Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спален чувал

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Спален чувал

    Избора на спален чувал при окомплектоването на туристическото мотооборудване е много важен.
    Особено ако сме с половинките, които по правило са по топло и сухолюбиви и липсата на нощен комфорт не е за подценяване.
    Пример с Белмен:
    Малка и приятна компания, огънче, готвене на жар, домашна ракийка и прясна салатка с много сирене, хубаво време, изворна вода, разходки из околията, спане на поляна с мащерка и жълт кантарион, малки пъстърви на плиткото, миризма на борова смола…
    но.. Downside e могъщия студ вечер, комбиниран с вятър. Температурите спадат до 5 градуса, а след 16:00 следобед всяко скриване на слънцето = 10 градуса моментално понижение.
    Ta, след доста 4етене из чужди мото-форуми поднових мото-спалнята с това

    US Army Modular Sleeping System


    За да не затлачвам темата с подробности - в интернет е писно много за него.. аз мисля,че си заслужава.
    Последно редактирано от Nicky.; 04-05-10, 11:51.
    [RIGHT][FONT=Comic Sans MS]R1200GSA[/FONT][/RIGHT]

  • #2
    До: Спален Чувал

    За туризъм бих избрал ярки, открояващи се цветове, и за чувала и за дрехите. Спестява неприятности!
    "Do not correct a fool, for he will hate you;
    Correct a wise man, for he will appreciate you."

    Коментар


    • #3
      До: Спален Чувал

      Според мен най-важното, което трябва да се знае при избора на спални чували е материала вътре.
      -Синтетика: по-обемист е, но дори мокър върши работа.
      -Пух: невероятно компактен, но трябва да се пази сух, ако е мокър - все едно го нямаш. Като го вкарваш в торбата не го сгъвай, за да не се прегъва на едно исъщо място всеки път. Просто го натъпквай в торбата. Не го съхранявай в торбата дълго (като се прибереш вкъщи) - трябва да е разгънат.

      Следващото при избора е формата.
      -Правоъгълни: по-просторни са, но не са толкова топли (при всичко останало същото). Лесно е да се закопчаят заедно и да се оформи "спалня" ако са един и същ модел.
      -Мумия: по-топли са и вече дори масово има модели, които се закопчават заедно (преди беше проблем). Ако купуваш двойка и искаш да можеш да ги закопчаеш заедно - трябва да купиш ляв и десен.

      След това е температурната зона.
      Има какви ли не "зони" - комфорт, екстриим, клинична смърт, бла,бла,бла... не вярвайте на тия неща - всеки си ги мери както си иска.
      Трябва да се пробва, ако имаш познат с такъв чувал или да се презапасиш откъм температурна зона.
      Друго важно тук е "шалтето". Това е нещото което е по-важно от самия чувал. Земята ти отнема повече телесна температура отколкото въздуха. Трябва да е надуваем за да е по-компактен и ако е самонадуваем е най-добре защото иначе с духането вкарваш влага в него, което също държи по-студено.
      Ако ползваш чувала често е добре да имаш и "чаршаф" за него (като подплата). По лесно се пере като се вмерише.

      Може да има изключения към горното, но това са общите принципи.
      You'll never find out - I got no key hole....

      Коментар


      • #4
        До: Спален Чувал

        Изборът на спален чувал има много общо с избора на дрехи за походи сред природата. Той трябва да е с правилният размер (дължина и ширина), да има подходящото количество изолационен материал за най-ниските очаквани температури, да е направен от материя, която диша и не задържа влага, както и да има качествен цип.

        Конструкция на спалният чувал

        Частите на спалният чувал най-общо са:
        • външна обвивка – направена от лека тъкан, най-често найлон или полиестер. Трябва да е достатъчно дебела и качествена, за да предпазва следващият изолиращ слой.
        • изолация – изолиращият материал на спалните чували основно е два типа: естествен и изкуствен. Естествените материали обикновенно са събирани от водоплаващи птици – пух от патици и гъски, който изолира тялото им в студеното време. Качеството на пуха, както и методите за поставянето му между външната и вътрешната обвивка силно варират. Търсете спални чували с висококачествен пух, който е фиксиран чрез „прегради“ – шевове между двете обвивки, които пречат на материала да се размества. Птичият пух е най-топлият и лек материал за изолация, който може да се използва за спални чували, но това е така само когато е сух. Когато се намокри или дори само овлажни, той губи почти всичките си изолационни свойства, и по-лошото – много е трудно да бъде изсушен в полеви условия. Синтетичната изолация се поставя на слоеве и е стабилно закрепена на мястото си. Проверете колко слоя изолация са използвани и как са закрепени. Някои спални чували предлагат повече изолация в горната си половина, отколкото в долната. Избягвайте спални чували, в които изолацията е закрепена на мястото си с помоща на шевове, които образуват участъци без изолация. Повечето синтетични материали запазват изолационните си качества дори когато са влажни. Някои синтетики са много леки и топли – те са най-добрият избор, който можете да направита, ако се нуждаете от качествен спален чувал, подходящ за всякакви условия.
        • вътрешна обвивка – направена от лека материя. Не трябва да абсорбира и задържа влага. Много евтини спални чували използват памучни или бархетни материи за вътрешна обвивка. Те предлагат комфорт, но са неподходящи за дълги преходи и експедиции, където ще са изложени дълго на влага.
        • качулка – част от основният спален чувал, която можете да издърпвате над главата си, ако времето е прекалено студено. Тя предпазва главата ви топла без издишаният въздух да овлажни вътрешността на чувала.
        • подплата – тънка торба с формата на чувала, която се поставя в основния спален чувал. Предназначението й е да пази вътрешната обвивка чиста и да добави още малко изолация.
        • калъф – чувал от здрава материя, който се поставя върху основния спален чувал, за да предпазва външната обвивка и да добавя още изолация. Калъфите се правят от водоустойчиви и дишащи материи и могат да бъдат използвани като мини-убежище. Има множество добре проектирани „чували-биваци„, които дори имат мрежести отвори, които да предпазват лицето ви от насекоми и да позволяват някаква вентилация при по-топло време.
        • бариера за изпаренията – непромокаема мембрана, проектирана да задържа топлия и влажен въздух, създаден от тялото, вътре в слоевете на чувала. Тя се ползва само при температури под О градуса (Целзий).

        Избор на спален чувал

        Изпробвайте спалният чувал като влезете и се раздвижите малко в него. Нужно ви е малко пространство за подплатата и за повечко дрехи, когато времето е по-студено. Уверете се, че имате достатъчно място да движите ръцете си, когато го закопчавате и откопчавате отвътре, както и достатъчно място за краката си, за да могат да си почиват в комфортна позиция.
        Спалните чували се изготвят в три основни стила, всеки от които има свои собствени предимства:
        • правоъгълен спален чувал – най-икономичния и разпространен тип. Ципът му го отваря напълно и го превръща в двойно по големина одеало. Този тип е широк и е много подходящ за топло време или в затворени помещения. Недостатъците му като чувал за преходи и експедиции са много. Големите пространства около торса, краката и ходилата означават, че ще ви трябва повече топлина (респективно енергия) за да ги подържате затоплени. Излишъкът от материал прави чувала по-голям и тежък. Няма защита за главата ви при студено време.
        • спален чувал тип „Мумия“ – името му произлиза от формата, която придобивате, когато влезете в него! Той следва много плътно извивките на тялото ви. Има много малко излишни пространства въздух, след като влезете вътре. Ципът може да достига само до половината разстояние надолу по чувала, така че се образува добре затворен и изолиран „джоб“, в който да поставите краката си. Отворът на чувала образува добре изолирана качулка, която с помощта на издърпващ се шнур приляга плътно около лицето ви, за да запази топлият въздух вътре. Спалните чували тип „Мумия“ за екстремно студено време могат да са съставени от два независими чувала – вътрешен и външен, които се използват заедно. Чувалите „Мумия“ са без съмнение най-топлият от всичките стилове спални чували. Тяхното тегло се определя от количеството и типа на използваните изолационни материали.
        • цилиндричен спален чувал – това е компромис между ефективността на чувалът „Мумия“ и икономичността на правоъгълния чувал. Очертанията му следват тези на тялото, но ве пак има доста повече свободно пространство, отколкото при „Мумията“. Също така може да има и качулка с пристягащ шнур, или поне някакво продължение, което да предоставя някаква защита и изолация за главата. В зависимост от количеството на изолацията, този чувал е добър избор за бивакуване през пролетта, лятото и есента.

        Грижи за спалният чувал

        • Пазете спалният си чувал чист!
        • Не яжте докато лежите или седите в него.
        • Поправяйте повредите и разкъсванията колкото се може по-скоро, след като се появят.
        • Пазете го от влагата – вода отвън и влага отделена от тялото ви.
        • Проветрявайте го добре след всяка нощувка и не спете с глава завита в него.
        • Когато съхранявате спалният си чувал, просто го приберете без да го навивате и нагъвате излишно.
        LZ1ZAH

        Коментар


        • #5
          До: Спален Чувал

          Първоначално публикуван от Nicky. Преглед на мнение
          Избора на спален чувал при окомплектоването на туристическото мотооборудване е много важен.
          Особено ако сме с половинките, които по правило са по топло и сухолюбиви и липсата на нощен комфорт не е за подценяване.
          Пример с Белмен:
          Малка и приятна компания, огънче, готвене на жар, домашна ракийка и прясна салатка с много сирене, хубаво време, изворна вода, разходки из околията, спане на поляна с мащерка и жълт кантарион, малки пъстърви на плиткото, миризма на борова смола…
          но.. Downside e могъщия студ вечер, комбиниран с вятър. Температурите спадат до 5 градуса, а след 16:00 следобед всяко скриване на слънцето = 10 градуса моментално понижение.
          Ta, след доста 4етене из чужди мото-форуми поднових мото-спалнята с това

          US Army Modular Sleeping System


          За да не затлачвам темата с подробности - в интернет е писно много за него.. аз мисля,че си заслужава.
          Този целия комплект не е ли малко обемист за мотоР-спалня?
          Може ли и малко повече "истински" снимки и подоробности /цена, размер, материя и т.н./ около чувала, та да знаем защо цъкаме.
          Only after the last tree has been cut down,
          Only after the last river has been poisoned,
          Only after the last fish has been caught,
          Only then will you find that money cannot be eaten.

          Коментар


          • #6
            До: Спален Чувал

            Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
            Този целия комплект не е ли малко обемист за мотоР-спалня?
            Може ли и малко повече "истински" снимки и подоробности /цена, размер, материя и т.н./ около чувала, та да знаем защо цъкаме.
            Малко обемист е наистина, до някъде компресиращият сак, с който е окомплектован, оправя неудобството.Идеята е да го навреш в него както ти падне - сакът е мн. голям и това не е никакъв проблем и после действаш с компресиращите ремъци.Аз успях да го направя педя на 3 педи.
            Външният слой е дишащ-водонепропускащ - лягаш директно на дъжда под открито небе, примляскваш и заспиваш безгрижно ..
            Изглежда солиден и качеството на изработката е отлична - циповете са с огромни зъби и има защита от захапване на плат при затваряне. Отделните чували се закопчават един към друг.
            Истински снимки още няма, но ще се постарая.
            Повече подробности в Интернет... не ми се преписва
            Цената варира, но е около 90 GBP.
            Последно редактирано от Nicky.; 04-05-10, 19:05.
            [RIGHT][FONT=Comic Sans MS]R1200GSA[/FONT][/RIGHT]

            Коментар


            • #7
              До: Спален Чувал

              Kato гледам посочения от Ники с. чувал моите са все едно имам вестниче в торбичка.
              Споделих с приятел че не съм много убеден в споментите за него комфортни темп. 0-16гр.ц. А той ме освети че са валидни при употреба с термо бельо. Не знам къде е истината но...
              Ето каво ползвам:
              http://www.eshop-gorgona.com/catalog...e.php?pID=1417
              Изключително лек и малък спален чувал от Топ серията на Camp Line

              Размери 80х215 см.
              Тегло 0.720 кг
              Размер опакован 11х21 см.
              Калъф с компресиращи ленти
              Екстремална температура :0 С
              Комфортна температура :+16 С
              още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

              Коментар


              • #8
                До: Спален Чувал

                Първоначално публикуван от fozy Преглед на мнение
                Екстремална температура :0 С
                Комфортна температура :+16 С
                С тези параметри бих казал, че чувала е доста "летен". Може би за морето става, но за планина леко се съмнявам. Не знам дали и термо бельото ще помогне. Ти пробвал ли си го?
                Only after the last tree has been cut down,
                Only after the last river has been poisoned,
                Only after the last fish has been caught,
                Only then will you find that money cannot be eaten.

                Коментар


                • #9
                  До: Спален Чувал

                  Първоначално публикуван от Nicky. Преглед на мнение
                  Истински снимки още няма, но ще се постарая.
                  Повече подробности в Интернет... не ми се преписва
                  Цената варира, но е около 90 GBP.
                  Може ли със снимките да публикуваш и сайта откъдето си го купил? Благодаря предварително!
                  Only after the last tree has been cut down,
                  Only after the last river has been poisoned,
                  Only after the last fish has been caught,
                  Only then will you find that money cannot be eaten.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Спален Чувал

                    Спазвам само две неща при избора на чувал - малък и лек.
                    ОК, още нещо -24/+15.

                    Чувалът който си показал е хубав, но е голям. Всъщност, това май са три чувала ?
                    ______2
                    Е = MZ

                    Коментар


                    • #11
                      До: Спален Чувал

                      Моя чувал е McKINLEY TRAVELER LIGHT 1000 и съм много доволен. Спал съм в него на 6 градуса температура, при това по боксерки и потник Не съм усетил студ. Пакета е изненадващо малък - мисля, че ще успея да го натикам в двулитрова бутилка от бира с отрязано гърло
                      Yamaha XT​M600E '98
                      Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

                      Коментар


                      • #12
                        До: Спален Чувал

                        AJUNGILAK не са за пренебрегване в спалните чували.
                        BMW F800GS

                        Коментар


                        • #13
                          До: Спален Чувал

                          Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
                          Може ли със снимките да публикуваш и сайта откъдето си го купил? Благодаря предварително!
                          От тук го взех
                          http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.d...=STRK:MEWNX:IT

                          Димо е прав, че малко големее и че са 3 чувала един в друг. Вътрешните два може да се ползуват самостоятелно.Най-външния е от GORE-TEX и е предназначен за пряка защита от дъжд,сняг,вятър и мизерия.
                          Чувала е уникален и си заслужава обсъждането в темата
                          [RIGHT][FONT=Comic Sans MS]R1200GSA[/FONT][/RIGHT]

                          Коментар


                          • #14
                            До: Спален Чувал

                            Не мога да се сетя, на кои войски беше спалния чувала, но имаше ръкави и крачоли и целта му е била войниците да са в постоянна бойна готовност.За нас този тип чувал би ни свършил прекрасна работа като ни стане вечер студено или рано сутрин ни се до ходи до WC,тръгваш да си се разхождаш директно с него, без да го сваляш от себе си.
                            P.S. ето ви военни чували:
                            http://sports.shop.ebay.co.uk/Campin...&_stpos=&gbr=1
                            Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

                            Коментар


                            • #15
                              До: Спален Чувал

                              Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
                              С тези параметри бих казал, че чувала е доста "летен". Може би за морето става, но за планина леко се съмнявам. Не знам дали и термо бельото ще помогне. Ти пробвал ли си го?
                              Да пробвал съм го. Може би има над 30дена общо с него. Аз нямам проблем но на жената и е по хладно. Но не мисля че е било при по-ниски темп. от 5-6гр.ц. , но за опакован 11х21 см. толкова.

                              Мое мнение. Не бих се отказал от надуваемите дюшеци, много добър комфорт и изолация. Вида на палатката също оказва влияние на микроклимата.
                              още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X