Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Най - вкусната баница!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Най - вкусната баница!

    Здравейте! Представям ви една много вкусна баница от нашия край - Чипровци.

    Чипровска баница

    Необходими продукти:
    1. Домашни кори за баница.
    Можете да ги намерите и в магазините, на тях пише, че са от Чипровци. Продават се по 10 или 15 кори в една опаковка. Направени са по традиционен начин, като всяка кора за баницата се изпича на печка на дърва.
    2. 5 яйца.
    3. Около 300гр. домашно сирене.
    В Чипровци се приготвя или с овче или с козе сирене.
    4. Олио 4 или 5 супени лъжици.
    5. Кисело мляко 3 или 4 супени лъжици. Млякото е също домашно производство.
    6. Лимонада или газирана вода.


    Взимате една купа в която ще приготвите сместа за баницата.
    Слагате яйцата и ги разбивате , след това прибавяте раздробенето сирене , добавяте киселото мляко , малко олио и накрая малко лимонада.

    Когато сте готови идва ред на корите за домашната ви баница.
    Необходими са ви две тави. В едната налейте малко хладка вода и сложете щипка сода, а другата намажете с олио.
    И така започваме, потопете една от корите в тавата с водата и след това я сложете в другата.
    Залейте тази кора с три или четири супени лъжици от сместа , която приготвихте. Взимате следващата кора за баница и продължавате по същият начин докрай.

    Оставете баницата да си почине, както се казва да обиколи нивата. Пече се в умерена фурна за около 20 минути. След като извадите баницата я поръсете леко със студена вода и я завийте с вестник и отгоре сложете кърпа.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05042.jpg
Прегледи:1
Размер:561.0 КБ
ID:5892167Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05044.jpg
Прегледи:1
Размер:527.2 КБ
ID:5892168

    и разрез...
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0756.jpg
Прегледи:1
Размер:152.7 КБ
ID:5892169
    Facebook: Galka Dany

  • #2
    От: Най - вкусната баница!

    В предният и този пост много добри неща си показала.
    Браво за старанието и майсторлъка и ако това малкото на аватара е твой майсторлък евала ти
    Имам питане относно вестника не е ли канцерогенен с тези мастила или просто си намала домакинска хартия.
    За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
    0878 79 20 61 Борис

    Коментар


    • #3
      От: Най - вкусната баница!

      Имам само едно допълнение. Следващия път като я правиш настържи кашкавал и го прибави към яйцата(сместа).

      Коментар


      • #4
        Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
        Имам питане относно вестника не е ли канцерогенен с тези мастила или просто си намала домакинска хартия.
        Така се прави в Чипровския край, а и преди години домакинската хартия не е била така разпространена.

        Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение
        Имам само едно допълнение. Следващия път като я правиш настържи кашкавал и го прибави към яйцата(сместа).
        Това е традиционна рецепта и по нея така баницата се прави във всяка чипровска къща и механа. Но идеята ти е страхотна, сигурна съм, че с кашкавал, ще е още по - вкусна.
        Facebook: Galka Dany

        Коментар


        • #5
          От: Най - вкусната баница!

          Аз вчера приготвих баница с готови кори и много бързо я хапнахме.Дъното на тавата го намазвам с малко мазнинка.Слагам две кори и върху тях смес от сирене надробено на дребно.Сипвам и малко мазнинка и я намазвам с помоща на четка равномерно върху кората.Отгоре слагам отново две кори, пак мазнинка но този път вместо сиренце слагам настърган кашкавал .Отново следват две кори, отново мазнина и пак смес от дребно натрошени сиренце..Така до изчерпване на корите и сместа от настърган кашкавал и дребно натрошено сиренце.С нож разрязвам най горния пласт от корите на квадрати докато усетя че ножа е достигнал дъното на тавата.Заливам с разбитите жълтъци на 4-5 яйца разредени с малко водичка.Печа на 180 градуса 30 минути. След това покривам баницата с парче вестник и отгоре слагам чиста хавлиена кърпа и я оставям да си почине.Стана баница за чудо и приказ.Пробвайте!

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X