Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво поправих (а) по Паджерото днес?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какво поправих (а) по Паджерото днес?

    Във връзка с наближаващата отпуска и многото километри, които се очертава да навъртим, реших да отведа г-н Монтеро на годишен профилактичен преглед- макар и бодро, все пак си е старче .
    Да, ама не.
    От профилактичен преглед, изведнъж се оказа животоспасяваща операция . Както си мислех, че имам за смяна едни задни накладки и евентуално някой баланс, се оказаха:

    -маслото и 2-та филтъра (кога навъртях тези 10000 км.. Добре, че в сервиза водят стриктно досието на дЕдо)
    -основен хебел
    -вътрешни тампони задна стаб.щанга
    -тампони и шайби надлъжни щанги
    -задни накладки
    -долни шарнири
    -маншон ляв,външен преден
    -хлабина главини-притегнати главини, гресиране
    -цялостно гресиране
    -реглаж преден и заден мост
    -натягане ръчна спирачка
    -проверка и раздвижване на задни спир. апарати и накладки на ръчна
    -шлайфане на задни дискове
    -хванат е теча на бензин,но не е оправен, понеже има едни о-пръстени за
    дюзите, дето ги няма никъде. Поръчани, до седмица са доставени.
    -заваряване на потрошените железарии отдолу.

    За какво иде реч?
    Паджерото не е офроудър. Не е дори горска джипка. Паджерото е едно чудесно семейно комби, с повишена проходимост. Магистрален кръстосвач, с опция да се подрусаш по скапани пътища, пътувайки към язовира, хижата или плажа. И толкова. То и няма как да очаква човек, хем по пътя да цепи относително комфортно със 150км./ч., с климатиче и музичка, хем да чекне спокойно стари кокали, по подли камънаци и дерета. Поне, не и на тази цена.Изключения, разбира се винаги има, но или са в резултат на едни други пари, или като резултат от наличието на собствен автосервиз.
    ВСЯКА ЖАБА, ДА СИ ЗНАЕ ГЬОЛА.
    Изброените щети са в резултат на няколко софт разходки и 2-3 малко по- хард, в рамките само на една година.
    Добре, че поне момчетата от сервиза са в час и цялата интервенция им отне точно един ден.

    Почнахме от тук:


    В един момент се появи това:


    Постепенно се появиха ето тези:


    Съвсем резонно и това, което би трябвало да е гума, но на пипане е като бакелит, при това не цял...


    Постепенно започнаха да се появяват и новите "пакетчета":


    Дисковете бяха подложени на "масаж",


    след, който вече изглеждаха така:


    До старите бойци се появиха нови:




    които постепенно започнаха да застават на освободените им места:


    Междувременно момчето с големия поялник се потеше здраво, за да върне по местата това, което някой подъл камък бе решил да размести:


    Картината гледана отдолу беше малко сюрреалистична- безупречно чисто хале, с накацали по подемниците Паджера :


    Та така. Паджерото ще си го шпоря по пътища и пътечки, за гората ще се търси друг боец. На този силата му е в комфорта, сигурността и бързината при придвижване. За калта и гората трябва по- дуракоустойчиво и бюджетно решение.
    08седемшест5едно513четири

  • #2
    От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

    Вальо, на пръв поглед, тия накладки дето си ги сложил хич не ми харесват. Може да се окаже, че не съм прав, но липсата на среден канал и скосявания в краищата обикновено води до 1. понижена спирачна ефективност и 2. доста неприятно свирене, още скоро след смяната. И, честно казано, онези "едни други пари" не винаги са лошо решение и понякога се оказват дори по-икономичното. Например темпоните на носачите/надъжните щанги - бяха едно от първите неща сменени с полиуретан, когато взех мойто (много преди да направя контакта със SuperPro). От тогава съм забравил за съществуването им. С твоя мотор може и да приемаш Паджерото за "магистрална джипка", но дизелите съвсем определено не стават за тая работа. На мен поне не ми се е случвало да изкорубя някое желязо отдолу, но това се дължи и на предимствата на късата база в кофти терени, и, до голяма степен на големите гуми. За шарнирите лек няма - просто са слабо място и заминават лесно, дори и при асфалтова употреба, особено по нашите "пътища". Същото важи и за хебелите.
    Иначе - трябва да има такава тема в раздела (то имаше, ама потъна преди много време). Обещавам и аз да се включа тия дни - имам да сменям иглените лагерчета на предните полуоски, гарнитурка на капака на клапаните, предни накладки.
    Ако не е тайна, кажи какви са тия накладки, дето си сложил и какви пари струват. Аз отзад сложих Mintex за към 70 и няколко лева. Сега за отпред съм взел някакви корейски за 40.
    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

    Коментар


    • #3
      От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

      Здравей Димо,
      не съм виждал джипкатата ти на живо, но чувам, че я правиш мераклийски.
      Като казвам "едни други пари", имам предвид едни наистина други пари за части като койл оувъри, преправяне на окачвания и други шукаритети, за които всички сме чели. Не визирам изобщо стандартните ремонти.
      Тъй като поправям джипката само в един сервиз и няма нито една част по колата която да е различна от оригиналните mitsubishi parts изобщо не става дума за каквато и да е икономия.
      Колкото до полиуретановите тампонони, съм на малко по- различно мнение от пишещите тук. Колегата То6о в една друга тема бе писал: "...А що искаш да е полиуретан ? Еластомерите биват термореактивни /каучук/ и термоактивни / примерно полиуретанът/.
      Вторите имат така наречената остатъчна деформация,тоест са "твърди течности" .И пак тоест променят се под натиск с времето,текат .
      Дано да си ме разбрал.Делят се на твърдости ,колкото по твърд,толкова по малко е остатъчната деформация, но пък няма да ти демпферира добре.Аз бих избрал каучука и бих си карал като пич
      Освен това каучука се формува по просто,за Еластолана на Еластогран ти трябва шприц и въобще сватба е.А "булката" не си заслужава според мен ..." Това, а и някои други причини ме карат да предпочитам оригиналните тампони, вграждани от производителя, пред "тунинговите" такива. Изобщо не става дума за икономия, като дори предполагам, че тези, които сложих са по- скъпи от полиуретановите.
      Генерално съм абсолютно съгласен с теб, че в повечето случаи скъпото излиза по- евтино и поради тази причина до сега съм слагал само оригинални части- като почнеш от масла и филтри (почти 3 пъти по- скъпи от фиам, да речем) и стигнеш до потрошените железарии.
      Давай със снимки и обяснения за твоите премеждия- това е целта на темата.
      08седемшест5едно513четири

      Коментар


      • #4
        От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

        Като се заговорихме за щети от горска употреба, едно такова просто действие, като реглаж, което до сега е отнемало максимум половин час, без значение от колата, сега отнесе два часа, много бой и много мами. Преди, докато карах патрула два пъти съм правил това упражнение, но трудности не е имало. Като опънах обаче днес колата по едно пътче, се оказа, че е имало смисъл от загубените нерви и време.


        За свещите мислих, мислих и в крайна сметка пак се спрях на оригиналните. Доста се двоумих дали да не сложа такива,

        за работа на газ, но реших да не хитрея излишно:


        П.П. Извинявам се за лошото качество, но снимах с телефона на никаква светлина.
        08седемшест5едно513четири

        Коментар


        • #5
          От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

          Ето малък принос към темата и от мен.
          Днес Паджерото каза сбогом на изгнилото си задно гърне и се сдоби с това:
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0530.JPG
Прегледи:1
Размер:43.5 КБ
ID:5195865
          и с "чучурче"
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0529.JPG
Прегледи:1
Размер:39.4 КБ
ID:5195866
          Цялата галимация - 180 лв. Елементите са Kraft.

          А това предстои в следващите дни:
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0534.JPG
Прегледи:1
Размер:57.8 КБ
ID:5195862
          Филтри, масло, гарнитура на капака, иглени лагери, предни накладки, маншон на ляво вътрешно каре и някой-друг семеринг.

          По отношение на полиуретана, аз съм твърдо убеден в предимствата му, стига да е наистина "поли", а не само "уретан", което е за жалост доста често явление. Да, на теория цитираното горе може би е вярно, но има две важни подробности: за разлика от каучука, полиуретанът не се усуква по време на работа, а се плъзга и старее значително по-малко, като стареенето му не се катализира от температурните амплитуди.
          Тези са на 20000км
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0531.JPG
Прегледи:1
Размер:54.2 КБ
ID:5195863 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0532.JPG
Прегледи:1
Размер:18.8 КБ
ID:5195864

          а тези - на 11000км.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0533.JPG
Прегледи:1
Размер:52.7 КБ
ID:5195861
          На мястото на последните, каучуковите не изкараха и 5000 и се скъсаха точно от усукване.
          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

          Коментар


          • #6
            От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

            Аз пък днес си смених маслото и налях нов антифриз, утре ще си поръчам малко боя за купето, а накрая ако остане некоя стотинка ще я прежаля за климатика.
            п.п. Забравих също ще го хвърля да го гресират, че са се спекли няколко гресорки.

            Коментар


            • #7
              От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

              Понеже имаше въпрос за накладките- ами марката им е "mitsubishi motors- genuine parts" -друго не пише. Цена- 125 лв. За сега не свирят и най- важното- спират.
              Гърнетата на крафт са добри. Аз проверявах в walker, обаче там цените ме накараха да търся друго. Иначе и тях ги бива.
              08седемшест5едно513четири

              Коментар


              • #8
                От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

                Плюс една водна помпа. Не потече кога мотора беше разглобен, а сега

                Коментар


                • #9
                  От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

                  Първоначално публикуван от killyou Преглед на мнение
                  Плюс една водна помпа. Не потече кога мотора беше разглобен, а сега
                  Я дай малко информация и някоя снимка, ако си направил. Мислил съм си за превантивна подмяна на този агрегат, понеже дефектирането му по време на път създава бая предпоставки за нерви и скъпи ремонти.
                  08седемшест5едно513четири

                  Коментар


                  • #10
                    От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

                    Първоначално публикуван от valio_stoilov Преглед на мнение
                    Я дай малко информация и някоя снимка, ако си направил. Мислил съм си за превантивна подмяна на този агрегат, понеже дефектирането му по време на път създава бая предпоставки за нерви и скъпи ремонти.
                    Снимки не съм правил, но не е нищо сложно. Гадното е, че се свалят кулера, дифузьор, перката, шайбата на помпата и тази на коляновия вал, хидравличната помпа се сваля, корите на ремъците и накрая като ми се откри..... Иначе нова помпа е от 70 до 150, аз взех за 130 на GMB и ще видиме за какво иде реч.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

                      След смяната на маслото и филтрите се заехме с гарнитурата на капака. Наглед проста операция - сваля се интеркулера, разкачат малко кабели и вакууми и се развиват двата болта, които фиксират самия капак. Последва махане на старата гарнитура и почистване на силикона, останал от предишната и смяна.
                      Само че, при опита да се постави новата на мястото и - греда.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0535.JPG
Прегледи:1
Размер:73.6 КБ
ID:5196600
                      Ето защо:
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0538.jpg
Прегледи:1
Размер:40.2 КБ
ID:5196599 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0539.JPG
Прегледи:1
Размер:68.2 КБ
ID:5196598
                      "Новата" гарнитура се оказа с 1 до 2 мм по-дебела и с 3 мм по-висока гърбица. И след кратко чудене и "мамата" поръчахме друга. Тя пасна идеално, а на всичкото отгоре беше и с 5 лева (1/3) по-евтина
                      Поредното потвърждение, че живеем в държавата на ерзаците.
                      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

                        Първоначално публикуван от valio_stoilov Преглед на мнение
                        Я дай малко информация и някоя снимка, ако си направил. Мислил съм си за превантивна подмяна на този агрегат, понеже дефектирането му по време на път създава бая предпоставки за нерви и скъпи ремонти.
                        Вальо, на твоето Мастурбиши водната помпа се сваля, като свалиш дифузьора на радиатора, плочата с перката на вентилатора, ангренажните капаци, ангренажа и т.н.
                        На 3.0 и 3.5 ангренажният ремък задвижва водната помпа. Шайбата с вентилатора е съвсем друга губерния. На отделен вал, лагеруван в на една алуминиева отливка.
                        Свалянето на помпата е секс, който не си струва без основателна причина (теч) за това. Ако много държиш да я смениш, бих те посъветвал да го направиш при смяна на ангренажния ремък.
                        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                        Коментар


                        • #13
                          От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

                          Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                          Вальо, на твоето Мастурбиши водната помпа се сваля, като свалиш дифузьора на радиатора, плочата с перката на вентилатора, ангренажните капаци, ангренажа и т.н.
                          На 3.0 и 3.5 ангренажният ремък задвижва водната помпа. Шайбата с вентилатора е съвсем друга губерния. На отделен вал, лагеруван в на една алуминиева отливка.
                          Свалянето на помпата е секс, който не си струва без основателна причина (теч) за това. Ако много държиш да я смениш, бих те посъветвал да го направиш при смяна на ангренажния ремък.
                          Стига бе...как се задвижва от ангренажа??? Изобщо не ми се прави подобно упражнение, още по- малко пък като нямам ядове с този агрегат. Мислих си чисто превантивно за една такава операция, но явно е в сферата на фантазиите. Егати- на патрула съм я сменял по пътя за Гръчко, и то без да се оцапам особено, а тук- ангренаж. Луда работа.
                          08седемшест5едно513четири

                          Коментар


                          • #14
                            От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

                            Харесва ти, или не, ангренажът именно върти въпросния дивайс
                            Перката е съвсем отделен агрегат. Мастурбишитата са не особено ремонтопригодни, но за сметка на това се бъгват наистина рядко.
                            Личното ми мнение е, че това не е джип. Прекрасен (не особено) лек автомобил, но е далеч от "легендарен всъдеход"
                            Всичко с предназначението си все пак... Паркетник отвсякъде.
                            Всъщност виж:
                            Прикачени файлове
                            Последно редактирано от Scrapheap; 28-07-10, 12:17.
                            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Какво поправих (а) по Паджерото днес?

                              Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                              След смяната на маслото и филтрите...
                              Каква марка маслен филтър сложи? Че аз пак гризнах дръвцето с моите експерименти.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X