Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Филтри за колони?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Филтри за колони?

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Да напиша ли груба методика за филтри? Ще си ги сметнеш сам.
    По-скоро ме интересува инфо за това къде и колко да платя, за да взема готови филтри и някой да ми каже кое къде да вържа към тях

    @ctef - не е ли по-добре да се започне от очевидно липсващото?

    Коментар


    • #17
      От: Филтри за колони?

      За 4 лентова филтър няма да намериш, а и да намериш, никой не ти гарантира че ще е правилния!
      Първо виж басовия и от там ще се тръгне дали си заслужава да се занимаваш и с останалото. Има много да се доработва по колоните.

      Коментар


      • #18
        От: Филтри за колони?

        Първоначално публикуван от philipp Преглед на мнение
        По-скоро ме интересува инфо за това къде и колко да платя, за да взема готови филтри и някой да ми каже кое къде да вържа към тях

        @ctef - не е ли по-добре да се започне от очевидно липсващото?
        Фазите на басовете са очевидни - на говорителите има + и -, на усилвателя - също. Спазваш и всичко е наред.

        Къде и колко да платиш - прогнозата не е добра. Еле па за 4-лентови. По-добре, дай да видим какво има по филтрите и какво няма. Най-вероятно бобините са им живи.

        Коментар


        • #19
          От: Филтри за колони?

          Басът е 15 инча, вторият голям говорител е 12 инча. Сега ще сложа снимка от преди минута.

          Коментар


          • #20
            От: Филтри за колони?

            Ами след като малките басови са 12ки къде си сложил - Двата нови малки бас говорителя: http://3.bp.blogspot.com/_5sbln1cM3f.../s1600-h/8.jpg ? Само не ми казвай че и те са 12ки

            Коментар


            • #21
              От: Филтри за колони?

              Ето и снимката:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:moto_0009.jpg
Прегледи:1
Размер:70.6 КБ
ID:5200552

              Говорителят отгоре 15 инча. Този долу дясно - 12 инча. Малкият бас говорител (на снимката долу вляво) е 4 или 4.5 инча. Елипсовидният можете да прецените на око.

              Относно + и -: смятам, че съм спазил всичко точно.

              П.С. Сега виждам, че 12 инчовия говорител на едната колона е различен от този на другата (както е на първата снимка от пост 1). Сменян е от предишния собственик - изглежда е бил изгорял. Не ми е огромна болка за умиране
              Последно редактирано от Filthy@JvruceR; 12-08-10, 21:31. Причина: обърках посоките :)

              Коментар


              • #22
                От: Филтри за колони?

                Да,тук се вижда БГ 12ка. А онези говорителчета от снимката са среднотонци.
                Така, с тия 15ки колоните наистина са към 250вата музикална мощност. Но и те са единственото по-ценно нещо в тях.
                Филтри ясно, ще отиде сума ти бакър за тия 2 басови говорителя.
                Но да ти кажа защо колоната ти не е конструктивно добре оформена.
                Всички говорители ти работят в един общ обем. Това не е никак добре особенно за среднотонеца и високочестотния, защото обратната вълна от ниските честоти на басовия, направо им разказва играта. Те трептят заедно с нея с ниски честоти и големи амплитуди за които изобщо не са създадени. За това за всеки говорител от задната страна на предната дъска трябва да се сложи отделна камера, която да ги изолира от обема на басовия.
                Гледам да ти обясня всичко с прости думи, че да си наясно.. и не да те плаша, а просто да видим от къде да се започне

                Коментар


                • #23
                  От: Филтри за колони?

                  Хмм... това за 250 вата музикална мощност за двете колони общо или на колона го казваш? Защото стария усилвател беше 100 вата и затова и новия го купих такъв. Гледах какво пише като ватове отзад на всеки един от говорителите и сборът даваше нещо около 100...

                  Коментар


                  • #24
                    От: Филтри за колони?

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Къде и колко да платиш - прогнозата не е добра. Еле па за 4-лентови. По-добре, дай да видим какво има по филтрите и какво няма. Най-вероятно бобините са им живи.
                    Предишния собственик нищо не е правил по тях (ползвал ги е като колонки за PC, с които да чува досадното "О О" когато някой му е изпратил съобщение по ICQ примерно), а по-предишните собственици са били метъл група и пичовете са си правили мини концерти с тях в началото на 90те. Видяли са много зор горките

                    Но пак на темата - порових в интернет и наистина филтри за четирилентови колони не се продават. Само за дву и трилентови. Инак цените никак не са плашещи. Не могат ли да се нагодят нещата с трилентов филтър?

                    Коментар


                    • #25
                      От: Филтри за колони?

                      Ох, и това с мощностите е много относително. Има музикална мощност която отчита моментните пиковете които може да се възпроизведат и е сравнително голямо число и затова сега доста фирми спекулират с него. Но има и синусоидална мощност, което представлява натоварването на говорителя със синусоидален сигнал от генератор за продължително време, и това е по-реално, но като стойност е доста по-малко от музикалната мощност.
                      И нещо друго. За среднотонците и високите. Може да видиш че на тях пише еди колко си много вата. Но това не означава че може да ги пуснеш направо на толкова ватов усилвател, а означава че може да издържат толкова вата но във колона и задължително през съответните филтри.
                      Не се събират всички мощности на говорителите, за да се изчисли общата мощност.
                      На практика филтъра прави така че съответния говорител да свири само в честотната лента за която е конструиран, с малко припокриване със съседа си.
                      Например баса до 250-300Хц, средата 300-8000, високи 8000-20000++++ Като в граничните честоти се припокриват. Но това е само най общо казано и като пример.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Филтри за колони?

                        Мда, с последното изречение всъщност свършват и моите познания по темата с филтрите, т.е. само знам, че разделят честотите и толкоз

                        Сега всичко, както се вижда от първите снимки, е вързано на общ сноп. Бих казал, че работи много добре по моите стандарти. Почти убеден съм (бях де), че с малко пари може да стане много по-добре. Предполагам, че ако в момента ги чуе специалист, то ще се хване за главата, ще каже няколко клетви и после ще разправя на приятелите си какви музикални инвалиди има на този свят

                        Коментар


                        • #27
                          От: Филтри за колони?

                          Впрочем ако има важно значение - ресийвъра е Sony STR-DG520, 100 вата 8 ома на канал, поддържа стандарти 2 (както е вързано в момента), 2.1 и 5.1. Взех го "втора ръка" от приятел.

                          Старият (който ми дойде подарък към колоните) беше пак някакво ретро Sony 110 вата на 8 ома на канал (само два канала за стерео). Той обаче прекъсваше и искаше периодични тупаници, за да работи нормално. Предполагам, че е нещо дребно и прекъсва някъде. Ако на някой му трябва такъв - подарявам.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Филтри за колони?

                            Първоначално публикуван от philipp Преглед на мнение
                            Мда, с последното изречение всъщност свършват и моите познания по темата с филтрите, т.е. само знам, че разделят честотите и толкоз

                            Сега всичко, както се вижда от първите снимки, е вързано на общ сноп. Бих казал, че работи много добре по моите стандарти. Почти убеден съм (бях де), че с малко пари може да стане много по-добре. Предполагам, че ако в момента ги чуе специалист, то ще се хване за главата, ще каже няколко клетви и после ще разправя на приятелите си какви музикални инвалиди има на този свят
                            Не се занимавайте с глупости. Без измерване на говорителите дали ще има или няма филтри е равнозначно. Може да стане и по-зле. Едно предложение:
                            Вържи среднотоновите през кондензатор 10.0мкф, а високотоновите - през 4.0мкф. И да са сфазирани.
                            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                            Коментар


                            • #29
                              От: Филтри за колони?

                              Така е.Ти го каза.
                              По най груби сметки за 4лнтови при филтри от Първи ред без да слагам точните стойности.
                              За басовия една яка бобина от проводник поне 0,5-6.
                              За малкия бас, малко по -малка бобина и пачка неелектролитни кондензатори над 100uF
                              За среднотонеца, не толкоа страшна бобина и кондензатори около 30uF
                              За високия кондензатор 2-3uF
                              Без да те тревожа за големите бобини ако трябва да са както трябва, може да отиде над кило бакър

                              Пп.Не е добре да не се отрежат и нискотовите отгоре. Едно че импеданса във високите честоти ще намалее драстично и второ този големия басов ако не се отреже от горе ще думка като в баня.
                              Последно редактирано от ctef; 12-08-10, 22:42.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Филтри за колони?

                                Ам "над кило бакър" все още не ме плаши. Не го ли изкупуваха по 10 кинта килото? Ако е така, то за колко най-нагло може да го продават? Виж това може увентуално да уплаши

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X