Обява

Свий
Няма добавени обяви.

До края на Европа и назад…

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До края на Европа и назад…

    Отдавна се каня да седна и да опиша това, бих казал интересно и уникално пътуване и ето, че накрая, след повече от две години дойде момента. Бяхме го замислили като дълга екскурзия заместваща лятната почивка. Целта (или по-точно казано крайната точка) на пътуването ни беше един камък в село Dunet, някъде на края на Шотландия…, но за това ще разкажа като му дойде времето.
    Няколко месеца траеше подготовката, която включваше „начертаване” на маршрута, резервиране на хостели, къмпинги, фериботи, определяне на културната програма и закупуване на билети on-line за по-важните атракции, съгласуване на времето да е удобно за всички ни - за това ни беше много полезен Гугъл календара - много удобен за споделяне и допълване на график, информация, адреси и координати на интересните места сред няколко човека. Пътувахме четирима - аз, половинката и двама приятели. Естествено преди потеглянето направихме пълна профилактика на автомобила, на който разчитахме да ни вози до там и да ни върне, за което той се отблагодари подобаващо, като не ни създаде никакви грижи по пътя.

    Това е груба карта на маршрута, който минахме



    Равносметката на цялото пътуване беше следната:
    Общо изминати 8050 километра
    21 дни
    Renault Espace 2.2 tdi ‘2000
    Среден разход на гориво 7,8 л/100 км
    Четири човека
    Един шофьор…

    Оттук ще наблегна на снимките с кратки коментари между тях.
    Пожелавам ви приятно виртуално „пътуване”

    Минахме границата към Сърбия като европейци - за няма и 20 минути



    Прекосихме Сърбия през нощта, без да спираме, с изключение на мястото за плащане на магистрална такса - мисля, че беше 25 евро.
    Много бързо минаване на Сръбско/Унгарската граница. На първата бензиностанция си купихме винетка - беше 7 евро, и след час и половина по магистралата стигнахме в Будапеща.
    Настанихме се в един хостел точно на гара Келети, предварително резервиран по нета, където вече ни чакаше (спейки) четвъртия пасажер.
    Оказа се, че изборът ни на хотел е много лош - беше на самия площад пред гарата. Сутринта много отрано започна трафика, и шума и данданията не ни оставиха да се наспим, а имаше и едни дребни гадинки, които щъкаха по стените.





    Не издържахме дълго, станахме рано и продължихме по плана.



    Влязохме в Австрия - първата ни работа беше да си вземем винетката - там беше 16 евро.
    Пътищата и магистралите станаха едни равни, без дупки, направо неестествено. Заредихме гориво в Австрия и на колата й стана нещо - промени си звука, стана по-тиха, че и започна да върви по-добре (помислих си, че си въобразявам).





    Някак неусетно се озовахме в Германия. На една от спирките за wc и кафе ни привлече вниманието това Порше със своята екстравагантност и с какъв финес стоят велосипедите върху него и допълват аеродинамичната му форма….



    Планът ни беше да стигнем вечерта до Париж, но за съжаление на магистралата някъде след Щутгарт беше станала голяма верижна катастрофа и си отвисяхме няколко часа в огромно задръстване.



    Понеже времето напредна, а до Париж имаше още много, се наложи да се консултираме с Auto Route за алтернативен вариант.



    Племенния съвет бързо взе решение - ще преспим на полеви условия. Избрахме си една по-голяма отбивка на магистралата, където имаше автоматична тоалетна и баня, и без много да му мислим разпънахме палатката.

    На следващата сутрин продължихме…



    …и ето ни на Френската граница - ако може да се нарече така.



    По магистралата до Париж се плащаше на много места пътна такса, минеш 50-60 км. и хоп - таксичка - по дребни суми, но редовно, като общо беше към 13 евро.



    В Париж се настанихме в едно малко хотелче, сравнително в централната част на града на стотина метра от Бастилията.



    Паркирахме се в техния вариант на „синя зона”, хвърлихме багажа и веднага тръгнахме на „лов” за забележителности… и така четири дни.



    Много се впечатлих от системата за наем на велосипеди - идеята е, че имаш предплатена електронна карта и с нея можеш да вземеш колелото от където си пожелаеш и да го върнеш на друго място, където има такива „стоянки”. Колелетата бяха нови, здрави и чисти.
    Дълго мислих как това може да се реализира в България, но предвид „многото” изградени велосипедни алеи и условията за предвижване с колело по родните ни улици, както и отношението на хората към „безстопанствена” техника стигнах до извода, че това не може да се случи при нас, поне не и в следващите 50 години.







    При туристическата си обиколка из Париж, една от първите забележителности, които видяхме беше площад „Бастилия”



    Цените по заведенията не ни се сториха много страшни.



    Хаха, тоя младеж ми е познат от някъде, прилича ми на този от аватара J



    Сега съжалявам, че пропуснахме да се качим на корабче-ресторант, предлагащо разходка по Сена по време на вечеря - струва ми се доста романтично. Но за толкова кратко време не може да се опита от всичко.







    Известната катедрала Нотр Дам











    Почти като тримата от запаса















    Стигнахме и до Лувъра









    Ето тази снимка е от любимите ми









    Разгледахме Лувъра и отвътре - ако не бяха хилядите бутащи се туристи (предимно китайци), щеше да бъде много по-приятно.



















    Голяма навалица имаше при известните картини











    Триумфалната арка













    Булевард Шанз Елизе









    Айфеловата кула нощем изглежда много впечатляващо



    Следва...
    www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
    0898777327

  • #2
    От: До края на Европа и назад…

    Хм, толкова съм погълнат, че все едно съм бил в багажника на Реното.
    Продължавай, продължавай..

    Коментар


    • #3
      От: До края на Европа и назад…

      Страхотно !! Чакаме продължението

      Коментар


      • #4
        От: До края на Европа и назад…

        Леле това е такава красота, че си заслужава да се види .
        Повечето хора говорят за справедливост само когато се отнася до тях и забравят за нея, когато се отнася за други....

        Коментар


        • #5
          От: До края на Европа и назад…

          Чудесно:С нетърпение,очаквам продължението.
          0осем9осем7шест0осем7едно
          Миро

          Коментар


          • #6
            От: До края на Европа и назад…

            Продължаваме разходката из Париж

            На следващият ден посетихме Версайския дворец - такава красота не е за пропускане, трябва да се види задължително



            Отдалече се виждаше тази леко дългичка опашка за влизане в двореца...



            ...но за огромна изненада, и за наш късмет, установихме, че опашката е влизане не в двореца а във ... wc-то



            Всичко наоколо беше грандиозно, подредено, чисто (въпреките безбройните туристи).





            Толкова бяхме впечатлени и омаяни от невероятната гледка на градините.
            Огромни, с много цветя, добре поддържани. Докато ги разглеждахме си представях как са се разхождали в тях принцеси, принцове, придворни дами…









            Впечатлени и изпълнени с много приятни емоции се върнахме в Париж.

            Следващата точка в плана ни бе, да се разходим в „Градът на капитала” - Ла дефонс - или Парижкия вариант на бизнес парка - стъкло, метал, модерна архитектура...



            Много приятно и интерсно местенце, имаш чувството, че усещаш кипенето на бизнеса.















            По обяд излязоха много хора и насядаха на стъпалата на голямата арка, извадиха сандвичи и похапвайки се наслаждаваха на почивката си и оглеждаха туристите. Беше много интересна картинката - всеки беше атракция за отсрещния. Дъвчащите сандвичи бяха атракция и обект на снимки за туристите, от своя страна пък те (туристите) със своите хаотични движения, снимайки и дивейки се на сградите, бяха интересни за първите.





            Това мостче, свързващо двете сгради беше много интересно за мен. Изглеждаше много чисто, въпреки трафика от автомобили, който минава под него. Имаше си вградено автоматично утроойство за измиване от вън . П-образно разположени от външната страна въртящи се четки, които се движат от единия край на моста до другия и го мият с водичка, сапунче... като на автомивка . Много се изкефих на идеята.









            Помислено е и за малчуганите на бизнеса























            Страхотна архитектура, много ми хареса.



            Нямаше как да пропуснем да възможността да погледнем от птичи поглед към „безкрайнините” на Париж от Айфеловата кула. Това в далечината са сградите в Ла дефонс.













            Направо те изпълва желание да полетиш







            Романтика по френски

















            Известното кабаре Мулен Руж



            Пътят на розата - едва ли някой не е гледал поне филма „Шифърът на Леонардо”







            Следва...
            www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
            0898777327

            Коментар


            • #7
              От: До края на Европа и назад…

              Ееее тъкмо ми стана най интересно! Айде кога ще следва продължението! Чакам с нетърпение! Браво,страхотни снимки!

              Коментар


              • #8
                От: До края на Европа и назад…

                Благодарим ти, поне за малко се почувствах участник във Вашето пътуване, което е било наистина невероятно, а снимките са уникални. И аз чакам с нетърпение следващото приключение където ще ни отведеш!
                Повечето хора говорят за справедливост само когато се отнася до тях и забравят за нея, когато се отнася за други....

                Коментар


                • #9
                  От: До края на Европа и назад…

                  Продължавам пътешествието и ви отвеждам направо в Дисниленд

                  Нямаше как да го пропуснем, нали винаги ще си останем деца, колкото и да сме пораснали…

                  Много ни хареса там, и определено само един ден не е достатъчен да разгледаш и се докоснеш до всички атракции.















                  Всички тези герои наоколо те карат да се почувстваш като част от приказката.













                  Тук вътре беше много яко. Нещо като космически симулатор, вагонетките се движат доста дълго време по релсова система почти във всички посоки . Прожекциите на огромни екрани от всички страни те карат да загубиш чувство за ориентация и те пренасят в космоса













                  Красота. Ако си взема къща с двор някога, задължително ще си отглеждам такива животинчета



























                  И пиратски остров и кораби имаше...







                  И това влакче беше много яко. Като си горе всичко се клатеше и имаш чувството, че всеки момент ще се разпадне и всичко ще рухне.











                  Отстреляхме и по няколко ...кактуса .



                  Видяхме и лагер от индиански типи













                  Следва...
                  www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
                  0898777327

                  Коментар


                  • #10
                    От: До края на Европа и назад…

                    Снимките са страхотни. Имах чувство, че съм се пренесла за малко и аз там. С нетърпение очаквам продължението!
                    Женя Вълчанова 0888272565

                    Коментар


                    • #11
                      От: До края на Европа и назад…

                      Първоначално публикуван от jenia7812 Преглед на мнение
                      ...... С нетърпение очаквам продължението!
                      +1 ! Надявам се да е по-скоро !
                      Боян 0898 / 63 66 73
                      Galloper II Exceed, 1999, 2.5 TDI, дълга база

                      Коментар


                      • #12
                        От: До края на Европа и назад…

                        Страхотно!!!
                        Y61

                        Коментар


                        • #13
                          От: До края на Европа и назад…

                          Много увлекателно!!! Много хубави снимки!! Давай нататък,че нямаме търпение!
                          088пет722пет99
                          http://www.hydropompi.com/

                          Коментар


                          • #14
                            От: До края на Европа и назад…

                            Аз между снимките да задам едно въпросче, което много ме вълнува....... Колко излезе като сума цялата екскурзийка на теб и на съпругата ти?
                            Повечето хора говорят за справедливост само когато се отнася до тях и забравят за нея, когато се отнася за други....

                            Коментар


                            • #15
                              От: До края на Европа и назад…

                              Продължаваме

                              Четири дни определено не са достатъчни за да се разгледа Париж, но няма как, друг път ще е за повече.

                              Отпрашихме по магистралата за Англия и не след дълго стигнахме протока. Бяхме решили да минем през тунела под Ламанша, като предварително си бяхме купили билет.



                              На големи електронни табла беше описано повече от необходимото, точно и ясно. Веднага се ориентираш къде да отидеш, в кой вагон са се качиш, след колко време тръгва влака. Електронната билетно-информационна система е много интоитивна, подаваш кредитната карта, киоската я поема, разпознава те, и след малко ти дава билета и указанията.





                              Това влакче ще ни отведе до Острова





                              Вътре си беше достатъчно широко и добре климатизирано.



                              Двадесет минутно пътуване и вече сме в Англия, на обратното движение. Мислех, че ще ми е терсене да карам в ляво, но почти веднага свикнах и скоро не ми правеше впечатление.



                              Първата ни спирка е един много красив и запазен замък - Лийдс касъл. Публично достъпен, с огромни градини, голф игрища, зоопарк и резерват за водни кончета. Намира се в графство Кент и е построен през 1119 година, много впечатляващо, нали.







                              Тревата там май не расте повече от два сантиметра. Всичко беше чисто и подредено, като в приказка.















                              Представяте ли си на живо каква красота е…





                              Цените в ресторанта определено бяха „солени”





                              Известният лабиринт. Оказа се, че не сме сред най-умните J, доста обикаляхме, докато открием изхода.



                              На изхода на всяка атракция или забележителност задължително има магазин за подаръци и сувенири



                              Оттам се отправихме към Стоунхендж, а по пътя видяхме и такива превозни средства. Англичани…



                              Ето ги и прословутите камъни. Най-известният мегалитен паметник в света, строен преди 5 хиляди години, но нещо не ме впечатлиха много. А и факта, че не можеш да се доближиш до тях и да ги пипнеш не ми допадна. Да, може би така ги предпазват от малоумните туристи. Но да обикаляш на около 30 метра от тях и слушаш аудиогайда, как е единият камък е по-топъл от другите и легендата гласи че… не ме спечелиха.
                              Нашият Перперикон е в пъти по-достойно за посещение място, но му липсва рекламата…







                              След това стигнахме в Лондон, където също имахме планирани четири дни за разглеждане. В Лондон има страшно много забележителности за разглеждане, една от първите ни беше нулевият меридиан, или както ние го знаем - Гринуич.



                              Гринуичката кралска обсерватория е била много модерно съоръжение за времето си. В момента не е действаща, а само е музей с интересни пособия за астрономия и навигация от миналото.



                              Стана ми интересно, че нямаше асистенция, а този полицай сам си смени спуканата гума, с цялото снаряжение по себе си. При все, че беше точно пред полицейския участък. У нас дали сами си ги сменят? Всъщност, май тук не съм виждал спукана гума на полицейска кола, може би са специални и не се пукат .



                              Попаднахме на много интересна гледка, тази сграда я разглобяваха, както се вижда отдолу на горе. И най-странното, наоколо беше чисто, нямаше купчини разпилени боклуци, както си е нормално при нас около строежите… как ли го правят тия хора?











                              Задължителна точка от програмата ни беше посещението на музея с восъчните фигури на Мадам Тюсо. Добре че си бяхме взели билетите предварително по нета, такава опашка се беше извила за купуване на билети… че щяхме да остареем там докато дочакаме да ни дойде реда.

                              Едва ли има нужда да коментирам следващите снимки. Предполагам ще разпознаете всички лица. Някои от фигурите бяха толкова добре направени, изглеждаха съвсем като истински, направо като живи.

































                              Ето я и самата г-жа Тюсо.



                              Тук имах весела ситуация. Снимам си аз фигурите, обикалям ги наред, оглеждам ги, и стигам до поредната. Фигура на индийка на средна възраст, облечена в национална индийска носия, цветущо гримирана и боядисана, с червена точка на челото, загледана с празен поглед в нищото, абе като истинска. Вдигам фотоапарата, прицелвам се, и тъкмо да щракна… фигурата се раздвижи… оказа се, че е жива, голям смях падна.

                              Следва...
                              Последно редактирано от Димитър Желязков; 16-06-10, 21:25.
                              www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
                              0898777327

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X