Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ремонт на диференциали на 70 серия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Ремонт на диференциали на 70 серия

    Първоначално публикуван от Янко Желязков Преглед на мнение
    Колега за типа лагери разсъждаваш принципно правилно.
    На твое място и аз не бих ги натегнал до 120Нм.,още повече че и не виждам как ще стане това.
    Според мен трябва първо да монтираш пиньона с нова разпорна втулка-/ако има такава/,да стегнеш гайката на опашката на пиньона,колкото я дават по ръководство с новата втулка-/обикновено момента е около 180-200Нм. за нова разпорна втулка/!!!
    Чак след това монтираш касетата с короната и започваш да обираш лагерите за които говориш до получаване на хлабина между пиньона и короната 0.07-0.1мм.
    Това е и цялата регулировка след която законтряш всичко необоходимо и превърташ окончателно за да провериш дали няма промени в реглажа след окончателно приключване на работата.
    Регулирането не се извършва само от лагерите на касетата а и от подлагането на шайби ( различна дебелина)м/у пиньона и лагера !!! Така както го описваш ще ти трябват доста втулки докато уцелиш регулировката .
    Toyota Land Cruiser RJ77 , Nissan Patrol TD42, Suzuki Samurai ,Yamaha WR 450F
    New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

    Коментар


    • #32
      От: Ремонт на диференциали на 70 серия

      Благодаря. Значи правилно съм решил. Понеже, всички поне чугунени/стоманени диференциали имат установени такива аксиални хлабини. Диференциалът на автомобил Жигули/лада е изпълнен точно по този начин. И се регулира по този начин с разликата, че е улеснено фабрично от няколко зададени известни размера на новият пиньон, чрез които лесно човек може да си сметне размера на подложката. Има и установена граница на аксиалната хлабина в лагерите на короната. Много близки до тези на Витарата и много други. Това е най-лесният и ремонтнопригоден редуктор, с тези капачета и винтови шайби.

      Понеже има и разни корпуси, ( при автомобили с независимо окачване), които се делят на 2 части, успоредно на оста на полуосите. И там, когато се правят регулировки е невероятно трудоемко и времеемко начинание. Всичко се сглобява/затваря напълно, не можеш да видиш нищо. Аксиалната хлабина на короната се регулира със подложни шайби/пластини...... . Завърташ и след това - разглобяваш всичко, за да видиш къде се получава контактното петно. И не става от първия път. Сглобява се и се разглобява цялостно, докато не се получи. Хубавото е, че не се използват в джипове. Просто би било проклятие в случай на ремонт.

      В крайна сметка се отклоних малко от темата. Нищо. Преди да се регулира тази хлабина е добре да се притегнат лагерите ( не пренатегнат) и да се превърти няколко оборота короната. За да могат да се наместят ролките/гривните. След това смятам, че е удачно да се установи хлабината. Няма да развалям на колегата темата, като стана готов ще покажа какво се е получило.


      Не се карайте за глупости. При мен е по-лесно. Трябваше да събера годен диференциал, разглобен без причина, което силно ме улеснява при получаването на правилно контактно петно. И понеже не е пробемът в това, а в аксиалната хлабина, тя ми трябваше за да приключа. И да го кача да проба, де.
      Последно редактирано от Тодор Живков; 14-08-12, 18:49.

      Коментар


      • #33
        От: Ремонт на диференциали на 70 серия

        Първоначално публикуван от speed750 Преглед на мнение
        Регулирането не се извършва само от лагерите на касетата а и от подлагането на шайби ( различна дебелина)м/у пиньона и лагера !!! Така както го описваш ще ти трябват доста втулки докато уцелиш регулировката .
        Съгласен-пропуска е мой.
        Все пак не ми се налага всеки ден да сглобявам дифове-/за щастие де/.

        Коментар


        • #34
          От: Ремонт на диференциали на 70 серия

          Първоначално публикуван от Янко Желязков Преглед на мнение
          Съгласен-пропуска е мой.
          Все пак не ми се налага всеки ден да сглобявам дифове-/за щастие де/.
          Прочетете темата от начало ... колегата се е постарал ,описал,снимал .... и е за оценка 6+ .
          Toyota Land Cruiser RJ77 , Nissan Patrol TD42, Suzuki Samurai ,Yamaha WR 450F
          New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

          Коментар


          • #35
            От: Ремонт на диференциали на 70 серия

            Първоначално публикуван от Тодор Живков Преглед на мнение
            Имам запитване относно първия диференциал.
            ...
            Та, колко трябва да е тази хлабина ?
            Сега виждам, въпроса.
            В различни документации съм виждал различни неща.
            Специално за предния диференциал на тази Тойота в документацията пише " 1-1 1/2 notches from the zero preload position", т.е. 1-1 1/2 дупки на гайката от страната на короната спрямо 0 натягане. 0 натягане се мери, като поставиш индикаторния часовник както си го поставил ти и обираш луфта, докато часовника мръдне. Чак след това започваш да гласиш луфта между корона и пиньон.
            Аз не съм го направил по този начин. Ползвал съм варианта на Zuk, който има доста инсталации на такива диференциали (много от тях описани http://www.gearinstalls.com/).
            На други диференциали (Мазда, до колкото помня) пише, че се мери с микрометър "изкривяването" на държачите на лагерите до определена стойност.

            Навсякъде обаче става въпрос за натягане (preload), а не за хлабина (backlash).

            Не съм машинен инженер, но според мен това е така за всички конусни лагери (с един ред ролки). При тях, за да работят правилно е необходимо да има предварителен натяг в определени граници (например при лагерите на пиньона тези стойности са дадени в документацията и са грубо между 0.5 и 2.5 Nm съпротивление при завъртане, в зависимост от модела и това дали са нови или стари лагери)

            Т.е. отговора на въпроса ти е: Трябва да видиш в документацията на Витара какво пише.
            Ако няма такава, аз бих го направил на 1-2 дупки на гайката след 0 натягане. (така е при toyota 7* и Daihatsu Feroza)
            LZ1GUS

            Коментар


            • #36
              От: Ремонт на диференциали на 70 серия

              Забравете за хлабини в лагерите. Няма такива. Има нятяг, и се мери по най-различни начини - стагане до нула и после дупки, стягане до определен въртяш момент, стягане до определено съпротивление преди превъртане на касетата/пиньона, деформация на корпуса, и каквото още се сетите.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #37
                От: Ремонт на диференциали на 70 серия

                Много полезна тема колега! Супер за споделения опит.
                Това което построихме през социализма, Вие дори не можете да го боядисате. Тодор Живков

                Коментар


                • #38
                  От: Ремонт на диференциали на 70 серия

                  Една от най-полезните технически теми в раздел Тойота, но снимките за съжаление ги няма вече.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Ремонт на диференциали на 70 серия

                    Никъде ли?
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • #40
                      От каде мога да си поръчам и аз корона с пиньон?

                      Коментар


                      • #41
                        Само недей от Щатите. Пиши ми на лично какво ти трябва...
                        Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                        Коментар


                        • MoridinBG
                          MoridinBG коментира
                          Редактиране на коментар
                          Руси, Нитро ли визираш? Не струват ли? Чудех се едно време, като строших моя, преди да си взема оригиналдъто.

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X