Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

    Не сравнявате ли от самото начало ябълки и круши? ХМ и Ксантия са от различни класове май? Не съм спец по тях, обаче много се различават в качеството. ХМ, ако и ръбат, е като кораб. Само годините са му проблема. И лошата поддръжка у нас.

    Коментар


    • #17
      От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

      Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
      Въпреки че не съм много на Ти с хидравличните Ситроени, ще си си позволя да дам моето мнение:

      - 1,9 ТД на PSA е наистина много здрав, идиотоустойчив двигател, който се слага в една камара автомобили, ванове, бусове и т.н. Поддръжката му не е скъпа, части има всякакви и навсякъде. Въпреки само 90-те си коня, високя въртящ момент дава много добра динамика на тежичкият автомобил. Имам опит със служебен Фиат Скудо с този мотор - не си знае километрите, кара се душмански,но не дава никакви проблеми
      - Въпреки горното не, съм съгласен TigerHunter да слага под общ знаменател всички бензинови двигатели. Специално 1,6 е слаб за това тежко купе, товари се много и за това разходът му е висок. Обаче една 2,0 16V няма да харчи повече от 1,6, а с един газов инжекцион разходът в левове няма да е по-лош от на дизела. 2,0 ще ти осигури отлична динамика на дълъг път, почти няма да усещаш климатика или още 3ма души в колата. При всички положения 2,0 16V върви повече от 1,9 ТД

      Та ако си фен на дизела - 1,9 ТД. Ако ли не - 2,0 на газ

      - Ксантията в никакъв случай не е ХМ. Аз в момента карам Рено Лагуна и смея да твърдя, че вози по-добре от Ксантията. От друга страна Ксантията е наистина много стабилна в завой. Мисля че окачването Хидроактив 2 беше с бутон за твърдост, отделен от регулирането на височината. Голям плюс е и променливата височина. Една сфера в никакъв случай не е по-скъпа от един качествен амортисьор. Но пък окачването, освен хидравлика има и газ и системата е по-сложна. Та за поддръжката му трябва наистина запознат техник (или пък ти да четеш много).

      За ХМ - возил съм се няколко пъти в един 3,0 24V. Влюбен съм в тази кола. Въврви зверски, вози супер комфортно, салона е качествено изработен.
      Всъщност освен ХМ не съм карал друг ситроен но бях очарован от него и от возенето.
      Надявам се все пак возията да не е като на обикновена кола, че няма да е като ХМ-а е ясно.
      Понеже възнамерявам да я карам главно извън града се чудя има ли опасност заради проблем по хидравликата да ме остави на пътя? Случвало ли се е на някой?

      А по въпроса с двигателите фен съм на дизела но с тия цени съм склонен и на бензин с газова.

      2.0 16v на газ или 1.9 ТД?
      Не държа да ускорява бързо, предпочитам двигател с по ниски разходи за обслужване и с по лесна подръжка а и главно по евтин разход на гориво.
      Също и да е по устойчив на прегряване при катерене на стръмен път примерно.

      Кой от двата мотора е за мен?
      Ники

      Коментар


      • #18
        От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

        Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
        Въпреки че не съм много на Ти с хидравличните Ситроени, ще си си позволя да дам моето мнение:

        - 1,9 ТД на PSA е наистина много здрав, идиотоустойчив двигател, който се слага в една камара автомобили, ванове, бусове и т.н. Поддръжката му не е скъпа, части има всякакви и навсякъде. Въпреки само 90-те си коня, високя въртящ момент дава много добра динамика на тежичкият автомобил. Имам опит със служебен Фиат Скудо с този мотор - не си знае километрите, кара се душмански,но не дава никакви проблеми
        - Въпреки горното не, съм съгласен TigerHunter да слага под общ знаменател всички бензинови двигатели. Специално 1,6 е слаб за това тежко купе, товари се много и за това разходът му е висок. Обаче една 2,0 16V няма да харчи повече от 1,6, а с един газов инжекцион разходът в левове няма да е по-лош от на дизела. 2,0 ще ти осигури отлична динамика на дълъг път, почти няма да усещаш климатика или още 3ма души в колата. При всички положения 2,0 16V върви повече от 1,9 ТД

        Та ако си фен на дизела - 1,9 ТД. Ако ли не - 2,0 на газ

        - Ксантията в никакъв случай не е ХМ. Аз в момента карам Рено Лагуна и смея да твърдя, че вози по-добре от Ксантията. От друга страна Ксантията е наистина много стабилна в завой. Мисля че окачването Хидроактив 2 беше с бутон за твърдост, отделен от регулирането на височината. Голям плюс е и променливата височина. Една сфера в никакъв случай не е по-скъпа от един качествен амортисьор. Но пък окачването, освен хидравлика има и газ и системата е по-сложна. Та за поддръжката му трябва наистина запознат техник (или пък ти да четеш много).

        За ХМ - возил съм се няколко пъти в един 3,0 24V. Влюбен съм в тази кола. Въврви зверски, вози супер комфортно, салона е качествено изработен.
        ТигАрО въобще нямаше предвид да сравнява дизела с бензина по принцип. а дизела и бензина на Ксантиите, които е имал.
        2.0 бензин ще върви еднааа идейка повече от дизела (не говоря за макс.скорост) и на газ ще харчи пак еднаааа идеика по-малко в левове.
        Да не говорим за 2.0 СТ турбо! Тоя наистина върви, но наистина си харчи. Не се майтапи.

        ХМ-а, наистина вози по-меко , но и е доста по-тежка кола. Иначе принципно хидравликата няма разлики. Мисля, че е със шест сфери (по три отпред и отзад), както мойта. Не съм сигурен, но мисля че и сферите са еднакви.
        Разликата идва от разликата в теглото.
        Иначе, бившата ми 1.6 бензин возеше по-меко от дизела 1.9.
        Попитах механика, при който си ги поддържах (35 години стаж във фирмен сервиз на Ситроен), защо е така и той ми обясни, че ТД-то е доста по-бързо и изисква една идея по-твърдо окачване. Аз мисля , че се втвърдява малко с нарастването на скоростта.

        Газ има във окачванията на ВСИЧКИ хидравлични Ситроени от Палас до последния Ц5, Ц6.
        Всъщност, окачването се води хидро-пневматично.
        Сферите са разделени наполовина от една мембрана. От едната и страна има азот под високо налягане, а от другата хидравлично масло, пак под налягане.
        Азотът е това, което действа като амортисьор.

        Сферите всъщност не се повреждат и няма нужда от смяна, освен ако азотът изтече или налягането му намалее драстично и не може да противодейства на налягането на хидравличното масло.
        Тогава маслото къса мембраната, тъй като превишава хода и назад към азота, и изпълва сферата. Тъй като, сферите не се разглобяват, не е възможно да се смени само мембраната и самата сфера отива на боклука.
        Когато това се случи, окачването на съответния мост се втвърдява и започва да друса като каруца, тъй като маслото не може да се свива колкото азота.

        За да не се случва това,( което е и основния страх на хората , които купуват такива коли) и да не се налага закупуването на нови сфери, просто трябва да се следи за втвърдяване и при нужда (на една , две, три години) сферите да се допомпват с азот.
        При помпането с азот се сменя само клапана (капачката) в задната част на сферата, която е евтина.
        Хората, които разбират от това окачване знаят и наляганията на азота в сферите при различните модели.

        Уф... спирам, че стана роман.
        Ако някой го интересува нещо повече , да пита.
        Your conscience is all you can take to your grave.

        Коментар


        • #19
          От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

          Първоначално публикуван от infineon Преглед на мнение
          Всъщност освен ХМ не съм карал друг ситроен но бях очарован от него и от возенето.
          Надявам се все пак возията да не е като на обикновена кола, че няма да е като ХМ-а е ясно.
          Понеже възнамерявам да я карам главно извън града се чудя има ли опасност заради проблем по хидравликата да ме остави на пътя? Случвало ли се е на някой?

          А по въпроса с двигателите фен съм на дизела но с тия цени съм склонен и на бензин с газова.

          2.0 16v на газ или 1.9 ТД?
          Не държа да ускорява бързо, предпочитам двигател с по ниски разходи за обслужване и с по лесна подръжка а и главно по евтин разход на гориво.
          Също и да е по устойчив на прегряване при катерене на стръмен път примерно.

          Кой от двата мотора е за мен?
          Колега, на мен никога за седемте години с двете коли не ми се е случвало да имам проблем с худравликата , освен теча за който споменах по-горе. Член съм на форума на Ситроен , но влизам веднъж в годината, ако ме интересува нещо. Там съм чел преди време, че единственото нещо, което може да те остави на пътя е да ти се скъса тампона на макферсона отпред и "амортисьора" да ти избуши предния капак. Но съм чел само за един такъв случай. Не е лошо, ако наистина си заинтересован, да се поровиш там.
          Въпреки, че изглежда много сложна, самата система е много непретенциозна откъм обслужване, освен гореспоменатото периодично помпене на сферите с азот.
          Но, за да се стигне да те остави на пътя, промяната в поведение, возия, шумове би трябвало да е огромна, а човек би трябвало да е идиот, за да продължи да кара така. Аз карах две седмици в Италия със спукани задни сфери на старата ми Ксантия и след като ги смених, никакъв проблем.

          Не съм имал проблеми със загряване и със двете и мисля, че при изправна охладителна система, не би трябвало. На втората никога досега не съм поглеждал нивото на антифриза в казанчето. За това се грижеше механика ми там.
          Казах много за моторите. Не знам кой е твоя, но МОЯТ е 1.9 ТДИ!

          ПП: И за 2.1 TD 12V съм чувал много добри отзиви. По-мощен и пъргав е, но се среща по-рядко. Аз лично бих опитал с такъв.
          Последно редактирано от TigerHunter; 05-08-10, 20:46.
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • #20
            От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

            Първоначално публикуван от infineon Преглед на мнение
            Ще се радвам да чуя повече мнения......
            Имал съм три "Ситроена" DS и два СХ "Престиж"-а......ами няма по-голям кеф
            Като решиш да е вземаш, има къде да те пратя за оглед в Сф-то. Лично бих карал газ-бензинова версия.
            Поддръжката е като на всяка друга кола, ако имаш пари О.К...... ако нямаш (или предния собственик е нямал)....
            Критериите за здравина и надеждност са много разтегливо понятие......
            0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

            Коментар


            • #21
              От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

              Всъщност дядо владо го е казал:
              “Поддръжката е като на всяка друга кола, ако имаш пари О.К...... ако нямаш (или предния собственик е нямал).... ” Това мисля е главното… Иначе всички изказали се са прави… от една или друга гледна точка..))). То хубаво се държал отлично в завой..ама “информативността” от волана е малко завоалирана.. дипломатична.. И ако не се подържа както трябва окачването..става малко повече опасна от някои други средностатистически “дуракоустойчиви” автомобили.. Най-добре покарай сам такава и ще си отговориш на въпросите… Иначе “Ситроен”… като “марка” верно е особен.. както казва Стефан “като Уаз”…)) Аз лично съм влюбен в дизеловите им двигатели…Верно требва да си идиот за да строшиш такъв. За останалото съм…раздвоен..)))

              Коментар


              • #22
                От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

                Айде и аз, като собственик на 2 Сутиена. Можеш да ги товариш като чуждо магаре и пак няма да клекне , като нормална кола. И няма два отговора на въпроса ХМ или Ксантия. ХМ разбира се, първо е достатъчно здрав за годините си, второ е кораб и трето- поддръжката му не е никакъв проблем. Мога да дам и координати на изпитани майстори по целия Ситроен.
                А, забравих, и по-евтин е от Ксантията.
                Мотор - имам 1,9 и 1,7 нормални дизели, и двата харчат по 7 - 7,4 градско, но 1,9 нормално е по-добър. Ако е и с турбо още по-добре.
                подаръци за мъже от FACOM
                промоция на читави инструменти

                и на хоби такива

                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                Коментар


                • #23
                  От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

                  Имал съм два "ВХ" единия автомат, тези коли са без конкуренция в техния клас според мен разбира се. Можеш да се качиш на висок бордюр, да спреш до него и да пуснеш колата така че "паяка" само да я гледа и др.. Спирачките и хидравликата на волана взимат налягане от помпата около 170 атмосвери ако правилно си спомням и съответно работят с невероятна лекота. Единствената кола която може да върви на три колела, ако жена ми не беше счупила "ВХ" още да го карам, страшно харесвам тази кола!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

                    Аааааааааа, за Ситроена, или само хубаво, или нищо! А за ХМ - няма друг такъв кораб. Известно време карах 2,5 турбодизел - товари, бяга, вози. Много яка машина и много приятна за каране.
                    Виж за Ксантията немога да кажа толкова хубави работи, пък и като се сетя колко Ксантий съм депанирал .
                    Ситроен определено е любимата ми марка от френските, а специално ХМ е ягодката на сладоледа. Който е имал ХМ 2,5 ТD даже и не мисли за друга кола.
                    Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                    Само DIESEL !!!

                    Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

                      Ше ви изброя няколко важни неща по хидро-пневматичното окачване:
                      1. Налягането в сферите (ако не са заминали). Ситроен с заминали сфери ще го познаеш и без да го караш.Като натиснеш отпред или отзад не трябва да е твърдо, а да се снишава и връща леко. Едно помпане струва по около 15 лв на сфера. Скоро ми направиха всички з 90лв.
                      2. Тампоните на макферсоните отпред. Скъпи са. Има и рециклирани, по спомен някъде в Пловдив се намираха. Често на тръгнали или разбити такива, маншонът на хидравличния цилиндър (амортесьор) отпред е или леко изхлузен, или скъсан. Забелязва се и хлабина между коша и тампона, като вдигнеш предния капак и погледнеш.
                      3. Биалетки. Чува се потропване при преминаване през дупки, като от разбит шарнир. Аз трябва да сменям, щото отдясно ми потропва. Не са скъпи или труднонамираеми.
                      4.Проверка за течове от маркучетата за обратното масло.
                      5. Гарнитурата на капачката на казанчето за маслото често се среща доста напукана и това може да доведе до подливане на масло по резервоарчето със съпътващата го неприятна миризма.
                      6. Маслото LHM би трябвало да се подменя на определен пробег или години. Никой, обаче (и аз в това число) не го прави. Хубаво е да се направи веднъж и да се промие системата. Успоредно с това се сменя филтърчето, което се намира в резервоарчето.Често поради това се наблюдава мудно вдигане или спускане на място, но без проблеми по време на движение. Не би трябвало да отнема много време до вдигане в нормално положение. Като цяло системата трябва да си държи налягането , но е неминуемо леко отпускане при продължителен престой.
                      7. Често се наблюдава омасляване на помпата на хидравликата при тръбичките за високо налягане. Подменят се гумените пръстенчета на щуцерите. Може да се направи паралелно със евентуална (по желание) смяна на маслото.
                      8. Отпред и отзад има два разпределителя, които се командват от лостова система за положенията от купето. Възможно е да са клеясали. Добре е да се разглобят и почистят, ако има проблеми. Често се забелязва недостатъчно вдигане или дори липса на такова до работна (нормална) височина. Добре е от време на време колата да се спуска до най-ниско (на тампони) и да се вдига до най-високо положение, за да не клеясват тези разпределители. По-вероятно е да има проблеми задния, защото се цапа повече. Да се измие с водоструйка след повдигане и да се напръска лостовата система с WD-40.
                      При продължителни периоди, през които колата не се кара, е добре да се спусне да си легне на тампоните, за да не се държи излишно под налягане системата.

                      От всички неща които описах, единственото което може да те остави на пътя, е тампон на макферсона. Но, ако се обърне внимание на тези неща, няма какво друго да се пипа с години.
                      Пукал съм предна дясна със 140 на магистрала в продължителен десен завой. Ако не беше шума, едва ли бих усетил дори на волана.
                      Поздрави!
                      Пак стана роман. Надявам се, да съм бил полезен на колегите.
                      Your conscience is all you can take to your grave.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

                        Ей, за спорта ще ме накараш да си взема един ХМ...
                        "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

                          Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                          Ей, за спорта ще ме накараш да си взема един ХМ...
                          Ти мани, ама и мен ме карате да се зглеждам по ХМ-ите напоследък...
                          Не че Ксантийката не ме кефи, ама ми пуснахте муха.
                          Във всеки случай исках да кажа, че не е толкова страшно да караш и поддържаш такава кола.

                          Аз от гореспоменатите неща, за толкова години само съм помпал сфери веднъж (преди два несеца) и съм поправял теч на обратното масло.

                          Ето мойта совалка
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image255.jpg
Прегледи:1
Размер:119.1 КБ
ID:5199975Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image258.jpg
Прегледи:1
Размер:86.9 КБ
ID:5199974Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image260.jpg
Прегледи:1
Размер:91.6 КБ
ID:5199976
                          Your conscience is all you can take to your grave.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

                            Колега, вземи си ХМ 2,5 турбодизел и ще се родиш!
                            Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                            Само DIESEL !!!

                            Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

                              Първоначално публикуван от мишоци Преглед на мнение
                              Колега, вземи си ХМ 2,5 турбодизел и ще се родиш!
                              Мишо, стига ми пали фитилите и ти!
                              Аз вече се родих с тая, а пък ХМ-а ми е кола-мечта от '92, когато за пръв път се возих в такава...
                              Спомням си, че като си тръснеш в пепелника, пепелта биваше всмукната и изчезваше мистериозно някъде. Не знам, каква е тая система, но модела беше 3.0 V6 Exclusive.
                              A за возията... Нема такава возия!
                              Последно редактирано от TigerHunter; 08-08-10, 20:59.
                              Your conscience is all you can take to your grave.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Мнение за хидравличните ситроени - предимства и недостатъци

                                Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                                Мишо, стига ми пали фитилите и ти!
                                Аз вече се родих с тая, а пък ХМ-а ми е кола-мечта от '92, когато за пръв път се возих в такава...
                                Спомням си, че като си тръснеш в пепелника, пепелта биваше всмукната и изчезваше мистериозно някъде. Не знам, каква е тая система, но модела беше 3.0 V6 Exclusive.
                                A за возията... Нема такава возия!
                                Ей, котарак, ,ако взимаш ХМ вземи някой от по-последните, след 95-96 год. Е това вече е ферибот. И задължително 2,5 турбодизел.
                                Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                                Само DIESEL !!!

                                Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X