Обява

Свий
Няма добавени обяви.

България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

    Политика



    България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ


    02.07.2010 10:30
    267
    Ако това стане факт, те ще бъдат на разположение на родните ВВС през 2015 г.



    Снимка: Getty Images/Guliver Photos

    България обмисля отново да закупи от САЩ употребявани американски изтребители F-16.
    Среща на тази тема е била проведена във Вашингтон между българския министър на отбраната Аню Ангелов и главния секретар на американските военновъздушни сили Майкъл Донли, съобщава специализираният сайт F-16.net.

    Преди около четири години българското правителство също обмисляше подобна сделка.

    През миналия месец министър Ангелов неофициално съобщи за началото на проект на военното министерство за снабдяване с нови многоцелеви изтребители.

    Ръководството на българските Военновъздушни сили се очаква да състави до края на 2010 г. примерна визия за ролята на ВВС, както и за възможностите за развитие на базата на наличните правителствени ресурси, отблезязва изданието.

    През 2011 г. министерството планира да направи пазарно проучване и да разгледа оферти от производители на военно оборудване.
    Търгът за доставка и самият договор може да бъдат факт най-рано до края на 2012 г. , което означава, че първите доставки на изтребителите могат да се очакват през 2015 г.

    Според Ангелов дългият период за осъществяване на плановете за покупка не би трябвало да буди притеснения, като се има предвид, че в момента България разполага с 16 изтребителя МиГ-29.
    Тези машини, които наскоро бяха модернизирани, ще могат да се използват до 2030 г. През 2012 г. обаче се предвижда да спре употребата на изтребителите МиГ-21.

    Предстои Министерство на отбраната да подпише договор за поддръжка на МиГ-29, който беше забавен за известно време поради липса на финансиране, отбелязва изданието.


    Източник - http://www.dnes.bg/politika/2010/07/...ot-sasht.93771

    Коментар - Ето че си дойдохме на думата, дето се казва.... Нямам думи...
    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

  • #2
    От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

    Що па да нямаш думи?
    LZ1AIV

    Коментар


    • #3
      От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

      Супер - ще се пазим от икономическите врагове на майка България.
      Пък после ревем, че нямаме пари а. Имаме - самолети купуваме.

      Коментар


      • #4
        От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

        Съветската техника се е появявала с известно закъснение, най-вече поради цялостното технологично изоставане на СССР в авиацията, което е факт още отпреди 1939 година, наваксано е донякъде към началото на 1970-те години, и отново започва да нараства след началото на икономическия застой на съветския блок в края на 1970-те. Ако изобщо се стигне до приемане на F-16 втора ръка у нас, то засега не се знае със сигурност какви ще са двигателите, електрониката и въоръжението им. Поне до този момент не съм чел подробен експертен материал на тази тема. Много е рано за правене на сравнения между възможностите на нашите немодернизирани МиГ-29 и евентуалните модернизирани стари F-16. Разбира се, аз не съм привърженик на купуването на употребявана изтребителна техника, но също така съм противник на некомпетентното и манипулативно писане на тази тема.
        LZ1ZAH

        Коментар


        • #5
          От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

          Първоначално публикуван от Zahari007 Преглед на мнение
          ... но също така съм противник на некомпетентното и манипулативно писане на тази тема.
          Това пък съвсем не го разбрах....
          Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

          Коментар


          • #6
            От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

            Първоначално публикуван от T-1000 Преглед на мнение
            Супер - ще се пазим от икономическите врагове на майка България.
            Пък после ревем, че нямаме пари а. Имаме - самолети купуваме.
            Враговете са ясни. Сега ако кажеш и кои са ни съюзниците...

            А в момента нищо не купуваме. Плямпаме празни приказки и се разхождаме за държавна сметка. Поне един от двата други подхвърляни варианта - тоя за юрофайтър, е меко казано невъзможен, предвид цената им.

            Първоначално публикуван от Zahari007 Преглед на мнение
            Съветската техника се е появявала с известно закъснение, най-вече поради цялостното технологично изоставане на СССР в авиацията, което е факт още отпреди 1939 година, наваксано е донякъде към началото на 1970-те години, и отново започва да нараства след началото на икономическия застой на съветския блок в края на 1970-те. Ако изобщо се стигне до приемане на F-16 втора ръка у нас, то засега не се знае със сигурност какви ще са двигателите, електрониката и въоръжението им. Поне до този момент не съм чел подробен експертен материал на тази тема. Много е рано за правене на сравнения между възможностите на нашите немодернизирани МиГ-29 и евентуалните модернизирани стари F-16. Разбира се, аз не съм привърженик на купуването на употребявана изтребителна техника, но също така съм противник на некомпетентното и манипулативно писане на тази тема.
            Изоставане в какво? Американците не веднъж са яли бой, та още им държи влага. В някой аспекти са изостанали, в други са по-добре. Понякога са правили самолети, на които американците е трябвало да отговарят, а понякога (е да, по-често) - обратното. Като туриш в кюпа и различните концепции на двете страни - манждата става съвсем с праз. А и разузнаването е работило постоянно и двустранно, и както виждаш все още работи.

            ПП: Нито единия, нито другия самолети са лоши. Просто от американските освен F16, май друго не можем да си позволим. Друг е въпроса дали можем да си направим сметката. Като гледам интелекта, който струи от настоящия ни военен министър - надали.
            Последно редактирано от sparkybg; 02-07-10, 22:42.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

              Приказки, размисли и страсти...
              А основният въпрос е: Ще купува/има ли тази държава самолети? Защото в момента ние такава техника не притежаваме - МиГ 21 са ми набори, а това за тази техника не е преклонна възраст, а-ми отдавна настъпила смърт... МиГ 29, не знам защо в дадената връзка се брои на 16 екземпляра, те са 11бр. - една ескадрила плюс една учебна "спарка". Тази ескадрила сама по себеси не може да функционира, в каквито и формати да я кълчим.
              По-скъпи самолети от употребявани F-16, или Грипен, не можем да си позволим.
              При така съставеното уравнение, решението е просто...
              Значи: Ще си ги купим ли, или това е поредната идея на настящата управа дето утре ще се интерпретира и тълкува от собствените си автори на 360 градуса!!!
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #8
                От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

                Въй въй въй! Иш Аллах! Нови "Ивеко" си купуваме от Турция, и "Исузо", що` не и F-ове Комшиите някога сглобяваха 16-ки за неамериканските пазари, а дали още го правят незнам....ей го къде е "Капалъ черши", кеф ти части, кеф ти учебни полигони. Пък и са ни "другари" по "НАТО"......само дето покупката на такава стока е политически акт, и текущите изпълнения са си чист дипломатически театър ...ще, ама през 2011г ще има търг,пък демократичо, пък прозрачно, пък през 2015 я Хамилата, я Хамиларят
                0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                Коментар


                • #9
                  От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

                  Хубаво, купихме ги..и..? Ако някой може с прости думи да обясни как вижда България в някаква война..? С кого ще воюваме? За какво? Локален или глобален конфликт? В каква коалиция или самостоятелно? С каква техника ( и колко), с какви кадри (и колко)......? Но не отговаряйте с "Който не храни.....!
                  Да не превръщаме темата в поредния безкрайно безсмислен спор "Кой е по- по- най-?" Нека помислим за необходимостта от закупуване на такава техника..
                  00359893488603

                  ....нямам си вече LR...

                  Коментар


                  • #10
                    От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

                    Една такава сделка би донесла много икономически ползи за България ,ако се слючи в интерес на страната.

                    Коментар


                    • #11
                      От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

                      Добре, няма да пиша: "Който не храни...!, но ще си оставя правото да го мисля.
                      Зле я виждам България в каквато и да е война - и защото по принцип войната си е гаден момент, а и защото в момента сме в крайна невъзвожност за адекватно поведение. А застраховка няма по въпроса, напълно е възможно да ни се случи във всичките варианти дето си ги споменал, а и във още сума ти.
                      А авиация /бойна/ си е нужна и във мирно време. Ние имаме някакви ангажименти относно безопасността на собственото си въздушно пространство, имаме си и атомна електроцентрала /току виж и с втора се сдобием/. Разбира се от тази служба можем да се освободим срещу заплащане. Дори на пръв поглед и според някакви плоски бакалски сметки, може да изглежда, че така ще ни е по-евтино. А-ма в дългосрочен план?... Ми кадрите, за които и ти говориш?...

                      Като не може: "Който не храни..." - може ли: Си вис пачем - пара белум...
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #12
                        От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

                        Родната казарма я изкарах във вече бившата авиобаза Добославци.Искам да ви споделя един мой разговор със старшината.
                        - Миг 23 носи 6 ракети въздух-въздух и компютъра ги води/управлява на 90-100 км. F 16 носи 9 ракети и ги води на 60 км.
                        -Застани -ми каза сташията- от другата страна на пътя и ще се замеряме с камъни,но ти няма да хвърляш по-далече от 2м пред мен.Да видим кой ще победи.
                        Също от него знам че повечето самолети ,при затварянето на летището са продадени на Нигерия (или някоя нейна съседка) и след 45 дни са били сглобени и са летяли.
                        "The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why."
                        Mark Twain
                        СтоЕнчA

                        Коментар


                        • #13
                          От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

                          Първоначално публикуван от Shtaiga Преглед на мнение
                          Родната казарма я изкарах във вече бившата авиобаза Добославци.Искам да ви споделя един мой разговор със старшината.
                          - Миг 23 носи 6 ракети въздух-въздух и компютъра ги води/управлява на 90-100 км. F 16 носи 9 ракети и ги води на 60 км.
                          -Застани -ми каза сташията- от другата страна на пътя и ще се замеряме с камъни,но ти няма да хвърляш по-далече от 2м пред мен.Да видим кой ще победи.
                          Също от него знам че повечето самолети ,при затварянето на летището са продадени на Нигерия (или някоя нейна съседка) и след 45 дни са били сглобени и са летяли.
                          Извинявай, но "говорихме си със старшината в казармата" звучи някак смешно, поне за мен. Те старшинките (без лоши чувства) винаги са висши капацитети по всички житейски и армейски въпроси.

                          ...то не че болшинството от "шапкарите" пращят от акъл, ама това също е друг въпрос.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

                            Аз съм малко невежа(нищо че служих във БиБиСи).23-ката не е ли изтребител-бомбардировач?!Ама щом бие Ф-16 в двубой...
                            Виден столичен ихтиолог

                            Коментар


                            • #15
                              От: България обмисля да купи употребявани F-16 от САЩ

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Извинявай, но "говорихме си със старшината в казармата" звучи някак смешно, поне за мен. Те старшинките (без лоши чувства) винаги са висши капацитети по всички житейски и армейски въпроси.

                              ...то не че болшинството от "шапкарите" пращят от акъл, ама това също е друг въпрос.
                              Да прав си че звучи смешно,но точно този беше много точен.Грам не беше изтрещял и наистина обичаше работата си.Не да командва банда дебилчета,включая мене,а цялато посигуряване на самолетите.От него също знам всеки самолет е бил зареждан от три камиона.Един за гориво , един с въздух и един с ток.Тези които са заревждали акумолаторите са били Урал-и и само те са вървели с бензин А95.Някакви типове източили бензина на урала и го напълнили с А8нещоси.В следсвие камиона почнал да работи нестабилно и да мени напрежението с което зарежда самолета.В следствие проблеми при полета и хвърчане на глави.След този случай никой не пипнал да краде от Урал-ите.Този човек НАИСТИНА си обичаше работата , затова написах горния пост.Освен този старшина имаше още двама ,от двеста човека, които не чакаха да се песионират.
                              Сори за отклоненито.
                              "The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why."
                              Mark Twain
                              СтоЕнчA

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X