Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Краде ли ме енергото ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Краде ли ме енергото ?

    О, няма смисъл да се задълбаваме.
    Темата е в съвсем друга плоскост.

    Ние си говорим технически компетентно, темата е друга...

    Поздрави!

    Коментар


    • #32
      От: Краде ли ме енергото ?

      Даа, отплеснахме се
      Дано колегата да е оправил печката...
      Живей така, че ако утре е последния ти ден, да не е необходимо да променяш нещо днес!

      Коментар


      • #33
        От: Краде ли ме енергото ?

        Стабора си върши перфектно работата,за която е предназначен,верно няма нищо Америкън в него,тежи и няма готини лампички,но работи,това че при мене гръмна е поради моята собствена глупост,да не проверя консумацията на PC-то и монитора и просто да предположа,че уреда е достатъчно презапасен,за да ги захрани.Като гледам и в съвременните регулатори няма нещо кой знае колко ХАЙ ТЕК.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4584.jpg
Прегледи:1
Размер:524.4 КБ
ID:5793858Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4585.jpg
Прегледи:1
Размер:488.0 КБ
ID:5793859

        Коментар


        • #34
          От: Краде ли ме енергото ?

          Е, сравнено с руския си е хай-тек
          Което не значи, че старото не става.
          Живей така, че ако утре е последния ти ден, да не е необходимо да променяш нещо днес!

          Коментар


          • #35
            От: Краде ли ме енергото ?

            Стабора,ако не се лъжа си е чисто български и има доста добра звукова сигнализация при претоварване,кондензаторите са едрички и така гърмят,че не можеш да не обърнеш внимание на промяната в напрежението При мен изкара доста време на друга служба преди да гръмне,та предполагам не са твърде лоши щом беше изкарал над 30 години и продължаваше да работи.Сега даже китайския регулатор не ми е необходим,явно ставаме все по европейска държава и проблемите с напрежението са рядкост,китайския хъхне и ръмжи когато има проблем,а като се замисля от години не съм го чувал.

            Коментар


            • #36
              От: Краде ли ме енергото ?

              Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
              Това със светодиодните крушки си е за цяла отделна тема. Има толкова ментерливо направени, че е цяло чудо как работят и как са се озовали на пазара. Най-елементарните са с капацитивен делител. Колкото дойде по кабела, толкова светят. Има и по-добре направени, и токът през светодиодите е стабилизиран за някакъв диапазон на захранващото напрежение.

              Темата не беше за това, а дали при понижено напрежение в мрежата, някой бил крадял от потребителите. Още ми е интересно как би станал тоя номер.
              Като ти работят уредите с нагреватели по дълго време!А да не си говориме глупости за нискобюджетни крушки и простотии .Разликата между евтини и скъпи е от 1до 2 лева.И да, осветлението е индикатор за проблем с тока ,преди всякакви замервания с уред.
              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

              Коментар


              • #37
                От: Краде ли ме енергото ?

                Първо за социалистическия и европейския ток.

                Сега стандартът е 230 +/- 10%. Т.е. всичко от 207 до 253 е валидно. Трифазното е колкото там се полага като се умножи по корен квадратен от 3.
                Старият стандарт който ползвахме тук беше 220 +/- 15%, т.е. от 187 дооокъм 253. И май че имаше хитрината че при някакви условия се допускаше и +/-20% ама не съм сигурен. Или тия 20% са по-стара норма.

                Т.е. рамките на новия стандарт напълно влизат в стария и уред от едно време (доколкото е изправен) не би трябвало да дава ядове и сега.

                У нас стандартното напрежение е 230 доста от преди да влезем в ЕС. Въпросният стандарт е международен, няма общо с ЕС и се прилага и в много страни извън ЕС.

                И в рамките на този стандарт 213 волта си е супер.

                ----
                После за нагревателите на печката

                10% разлика в напрежението върху нагревател с омично поведение би трябвало да са 21% разлика в мощността. Усеща се, що да не се усеща - 8 или 12 минути вместо 10 за да кипне тенджерата на котлона. Ама е нищо работа спрямо намаляването на мощността на повечето нагреватели с 50-70% в процеса на стареене.
                Нормалните фурни си имат термостат и той много прикрива и единия, и другия ефект.

                С други уреди проблемът може да е по-голям или по-малък.
                Нормалните електроники на които пише 220-240 имат предвид стандартното напрежение и върху краищата на този интервал - стандартните 10%, т.е. би трябвало да работят адекватно от около 200 до около 260. Без особена разлика и в консумираната мощност.
                Ако на етикета пише 100-240 то реалният обхват е от 90 до 260.
                Като почнат да изсъхват кондензаторите на входа обаче, долната граница на адекватна работа почва да се мести нагоре. Та, може и да получиш черен екран.

                Драстичен пример за обратното са "обикновените" осветителни крушки (и халогенните им посестрими). 10% разлика в напрежението водят до нещо като 12-15% разлика в консумираната мощност (крушката не е омична ама никак), нещо като 2 пъти разлика в живота на крушката и 3-7 пъти разлика в излъчваната светлина.
                Не случайно потребителите на стари автомобили се кълнат в допълнителните релета на фаровете. Въобще не е едно и също дали до крушката стигат 11 или 13.5 волта.

                Аааа, да. Крушки от един кашон се различават в яркостта си с има-няма 10%. От нова до стара малко преди да изгори яркостта се различава между 5 и 20 пъти. Да, важи и за крушките на фаровете. Найт килър + 30%, хехе. Когато и да си смениш крушките с нови от същия модел, шансът само от това да получиш двойно повече светлина е около 95%. Особено видимо е като ги сменяш една по една.

                ----
                За краденето от енергото

                Електромерите не са проста работа. Но даже и дейността на ЕРП да предизвиква нЕкои основателни съмнения, конкретно в търговското измерване на електрическата енергия няма много интрига. Твърде вероятно е да бъдат изловени даже случайно. Отклонения в отчитането се намират даже и при рутинните проверки, те обикновено са малки.

                Вероятността да те краде комшията е доста по-голяма, ако живееш в блок или в квартал с незаконно строителство.

                А ако някой много иска да хване енергото в издънка може да си сложи допълнителен електромер.

                Коментар


                • #38
                  От: Краде ли ме енергото ?

                  А, да, сетих се и за още едно нещо

                  Първоначално публикуван от добре познат на всички форумен участник
                  Откакто изнесоха електромерите от къщите, напрежението в квартала се оправи.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Краде ли ме енергото ?

                    Аз изпитвам голямо съмнение, че ни цакат с водата ... Гледайки разликите между общият водомер и сумата от индивидуалните...
                    Приятел също изпитва такова съмнение и се бори от месец с ВИК... Направиха експеримент - спряха водата на блока, и от единствената дренажна чешма източиха през чисто нов пломбиран водомер 100л в маркиран варел...
                    Големият водомер отчел над 130литра, докато варела и новичкия малък водомер си отчели 100л....
                    ВИК не го е еня - смъкнали го и го проверили - бил изправен... Сега отново писаха жалби и май го пратиха в друга метрология...
                    Чудя се защо още не са ни сложили общи електромери - все пак има загуби по жиците... И да си плащаш по индивидуалния, ама и да покриваш 'загубите' из някои квартали по пропорционален принцип както при ВИК
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Краде ли ме енергото ?

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      ...Чудя се защо още не са ни сложили общи електромери - все пак има загуби по жиците...
                      Общи електромери има в подстанциите на 110 KV, a EVN си имат и на 20 KV и това е още малко след като дойде EVN в България. И загубите и "утечките" по жиците се знаят, а и измерват реално. Няма какво да те притеснява. Проблема е по-скоро в неплащащпте тъмнозелени, или онова "частното енерго" къде беше в Самоков!?!?
                      -Чем занимаетесь по жизни?
                      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                      Коментар


                      • #41
                        От: Краде ли ме енергото ?

                        То сигурно още си го има,а и не се знае дали такова има само в Самоков!Тия родни талибани са като сомалийски контрабандисти,ама на ток!Държавата спи и си прибира %та!
                        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                        Коментар


                        • #42
                          От: Краде ли ме енергото ?

                          И откакто ЕРП станаха "частни" процента на загуги+кражби спадна от около 35% на под 15%. Технологичните загуби никой не ги е отменил и са около и малко под 10%, без кой знае каква разлика спрямо когато ЕРП бяха държавни и сега като са частни.

                          П.П. Не ги следя, но ако не бъркам в момента са 12% признатите загуби, а реално направените около 13%. Та има едни около и под 5% кражби на НН, преди да станат частни сами смятайте колко са биле.
                          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                          Телефон - в профила!

                          Коментар


                          • #43
                            От: Краде ли ме енергото ?

                            Благодаря на всички взели отношение по темата. Явно не става въпрос за допълнителна кражба от енергото, освен стандартните. Печката е 7-годишна и вероятно има някакво остаряване на реотаните. Но след като си направих малко труд да сметна, стигнах до извода на колегите по горе, че все пак напрежението оказва влияние на топлината отдавана от реотана, защото мощността все пак пада при по ниско напрежение. Но пък фурната има терморегулатор, та там явно нещата опират до остаряването на реотаните. Китайския мултимер, с който мерех наистина се оказа че лъже с 2V надолу. Днес показва 215, но този на Вюрт и едно японско Хиоки измериха 217V. Сега остава да убедя и жената, или да и купя нова печка

                            Коментар


                            • #44
                              От: Краде ли ме енергото ?

                              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                              Аз изпитвам голямо съмнение, че ни цакат с водата ... Гледайки разликите между общият водомер и сумата от индивидуалните...
                              Приятел също изпитва такова съмнение и се бори от месец с ВИК... Направиха експеримент - спряха водата на блока, и от единствената дренажна чешма източиха през чисто нов пломбиран водомер 100л в маркиран варел...
                              Големият водомер отчел над 130литра, докато варела и новичкия малък водомер си отчели 100л....
                              ВИК не го е еня - смъкнали го и го проверили - бил изправен... Сега отново писаха жалби и май го пратиха в друга метрология...
                              Чудя се защо още не са ни сложили общи електромери - все пак има загуби по жиците... И да си плащаш по индивидуалния, ама и да покриваш 'загубите' из някои квартали по пропорционален принцип както при ВИК
                              Може е да е право ВиК-то.Когато строим, проектанта на ВиК винаги е давал по малък общ водомер! А за разлика от други проектанти, този е и на двата фронта-сиреч работи и на терен ,не е само чертожен плъх.
                              Обяснението му че големия водомер дава по големи разлики! И в същото време е излишно голям, едва ли ще пуснат водата всички едновременно!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Краде ли ме енергото ?

                                Да де, ама ВИК отчитат и искат плащане по общия - големия водомер, който в някои случаи показва и над 30% по-голяма консумация (ама ВИК смята, че всичко е ОК)...
                                Последния месец платих допълнително над 5 кубика на моите 18 кубика... Които 5 кубика идват от 'разлика на общия водомер'... Гледам фактурата - консумация на индивидуалните водомери 426куб.м., общия показва 551..
                                Т.е. проблемът едва ли е само на колегата, дето се бори с водомера в техния блок...
                                А дори не става въпрос за къща или нещо подобно - да поливаш градинки и т.н...
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X