Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стари номера

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Стари номера

    Днес имах късмета да се сдобия с този хубав номер! Отдавна ми беше мерак да имам такъв от войната! Като размер и вид отговаря на номерата от края на 30-те и началото на 40-те години. Още по-любопитното е, че на печата е изобразен стар герб, царски, но около него пише Дирекция на народната милиция. Това го датира в доста тесен отрязък от по-малко от две години - 1945 или до септември 1946, когато след референдум монархията пада и гербът остава без корони.
    А това са ми другите стари номера. Най-долният е минал горе-долу близо до стандартен размер, така че дава някаква представа колко голям е най-горният и колко малък е намереният днес.
    Прикачени файлове
    Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

  • #2
    От: Стари номера

    Като сме заговорили за стари табели, имам също и тези кръгчета. Обаче не съм сигурен дали са точно за автомобили. Може да са за камиони, или дори за каруци, не знам
    Прикачени файлове
    Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

    Коментар


    • #3
      От: Стари номера

      И накрая, имам и тази рядка и интересна табела. От времето на войната е, подпечатана от Дирекция на полицията. За нея съм разбрал до момента, че буквите означавали "Българска държава", а табелата се слагала на автомобили, служебни и реквизирани, използвани от български военни, полицаи, администрация и т.н. из окупираните територии по време на войната. Дали е така, не знам, но наистина съм я намерил на няколко фотографии, все заснети в Северна Гърция. Някой знае ли нещо по въпроса? Между другото, цветът е тъмно син, на снимката излезе прекалено светъл.
      Прикачени файлове
      Последно редактирано от Теодор МБ; 21-08-10, 10:48.
      Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

      Коментар


      • #4
        От: Стари номера

        А на печата на последната табела " Б.Д" какво пише колега? И не мислиш ли да ги поосвежиш малко и да им се радваш още много време или смяташ така-автентични да ги оставиш ,въпреки ,че не се знае колко са автентични.

        Коментар


        • #5
          От: Стари номера

          Теодор МБ е написал какво е щамповано върху табелата,колега Белов.
          Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
          И накрая, имам и тази рядка и интересна табела. От времето на войната е, подпечатана от Дирекция на полицията.
          Теодор МБ, поздравявам те за хубавите находки - предполагам ,че са ценни , но със сигурност са много интересни.
          Let there be Rock!
          Opel Rekord C Coupe 1971
          Opel Rekord D Coupe 1975

          Коментар


          • #6
            От: Стари номера

            Всъщност, знае се точно колко са автентични, около 101 % Само виж как е направено, а след това как е остаряло! Това сега някой ако го направи, а след това го състари така, да ми се обади А на печата пише и съкращение, от Министерство на вътрешните работи и народното здраве. И отново, цветът не е точен, апаратът така го изкарва!
            Прикачени файлове
            Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

            Коментар


            • #7
              От: Стари номера

              Теодоре, браво за темата! От доста време се каня да направя такава и все забравям

              Въпросните "кръгчета" ги имам и аз, даже са абсолютно същите - от 1938 и 1939 година. Това са просто едновремешни винетки, за автомобили и камиони.
              С "Фармахим" - непобедим
              Дизел - само дънки!

              Коментар


              • #8
                От: Стари номера

                Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                Всъщност, знае се точно колко са автентични, около 101 % Само виж как е направено, а след това как е остаряло! Това сега някой ако го направи, а след това го състари така, да ми се обади А на печата пише и съкращение, от Министерство на вътрешните работи и народното здраве. И отново, цветът не е точен, апаратът така го изкарва!
                Именно за този печат питах колега,а иначе щом казваш ,че са си автентични,вярвам ти,просто отначало ми се стори малко нереално толкова години и цвят и боя ,че и гланц да се запазят,сега когато показа детайлна снимка се уверих. Смяташ ли да извършваш някакви дейности относно освежаването им или не ?

                Коментар


                • #9
                  От: Стари номера

                  Първоначално публикуван от belov15 Преглед на мнение
                  Именно за този печат питах колега,а иначе щом казваш ,че са си автентични,вярвам ти,просто отначало ми се стори малко нереално толкова години и цвят и боя ,че и гланц да се запазят,сега когато показа детайлна снимка се уверих. Смяташ ли да извършваш някакви дейности относно освежаването им или не ?
                  Няма нищо нереално. Просто покритието по тези табели не е някаква си боя, ами емайл - като по тенджерите на баба ти. Той не старее, не изгаря, избелява, облела и т.н., освен ако не маризиш редовно табелите в камъни, дънери, чужди брони и пр.
                  С "Фармахим" - непобедим
                  Дизел - само дънки!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Стари номера

                    Не, аз не мога да ги реставрирам. Емайлът е много деликатна работа, той е нещо като стопено стъкло. Не мога да го направя. Сигурно има някакви специалисти-реставратори, които могат /и то вероятно със студен емайл, сиреч боя, защото при нанасянето на горещ емайл, стопено стъкло, най-вероятно и здравата част ще се напука/, но това изисква специални материали, познания и умения. Ако се опитвам нещо да ги чистя и оправям, най-многото да изроня и спукам още повече!
                    Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Стари номера

                      Не ги пипай, 100 пъти по-добре е да си стоят автентични. Можеш само да ги измиеш с домакинска гъбичка и обезмаслител - meglio примерно, като задължително пазиш печата на тях от контакт с препарата!
                      С "Фармахим" - непобедим
                      Дизел - само дънки!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Стари номера

                        И аз така мисля, НЕ ГИ ПИПАЙ, много по-добре изглеждащи са в момента и най-вече автентични!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Стари номера

                          Да продължа темата с едни малко по-различни неща. До момента съм намерил и две стари клубни емлблеми, каквито са се слагали по брони и решетки едно време. Едната е на Белгийския туринг клуб, другата е по-интересна, на Кралския автомобилен клуб на Италия. Съчетанието на кралски символи и фашистки сноп показват произход от 20-те или 30-те години, доколкото съм разбрал до момента, май е от средата на 20-те.
                          Другото на снимката е миниатюра на българския знак. Реално е съвсем, съвсем мъничка. За съжаление пълноразмерният знак за кола го нямам. Изглежда по същия начин, само че голям. Търся го, дано изскочи някой ден! Освен него, решил съм да намеря и знака на DDAC, което е еквивалента на ADAC по време на Третия райх. Той е подходящ за мерцедеса. Естествено, бих добавил към колекцията и всякакви други, но българският и немският ги търся целенасочено
                          Прикачени файлове
                          Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Стари номера

                            Това е от един позападнал ДАП:

                            Коментар


                            • #15
                              От: Стари номера

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Ljto 2008 653.jpg
Прегледи:1
Размер:162.2 КБ
ID:5245431eто и от менНатиснете снимката за да я уголемите

Име:Ljto 2008 652.jpg
Прегледи:1
Размер:146.3 КБ
ID:5245430

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X