориентир.
      Последно редактирано от giorgio; 02-09-10, 18:19.
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #33
        От: Мерителни инструменти и измервания.

        Поздрав на всички метролози в този форум!! Тази неделя попаднах на странен "шублер" с още по странен нониус и скали? Колега giorgio,би ли дал някакво обяснение за какво се използва и как се мери с него? Мисля че ще бъде интересно! А и не само ти, който знае да сподели!



        Най-добре е да имаш богати приятели!!!
        Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

        Коментар


        • #34
          От: Мерителни инструменти и измервания.

          Този инструмент много ми прилича на инструмента с които се мери дървен материал(които се казва КЛУПА)По новите модели са от алуминий и имат разграфени таблици по който се определя кубатурата на съответния дървен труп.

          Коментар


          • #35
            От: Мерителни инструменти и измервания.

            Да, за дънерите е.
            По-горе имаше една снимка от Коко, на микрометър с остриета. Рядка работа. Сканиращ инструмент. С него могат да се профилират грапавините по площта на плосък детайл, например. А въпроса с надраните спирачни дискове се решава с инструмент, със стандартизирани по площ сонди. Примерно 1 см^2, или половин. Малко по-голям участък се шлифова плоско до изчезване и на последната драскотина. После се сравнява с усреднено най-дебелите, и най-тънките места, мерени с Коковия инструмент. После се решава става - не става, в това число - за ремонт.
            Важи и за валове, и за всякакви други повърхности и детайли.

            Коментар


            • #36
              От: Мерителни инструменти и измервания.

              Точно така, с този шублеро-подобен инструмент се клупира, т.е. измерва се дебелината на дърветата в даден масив и посредством статистически методи, се прави приблизителна оценка на количеството дървен материал.
              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

              Коментар


              • #37
                От: Мерителни инструменти и измервания.

                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                ...Характерното при този вид прецизни шублери е че челюстите за вътрешно измерване и тези за външно винаги имат минимална разлика от около 0.02 - 0.03мм и за да работим точно трябва ...
                Срам и позор, но това не го знаех.

                Една молба - не задълбавайте в дърварските измервания, че отиде хубавата тема на кино. Не вярвам на хора, които могат да имат 5 различни (и то с много) значения на просто нещо, като кубичния метър...
                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                Коментар


                • #38
                  От: Мерителни инструменти и измервания.

                  Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                  Срам и позор, но това не го знаех.
                  Нищо срамно няма аз повече от двайсетина години се занимавам основно с металообработващи машини за капак съм машинен инженер и откривам че и аз много неща не знам но покрай мене са все стари колеги майстори в занаята та нещо като не ми е много ясно поне мене никога не ме е било срам да питам . Има неща които от учебниците не се учат трябва си практика . Срамно е като има кой да ти го обясни и покаже пък не питаш. Професийте свързани с металообработващите машини бавно но сигурно отиват в забвение интереса на по младите към тях е никъкъв и наще натрупани с годините знания и опит ще си отидат с нас.
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #39
                    От: Мерителни инструменти и измервания.

                    Ето и 2 сминки от мен:
                    Индикаторен вътромер за по-големи размери -150 до 300 мм.При работа с него първо се нулира на микрометрична скоба на базовия размер и се измерва отклонението от него.
                    Разкепомер-уред за измерване дишането на колянови валове на големи дизелови двигатели.Този е стар,но и новите работят на същия принцип и са долу горе същите.Конкретния е Starrett - USA.
                    Дано съм успял със снимките....
                    Прикачени файлове
                    TLC 120 Prado
                    Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                    Коментар


                    • #40
                      От: Мерителни инструменти и измервания.

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      Нищо срамно няма аз повече от двайсетина години се занимавам основно с металообработващи машини за капак съм машинен инженер и откривам че и аз много неща не знам но покрай мене са все стари колеги майстори в занаята та нещо като не ми е много ясно поне мене никога не ме е било срам да питам . Има неща които от учебниците не се учат трябва си практика . Срамно е като има кой да ти го обясни и покаже пък не питаш. Професийте свързани с металообработващите машини бавно но сигурно отиват в забвение интереса на по младите към тях е никъкъв и наще натрупани с годините знания и опит ще си отидат с нас.
                      Лирично отклонение: майсторите, истинските майстори, никога не са били много. Останалото е просто .. количество.
                      А "срамът" беше, защото се навирам в машинарии за тестване и измерване, учил съм го и в училище (не, че точно от училище съм научил нещо) и би трябвало да знам такива елементарни неща. Затова много се радвам на такива теми, уж познати неща, а току изскочи нещо ново и полезно.
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #41
                        Това са ъгломери:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Yglomeri.jpg
Прегледи:1
Размер:257.5 КБ
ID:5206454

                        Една гатанка... Какво е това, на снимките долу и за какво служи?

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kosym2.jpg
Прегледи:1
Размер:190.2 КБ
ID:5206456

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kosym1.jpg
Прегледи:1
Размер:185.7 КБ
ID:5206455

                        Подсказка: Шлосерите наричат този мерителен инструмент "косъм".
                        Последно редактирано от giorgio; 17-09-10, 11:08.
                        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Мерителни инструменти и измервания.

                          Ясно. Трасажна маса, ама ръчна.
                          За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                          Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Мерителни инструменти и измервания.

                            Аз веднъж само съм виждал такъв "калибар" да го наречем.С него гледаха просвета на една пас-маса и по неъната височина мериха износването и -къде колко е пропаднала.!Върха и идеална права доколкото си спомням...Не знам как се казва обаче...
                            Giorgio,искам да те помоля да покажеш и да разкажеш как се работи с центротърсач.Не съм ползвал никога такова нещо....Благодаря предварително!
                            TLC 120 Prado
                            Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                            Коментар


                            • #44
                              От: Мерителни инструменти и измервания.

                              Ето още един измервателен инструмент така наречената машинна либела. Не бъркайте инструмента със строителния нивелир общото е толкова колкото и при дървения шублер тука точноста е 0.1мм . Използва се основно за прецизно нивелиране на металообработващи машини . По принцип всички металообработващи машини трябва да са нивелирани но при някои като шлайфовете например е задължително прецизното нивелиране. Това се прави с цел да се избегнат нежелателните вибраций и влизане в резонанс което освен до намаляване на точноста води понякога до счупване на абразивния диск което при тия високи обороти е нещо страшно . На времето в стария завод имахме един шлайф Волман производство 1943 година който имаше предпазна живачна ампула малко да избяга нивелацията и изключваше. Другото предназнаначение е за центроване на обикновенно голямогабаритни детайли на фреза борверг и други подобни машини когато правата центровъчна повърхност е малка или такава въобще няма.
                              Прикачени файлове
                              Последно редактирано от sek.1; 10-09-10, 20:15.
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • #45
                                От: Мерителни инструменти и измервания.

                                Първоначално публикуван от giorgio
                                Подсказка: Шлосерите наричат този мерителен инструмент "косъм".
                                В нашата фирма му викаме "косъм линия". Един от най-често използваните инструменти. С него се хваща "корема" на шлайфани плочи, язви и всякакви отклонения от равнинност.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X