Обява

Свий
Няма добавени обяви.

База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

    Идеята - автомобил за дълги преходи, с едно на ум за тежки участъци, но все пак основно по пътища, пък били те и черни.
    Изисквания (изброени по важност):
    1. Надеждност
    2. Обем на багажното пространство
    3. Възможност за монтаж на допълнителен резервоар
    4. Разход на гориво
    5. Максимална скорост, при добри пътни условия

    В моите представи за "смислена" първоначална цена, с оглед на последващите разходи за рециклиране и подобрения се вписват изброените в заглавието.

    Имам горе-долу представа от Nissan-а и 3.3тд мотора.
    За Диското - ясно, че е най-ново и най-комфортно от трите, но по мое мнение, ще иска най-много доработки за поставената цел.
    За Тойотата и 2H мотора знам най-малко - изчетох наличните теми във форума, но те не дават особена представа за продължителна поддръжка на автомобила, а само за възстановяването му, след безкрайно немарлива експлоатация.
    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

  • #2
    От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

    Интересна тема.
    За съжаление и двата автомобила (Нисана и 60-тката) ще намериш трудно, особено ако състоянието е от значение. Двата модела са наистина легендарни, но намирането им на пазара втора ръка е вече трудно. В крайна сметка, твърде вероятно е да намериш по-нов Нисан или Тойота на по-добри пари. Така, че имай едно наум и за последващите модификации.

    По изброените от теб критерии двата автомобила са с твърде сходни, ако не идентични показатели. Според мен избора ще е по-скоро емоционален. В този ред на мисли, аз бих избрал Тойотата, заради някои дребни (за мен) предимства:
    - възможност за поставяне на втори резервоар в обема под багажника отзад.
    - вероятността да се намери такъв Ленд Крузър с климатик е все пак много по-голяма от при 160-тката.

    Относно разход нещата са твърде относителни. За разходни в региона е едно, за пътуване из Мароко и Тунис например (в пясък) е съвсем друго. Не мисля, че ще има разлики. Натоварен, при всички положения ще е в порядъка около 13-15 при нормални пътни условия.
    За скоростта, има огромна разлика дали си с багажник отгоре (и с палатка) или не. 90-110, в зависимост от товара, разпределението, оборудване, гуми, предавателни числа и т.н.

    За 2H на Тойота... За да не звучим като група фанатизирани фенове, пусни търсене за този мотор в www.ih8mud.com
    И ще видиш за какво става дума. Не са рядкост експедиционните проекти, където този двигател се насажда на 80-та серия...

    Коментар


    • #3
      От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

      Един въпрос - къде основно ще се кара автомобила? Из Европа( Алпите например) или на по-тежки терени? Колко души ще трябва да пътуват с него и колко често? Диското има определени предимства, но обема за товарене не е сред тях на фона на останалите конкуренти. Евтината поддръжка, добрия комфорт на возия и екстри вътре не са за пренебрегване, но определено е по-крехък от другите два "стари трактора". Та на въпроса - за какъв тип пътувания и от колко души е идеята да се ползва?
      LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
      www.ADV-Bulgaria.com

      Коментар


      • #4
        От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

        Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
        Интересна тема.
        За съжаление и двата автомобила (Нисана и 60-тката) ще намериш трудно, особено ако състоянието е от значение. Двата модела са наистина легендарни, но намирането им на пазара втора ръка е вече трудно. В крайна сметка, твърде вероятно е да намериш по-нов Нисан или Тойота на по-добри пари. Така, че имай едно наум и за последващите модификации.

        По изброените от теб критерии двата автомобила са с твърде сходни, ако не идентични показатели. Според мен избора ще е по-скоро емоционален. В този ред на мисли, аз бих избрал Тойотата, заради някои дребни (за мен) предимства:
        - възможност за поставяне на втори резервоар в обема под багажника отзад.
        - вероятността да се намери такъв Ленд Крузър с климатик е все пак много по-голяма от при 160-тката.

        Относно разход нещата са твърде относителни. За разходни в региона е едно, за пътуване из Мароко и Тунис например (в пясък) е съвсем друго. Не мисля, че ще има разлики. Натоварен, при всички положения ще е в порядъка около 13-15 при нормални пътни условия.
        За скоростта, има огромна разлика дали си с багажник отгоре (и с палатка) или не. 90-110, в зависимост от товара, разпределението, оборудване, гуми, предавателни числа и т.н.

        За 2H на Тойота... За да не звучим като група фанатизирани фенове, пусни търсене за този мотор в www.ih8mud.com
        И ще видиш за какво става дума. Не са рядкост експедиционните проекти, където този двигател се насажда на 80-та серия...
        Всъщност, Тойотата почти съм я намерил. Още не съм ходил да я видя на живо, но първоначалната информация е обещаваща. Така да се каже, почти съм "лапнал въдицата" и това, което ме кара да имам едно на ум, е именно възрастта на агрегатите (мотор и скорости) и достъпността на резервни части за тях, в нашенски условия.
        Иначе, под "максимална скорост", разбира се имам предвид спокойно движение със около 100км/ч - т.е. ако се наложи излизане на магистрала да не ставам повод за задръствания
        Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

        Коментар


        • #5
          От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

          Злати, след като въпроса е зададен за Нисан 160 и Ленд Крузер 60 и е споменато тежки участъци, надали ще се кара из Алпите и Европа. Там тежки участъци няма, още повече можеш да отидеш и с лека кола, или ако държиш на джип, айде, Ленд Крузер 120. Нещата и тук са относителни, хората ходят в Азия и с Шкода 1000МБ, докато ние напилваме експедиционни автомобили но като цяло Дискавъри-то в случая е малко в категорията на Уаз-а - трябва да се пипне и подготви за да стане. Нещо, която не важи за Нисана и Тойотата.

          Коментар


          • #6
            От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

            Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
            Всъщност, Тойотата почти съм я намерил. Още не съм ходил да я видя на живо, но първоначалната информация е обещаваща. Така да се каже, почти съм "лапнал въдицата" и това, което ме кара да имам едно на ум, е именно възрастта на агрегатите (мотор и скорости) и достъпността на резервни части за тях, в нашенски условия.
            Иначе, под "максимална скорост", разбира се имам предвид спокойно движение със около 100км/ч - т.е. ако се наложи излизане на магистрала да не ставам повод за задръствания
            Чудесно, на твое място не бих се замислил повече. Взимай, ако пък се откажеш, подай координатите на колата...
            Сериозно, най-големия проблем според мен там са тенекиите. Останалото се прави, има го и т.н.

            Коментар


            • #7
              От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

              Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
              Един въпрос - къде основно ще се кара автомобила? Из Европа( Алпите например) или на по-тежки терени? Колко души ще трябва да пътуват с него и колко често? Диското има определени предимства, но обема за товарене не е сред тях на фона на останалите конкуренти. Евтината поддръжка, добрия комфорт на возия и екстри вътре не са за пренебрегване, но определено е по-крехък от другите два "стари трактора". Та на въпроса - за какъв тип пътувания и от колко души е идеята да се ползва?
              Ами въпросът е много резонен, но отговорът не е еднозначен. Дестинацията е "накъдето ми достиска да тръгна" - т.е. ще се пътува и в Европа, и извън - примерно на първо време една обиколка на Азиятската част на Турция, по нататък - зависи точно от това дали ще ми достиска да тръгна към разни по-"неспокойни" райони. "Екипажът" също е според дестинацията - двама до четирима. За по-късите и по-спокойните, най вероятно двама + дете.
              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

              Коментар


              • #8
                От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

                Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
                Злати, след като въпроса е зададен за Нисан 160 и Ленд Крузер 60 и е споменато тежки участъци, надали ще се кара из Алпите и Европа. Там тежки участъци няма, още повече можеш да отидеш и с лека кола, или ако държиш на джип, айде, Ленд Крузер 120. Нещата и тук са относителни, хората ходят в Азия и с Шкода 1000МБ, докато ние напилваме експедиционни автомобили но като цяло Дискавъри-то в случая е малко в категорията на Уаз-а - трябва да се пипне и подготви за да стане. Нещо, която не важи за Нисана и Тойотата.
                Явно не е еднозначен въпроса, щом се пита и за трите автомобила, и колегата го е казал, още не е ясно съвсем. Определено ако е Диско, трябва да се пипне, но сам знаеш, цената на това пипване може да е по-евтина от резоннто първоначално обслужване на един стар Нисан. Диско 300 ТДИ се намира по-лесно, вози комфортно и лесно се тунингова и поддържа. Друг е въпроса, ако се тръгва на обиколка из Сахара. Най-малкото ще трябва покривен багажник, но той май си е по презумпция и за трите коли при пътуване на 4-ма в колата. Не е зле да се погледне и финансовата страна на нещата при частите и подръжката, възможностите за тунинг, експлотационните разходи и пак напомням, удобството при пътуване( климатика например?).
                LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                www.ADV-Bulgaria.com

                Коментар


                • #9
                  От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

                  Дооточнявам:
                  Което и да е от трите задължително ще получи ново окачване. Ценово нещата при raw4x4 са съизмерими за Нисана и Тойотата и с около 30% по-евтини за Диското. Просто пружините са значително по-евтини от ресьорите. Диското обаче задължително трябва да получи и защити отдолу, докато другите две поне в началото могат да минат и без тях.
                  Климатика не е голяма болка - не е голям проблем да се добави, при положение, че колата така или иначе ще се разкоства. Разбира се, ако е наличен и работещ е +.
                  Багажници и други експедиционни аксесоари също не влияят на избора - еднакъв разход са и за трите.
                  Остава съдържанието на коша - не само мотора, а и всичките му "сателити" - хидравлика, охлаждане, силови тоци - и, разбира се, трансмисията. Колко са читави и колко лесно се намират.
                  За Нисана знам, че всичко е ОК, но появили се проблем с ГНП се оправя трудно, поради липса на знаещи майстори.
                  При Диското - "сателитите" страдат много, но пък са по-лесни за намиране, а ако знаеш от къде - и по-евтини.
                  За Тойотата - явно мотора е здрав, за "сателитите" трудно се намира информация, което може и да значи, че и те са читави. Епизодично се срещат оплаквания от проблеми със скоростите.
                  В крайна сметка, всичко опира до $/км., но съчетано и с минимална възможност за "объркване на плановете" при едно дълго пътуване.
                  Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                  Коментар


                  • #10
                    От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

                    Само за инфо и сравнение, защита за отпред и отдолу точно за Диско може в момента да се намери между 70 лева( правена в България, и то добре) до 75 паунда от Англия. Дори в този форум има чертеж как се прави.
                    А за окачванията избора ивъзможностите при Диско са неизброими - по-твърдо, по-меко, по-скъпо, бюджетно и т.н. За климата си прав, винаги може да се сложи, но ако има готови добре работещ, е по-добре. За т.нар "сателити" при Диското, всичко зависи от точната кола, но си прав, цените и доставката са в пъти по изгодни и лесни. Ето тук - http://www.offroad-bulgaria.com/show...EB%FF%F1%EA%E0 можеш да видиш едно добре направено експедиционно Диско( само двигателя е бензин). А ето тук - http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=27076, макар и измешани бая други марки, можеш да почерпиш идеи и вдъхновение за експедиционните джипове като цяло.
                    Последно редактирано от zzlatev; 04-08-10, 13:14.
                    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                    www.ADV-Bulgaria.com

                    Коментар


                    • #11
                      От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

                      Нека да не го обръщаме на директно сравнение, примера със защитите не е говорящ. Дончо преди да тръгне за Байкал си направи доста прилично копие на моите защити за неговата 80-тка и всичко му излезе около 150лв. (материал и труд). От окачване до окачване, от защити до защити, както и от лагер до лагер има разлика. Ясно е, че Ленд Ровър се поддържа и подготвя по-евтино от Нисан и Тойота. Все още по-евтин и от Ленд Ровър е Уаз. Типично като при Уаза обаче, при Дискавърито има доста дребни неща (проблеми), които те държат постоянно 'буден'. Нещо нетипично за 60-та серия. И тук всеки решава сам за себе си.

                      Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                      Само за инфо и сравнение...А за окачванията избора ивъзможностите при Диско са неизброими - по-твърдо, по-меко, по-скъпо, бюджетно и т.н... За т.нар "сателити" при Диското, всичко зависи от точната кола, но си прав, цените и доставката са в пъти по изгодни и лесни.
                      Окачванията са два вида - евтини и хубави (като при всички).
                      Цените и доставката (на раздатка, турбина, блокаж и какво ли не) наистина са по-евтини, но...
                      Какво трябва да се смени по едно дискавъри за да кара с гуми 33-35 и какво по една ТЛК60. Не ми отговаряй...
                      Последно редактирано от Yaro; 04-08-10, 13:20. Причина: Цитат.

                      Коментар


                      • #12
                        От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

                        Яро, човека говори за обиколка на Турция, не пътуване до Магадан. 35-ци са малко множко дори и за Магадан( не че са излишни) но са множко и за който и да е автомобил за дълъг път, че ще се кара бая и по шосе. Нали допълнително натоварват доста възли и изискват сериозна подготовка за който и да е от посочените автомобили. Не вярвам на 60-ка просто да ги сложиш. За Диското си прав, по-големи от 32-33 са невъзможни, но с лифт и 32-ки при мен клиренса под дифа е повече от 25 сантиметра със сам знаеш какъв ход на мостовете. А това последното определено е невъзможно за кола с листови ресьори.
                        Как и да е, давай да не забиваме в теоритични спорове, а който има, да дава инфо на човека, пък той да избира. 60-ката на Цанко и старата на Джамбазов са добри примери, ако вече е избрал.
                        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                        www.ADV-Bulgaria.com

                        Коментар


                        • #13
                          От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

                          Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                          ...Ето тук - http://www.offroad-bulgaria.com/show...EB%FF%F1%EA%E0 можеш да видиш едно добре направено експедиционно Диско( само двигателя е бензин)...
                          Видях, че си дописал, след като писах..
                          Диското от темата за Аляска сме го сънували всички, жалко, че страницата на хората отдавна я няма. Но проекта, макар и правен с много мерак, не е никак евтин. Такива проекти бол. Сменени мостове с такива на MaxiDrive, раздатки с други предавателни числа, ревизия на каквото се сетиш и т.н., ARB-та, багажници, хидравлична лебедка. Само за нейния монтаж си е не малко преправяне (както и при тойота и нисан, но там има и механични ).

                          Коментар


                          • #14
                            От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

                            Аз като лют фен на Ровър, в случая избирам Тойотата.
                            За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                            Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                            Коментар


                            • #15
                              От: База за "long runner" - Nissan k160 - Toyota HJ60 - или...Discovery 300tdi

                              Злати,
                              Относно градивната критика и кой какво бил казал и не казал. За разлика от теб съм карал всичките тези автомобили. Не забравяй, че именно аз ти избрах твоя автомобил, докато ти се вглеждаше в Сузуки Самурай. Какво му е митичното на 2Н ли? Долен разпределителен вал, зъбни колела, редова помпа. Редови шестак, чугун, доста разтоварен - 4 литра при малко над 100 коня. Не знам доколко ти говори това, тук аз не мога да ти помогна. Не е като да наизустиш "R380", "300tdi" и това онова.

                              За окачването се опитах да кажа ясно - колко промени се правят по единия и по другия автомобил за да работи новото окачване. Не съм писал никъде какъв е резултата от поставянето на 32" на Рейндж Ровъра ти. Неумението да разбираш написаното в случая е проблем в твоя монитор. Пружините ти били къси, амортисьорите ти били други... За не-лаиците би трябвало да стане ясно от моите думи, че смяната на едно окачване при Ленд Ровър изисква оглеждане, преценяване и подмяна (или прилагане) на много повече компоненти. И последно - едва ли разликата от половин инч в окачването на Цанко (неговото е 2.5, както и твоите амортисьори отзад са 2.5) едва ли дава разлика в хода. Тук идеята е принципната разлика между ресьорно и пружинно окачване, но след време ще разбереш.

                              300тди е отличен двигател, тук спор няма. Жив свидетел съм на смяната на такъв на една от "Камилите" на Тинко, както и съм жив свидетел на няколко сваляния и качвания на двигатели на Ленд Крузер. За 300тди ти трябва пълния спектър от ключове от 9 до 20+ като включим и 9 и 1/2 и 12 и 3/10-ти (шега). Тойотовския мотор се сваля с 4 ключа. Това относно, цитирам, "лесна поддръжка".

                              Примерите могат да бъдат още много, стига човек реално да се интересува а не да парадира със заучени реплики. И Руси и Виктор са ти приятели. Поговори си и с тях.

                              В крайна сметка дали ще е Тойота или Нисан или Ленд Ровър няма особено значение.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X