Обява

Свий
Няма добавени обяви.

По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

    Здравейте,
    идните месеци съм замислил доста интересни добавки по ел.системата на колата, но след известни сметки забелязах проблем. При нощно каране с включено всичкото оборудване, е много вероятно генерираният ток от алтернатора да е недостатъчен.

    Та въпросът ми е, има ли някакви алтернатори от които можеш да изцоцаш повече от 150ампера при 1000-1500 оборота или някой присаждал ли е втори алтернатор към колата си?
    One Planet, One Internet!
    We Are All Connected!

    Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

  • #2
    От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

    За имане - има. Само дето очевидно става дума за груба грешка в идеологията ти. 150 ампера стигат и остават и на блатен състезателен джип с две лебедки, не за нощеска на магистралата.
    Два генератора на практика не можеш да сложиш, особено като съдя по въпроса. Освен дето са реално опани, с това че ще останеш без всичко, като се счупи кронщейна им. А той задължително ще се счупи, когато и двата заработят на максимума.
    Безчетковото динамо за Зиловете дава честни 150 А, макар че по документи е 130. И не е с водно охлаждане.

    Коментар


    • #3
      От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

      15amp - отопление (допълнително на ток)
      10amp - фарове и други светлини
      10amp - вътрешно оборудване (компютри, хладилник и тн.)
      10amp - audio
      10amp - резерва
      100amp - лебедката
      Определено ми е грешна идеологията Затова задавам въпроси за да мога да се очовеча и аз

      Отоплението да кажем, че ще го разкараме като харч като го заменя с нафтова печка.
      Светлините до 10amp могат да стигнат спокойно, вече го изтествах.
      Аудиото да кажем го свалям до 2-3amp но по-малко от това май няма да стане.
      Вътрешното оборудване което съм заложил(нямам нищо от това инсталирано) 4 камери, 2 компютъра, една платчица която е около 1amp, компресор, хладилник и 600W инвертер.

      Като цяло ми е пределно ясно, че всички неща на веднъж няма да ги включа... но ми е много интересно има ли решение което да върши работа дори и когато всичко е включено?
      One Planet, One Internet!
      We Are All Connected!

      Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

      Коментар


      • #4
        От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

        Без да претендирам че разбирам ама има май система с два достатъчно добри акумулатора да речем жълта оптима и мощен алтернатор които да ги зарежда.Реално това е най добрата схема според мен.
        ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
        тел.088четири 9едно9 4нула4
        -------------------------------------------------------

        Коментар


        • #5
          От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

          Колега незнам ти с каква джипка си ама както знам дизелите са с по силни алтернатори от бензиновите така ,че разбери твоя с каква сила работи и намери алтернатива ,а за втори по добре не пробвай ,че не се знае какво може да стане защото не съм чувал за такова нещо...дано съм бил полезен
          [B][COLOR=Red][SIZE=4]ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА![/SIZE][/COLOR][/B]

          Коментар


          • #6
            От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

            Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение
            ...100amp - лебедката
            ЪЪЪ, лебедката постоянно ли работи? Отделно дето не е 100 ампера а може да стигне до към 400.

            Ако алтернатора ти е наистина 150А, просто сложи най-големите акумулатори, които можеш да побереш, и забрави за останалото.

            ...ако пък е по-малко от 150А, потърси си такъв. Не е невъзможно за намиране, а и нищо чудно да си има патролски алтернатор, дето дава 150А.

            Накратко, не можеш да разчиташ алтернатора да ти захрани лебедката на цяло. За лебедка ти трябват яки акумулатори.

            Другия вариант е да си сложиш хидравлична. Там тоци не играят, ако посадиш някъде подходящата хидварлична помпа.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

              Значи: Втори алтернатор - само с отделна ремъчна шайба и отделна стойка. Не всички двигатели имат къде.

              Освен това - повече от 100А токове в автомобила са крайно непрактични. Освен за стартера и евентуално лебедката, но даже и там създават ядове. Стигнеш ли психологическата граница от 100 ампера, започвай да мислиш за 24 волта.

              А, и един дребен въпрос - как уреди цялото осветление само с 10 ампера? От 15 ампера започват стандартни къси светлини + габарити.
              Лебедката на 100А в Патрул също е интересен феномен.

              Коментар


              • #8
                От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

                Въпроса е много практичен и интересен от друга гледна точка. Ако има опция за мощен алтернатор, работещ при ниски обороти и ненатоварващ допълнително двигателя при нормална експлоатация отпада необходимостта от генератор при продължителен престой. При 150 А, ако могат да се извадят на празен ход си зареждаш всички големи акумулатори в джипката макс за 2 часа срещу 3-4 л гориво. Е със сигурност КПД няма да е като на някоя хондичка, но ще е достатъчно задоволително. С обикновен алтернатор, мисля че нещата ще са доста по-зле?
                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                Коментар


                • #9
                  От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

                  Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                  Ако има опция за мощен алтернатор, работещ при ниски обороти и ненатоварващ допълнително двигателя при нормална експлоатация...
                  Дали ще работи на ниски обороти - със сигурност не с пълния си капацитет.

                  Колкото до натоварването - всеки алтернатор товари двигателя според консумацията. Като няма консумация, няма и натоварване. Разбирай - тоя проблем практически не съществува.

                  Според мен просто трябва да се сложи най-мощния алтернатор, който може да се побере, и ней-големите акумулатори, които могат да се поберат. Останалото - може да се наблегне на пестенето - ксенони във фаровете и диодни крушки навсякъде.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    Re: От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

                    То че има-има, на Мерцедеса ми е фабрично 150А. Обаче изобщо не ги дава при обороти на празен ход. Ако на свободен ход почнеш да захранваш повече консуматори, не смогва, а фабрично е направено така. Отделно, че такъв алтернатор струва една камара пари и изобщо незнам за Патрол 2.8 дали е приложим.

                    Според мен сложи система от 2 акумулатора и се съобразявай с потреблението после.
                    "Човекът е човек тогава, когато е на път!"

                    Коментар


                    • #11
                      От: Re: От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

                      Способността на алтернатора на празен ход да работи с пълната си мощност е ограничена от максималната честота на въртене, която той издържа. Лесно може да му се сложат шайби за предавателно число 1:6 от коляновия вал и на празен ход ще е змей, но ще се разбие, когато двигателят вдигне максимални обороти. Затова му се подбира такова предавателно число, че да оцелее, а на празен ход - колкото произведе. В това отношение дизеловите двигатели са облагодетелствани - съотношението между най-ниски и най-високи обороти е по-малко и на празен ход алтернаторът може да се върти по-бързо.

                      Вариациите на тема електро-муфа за втория алтернатор не знам дали изобщо са смислени. По-скоро не, по-лесно е да се намери достатъчно мощен, така че на празен ход да изкарва колкото трябва, а в по-високи режими - бонус.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Re: От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        ...
                        Вариациите на тема електро-муфа за втория алтернатор не знам дали изобщо са смислени. По-скоро не, по-лесно е да се намери достатъчно мощен, така че на празен ход да изкарва колкото трябва, а в по-високи режими - бонус.
                        Има такива хубавинки при по-нови автомобили, работят по програма, за да не товарят излишно двг. /при газ до тенекията се изключва, при спускане и отпусната педал се вкл/ но са съобразени с електроконсуматорите в автомобила и нивото на разряд на акумулатора.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • #13
                          От: Re: От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

                          А защо изобщо е нужен съединител, след като алтернатора може да се управлява чисто електрически. Като няма товар, няма и да натоварва. 1 просто ключе решава всичките проблеми на съединителя, без нито един от недостатъците му.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Re: От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            А защо изобщо е нужен съединител, след като алтернатора може да се управлява чисто електрически. Като няма товар, няма и да натоварва. 1 просто ключе решава всичките проблеми на съединителя, без нито един от недостатъците му.
                            Има такива джаджи афтъмаркет за АТВ-та. Рекламата е че "5-8 к.с. повече мощност". Не струват много, но не са ме убедили да пробвам. А за алтернатора при автомобила: триене в лагери, четки и динамично развъртане на маса /ротора/. Може би е това, или може би трик с повече рекламна насоченост.
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Re: От: По-мощен алтернатор или втори алтернатор?

                              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                              А за алтернатора при автомобила: триене в лагери, четки и динамично развъртане на маса /ротора/.
                              Това много, ама много трудно ще го усетиш, особено на голям дизелов нискооборотен двигател като патролския. Чисто облъгване си е според мен.

                              Виж за мотори и атв-та вероятно би имало някакъв ефект, поради факта че там двигателите са по-малки.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X