Обява

Свий
Няма добавени обяви.

KIA Sorento 2.5 CRDI

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • KIA Sorento 2.5 CRDI

    От 3 дена съм собственик на въпросното нещо.
    Понеже го закупих отчасти принудително и затова цената беше определяща.
    В следствие на това модела е базов ако да не е и по-зле.
    Скоростната кутия е 5 степенна ръчна.
    Предишният собственик май е бил само на принципа карай и не го мисли. Последната документирана смяна на масло е била преди 2г.

    Останах разочарован обаче от липсата на информация и документация за това чудо. Не е изключен и варианта аз да съм по-некадърен при ползване на търсачки, отколкото си мислех.
    Та идеята на темата освен да се похваля, е и да систематизирам информация за ремонти и потдръжка на Соренто 2.5 CRDI ( който ме познава от други форуми знае, че нямам доверие в "Майсторите" и обичам сам да си ремонтирам всичко).
    Надявам се да помогнете с информация и да не съм нещо в разрез с правилата на форума.

    Основните въпроси, които ми се въртят в главата се:

    Двигателно масло - вид, марка, количество.
    Масло в трансмисията - вид, марка, количество.
    Възнамерявам да сменя още:
    Спирачна течност - вид, марка, количество.
    Хидравлична течност - вид, марка, количество.
    Филтри:
    горивен - вид, марка.
    на двигателя - вид, марка.
    на купето -вид, марка.

    Надявам се с Ваша помощ да направим една полезна тема.

  • #2
    От: KIA Sorento 2.5 CRDI

    Това което намерих е:

    Двигателно масло - 5W/30 или 10W/30, количество : 8,2Л
    Механична скоростна кутия (за модел с 4х4) - 75W/85, количество 3,5Л
    Преден диф - 75W/90, количество 1,3Л
    Заден диф без LSD - 75W/90, количество 1,6Л
    Заден диф със LSD - 85W/90, количество 1,6Л

    за съжаление това са данни от Аутодата, а там забелязвам неточности.

    Коментар


    • #3
      От: KIA Sorento 2.5 CRDI

      Значи днес смених почти всички масла.
      Мотора глътна точно 8,2Л масло 5W-40
      Предния и задния диф. глътнаха точно 3Л в съотношение 1,35Л преден и 1,65Л заден.
      Скоростната кутия побра 3Л масло 75W-80

      Коментар


      • #4
        От: KIA Sorento 2.5 CRDI

        В българското нет пространство няма достатъчно инфо, но ето какво открих при руснаците: http://www.sorento.kia-club.ru/forum...orum.php?f=105
        Има отговорите на всичките въпроси, които те интересуват.

        Покажи снимки на КИА-та, интересно ми е ...

        Коментар


        • #5
          От: KIA Sorento 2.5 CRDI

          Първоначално публикуван от бат Димо Преглед на мнение
          В българското нет пространство няма достатъчно инфо, но ето какво открих при руснаците: http://www.sorento.kia-club.ru/forum...orum.php?f=105
          Има отговорите на всичките въпроси, които те интересуват.

          Покажи снимки на КИА-та, интересно ми е ...
          Mерси за линка.
          На снимките няма нищо интересно - базов модел от 2003г. е и като гледам няма никакви екстри.
          Снимки ще гледам да кача когато получа права (ако получа).
          Намерих в нета и едно ръководство, което да кача, но не включва този мотор. Все пак в него има ел. схеми и доста полезна информация.
          КИА имат интересен сайт за техинфо, но пак май е само за щатски бензинови мотори.
          На крика я погледнах и за съжаление няма LSD. Първото обаче което ми попадне ще го сложа. При задния мост има доста място и се замислям за блокаж - може корейците да са измислили некой кит.
          Имам проблем с копчето за ел. огледалата, а и чистачките спират по средата.
          Тия дни ще ги оправя - ако някой го е решавал проблема и иска да помогне, да драсне един ред.

          Коментар


          • #6
            От: KIA Sorento 2.5 CRDI

            Вече оправих някой дреболии.
            Ако не ви работят ел. огледалата, то най-вероятно проблема е в копчето.
            Нещата се оправят с малко труд, 4бр. мини копчета от 0,34лв., 4бр. релета от 1,5лв., платка от 1лв. и кутийка от 2лв. = 11...12лв.
            По моргите ми искаха от 100лв. нагоре, но не се намери читаво + да става при мен.
            Другият проблем, който отстраних е в копчетата на ел. стъклата. Явно е чест, защото има процедура по подмяната им, но аз така и не си намерих нови и се наложи да разглобя мойте. Единствено бяха нагоряли контактните пъпки и една шкурка реши проблема.
            Последното което борих днес е, че перката на климатика не въртеше. Просто нямаше ток до нея и след доста пулене се оказа, че има не един предпазител, а два.
            В таблото с предпазителите е 30А, но под самата перка има кутийка с 20А, който беше изгорял.
            Предполагам, че проблема е чест, защото гледах преди време още 2 кии с неработещи фанове.
            Предпазители си купих за 4лв/бр. по спешност, но току що си поръчах от Ибей по левче.
            Ако някой закъса да знае, че имам. Оказаха се много странни на вид.
            Ако след време мога и се сетя ще кача снимки на нещата.

            Сега да питам:
            Някой имал ли е проблем с чистачките?
            При мен си спират където и когато си поискат - направо е мъка.

            Коментар


            • #7
              От: KIA Sorento 2.5 CRDI

              Мога ли да си редактирам и добавям постовете?
              Че нещо дане сгафя?

              По темата:
              Оправих си и чистачките - оказа се счупена пластина в механизма с мотора. Електрониката е ок.
              Сега работят много готино.
              Ако някой закъса с чистачки или огледала да свирне и ще помагам.
              Имам и един въпрос към по-запознатите.
              Продават ли се полиоретанови тампони за Соренто. По фирмите производители (знам само 3) няма.

              Коментар


              • #8
                От: KIA Sorento 2.5 CRDI

                Бутнете едно рамо, че имам страннен проблем с Киака.
                При по-продължително каране (над 10км) често колата губи мощност.
                На 2, 3 и 4 неще да развие повече от 3300об/мин.
                Примерно при равн път на 3 стига до около 3300об и 60км и не ускорява повече.
                Въздушен филтър е сменян преди 2...3000км + горивен.
                Не светва "Чек енджин" и никой от индикаторите не показва проблем.
                На диагностика записва само грешка във втория кунтур на датчика на спирачката (нещо такова). Смених машинката и това го няма като грешка вече.
                Дебитомера е почистван и привидно дава коректни стойности.
                Когато се появи проблема спирам и гася колата.
                Паля веднага и всичко е ок, но след време пак "забива".
                Няма определен момент - или след 1...2...3 мин или след 20.

                Коментар


                • #9
                  От: KIA Sorento 2.5 CRDI

                  Според мен проблема е в дебитомера, колкото пъти съм се опитвал да почиствам дебитомера толква пъти той се поврежда.
                  Nissan Terrano R20 2.7TDI
                  Toyota RAV 4 2.2 D-4D

                  Коментар


                  • #10
                    От: KIA Sorento 2.5 CRDI

                    във форума на киа имаше хора с проблемни соренто-та пак със загуба на мощност и дори гаснене - оказа се проблем с дюзите
                    друго за което се сещам ( карах ауди дизелово което също забиваше на 3000об.) там проблема беше в един електромагнитен клапан управляващ турбината ив някакво буталце в ГНП-то което управлявало входящата нафта, но таз кия мисля че е с друг тип горивна система.
                    I'm not Lost, I'm Discovering !

                    088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                    Коментар


                    • #11
                      От: KIA Sorento 2.5 CRDI

                      Тези дни ще ги проверя разпръсквачите.
                      Много е важно да си проверите и смените датчика за налягане на маслото.
                      Често се поврежда и може да си потрошите мотора.
                      Явно е дефектен и маса народ го е сменял.
                      При мен по чудо го хванахме как се лее масло от там.
                      За 10 км изгубих 3л, а не ми се мисли ако не го беше видяла жена ми, че тече.

                      В евро07 продават едни нечовешки китайски ментета по 4.хх лв и един като оригиналния (но в сервизната пише че е сменян от КИА България така че няма идея истинския такъв ли е )уж Японски по 5лв.
                      Този втория и в ибей се продава и предполагам е сносен.
                      Цената е смешна на фона на проблема, който може да стане .

                      П.П. намира се на много търсене място - под маркуча от радиатора и сега е момента да си смените антифриза, макар че аз смених датчика без да изливам, но е неблагодарна работа.
                      Последно редактирано от 1115; 08-11-10, 06:38. Причина: правопис

                      Коментар


                      • #12
                        От: KIA Sorento 2.5 CRDI

                        Може би вече си го намерил този сайт, но го пускам в темата, защото може да е полезен и на други - http://www.kia-hotline.com/ Това е европейската версия на информационния сайт, който спомена в началото на темата. Има доста схеми за всички модели. Регистрацията е безплатна (през Интернет Експлорър). Информацията по принцип се плаща, но сигурността на сайта е направо смешна и се заобикаля лесно. За твоя модел (SORENTO(BL) - (BL12) Model Year : 2003 Engine : D 2.5 WGT) има доста неща.

                        Коментар


                        • #13
                          От: KIA Sorento 2.5 CRDI

                          Здравейте колеги,
                          сайтът от последния пост се оказа много полезен. От няколко месеца се заглеждам по Соренто и от два дни нещо се амбицирах да поразгледам повече информация за тоя модел. От почти целодневно четене, ровене и търсене на информация, май, повтарям, май, се ориентирах към модел и година на производство. Определено моделите след 2006-та представляват интерес, тези с по-мощния дизелов двигател. Интересно ми е, защо са изхвърлили след 2006-та бензина от 2,4л/140 кс, щото определено бих се насочил към него. Така не ми остава друг избор, освен дизел с ръчни скорости.
                          Малко впечатления от дизела с автомат - пътувах от София за Силистра и на следващия ден обратно. Като оставим настрана, че голямото разстояние не се усеща въобще - от Русе до Ботевград карах без почивка, защото не беше нужна, всичко останало в автомата не ми хареса. Много тромаво, много мудно, на кик-а почти не реагира и изпреварванията са приключение. Като заредих изразходеното гориво в Силистра почти се хванах за главата - не знам, какво му имаше на този, но разход над 15-17/100 не е нормално за извън града. Не съм го икономисвал, но не съм го и натискал до дупка.
                          Всичко останало ме впечатли, с изкл. на автоматичната антена, която супермного дразни.
                          Та след тези наблюдения, решението ми за ръчни скорости с дизела си остава на повече от 100%. Не съм карал още такъв, но гледам в КИА.БГ се предлагат няколко втора ръка и ще отида да тествам.
                          От всичко прочетено излиза следното:
                          - моделите в БГ са LX и EX.
                          - скоростите - ръчни и автоматични.
                          - моделите от ниво LX са с парт-тайм, т.е. само задно 2HI, 4HI и 4LO
                          - моделите от ниво EX идват с фул-тайм/он-диманд, т.е. 4х4 в зависимост от условията и LOW-режим.
                          Останалите разлики в оборудванията за мен нямат толкова много значение, щото EX-моделите имат прекалено много глезотии.
                          Моделът, който аз карах, беше EX-автомат, и за да успея да превключа разните му бутони по централната конзола, или трябваше да спра или да катастрофирам някъде. По принцип не харесвам електроники по климатиците именно заради това - най-лесни са механичните управления, дори без да гледаш.
                          Та с една дума, с какво задвижването на ЕХ превъзхожда LX, ако се концентрираме само върху тази основна разлика?
                          На мен ми се струва, че парт-тайма е по-добър от другия вариант. Повече прилича на класиките в жанра и може би пести повече гориво.
                          Моля, дайте съвет и мнения!
                          Иначе за останалите качества на Соренто не бих искал да пиша, те са очевидни и само ще си чешем езиците. Това е един от малкото съвременни автомобили, който разполага с парт-тайм 4х4 с бързи и понижаващи, рама, LSD-заден диф, ако уцелиш и попаднеш на такъв и едновременно с това може да вози изключително добре, бързо и сигурно, оборудван с достатъчно сигурност, и на това отгоре не струва много (секънд хенд).
                          Dacia Duster 110 dCi 4WD

                          Коментар


                          • #14
                            От: KIA Sorento 2.5 CRDI

                            Значи в неделя прегледахме колата и се оказа за смяна две дюзи и горен носач.
                            За наще пътища да се разбие на 160 000 си е съвсем нормално.

                            За дюзите четох нек'ви страховити цифри и разни гении ми говореха за по 1000 2000лв на брой, е поръчах си два разпръсквача Бош по 100лв/бр и мисля да си реша този проблем.
                            След известно четене се разбра, че това си е честа болка на мотора.

                            Моя разход е 13/100 градско и 10/100 извън града.
                            Никога не съм карал икономично и предполагам, че друг би свалил поне 1...2 литра.
                            Колата след покупката е "чипната" и може да си понахарчва от това.
                            Все пак ми е тежък крака.

                            П.П. Сложих си 4 евтини нови зимни гуми Дженерал ХП2000 за 660лв. и сега ще я видя на сняг как се държи.

                            Коментар


                            • #15
                              От: KIA Sorento 2.5 CRDI

                              Браво колега,
                              изглежда много се забавляваш с твоята хубавица. Държиш ни в течение за нещата около нея, което е много хубаво. Носачът за какви пари ще го смениш, че ми е интересно? Втулки не могат ли да се пренабият или трябва нов?
                              Все още търся мнение за разликата между трансмисиите на LX и EX-модификациите?
                              А дали си струва да се метна на бензиновия мАтор до 2005-та, че стар дизел малко ме плаши? Лошото при бензина е, че е само от първото поколение, преди фейслифта от 2006-та.
                              Dacia Duster 110 dCi 4WD

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X