Обява

Свий
Няма добавени обяви.

27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

    Преди години, на първата си джипка (LJ80), бях монтирал на задната броня "танков щир". Къде ли не съм се завирал с нея, но щирът винаги си оцеляваше. Тази вечер, като се прибера у дома, ще го изровя и него... пък да видим как и къде ще стои на Диското.
    Всъщност може и да се мине с 1/8 от дължината на вълната (около 1.35 м) и да се окаже, че имаме добра връзка, въпреки компромиса. Дори и дълга антена, но достатъчно гъвкава би оцеляла...
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #47
      До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

      Джорджо, уби ме с тоя танков щир Не знам от къде си го взел а няма значение. То си е голямо желязо и със сигурност ще оцелее.
      По-интересно ми е как работи като антена! Щото като им знам концепцията за радиокомуникации на военните, си мисля, че тези щирове стават за всичко друго но не и за антена
      Подлежи ли на настройка изобщо ? Може би с флекса?

      Коментар


      • #48
        До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

        Настройва се перфектно на всички възможни честоти, от 1.8 до 29 MHz... с автоматичен тунер.
        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

        Коментар


        • #49
          До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

          Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
          Настройва се перфектно на всички възможни честоти, от 1.8 до 29 MHz... с автоматичен тунер.
          Тя че се настройва е ясно. Само че от към предавателя. А това не може да се сравнява с резонансна антена. И само с 4 Вата си за никъде...
          Освен ако не набарал някоя натовска, дето се регулира механично дължината, чрез телескопи.

          Коментар


          • #50
            До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

            Грешиш, Лазаре.
            Тунерът настройва резонансната честота, а това си важи както за предаване, така и за приемане... Най-доброто ми постижение е връзка в движение на 28 MHz с канадец.
            А относно ватовете, хмм... те са си 100! (Alinko DX-70)
            Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
            Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

            Коментар


            • #51
              До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

              Джорджо, антенното съгласуващо устройство (АСУ) е измислено за военните, за да могат да "турат здраво джелезо" и да направят що-годе няк'ва връзка в полеви условия.
              А разстоянието зависи и от други фактори освен мощност. Предимно от антена и прохождение. А АСУ-то не е антена.

              Коментар


              • #52
                До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

                Иначе трансмача си е задължителен за "дълга жица".
                Ако имаш време и условия, да опънеш 80 метра проводник и после да го съгласуваш с антенния тунер, ще видиш за к'во чудо става въпрос Тогава ще правиш Канада ама по дългия път

                Коментар


                • #53
                  До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

                  Много разводнихме темата...
                  Даже си мислех да не отговарям относно разликата между "жица" (или пръчка) и антена, ама...
                  Та на въпроса:
                  Преди 10-15 години (може и повече да е било) доста се "позарових" из антените, дори похарчих солидна сумичка за спектрален анализатор. То не беше теория, то не бяха консултаци, то не бяха експерименти... като се почне от дълги вълни, та до гигахерцовия обхват... Едва ли остана нещо не изпробвано и като антена и като видове работа (дори и връзки с отразен от луната сигнал). За 3.5 MHz още си пазя една "Мирта", кяото се събира в бакалска найлонова торбичка и се разпъва за 10-15 минути. Ако познаваш дизайна на небезвестния Мирчо Табаков, знаеш за каква дължина на "жицата" на този обхват става дума и за какво качество, разбира се...
                  Малко се отплеснах, но разликата е тази, че антената пак си е "жица", или комплекс от "жици" (пръчки), които обаче имат известно усилване, (или затихване), спрямо изотропен излъчвател dBi (с някои условности, за такъв може да се смята т.н. Ground plane, чиито усилване е приблизително =0), или дипол dBd. Раликата, доколкото си спомням беше 2.15 dB, в полза на дипола.
                  Остана да изясним въпроса за съгласуване на импеданса на антената и кабела, както и загубите по последния (особено при по-високи честоти).
                  Тука обаче темата е за евентуалното ползване на СВ банда за офроуд и всяко навлизане в дебрите на разпространение на радиовълните (особено теоретичното), по-скоро би отблъснало повечето съфорумници...
                  Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                  Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                  Коментар


                  • #54
                    До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

                    Всичко е ясно. И "мирти" и съгласувания. Просто ти категорично заяви, че греша по отношение на конфигурацията щир+трансмач(ако правилно съм те разбрал) и ето ти разводняване. Щом си се занимавал, би трябвало да знаеш, че такава конфигурация е несериозна и е типично в любителски стил. За закърпване на положението, когато няма възможност за опъване на истинска антена, поради големите размери.
                    А физиката си е физика и си иска нейтото, за да работят правилно нещата. Ще направя аналогия, за да не се отегчават колегите и да разберат за какво говорим. Щир+трансмач = джип с асвалтови гуми.

                    Коментар


                    • #55
                      До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

                      Лазаре, какво предлагаш?
                      'найси елементно яги с ротатор и вертикална поляризация?
                      Или някакъв непознат до сега вид мобилна антена?
                      Джип с вериги... ама от Т-34 и поне две витла отгоре, иначе как ще лети...
                      Сега си спомних, защо повече от 5 години не бях включвал радиостанцията си - заради нескончаемите подобни, безмислени приказки на 3.765 MHz...
                      Станахме за "блясъци"...
                      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                      Коментар


                      • #56
                        До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

                        Какво предлагам ли? Ами ти си го написал по-горе - 5/8. Наистина е компромисно решение, но пък е много по-удобно за обикновените потребители на СБ-то. Няма нужда да настройват АСУ. А и няма да правят DX-и.
                        Безмислените приказки възникват, защото някой решава, че е по-лесно да се направи киловатов предавател, вместо хубава антена. И се почва, знам...А вариантите са точно два:
                        - Лоша антена и голяма мощност.
                        - Хубава антена и малка мощност.

                        Всеки има право да избира за себе си.

                        Между другото, колко е дълъг въпросният танков щир?
                        Последно редактирано от Lazar; 20-11-07, 14:16.

                        Коментар


                        • #57
                          До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

                          Що е това "Танков Щир"Дайте една снимка да го видя ако имате.
                          Може би мога да си намеря и аз такъв отнякъде

                          Коментар


                          • #58
                            До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

                            5/8 както и да го смяташ, си е 6.80 м, като добавиш и съгласуващата бубина, която освен сметка си иска и изработка (разбирай сложно закрепване), че и настройка... тръгваш из гората с почти 7 метрова пръчка отгоре, за едното СВ.
                            Ако 1/4 дължина на вълната (2.7 метра), се вижда на някой много дълга, то може да се мине, макар компромисно и с 1/8 (1.35 м), но едва ли ще се намерят ентусиасти да забучат 7 метрови антени върху джипката си. Между другото, повечето RPM станции, си карат не с 1/8, а с 1/16 (около 0.04 м).
                            Танковият щир си е стандартен - 4 метров. Пет секции по 0.76 м (стоманени тръбички с байонет) плюс основа (пружина за да се огъва целия) около 0,2 м. Като ти идва много дълъг, съкращаваш някоя друга секция... Мога да си карам с две секции само, на задната броня, с височина колкото е и джипката и да имам прилична СВ връзка, но ако ми се наложи, с тия 4 м, ти гарантирам, че по всяко време на денонощието, в рамките на 10-20 минути, ще намеря най-проходимата в момента честота (от 1.8 до 50 MHz) и станция с която да се свържа, пък била тя и извън Европа. Ето за това ми трябва автоматичен тунер и танков щир...
                            То и 2-та метра могат да се ползват, при някой извънредни ситуации, пък било и на 170 MHz, там винаги ще се намери кой да те чуе, пък било то и за сметка на лиценза ти...
                            Хайде да не се отплесваме, а да говорим за евентуалното ползване на СВ в офроуд с подходящи антени, защото Лазаре, ако забелязваш, говорим си само двамката... и то май празни приказки.

                            Първоначално публикуван от TRAPERA Преглед на мнение
                            Що е това "Танков Щир"Дайте една снимка да го видя ако имате.
                            Може би мога да си намеря и аз такъв отнякъде
                            Довечера ще опитам да го снимам, ама едва ли ще ти върши работа...
                            Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                            Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                            Коментар


                            • #59
                              До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

                              Самоделните мобилни антени пък изобщо не влизат в сметката...Ако я направиш много здрава - няма да работи добре. Ако пък работи добре - ще се чупи лесно. Мда, отнесохме се...

                              Конкретно предложение за добра мобилна СБ антена - Racer 90, производство на ALAN GmbH. Преди години се продаваха в Конрад, сега не знам...

                              П.П.

                              Има и по-хубави но са по-скъпи.
                              Усилвателите са по-евтини но забранени

                              Коментар


                              • #60
                                До: 27 Mhz (CB band) радиостанции някой ползва ли?

                                Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                                Хайде да не се отплесваме, а да говорим за евентуалното ползване на СВ в офроуд с подходящи антени, защото Лазаре, ако забелязваш, говорим си само двамката...
                                Тъй де! Че нещо много задълбахте в теорията и ще изпоплашите хората. Пък после се чудете що никой не ползва СВ.
                                С токитата работата е ясна - ръгаш батериите и си готов за работа. Няма какво да се чудиш къде да инсталираш станцията, пък каква да бъде антената и къде да я сложиш та хем да върши работа хем да не я вземе гората, откъде да прокараш антенния кабел, и т.н.
                                Ние не сме неутрални!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X