Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

    при моята кола, като карам по магистралата например с постоянни 3500 или 3800 оборота след като ги задържа 2 - 3 мин. звукът от двиг. почти изчезва и имам чувството, че се разтоварва, и скоростта много бавно се увеличава а оборотите не мърдат. Това ли е lock-up ?
    LZ1RED

    Коментар


    • #17
      Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

      Това прилича че го няма....
      Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

      Коментар


      • #18
        Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

        Първоначално публикуван от quadra Преглед на мнение
        Това прилича че го няма....
        а дали фабрично го няма или просто не работи,
        как да разбера
        LZ1RED

        Коментар


        • #19
          Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

          Абе като сработи обикновенно усещането е че караш кола с ръчни скорости - автомобила следва педала веднага а не след повишаване на оборотите и тогава ускоряване плавно, нали ме разбираш какво имам впредвид. А дали го има или няма фабрично и как трябва да сработва на твоята кола не знам...
          Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

          Коментар


          • #20
            Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

            Първоначално публикуван от redair Преглед на мнение
            а дали фабрично го няма или просто не работи,
            как да разбера
            най просто както каза г-н. В. Петров. на дълъг прав участък тръгни от спряло положение и ускорявай плавно. брой предавките и гледай оборотомера. след 4та би трябвало да усетиш още едно превключване (тласък) и спадане на оборотите с 200-500. това е ако работи лок ъпа. при каква скорост вече е строго относително, засичал съм го на много коли при около/над 120. при големите кубатури е по характерно и лесно за усещане, а и при по ниска скорост. Примерно с плавно ускоряване успявам да го излъжа да се включи още на 80 на тръка на жена ми и тогава карам с около 1300-1400 об.

            също така Димата не е напълно прав - с включен локъп не можеш много да ускоряваш, все пак той не е пълноценна предавка, а по скоро полускорост, както вече се каза. като натиснеш малко повече - изключва, колата ускорява на 4та или 3та, след което като отпуснеш газта при желаната от тебе скорост би трябвало отново да се включи. ако разбира се работи...

            между другото това което описваш ми прилича на работещ локъп. но би трябвало да има спад на оборотите, обикновено л/ъ е с по ниско пр. отношение.
            Stop fawkin email me! I'm trying to drink....
            http://www.danasoft.com/sig/mitak.jpg
            http://www.youtube.com/watch?v=A53Mx...eature=related

            Коментар


            • #21
              Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

              Добре, аз ли нещо не разбирам. Каква е далаверата от тези два бутона/режима ?

              Единия не ти дава да си включиш последната скорост, а другия пък ти включва последната скорост и туку не я изключи

              Аз съм със шест скоростна автоматична и нямам ни едното ни другото. Но не виждам къде биха ми помогнали, тя мойта общо взето както и да карам все на 1300-1500 оборота си върти при поддържаща скорост. Е, освен ако не става въпрос за 200+ разбира се.

              Иначе имам S на автоматика, което ми прилича като поведение на въпросния овърдрайв - принципно ме връща една скорост надолу и ме държи в по-високи обороти. Уж за спортно каране, но фишек работа мен ако ме питаш.
              VW Touareg V10, 5000cc

              Коментар


              • #22
                Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

                На вашата скоростна кутия със сигурност има LOCK-UP и то не само на последна скорост убеден съм без да съм проверявал специално. Фолксваген имат кутии (от по-новите) които имат lock-up от втора скорост нагоре... Нямам представа вашата дали е така но ще е нещо подобно. Lock-up-а всъщност служи за да вкарва кутията в режим на максимална икономичност. Задействането му при малките скорости е само при много съвременните кутии защото изисква както бързо превключване така и много сериозно управление, електроника и компютърен анализ на доста параметри.

                Колкото до overdrive бутона той липсва в много кутии и почти задължително ще изчезне при най-съвременните. Идеята му е да забрани включването на последната обикновено директна или даже намаляваща предавка защото това би имало смисъл само при продължително каране с висока скорост. В градски условия това единствено предизвиква излишни превключвания и загуба на енергия, затова и служи този бутон. По принцип съвременните кутии нямат нужда от подобни неща защото компютъра им се мисли за по-умен от водача - най-лошото е че понякога това е вярно

                А бутона S е спортния режим който пренастройва параметрите за превключване на вашата кутия така че да превключва при по-високи обороти и да се стреми да "държи" двигателя в обороти...

                Карането на автоматик си изисква доста познания и в никакъв случай не е сядаш и натискаш педала...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #23
                  Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

                  Аз знам че ОвърДраива се включва кагато теглиш нещо.

                  Коментар


                  • #24
                    Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

                    Да, и при теглене е добре да се изключва даже си е задължително. Превключването при теглене е голямо напрежение за автоматика защото се отделя много топлина. При превключването на друга скорост автоматика не прекъсва мощностния поток към колелата и турбината работи като буфер. Въобще overdrive режима е само за извънградско или продължително движение с голяма скорост и неголямо натоварване...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #25
                      Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

                      Все си мисля ,че преди 10тина години карах едно волво което беше с мех. скорости и имаше бутон овердраив и това беше повишаваща предавка а не понижаваща. А може и да се бъркам и дуго да е пишело на бутона.

                      Коментар


                      • #26
                        Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

                        Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                        Да, и при теглене е добре да се изключва даже си е задължително. Превключването при теглене е голямо напрежение за автоматика защото се отделя много топлина. При превключването на друга скорост автоматика не прекъсва мощностния поток към колелата и турбината работи като буфер. Въобще overdrive режима е само за извънградско или продължително движение с голяма скорост и неголямо натоварване...
                        Значи е точно обратното на това което аз казвам.
                        При мен като натисна копчето светва на таблото едно O/D. Така би трябвало да е включено. Включвах го няколко пъти но не открих разлика.

                        Коментар


                        • #27
                          Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

                          Д а сега разбрах....бъркаме понятията включване и изключване

                          Коментар


                          • #28
                            Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

                            Да явно се разминахме в това кога е включено и кога изключено. Значи overdrive бутона когато е задействан забранява включването на последната скорост на автоматика която обикновено е директна или даже понижаваща. Т.е. ако автоматика е с 4 скорости при задействането на забраната последната 4-та скорост не се включва и автоматика е все едно с три скорости.

                            А конкретно кога свети лампичката май ще трябва да се погледне в книжката че може и да има разлики при различните автомобили нещо което не знам дали е така...
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #29
                              Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

                              Аха ! Мисля че зацепвам за какво става въпрос. Значи падането в оборотите не съм го усетил аз лично, но пък и не съм гледал чак толкова обстойно. Но има друго, като карам примерно по-продължително с една скорост и после дам газ примерно за изпреварване магистрално - смяната към по-ниската скорост е някак рязка и дори леко удря (беше ме притеснило малко по едно време). Това го няма при градско каране. P.С.
                              VW Touareg V10, 5000cc

                              Коментар


                              • #30
                                Re: Какво е lock-up? (Автоматични скоростни кутии)

                                Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
                                Значи е точно обратното на това което аз казвам.
                                При мен като натисна копчето светва на таблото едно O/D. Така би трябвало да е включено. Включвах го няколко пъти но не открих разлика.
                                Ех Пацо... Като го натиснеш какво ти свегва на таблото? овърдрайв офф
                                Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X