Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Представляват ли опасност дивите глигани ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

    А сега де ...
    Не се сещам къде съм виждал питомни глигани. Нито глиганици.
    Как съм се изнасял от гората с гол в ръката, свръхзвуково, и с размахано непотребно пищовче, също не помня особено.
    Просто ми се пикаеше, и се шмугнах в храстите. Изпиках се. 300 километра нататък, в друга планина.

    Коментар


    • #32
      От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

      Чак питомен е силно казано, но имаше опити да се гледат глигани и да се мешат с домашно прасе. Доколко са успешни - не съм се интересувал. предполагам, че Макса ще знае по въпроса.
      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

      Коментар


      • #33
        От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        ..... Изпиках се,(?) 300 километра нататък, в друга планина.
        Това вероятно е било.....друго пикане, че 300км са си поне 4 часа. А с предното какво стана .
        Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

        Коментар


        • #34
          От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

          Бахххх мааМу Кви диви и зли Дзверове се разхождали из родината Па и много агресивни бе!

          От толкова години по поля и баири въоръжен туризъм и аз съм виждал нападащо прасе. И тежки наранявания нанесени от такова съм виждал, но никога по човек. Най-често пострадали са кучетата които са го сгащили и поставили в безиходица. А разни лумпени с брадвички и вдигнали адреналина и градуса/ алкохолният най-вече/,ловджии, които едвали не се хвърлят върху раненото животно не са статистика. Голям купооон
          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

          Коментар


          • #35
            От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

            Като гледамтемата е доста овехтяла, но не е маловажна. Позволявам си да пиша без да съм ловец или разбирач, а порди простата причина, че мой роднина беше тежко наранен от глиган и почина от кръвозагуба. Случката се е случила в едно село близо да гр. Земен, преди повече от 20 години. Ранено животно изскача от шубрака и разкъсва артерия на единя крак. Имало е и други хора но уви не са могли да реагират адекватно и човека си е отишъл за броени минути! Уважавам мението на опитните ... но глигана не е за подценяване. Не бих чакал за да видя колкобързо ще избяга ... по-скоро бих потърсил начин да си предпазя кожуха цял!

            Коментар


            • #36
              От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

              Глиганите наистина бягат но съм виждал с очите си как преследват в дълбок сняг сърна(не кошута) - точно като кучетата и вълците - на ветрило.Настигаха сърната и я разкъсаха.Това става преди 6-7 години в района на Киселчова могила - поляните над пречиствателната станция в Габрово на 500 метра от най-близките къщи.Бях и изплашен и учуден.Обясниха ми че при дълга и тежка зима с малко храна - могат да хапват и месце - прясно.Не само мърша.
              BMW X6

              Коментар


              • #37
                От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                Ето малко нагледни материали от поражение:

                http://www.researchgate.net/publicat...d7ebf037aa.pdf

                http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3177502/

                Лекар ми е казал за поне един смъртен случай в СЗ регион, силно разкъсване почти около задника, ловците освен, че май не са знаели и можели да приложат за методи за кръвоспиране и на мен не ми идва на ум как се спира рана на торса в полеви условия и при стрес и паника...
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #38
                  От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                  Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                  ... на мен не ми идва на ум как се спира рана на торса в полеви условия и при стрес и паника...
                  Намираш по-едрия кръвоносен съд който е скъсан и го стискаш с пръсти. Не че няма странични ефекти, ама е по-добре отколкото да го оставиш да си тече.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                    И как ще си го направиш в полеви условия?! Аз имам печален опит в спасяване на един мой колега, когато двама мъжаги сме се опитали да притиснем артерия в слабините за да спрем кръвозагубата. Уви, теория е хубаво нещо, но на практиката нещата не са такива каквито ги пишат в интернета.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                      Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                      И как ще си го направиш в полеви условия?!
                      Всичко е просто. Ако не го направиш, минус човек.

                      Контузно-разкъсните рани обикновено дават по-широко поле за изява, от огнестрелните и прободните.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                        Ти имаш ли пряки впечатления от огнестрелни или контузно-разскъсните рани? Или може би ти лично спасявал хора с подобните рани?! Щото аз имам. И пиша от позицията на мой пряк и реален опит.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                          Предпочитам да нямам много за разказване, благодаря.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                            Темата е доста стара но този отговор ме развесели
                            пък сланината го прави почти брониран.
                            явно колегата никога не е драл глиган.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Предпочитам да нямам много за разказване, благодаря.
                              Демек не ти се налагало. А следващия въпрос може да се адресира към всички - кой от вас носи на лов комплект от стерилни хирургически инструменти, или поне аптечка с турникет вътре?

                              Коментар


                              • #45
                                От: Представляват ли опасност дивите глигани ?

                                Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                                Демек не ти се налагало.
                                Правилният отговор: не съм успявал. Нито един от хората, които съм се опитвал да спася, не е оцелял.

                                За другия ти въпрос: в задачата турникет нямаше да помогне. А като видиш колко ловци умират всяка година, ще ти стане съвсем ясно какво носят като тръгнат на лов.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X