Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

    За добро или лошо ама имах възможност да тествам тъй да се каже и американската и руската техника напражо в бойни условия и то в пустинята.Прекрасните ЗИЛ те оставят насред път заради тъпата горивна помпа-от горещината платното започва да не подава бензин,иначе други проблеми общо взето не сме имали.Любимите ми уазки като изключим че не си защитен с нищо от куршумите и не можеш да вдигнеш повече от 60-70км без риск да се обарнеш не създаваха проблеми ,между другото иракчаните не искат и да чуят за тях и ги карат да се ухилват като идиоти.За БРДМите направо не ми се говори защото двама мои приятели така си и умряха в тази черупка,дето не знам кой малоумен,тъп генералски мозък прати там,бяхме за смях на цялата база като тръгнат и започне едно трескане и гърмене от аспуха,вярно че и поляците имаха ама техните беха с дизелов двигател и си имаха врати отстрани не като нашите като влезеш и няма излизане през люка с жилетката и оръжието,целия ужас е бил за тези дето се удавиха ама не ми се мисли ако я удари РПГ. За другата машина която беше там БМП-23 има само една дума ВЕЛИКА това е наистина нещо на което да разчиташ,ако имаше и един климатик щеше да е направо супер.Американците направо си ни завиждаха за тях.Останалото въоръжение няма да го коментирам защото не му е тук мястото. За ХАМЪРА колкото и да го плюят аз не мога да кажа НИЩО ЛОШО. Върви си със 100 и за още пита /говоря за бронирания при това/ лично съм стрелял по вратата с ПК с бронебоен куршум и не остават дори вдлъбнатини /имам и снимки от теста/ куршума просто се пръска.За нещастие се тества и стъклото при "приятелския огън" куршума от 7.62мм американска картечница /като заряд е като на нашата/ не можа да го пробие. Най добрите патрули се оформиха от две БМПта и един Хамър и от няколко Хамъра. ААА забравих да кажа че ни дадоха и Шевита пикапи,които преправихме да дават патрули,с тях махнахме УАЗките -те просто до идването на хамърите не изстиваха като слезне единия патрул се качваше другия.Общо взето това е .

  • #2
    Re: Военна техника в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

    Понеже специално проявявах интерес съм говорил с няколко човека от контингента ни в Ирак. И всичките казват точно това което колегата по-горе е написал. С изключение на разликата че хората с които аз съм говорил казват че УАЗ-ите въобще не стават. Което между другото е обяснимо. Когато се приготвяха нашите за Ирак ходиха военните закупчици да купуват от наш приятел - вносител на части за УАЗ. Такава пародия няма. От предложените им от него три вида бензинови помпи съответно - оригинална заводска, някаква и откровено менте познайте от които помпи са купили. От ментетата защото са по-евтини... Та лично аз се чудя как въобще са вървели... Да не говорим че за подобни условия изпълнението трябва да е тропическо което има и електрическа помпа в паралел... Всички единодушно мразят БРДМ-а и всички единодушно се прехласват пред БМП... За Зиловете и прочие техника положението е като при УАЗ-ите - няма какво да се коментира...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      Re: Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

      мдаа най добрия тест за бойна машина е ..в боя. там няма лъжа и пристрастия.

      аз пък наскоро гледах едно филмче за някакви американски ентусиасти, решили да пресекат великата майка Русия. въпреки, че уж са екстремални типове подкрепени от богати спонсори, пътувайки на изток постепенно им...замръзна ентусиазма та до беринговия проток ги караха/дърпаха с уазки и зилове а техните натруфени джипове се превърнаха в паметници на колела. нищо чудно след като температурата беше -40. а уазката и зила в тези условия бодро напредваха през снежния безкарай...само сутрин с факли им загряваха диференциалите и газ!
      хамъра сигурно е много яка машинка и много сме го гледали в пустините когато американците освобождават поредния подтиснат народ. аз не си спомням да съм го виждал в полярен студ как се представя.
      "..there is no substitute for cubic inches.."

      Коментар


      • #4
        Re: Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

        Първоначално публикуван от fakir Преглед на мнение
        мдаа най добрия тест за бойна машина е ..в боя. там няма лъжа и пристрастия.

        аз пък наскоро гледах едно филмче за някакви американски ентусиасти, решили да пресекат великата майка Русия. въпреки, че уж са екстремални типове подкрепени от богати спонсори, пътувайки на изток постепенно им...замръзна ентусиазма та до беринговия проток ги караха/дърпаха с уазки и зилове а техните натруфени джипове се превърнаха в паметници на колела. нищо чудно след като температурата беше -40. а уазката и зила в тези условия бодро напредваха през снежния безкарай...само сутрин с факли им загряваха диференциалите и газ!
        хамъра сигурно е много яка машинка и много сме го гледали в пустините когато американците освобождават поредния подтиснат народ. аз не си спомням да съм го виждал в полярен студ как се представя.
        Значи, този антиамериканизъм в стил на ОФ агитатор от 50-те ми е много смешен!
        Те, горките американци, как ли се оправят без УАЗ-ки в Аляска ...
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #5
          Re: Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

          За УАЗовете, които не са доправени даже за бензин 92 Венци каза. С БРДМите работата е много по-страшна. Заради тая работа казах много за сексуалните си интереси на мнозина и сега още имам ядове. Но ще продължа да го казвам, докато с тая работа не се заемат мислещи хора а не идиоти и папагали.
          Тях ги събраха от буклука. Бракувани и разглобени за претопяване. Всички които успяха са в Ирак. Щото вече не ни трябвали такива буклуци. Сглобяваха кой каквото и както може и даже без старите старшини, които някога бяха просто трудолюбиви, съвестни и знаещи монтьори. Тях също ги бракуваха набързо като съветски мекерета. А те никога не биха пратили децата си на война със счупени машини.
          Всичката тая техника е проектирана преди още да бъдат измислени жилетките и елечетата. Така че времето трябваше да бъде използвано за модернизиране на люковете, прицелите, агрегатите и слагането на дизели, по което наработки и изпитания има още от края на 80-те. Български. Вместо това разни мазни чиновници разгониха и изхвърлиха като парцали хората, разтуриха институтите и унищожиха заводите които го можеха. В името на нато и европейските ценности.
          Така че вината може да е чия да е, даже и моя, но не на техниката.
          А ЗИЛовете за разлика от УАЗовете имат тропическо изпълнение. У нас дявол знае защо имаше такива партиди. Разрухата и тука не е нито под капака, нито в клозета. Пак е в главите.

          В Аляска американците не се оправят никак. Там със закон е забранена всякаква икономическа дейност. Щатът живее само от дотации и контрабанда с Русия. От как е американска и до днес.

          Коментар


          • #6
            Re: Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

            Стефане съвършено не си прав! УАЗ-а има тропическо изпълнение, това че нашите военни нямат е съвсем друга тема...

            Много моля темата да не се обръща на за и против руско и американско. Визирам fakir и V93. Уважаеми колеги и двамата сте прави. Хубаво е когато към нещата се подхожда със знание и разум. Със сигурност ще се окаже че и Хамъра има вариант за работа на студ както и УАЗ има тропическо изпълнение.

            Във всяко такова реално изпитание се виждат плюсовете и минусите на едно решение. Не е необходимо да се отрича или утвърждава нещо на база на това. Важно е да се разбере защо и какво...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #7
              Re: Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

              Твърдо УАЗ,ГАЗ-24 и други имат тропическо изпълнение.

              Вижте в някой каталози. Там си пише в "тропическом исполнение".

              Второ сравнението между Хамър и УАЗ-31512 е неоснователно, коренно различни автомобили, с различно предназначение.

              И да не забравяме че, УАЗ / за съжаление / не са му поставяни никога задачи от Руското МО , да произвеждат брониран автомобил.По точно имаше някакви идеи но бързо бяха зарязани. Стефан е писал много по този въпрос.
              Просто руснаците са залагали на друга стратегия при бойни действия.
              С друга техника.
              Колегата по горе ги е описал.

              Най лошото е,че войната в Афганистан можеше да даде развитие на УАЗ.
              Но тогава икономическата ситуация в Русия/С.С/ беше друга.
              only 4 x 4,sim AWD

              Коментар


              • #8
                Re: Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

                За тропично изпълнение бях чувал за Газ-66 и Уаз.Отностно БМП то миналата година когато бяха американците на учение тук също бяха много доволни от БМП то, сега същото потвърждаваш и ти.Явно е наистина добро а не са го казали от кортуазия.

                Коментар


                • #9
                  Re: Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

                  Доколкото знам Хамъра е брониран отстрани и отдолу , но не е брониран отгоре. Което пък иракчаните бързо го разбрали и използвали всяка възможност да ги гърмят отгоре.

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

                    Бе брониран ... Тия паравани по принцип могат да пазят уверено само от осколки и далечни куршуми. Стандарт даже си има. 76 мм снаряд на 10 метра, 122 милиметров - на 30. Всички пушечни калибри - от 100 и повече метра. От големите картечници става на дантела от всички разстояния. И от километър. Колкото да не ги издерат храстите. Повече психология и случайно прелитащи. На съсредоточен огън даже от автоматите не издържа. Щото като шибне втори и трети път на по-малко от три сантиметра и дупката си я има. Освен ако не е сандвич, ако не е това, ако не е онова.
                    А бронята отдолу изобщо е комедия. Пази от противопехотни мини. Пази, ама от новите. Пиратки разни. 10 грама кво да е, колкото да ти счупи стъпалото. И не пази от никой от старите типове с по 100 - 300 грама хексоген. Колелата качва на покрива, а пишман бронираното дъно заковава на тавана. Ако не го пробие. Глупости са това. Противоминна защита се прави с клин на дъното и седалки завинтени за стените а не с реклами в женските списания. Нито с войнишка самодейност.
                    Трайте си. Затова сега БМП-23, то и Шипка ще го бракуват. За да загробим още милиарди за идиотизмът Бредли. Понеже е по-натовски. А никой друг не ще да купи тоя буклук.

                    Коментар


                    • #11
                      Re: Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

                      Първоначално публикуван от uazik Преглед на мнение

                      И да не забравяме че, УАЗ / за съжаление / не са му поставяни никога задачи от Руското МО , да произвеждат брониран автомобил.По точно имаше някакви идеи но бързо бяха зарязани. Стефан е писал много по този въпрос.
                      като пълен лаик и без никакви претенции да съм компетентен по темата позволете ми да не се съглася. преди около месец си свалих от нета 20-30 серии на един руски док. филм - " военната техника" се казваше или нещо подобно. та там имаше една серия само за УАЗ и показваха брониран модел, издържал на доста сериозна атака в чечня преди няколко години.
                      Stop fawkin email me! I'm trying to drink....
                      http://www.danasoft.com/sig/mitak.jpg
                      http://www.youtube.com/watch?v=A53Mx...eature=related

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

                        относно бмп тата 23 мм викат им на воинишки жаргон поне в елхово хуйчета на патроните де имам лични впечатления зимата ако имат акомулатори палет веднага ако нямат се тикат един друг и пак палят и после механик водачите мажат десантното с кал да не личи кадето са се тикали мои колеги са ги карали с по 100-120 км лятото и на звук много готино свирят турбините и ускоряват като кола а като проговори уръдието страшна работа на 3 км прав истрел дупчи 3 см бронировка на установка за мишена а ако е дум дум пръсва всичко кат рпг

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

                          с по 100-120 км
                          Нали нямаш в предвид км/ч???Щото,ако имаш,да ти кажа,че така ти се е струвало.Максималната на БМП-23 е 65км/ч.
                          0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

                            ninja_1 Цитат:
                            с по 100-120 км

                            Нали нямаш в предвид км/ч???Щото,ако имаш,да ти кажа,че така ти се е струвало.Максималната на БМП-23 е 65км/ч.

                            Не му се струва. Остави какво пише в книжките. На Т-72 също пише 65км/ч, но аз ( и моите колеги) съм вдигал многократно 90 км/ч. И то при положение, че под педала на газта има един болт, който ограничава максималните обороти на двг. При война този болт се маха......

                            БМП-то е жестока машина! Навремето (91-92г.) когато в нашето поделение идваха първите проверяващи от Нато, първото което искаха да видят бяха БМП-тата. И като им казваха, че ние сме учебен танков полк и нямаме БМП-та, те си мислеха, че ги лъжем и, че ги крием. А към танковете не проявяваха особен интерес. Те танкове си имат, но такава машина, като БМП едва сега разработват.
                            Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Военна техника и впечатления от нея в ИРАК (УАЗ, ЗИЛ, БРДМ, БМП ШЕВИ)

                              Във въоръжението на българския батальон в Ирак са включени 20 бойни машини на пехотата БМП-23. Те са разработени и произведени от българската фирма "Бета" от Червен бряг. БМП-23 се явява най-мобилното и мощно транспортно и бойно средство на нашите в Ирак. Макар че бойните машини ще излизат от базата само в краен случай, за тази мисия БМП-23 е далеч по-подходяща от основната бойна машина на пехотата в армията ни - руската БМП-1. Това е така по-няколко причини.
                              Първо, БМП-1 е разработена през 60-те години за настъпателни оперции на пехотата и мотострелковите войски, затова скоростта й е доста висока. За разлика от БМП-23, която е с малко по-голямо бойно тегло и по-ниска максимална скорост, но е по-подходяща за съвременни бойни и поддържащи операции - мироопазване, борба с партизани, разузнаване и патрулиране.
                              БМП-23 е оборудвана с мощен двигател, а веригите осигуряват добра проходимост.

                              Второ, огневата мощ на БМП-23 превъзхожда тази на БМП-1, тъй като 23-мм оръдие на българската е с далекобойност 2000-2500 м и скорострелност 600 изстрела в минута, докато 73-мм оръдие на руската машина е гладкоцевно, поради което едва достига статистическия си максимум от 2000 м, но скорострелността му е малка (10 изстрела в минута), а боезапасът от снаряди е крайно недостатъчен (40 снаряда). Трето, БМП-1 се оказва доста уязвима от огън даже от куршуми по време на войните в Близкия изток - поради компактността на конструкцията всяко попадение води до изкарване от строя на възли или системи. Оказва се, че бронята защитава от 12.7-мм боеприпаси, но само при попадения отпред.
                              БМП-23 е разработена през 80-те години на миналия век на базата на произвежданата по лиценз в България самоходна гаубица 2С1 "Карамфил". Шасито всъщност е заимствано от многоцелевия влекач МТЛБ. БМП-23 превъзхожда по размери БМП-1. Екипажът се състои от четирима души - водач, мерач, старши мерач и командир - двама отпред вляво и вдясно и двама в куполата. Отзад са местата за още шестима пехотинци. Те разполагат с общо 9 амбразури за стрелба от щатното автоматично оръжие, в т. ч. 2 амбразури за картечници. Машината е напълно херметична и екипажът е защитен от оръжия за масово поразяване от филтро-вентилационната система. Има и климатик, и автоматична противопожарна система. Водачът разполага с перископ за дневно наблюдение и прибор за нощно виждане.
                              По тактико-технически характеристики БМП-23 не отстъпва на повечето световни образци.

                              Въоръжението на БМП-23 е артилерийско, картечно и ракетно. Автоматичното 23-мм оръдие е разработено въз основа на 23-мм зенитно оръдие ЗУ-23. Боезапасът възлиза на 600 снаряда. Съосна с оръдието е 7.62-мм картечница с боезапас 2000 патрона. Но най-мощното оръжие на машината са противотанковите управляеми ракети (ПТУР) 9М14М "Малютка" с далекобойност 3000 м. С тях успешно могат да се поразяват танкове, укрепления, постройки и жива сила. Системата за управление на огъня работи нощем и лоши метеорологични условия.
                              Силовата установка на БМП-23 се състои от модифициран усъвършенстван дизелов двигател ЯМЗ-238 с водно охлаждане и увеличена мощност - 315 к. с. Той осигурява на машината максимална скорост по шосе 61.5 км/ч, а при плаване - 5 км/ч. Веригите осигуряват на машината добра проходимост в пресечена местност, преодоляване на насрещен наклон до 35 градуса и ров, широк до 3 м. БМП-23 е напълно плаваща без никаква предварителна подготовка.
                              По тактико-технически характериктики БМП-23 не отстъпва на повечето световни образци от същия клас. От друга страна, всички подобни бойни машини, в т. ч. БМП-23 нямат достатъчна бронева защите да устоят на артилерийски и танкови снаряди и противотанкови кумулативни гранати.

                              Тактико-технически данни
                              Дължина, м:
                              7.28

                              Широчина, мм:
                              3.05

                              Височина, м:
                              2.53

                              Бойно тегло, кг: 15 200
                              Просвет, мм:
                              400

                              Максимална скорост
                              по шосе, км/ч:
                              61.5

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X