Резултати 1 до 20 от 20

Тема: Тапети за баня ?

Място
    London, UK
    Публикации
    605
    Точки (при гласуване)
    11

Post Тапети за баня ?

От известно време гледам че мухалът в банята ми е започнал да превзема бавно, но сигурно латекса.
    Скоро няма да мога да кажа кое е повече - мухълът или латекса

И се замислих за някакво по-бюджетно решение за да реша проблема.
    С плочки/теракот е много хубаво, но леко ми идва нанагорнище цената.
    Спрях се на тапети за баня.
    Чувам и чета добри отзиви, напоследък имало доста добри.

Въртят ми се няколко въпроса:
    1. Достатъчно ли е лесно за левак като мен да си ги поставя сам ?
    2. Подготовка на стената преди лепенето ? Само да премахна мухала или ? /В случая при мен е латекс някакъв евтин + мухъл/
    3. Лепенето с какво ? Чета на доста места пишат въобще да НЕ се взима специално лепило, а обикновено за тапети, но да се добави С200 ? Колко да се добави, ако е така ?
    4. Откъде да ги взема/закупя ? Практикер, Практис, или... ? Някой лично впечатление, разнообразие, цени конкретни... ?
    5. Запечатване по ръбовете със санитарен силикон ?
    6. Подръжка изискват ли ?

Ще е добре, ако някой има конкретни и преки впечатления да сподели тук.
    Смятам, че темата ще бъде полезна и информативна не само на мен.
    Благодаря предварително.
    .

Място
    София
    Публикации
    2,351
    Точки (при гласуване)
    14

По подразбиране От: Тапети за баня ?

От личен опит - лепилото за тапети е перфектната среда за мухъл. Само дето е под тапетите и не го виждаш. Аз лично бих препоръчал сваляне до мазилка на стария латекс (ако е възможно), напръскване, ама сериозно, с препарат против мухъл и след това боядисване с латекс за бани, който обече е доста скъп. Внимавай! Препаратите за почистване на мухъл са силно отровни!
    Последно редактиран от NovemberCharlie ; 28-07-10 в 15:19
    И. Г. : Чета и гледам - няма смисъл. Пак чета, пак гледам - то нямало и мисъл.

Място
    Пловдив
    Публикации
    626
    Точки (при гласуване)
    7

Препарата против мухъл си е чиста БЕЛИНА !
    [SIGPIC][/SIGPIC]0877368068 Зарие Дестанофф
    Всеки ден гледам "Отечествен фронт"...макар,че не го дават всеки ден...хъ-хъ.:|

Място
    софия
    Публикации
    249
    Точки (при гласуване)
    8

Не си прав .Не е чиста белина а има и вода в нея ,щот чистата белина е стотинки пък "препарата" против мухъл е 7 лева.
    емил златков
    паджеро 2.5тд

Място
    София
    Публикации
    4,120
    Точки (при гласуване)
    13

Лепих наскоро такива. Лепенето е достатъчно лесно. Излиза около 3 лева на кв.м. Взех "специално лепило", което е някакъв вид целулоза. Слагай повечко лепило, и грундирай с него стената преди лепене.
    Прибрах остатъка от разреденото лепило в туба. След седмица хвана мухъл. След месец се втечни и развали, вероятно става за материал за ракия.
    Нямам впечатления колко изкарват. Моите са нови. Латекс за баня не съм и не бих ползвал.
    Владимир Илич Ленин: „Потиснатата класа, която не се стреми да си служи добре с оръжието и да го притежава, заслужава да се обръщат с нея като с роби.“ (Собр. соч. 5 изд., т. 30, стр. 153.)

Място
    London, UK
    Публикации
    605
    Точки (при гласуване)
    11

Цитат Мнение на zemo Преглед на публикациите
    Не си прав .Не е чиста белина а има и вода в нея ,щот чистата белина е стотинки пък "препарата" против мухъл е 7 лева.
    Т.е. да третирам мухълът с белина ?
    Не знаех това за препартите против мухъл...
    .

Място
    София
    Публикации
    5,117
    Точки (при гласуване)
    16

Цитат Мнение на peterbg1 Преглед на публикациите
    Препарата против мухъл си е чиста БЕЛИНА !
    И докато не изпиеш една бутилка, въобще не е отровна.

Има и един латекс, който съдържа някакви анти мухъл добавки, работи гарантирано, там където съм боядисал с него, не се появи отново, след щателното му изтребване с белина, ама не Аче, а проста .

turtey е онлайн Старши участник | СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    11,851
    Точки (при гласуване)
    29

Белината е NaClO - идеален дезинфектант, бактерицид и прочее.
    Хлорът е отровен, внимавай.

Може да използваш и 5% разтвор на C6H5OH - карбол.

Това обаче изгаря кожата.

В купешките има предимно вода и ароматизатори

Място
    Пловдив
    Публикации
    1,656
    Точки (при гласуване)
    11

Без фаянси и теракоти, от мухъла ще се отървете трудно, колега. Нискобюджетното решение е съществуващият вече латекс, с редовно третиране за мухъл - на 2-3 месеца. Приличен вентилатор за баня струва 60-70 лв. и също помага. Препаратът за мухъл, мисля че се казваше "Саво" или "Сабо", или нещо такова. Ползувал съм го веднъж, колкото да го сравня с натриевия хипохлорит (разтворен във вода се продава като белина)- разликата е само в цената и миризмата. По- внимателно с дрехите, щото прави бели петна. Активните съставки са хлор и натриева основа и трябва да се подходи с нужното внимание, независимо от леко небрежния тон на maystor. Друг е въпросът, че продаваната в търговската мрежа белина е 95 % утайка от сол и вода, понеже я бутилират и съхраняват в прозрачни шишета. ИЗВОД: пръскай си мухъла редовно, тегли още една ръка латекс и събирай за плочки. Тапетите няма да помогнат.
    Последно редактиран от Тропчо ; 28-07-10 в 17:47
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,003
    Точки (при гласуване)
    28

Цитат Мнение на Тропчо Преглед на публикациите
    Без фаянси и теракоти, от мухъла ще се отървете трудно, колега. Тапетите няма да помогнат.
    Абсолютно.
    Тапетите и латекса в банята са като асфалта на улицата - временно покритие. След тях започват сериозните ремонти.
    Моят опит ми диктува да посъветвам darkrose да посъбере търпение, решителност и ресурси и да се отърве от проблема както трябва.

Място
    София
    Публикации
    4,120
    Точки (при гласуване)
    13

Вентилаторът за баня дето е 70 лв. не знам какъв е. От опит казвам, че е много важно да има такъв и да тегли от банята навън. Взех си от 20 лв. и монтирах последователно 25 ватова лампа, за да не бръмчи. Когато съм в къщи почти нон стоп работи. Имам едно влагомерче в стаята - след монтиране на вентилатор в банята - влажността спадна с над 20% в цялата къща, и се отървах от плесен и извън банята.
    Владимир Илич Ленин: „Потиснатата класа, която не се стреми да си служи добре с оръжието и да го притежава, заслужава да се обръщат с нея като с роби.“ (Собр. соч. 5 изд., т. 30, стр. 153.)

Място
    Пловдив
    Публикации
    1,656
    Точки (при гласуване)
    11

Миии, става дума за фи 120, с датчик за влага и защита на мотора от влага, 36 месеца гаранция. Едва ли е уместно да посочвам фирмата производител- българска е. Проблемът ще са кабелите, ако колегата даркросе няма прекарани такива. С ъглошлайфа стават тесни и прави канали в стената. Вдига се много фин прах, но не се кърти мазилката.

Място
    Пловдив
    Публикации
    1,656
    Точки (при гласуване)
    11

Цитат Мнение на Rabin Преглед на публикациите
    Взех си от 20 лв. и монтирах последователно 25 ватова лампа, за да не бръмчи. Когато съм в къщи почти нон стоп работи.
    Ъ-ъ-ъ-ъ извинявам се за офф-топика... Каква е ролята на последователно свързаната лампа и защо цялата схема работи нон стоп? Може и на лични или в друга тема, интересно ми е. Намаляваме тока и намотките спират да бръмчат... нещо не ми е ясно.

Място
    Самоков
    Публикации
    660
    Точки (при гласуване)
    10

Тапети за баня - не си го причинявай. Правих две бани на вилата с тапети. В едната баня ги сменях три пъти през година-две. От най-евтините за баня до най-скъпите. Работи се лесно. Лепил съм ги най-добре с лепило С200, от гъстото. Фугите се минават със силикон. След около година фугите цъфват, тапетите пожълтяват - почерняват, "изгарят". След третата смяна бях дал за тапети повече пари, отколкото за скъп теракот. После ги направих с PVC плоскости. Цената им е около 25 - 30 лева на м2, но се работи бързо и лесно, спестяваш от майстори. Държат вече няколко години, без промяна в цвета и блясъка.
    Успех.

Място
    Пловдив
    Публикации
    1,656
    Точки (при гласуване)
    11

Цитат Мнение на Savov Преглед на публикациите
    После ги направих с PVC плоскости.
    Айде да погледнеш под плоскостите кво става. Идеята е, да се постигне здравословна среда. Не му е тук мястото, но плесените и мухълите (дори и под облицовката) предизвикват маса алергии и заболявания. Особено при малки деца.
    Последно редактиран от Тропчо ; 28-07-10 в 23:16 Причина: Особено при малки деца

Място
    София
    Публикации
    4,120
    Точки (при гласуване)
    13

Цитат Мнение на Тропчо Преглед на публикациите
    Ъ-ъ-ъ-ъ извинявам се за офф-топика... Каква е ролята на последователно свързаната лампа и защо цялата схема работи нон стоп? Може и на лични или в друга тема, интересно ми е. Намаляваме тока и намотките спират да бръмчат... нещо не ми е ясно.
    Намалява оборотите в ролята на резистор. Естествено - лампа само с обикновена "нажежаема" жичка, от тия за хладилник 25W. Тия пластмасовите вентилатори - лагерите се разбиват за отрицателно време (месец постоянна работа напр.), като намалиш оборотите - шумът става приемлив и изкарват по-дълго. А и зимата не ти изкарва топлото . Важно е да има постоянен слаб въздушен поток навън. Работи цяла нощ, за да изсуши банята. През деня ме е страх да го оставя без надзор. Банята при мен се оказа основен генератор на влага в цялата къща. Церезит Стоп Не знам си какво - не насмогва без тоя вентилатор.
    Странното е, че и върли хардуеристи ми "обясняват" как не може да се намалят обороти на асинхронен двигател. Ами пробвай. На вентилатор по изключение става, заради спецификата на механичния товар от самата перка.
    Имам една схема с пунциометър да регулираш напрежението на такива капризни товари, ама и с лампа става. Само трябва да се внимава да завърта всеки път, че иначе мотора ще прегрее яко, ако не и пожар. Един вече изгорих. Регулира се чрез мощността на лампата.
    Последно редактиран от Rabin ; 29-07-10 в 01:08

Място
    София
    Публикации
    2,351
    Точки (при гласуване)
    14

Аз проблема в старото жилище с влагата го реших кардинално. Взех си сериозен обезвлажнител. Събира 3-4 литра вода в казанчето и сутрин като станеш чак носът ти е сух, ако си го включил на МАХ. При включен в хола уред, банята, при отворени врати на коридора, е суха след 2-3 часа. Максималната мощност при изсушаване е под 400 вата и при включен на средна влажност уред не работи повече от 5-6 часа в денонощието. Не съм го изключвал цяла зима. Поддържаше цялата гарсониера суха, дори ако проснеш една сушилка с пране вътре. Прането през зимата при 20-21 градуса температура на въздуха (цетруфугирано на 600-700 оборота на пералнята) изсъхва за около 7-8 часа, при което се събират около 2-3 литра вода. Без изсушителя изсъхваше за 15-20 часа. Трябва да отбележа и още нещо. Помещението, в което го държах, преставляваше хол с бокс около 22-23 кв. м., с 3 (три) външни стени, от които най-голямата беше северна, с качествена дограма и трислоен стъклопакет. През зимата при готвене, гладене или простиране стените ставаха буквално мокри. След поставявето на уреда проблемът с влагата тотално изчезна, а по наблюдения върхе двата термометъра в помещението средната температура се повиши с 1-2 градуса. Единственато изискване е да му се изхвърля водата (уредът има защита срешу препълване на казанчето и възможност да му се мотира маркуч, за отичане в канализацията) и да се почиства от време на време въздушния филтър. Водата от конденза става идеално за гладене. Приблизителните размери са В 60-70 см., Д 30-35 см. Ш 20-25 см. Цените на подобни уреди варират от 150 до 400 лв. Моят е Делонги.

П.П. Уредът беше инсталиран след пълен ремонт и изтребване на наличния мухъл, за което бяха изразходвани 5-6 шишета с препарат. Чак жена ми се натрови от миризмата на белина. Повече мухъл не се появи. Жена ми се оправи.

Място
    София
    Публикации
    4,120
    Точки (при гласуване)
    13

Тия от 150 лв. да не са с елементи на Пелтие? Т.е. освен функцията си изпълнява ролята и на печка. Зимата добре, ама лятото? И въобще, тия 400W топлина лятото ти излизат през климатика, т.е. през сметката за тока. През отоплителния сезон бива, остават си вътре в къщи - споменатите 1-2 градуса нагоре. Едно вентилаторче дърпа 10-тина вата и струва 10-20 лв.
    Тия обезвлажнители обаче понякога са без алтернатива. Зависи.
    Последно редактиран от Rabin ; 29-07-10 в 12:04

Място
    София
    Публикации
    2,351
    Точки (при гласуване)
    14

Не зная. Моят уред е комбиниран - може да работи като обезвлажнител, като печка (има няколко реотана пред вентилатора) и като комбинация от двете. Лятото не съм го ползвал - няма смисъл. Обаче тия 400 вата всъщност не са достатъчни за повишаването на темпаратурата - щото на практика представляват около 1.5-2кв на денонощие. Повишението дойде от изсъхналите стени. При допир вече бяха сухи и топли, а не мокри и студени. Не съм много запознат с конкретната конструкция на различните климатици, ама по принцип всеки климатик не работи ли и като обезвлажнител? В смисъл на студената му пита не се ли образува конденз?
    Последно редактиран от NovemberCharlie ; 29-07-10 в 12:19 Причина: правопис

Място
    София
    Публикации
    4,120
    Точки (при гласуване)
    13

Цитат Мнение на NovemberCharlie Преглед на публикациите
    ... Не съм много запознат с конкретната конструкция на различните климатици, ама по принцип всеки климатик не работи ли и като обезвлажнител? В смисъл на студената му пита не се ли обрезува конденз?
    Само лятото изкарва влагата под формата на конденз. Зимата топли и изкарва влага колкото всяко друго отоплително тяло.
    Поне при мене - проблем с влага имах само зимата.

Сходни теми

1. Руска баня...
    От Volk във форум Ремонт, майстори и материали
    Отговори: 28
    Последно мнение: 16-11-12, 10:09
  2. Баня
    От bochkata във форум Ремонт, майстори и материали
    Отговори: 10
    Последно мнение: 18-05-10, 21:12
  3. Лична колекция от фото-тапети!
    От jkolarov във форум Фотография
    Отговори: 16