Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Топографска карта - Атлас

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Re: Топографска карта - Атлас

    Ако има по-добро предложение от тези карти, естествено. Аз не съм специалист изобщо, тези ги имам, затова за тях предложих. А за разликата м/у pda, лапроп или просто GPS с карта и хартиена карта - никой няма да убеждавам, но аз лично предпочитам да имам и нещо което работи без ток в жабката. Пък и ми е по-приятно просто. На компютъра може да имам една камара карти, но като седна да си разгледам и набележа някой маршрут предпочитам атласа. А печата не е чак толкова скъп, ако не е една бройка. Говоря за себестойността, затова питах за някой който се занимава с печат.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • #17
      Re: Топографска карта - Атлас

      Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
      А печата не е чак толкова скъп, ако не е една бройка.
      Ами то по принцип най-скъпа е подготовката за печат. После, като си готов да въртиш, хартията и мастилата не хвърлят чак толкова. Затова и в много случаи цената за 1 бройка е горе-долу същата като за, да речем, 500.

      М/у другото, съгласен съм с тебе, че хартиената карта често пъти е по-удобна от електронната, НО (като гледам картинките) картните листове са с размер при печат горе-долу 60 х 70 см. Т.е. едно атласче би се получило доста обемисто и неудобно за съхранение, транспорт и работа.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #18
        Re: Топографска карта - Атлас

        Е те щр се старнират в по-подходящ формат.
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • #19
          Re: Топографска карта - Атлас

          Не може! Намаляването на размера ще изгуби и качествата на картата. А и правенето на карти с различна резолюция не е просто намаляване или увеличаване...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #20
            Re: Топографска карта - Атлас

            А разгеле, дойдохме си на думата.
            Атласите не ги обичам, защото се цапат и късат всички карти, пък се използва само една. Пък и не можеш да я сгънеш и прибереш като завали или като тръгнеш. Най-лошото е че не може да се чертае и пише. Затова е и измислена системата с картните листове и правилата за рязане и лепене. Обаче тая красота и струва ужасните пари((( За капак на всичко картите май че се печатат на специална машина с извънредно високо качество. Иначе са безсмислени. По размазаните линии и ориентири може да се мери, но грешката става неприемливо голяма.
            Между хартиената карта и лаптопа и с най-голям екран, без колебание ще изхвърля компютъра. Карта, разглеждана през ключалката изобщо не е карта защото не дава ориентировка. Говоря за това от как има джипиеси, за пръв път срещам хора на същия акъл. Освен разните професионалисти.
            С най-голяма благодарност бих си преписал от някого Генщабовските.
            Решение за правилно печатане на карти аз нямам((( За десетки хиляди левове не си и мисля.

            Коментар


            • #21
              Re: Топографска карта - Атлас

              Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
              С най-голяма благодарност бих си преписал от някого Генщабовските.
              ....бе мотат ми се тука два диска, дет' на нЕкого не съм ги дал..
              0888 444 006

              Коментар


              • #22
                Re: Топографска карта - Атлас

                От всичката техника и карти, с които съм оборудван най-много ми харесва да погледна координатите от GPS-а и да видя на хартиената карта къде съм. Няколко пъти съм чертал на плотера карти в пълният им размер и наистина не може да се говори за намаляване на изображението. Обаче карта на плотер първо е много скъпо и второ е еднодневка заради размазващото се мастило.
                "...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
                http://ftp.domainbg.com/tuono

                Коментар


                • #23
                  Re: Топографска карта - Атлас

                  1. Надявам се никой не си прави планове да тренира спортно ориентиране по АТЛАС. За този спорт се използват карти. Просто аз от много години, като видя нов пътен атлас на България веднага си го купувам и малко след това оставам разочарован, че е по-беден от най-стария който имам. Липсват цели села и махали. да не говорим за малки пътища. Бреговата ивица е толкова сбъркана, че не можеш да познаеш в кой залив си. За планините думи нямам..., та затова си мисля, че от едни топографски карти ще излезе по-хубаво.
                  2. И дума не съм споменавал за намаляване на изображението. Нали тогава ще се промени и мащаба и си е.....мам..., става дума да бъдат кропнати така картинките, че всяка страница да се сгъва на 2 или 3 и да е удобно за книжно тяло (човешки размер). Страниците ще станат примерно 3-4 пъти повече от картните листа, но това не е толкова страшно. Пътните атласи в русия са по дебели от Война и Мир.
                  3.Ако Стефан иска да ме убеди в предимствата на разгънат картен лист в колата пред атлас с много страници... всеки си има предпочитания, явно.
                  4. В крайна сметка, ако няма привърженици на идеята или просто е неусъществима в разумни граници (пари), здраве да е, ще преживеем и с атласите на datamap и domino.
                  Technical Rescue Direct - life lies in courage
                  http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                  Коментар


                  • #24
                    Re: Топографска карта - Атлас

                    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                    2. И дума не съм споменавал за намаляване на изображението. Нали тогава ще се промени и мащаба и си е.....мам..., става дума да бъдат кропнати така картинките, че всяка страница да се сгъва на 2 или 3 и да е удобно за книжно тяло (човешки размер). Страниците ще станат примерно 3-4 пъти повече от картните листа, но това не е толкова страшно. Пътните атласи в русия са по дебели от Война и Мир.
                    3.Ако Стефан иска да ме убеди в предимствата на разгънат картен лист в колата пред атлас с много страници... всеки си има предпочитания, явно.
                    4. В крайна сметка, ако няма привърженици на идеята или просто е неусъществима в разумни граници (пари), здраве да е, ще преживеем и с атласите на datamap и domino.
                    Като цяло смятам, че подобно начинание наистина ще бъде твърде скъпо. Особено като се има предвид, че на такова нещо няма как да му се търси търговска реализация извън тесния кръг на евентуално заинтересувани от този форум.

                    Отделно, дето едромащабна карта във вид на атлас не ми звучи като нещо, което ще е удобно за работа. За да се запази размерът за всеки картен лист ще е необходимо някакво сложно сгъване, което би направило един атлас доста обемист. А за да използваш нормално картата, все пак ще трябва да я разгънеш като хората.
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #25
                      Re: Топографска карта - Атлас

                      В нищо няма да те убеждавам. Вземи да четеш за разграфката на картите. В крайна сметка ти трябва нещо с размери примерно А3. По-квадратно. Ако трябва повече си има място и начин където да го отрежеш и да го залепиш за следващото.
                      Защо, как и кога се унищожават изрезките е да кажем ария от друга опера, днес не е важно.

                      Коментар


                      • #26
                        Re: Топографска карта - Атлас

                        Аз съм специалист по предпечат и мога да помогна.
                        Колкото до печата, поради малкия тираж, най-добре ще е да ползваме дигитален печат, но докато не ми дадете точен формат (в см.) на листта и броя им за ЕДНА карта, немога да кажа нищо със сигурност. А можеби имаш цялата карта на един файл и с предпечата да я разпределя на нужния брой листа според формата на печата?!

                        Коментар


                        • #27
                          Re: Топографска карта - Атлас

                          Не, размерът на картните листове не е работа за вариото на фотошопа. Той трябва да е строго фиксиран именно на хартията. За печатане на растерните карти си има някъв специален софтуер. Как се казва и къде го има знаят например Иван и Туоно. Но май че е нещо много скъпо. Иначе трябва да смяташ два пъти всеки размер за да стигнеш до истинският мащаб Ще стане свиреп купон, по-свиреп и от аероснимките)) Е, ако човечеството е в опастност ...
                          Последно редактирано от Стефан; 26-03-07, 22:06.

                          Коментар


                          • #28
                            Re: Топографска карта - Атлас

                            Грешно ме разбирате.
                            Никъде не споменавам че ще променям размера / мащаба на картата.
                            Карта с един и същи мащаб може да се отпечата на 20 или на 200 листа ПРИМЕРНО ако веднъж максималния формата на печатарската машина е 20х20 или на много по-малко ако формата и е 200х200.

                            А и ако променя размера й на 75% с толкова ще променя и мащаба, ако изобщо някой иска подобно нещо.

                            Аз няма да ползвам скъп и тежко специализиран софтуер. Всъщност предпечата въобще не е проблем (казвам го БЕЗ да знам какъв е формата на файловете така че може и да греша) ако файловете са в някой от по-широкодостъпните формати, въпроса за печата обаче е проблем не само заради малкия тираж...

                            Коментар


                            • #29
                              Re: Топографска карта - Атлас

                              И аз нищо не разбирам от това(((
                              Доколкото знам, проблемът е да обясниш на печатарката колко именно да е дълго на хартията нещо от картинката.
                              Като са нарязани на малки картинки, трябва пък да се дорисуват. Там стърчат от края на рамката едни нарочни чертички, които трябва точно да съвпаднат с чертички от съседните листове при залепването. Иначе става мазало. Това сигурно е колосален труд. Ако няма други принципни ограничения. Ама пак не знам((
                              Ех. Трябва да дойдат истинските спецове.

                              Коментар


                              • #30
                                Re: Топографска карта - Атлас

                                Добре.
                                Ако искате да ви съдействам, ще ме намерите на този телефон всеки делничен ден от 14.00 до 18.00.
                                02 9376162
                                Тихомир

                                Фирма за дигитален печат има в съседния вход АКО ни устройва като формат и цена.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X