Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българските крепости

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Българските крепости

    Случайно попаднах на този сайт
    www.bulgariancastles.com

    Не съм и предполагал ,че имаме толкова много крепости.

    Някой има ли точни координати или поне ориентировачно пътя до
    някой от тях.

    Много ми се иска да ги посетя всичките !

  • #2
    Re: Българските крепости

    Има проблем с линка
    о 88 з 417 оо 4 - Стоян

    Коментар


    • #3
      Re: Българските крепости

      готово !

      Коментар


      • #4
        Re: Българските крепости

        Нещо не мога да разбера какво правят Перперикон и Татул в този саит Те не са ли светилище и град?(тук може и да съм в малка грешка). Иначе останалата част от списъка. Някой не съм ги чувал и чак ме е срам Мога да кажа, че места са достъпни и по х'асфалт На някой от местата съм ходил и имам снимки но на хартия
        о 88 з 417 оо 4 - Стоян

        Коментар


        • #5
          Re: Българските крепости

          Това е една много малка част от българските крепости. За съжаление, както е казано в сайта голяма част от тях са разрушени при нахлуването на турците. Още по-жалко е, че останалите крепости по късно са послужили за безплатен строителен материал на предприемчиви сънародници и за останалите руини не се прави нищо от правителството.

          Ето един сайт с доста по-пълен списък и снимки
          http://www.castlesontheweb.com/photo...=54&sessionid=

          Баба Вида
          http://www.babavida.vidin.net/

          Малко хора знаят например, че тунала на магистралата за Пловдив се казва "Траянови Врата" заради римската крепост над нея. Чак миналата година се появиха кафявите табели, които съобщават за нея. Намира се над тунела и се стига по асфалтов път и пеша. Запазени са стените до ниво първи етаж.
          По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

          Коментар


          • #6
            Re: Българските крепости

            Около Кърджали на всеки връх има крепост. Татул и Перперикон са просто по големите.
            Ето една по малка.
            http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=6629

            Коментар


            • #7
              Re: Българските крепости

              Пацо,бях ги гледал и преди тези снимки,ама не мога се въздържа:МНОО ХУБАВО БЕ.
              В момента пияният гръцки народ се опитва да фокусира дългия лист със сметката, който му подава все по-изнервеният европейски сервитьор. А махмурлука тепърва предстои...

              Коментар


              • #8
                Re: Българските крепости

                По ония времена всяко важно място е било крепост. Като сега. Само дето вместо стени има камери, решетки и аларми.

                Коментар


                • #9
                  Re: Българските крепости

                  Първоначално публикуван от братчеда Преглед на мнение
                  Пацо,бях ги гледал и преди тези снимки,ама не мога се въздържа:МНОО ХУБАВО БЕ.
                  Ми елате бе. От кога ви ръчкам. Вие поне можете да вдигате повече от 80 по магистралата. 250км е За два три часа сте тука. Барбекюто е от мене. Ама трябва да е слънчево че иначе е грозно.
                  На линка от VHS това е първата крепост - Монек
                  Последно редактирано от kinex; 06-03-07, 09:10.

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Българските крепости

                    Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
                    Ми елате бе. От кога ви ръчкам.

                    Ееее, нали беше казал "като си оправя окачването". Не си докладвал, че си готов ...
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      Re: Българските крепости

                      Не съм готов да правя 100км тежък преход. Тая крепост е на 10км от града. За нея винаги съм готов.
                      Последно редактирано от kinex; 06-03-07, 18:33.

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Българските крепости

                        Още един линк, сайта на Перперикон - http://www.perperikon.bg/
                        Сайта е много добър и е едно добро начало, макар и закъсняло за популяризиране на българското историческо наследство.

                        Перперикон трябва да се види. Ако се намираше в страна като Англия, до светилището щеше да има асфалтов път, кафенета, магазини за сувенири и входа щеше да е поне 10 евро. И пак да има опашка от хора. Разбира се, непрекъснато рекламиран по телевизии и списания.
                        Правя аналогия с Стоунхендж, който посетих преди две години. Ами голямо разочарование! Плащаш 15 паунда, за да обикаляш в кръг на 50 метра от едни побити камъни! Били на 4000 години! Че тракийските гробници у нас са на повече от 5000 г.! Само че по този начин не само се печелят средства за поддържането на Стоухендж, ами си е направо и печеливш бизнес.

                        Горещо препоръчвам за посещение и крепостта Мезек. Намира се над село Мезек (тръгва се от пътя за Свиленград, през с. Сива река) и се стига до нея по асфалтов път, последните 100 м. са черен. Запазени са стените със зъберите и кулите в ъглите на крепостта.
                        По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Българските крепости

                          А аз препоръчвам да се посети гробницата в Саросел. Има много неща за гледане, а мястото е много облагородено Има асфалтов път до 15м преди входа, паркин и др. работи. Мисля, че с отсядането е малко трудно..., но чух че на Бело Камене(по пътя за гробницата, но след нея) имало хотели Пък и там май вече става офроудърско
                          о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Българските крепости

                            Ако се ходи с преспиване до Старосел Хисар е съвсем наблизо. Пък и като си говорим за крепости, в Хисар има какво да се види
                            По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Българските крепости

                              Не съм знаел,че са толкова много.И са наистина хубави.Но не вярвам да ги реставрират.За да станат като "Баба Вида" ,трябва много пара.След това трябва поддръжка,охрана...
                              Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                              имат право да гласуват на избори.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X