Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

    Тука дискутираме с приятели дали е "нормално" да духа от капачката за маслото като работи двигател на празен ход и дали това е надеждно мерило за състоянието на двигателя при избор на стара кола. Пробвахме на един куп коли, дизелови и бензинови, и една не намерихме дето да не духа, включително добре разработени нови коли на по 10-20 хиляди километра. Това, което лично мен ме учуди много е, че на празен ход духат, обаче, при 3000-4000 хиляди оборота спира да духа. Не следва ли логично, че при по-високи обороти ще има повече "blow by" и респективно ще духа доста по-силно от неизгорелите газове минаващи покрай сегментите? Не ми се вярва вакумът, който засмуква неизгорелите газове през PCV клапана, да може да вентилира при 3000 оборота, а да не може при 1000. Някой може ли даде техническо обяснение на това наблюдение и въобще мнение по темата?
    Vitara 2.0 V6
    Honda CRV (Gen 1)
    Honda CRV 2.2 I-CTDI (Gen 3)
    ВАЗ 2131

  • #2
    От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

    Лично според мен тВа си е един от най-надеждните тестове,който никога не ме е подлъгал,и в който сляпо вярвам!
    Според много други то пък не значело нищо...еле,пък,ако духа през щеката на маслото един двигател си е последна грижа вече-ама пак само според мен,де!
    Виждал съм много двигатели на много и на малко километри,които едвам-едвам духат и други,които са буквално,като компресор,ако развиеш капачката!
    По темата ще възникнат спорове и ще има мнения всякакви-няма лошо!Аз си казах моето!Оттам нататък всеки да си преценява за себе си!
    Ако някой може да ми обясни,като от какво друго освен от износена цилиндрово-бутална група може да се появи силно духане(картерни газове с голямо налягане)ще съм благодарен!
    М/у другото имаме служебен WV-Passat 4motion,закупен чисто нов,който от самото начало духаше зловещо-казах,че няма да го бъде и всички колеги много ми се смяха-смешници...!Тази кола вече е на 200 000км.,гори 7-8литра масло до смяна(10 000км.)от чистак нова,а миналия месец и смениха главата,което няма общо с темата-около всеки водач на клапан имало пукнатини и започна да губи(яде)доста антифриз-фолксвагенов дизел помпа-дюза...та такива ми ти работи...
    много автомати-слаби резултати!

    Коментар


    • #3
      От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

      На празен ход е нормално да духа.Много време газовете натискат и си минава по малко.На 2-3000 оборота трябва да намалее/спре духането,иначе лошо.
      Калин Владов,09РСПБЗН

      Коментар


      • #4
        От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

        Първоначално публикуван от ixeos Преглед на мнение
        Тука дискутираме с приятели дали е "нормално" да духа от капачката за маслото като работи двигател на празен ход и дали това е надеждно мерило за състоянието на двигателя при избор на стара кола.
        Ами нормално е. Защо иначе конструкторите ще слагат цяла система за вентилация на картера?
        Въпросът е обаче колко и какво. Наличието на повече изгорели газове там се забелязва или по цвета, ако се пускат към атмосферата, или по налягането и дебита, ако се работи по-професионално.
        Това, което се забелязва на празен ход и го няма при обороти е признак на здрав двигател. На празен ход(ниска честота) има изразен резонанс и освен, че "бута" и "дърпа", почти еднакви количества, но се усеща само "бутането" с ръката. При високи обороти този резонанс изчезва - нещо като басрефлекса(фазоинвертора) при тонколоните
        Та за мен този начин не е надежден индикатор, защото всеки го тълкува, както си знае. Струпай много баби и ще видиш какво дете ще излезе

        Коментар


        • #5
          От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

          Първия път когато го чух това реших и аз да пробвам,осве че се оля целия кош с масло духане не усетих.
          Какво ли е щом хвърля масло?
          О теста до сега съм минал над 30 000 км. колата не знам на колко е(по километраж 165 000) и върви много добре за 12 годишна.

          Коментар


          • #6
            От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

            Пробвай с лист хартия на картера на ниски обороти. Движи се в двете посоки. Отначало и аз се шашках за същото. Друг опит - може да обърнеш капачката на маслото с плоското надолу.
            Кола да не "духа" на ниски обороти през капачката - аз поне не съм виждал.

            Коментар


            • #7
              От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

              Опел Капитен -6 цилиндров съм го виждал да работи без капак на клапаните и не духаше,по скоро не пръскаше масло.Теоретически би трябвало да работи без да изхвърля масло с отворена капачка на капака на клапаните./разбирай да духа оттам/Ако духа или е запушена системата за картерните газове или те са толкова много ,че тя не може да ги поеме.

              Коментар


              • #8
                От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

                Този Опел (Капитен май е доволно дърт модел?) най-вероятно е с разпределителен вал в блока и горе под капачката "шават" само едните кобилици. Има голямо значение къде е валът. Като се развърти, той прави облак от капки, които си излизат през капачката дори и без да "духа"

                Коментар


                • #9
                  От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

                  Първоначално публикуван от jordik Преглед на мнение
                  Първия път когато го чух това реших и аз да пробвам,осве че се оля целия кош с масло духане не усетих.
                  Какво ли е щом хвърля масло?
                  ...

                  А сега де!?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

                    Потвърждавам за долния вал.
                    А точно затова на някои модели върху разпределителния вал има пластвасом капак.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

                      Проверено-30000 км транспортера духа и мирише на изгорели газове като го изфорсираш духането изчезва.Не пръска масло.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

                        Всички коли "духат"...за разлика от...(хм??).. Показателно за проблем е духането на син дим, което говори за увеличено износване на групата "цилиндър-сегменти-бутало" и попадането на масло в горивната камера. При двигатели с компресор се случва пропускането на газове да е толкова голямо, че налягането им издухва маслото от картера (през щеката за маслото, през семеринги и т.н.) буквално за няколко десетки секунди, двигателят остава без масло и блокира.
                        00359893488603

                        ....нямам си вече LR...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

                          До колкото знам е добре за дизелите да хвърлят масло при отворена капачка, за бензиновите мотори е обратно.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

                            Има много двигатели на които под капака на главата има втори капак, покриващ разпредлителния вал. Дори и на издухан мотор няма как да хвърля масло през капачката.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Духане от капачката на маслото като индикатор при избор на кола

                              Кво духа не знам, ама на фабрично новия ми Меган 1,5 дизел 3 пъти си губих капачката в движение, за 20 000 км. Първите 20 хиляди. То да духа, да духа колко да духа? Тия от сервиза се спукаха да ми обясняват, че маслото се проверявало през щеката, аз за да ги дразня им виках, да де, сваляш щеката и я мушиш през дупката за доливане. Идиоти. Вече 20 и кусур години все с коли и камиони се занимавам...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X